• Advertisement

"Разрешение за престой" и датско ЕГН-е

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

"Разрешение за престой" и датско ЕГН-е

Мнениеот lazar_lulchev » 4 Март 2009, 11:29:50

Здравейте!
Сдобиването с разрешение за престой в Дания (независимо за постоянно пребиваване,работа или студент)и датско ЕГН-е (CPR nummer), е най-объркващия и зъл кръг в който някога съм се въртял и с такъв проблем не се бях сблъсквал никога до сега.Ще се опитам да ви обесня с прости думи как работи и дали има начин да се направи по-лесно сдобиването с тези документи.
Цялата история се базира на това, че за да се сдобиете с разрешение за престой ви е необходим договор за работа.Когато отидете да подадете молба за Ophold sattest ,вие вече трябва да сте се сдобили с работен договор с пълна заетост , което ще рече ,че той трябва да е поне с клауза за 30 часа работа на седмица.Така се получава разрешение за престой свързан с работа в Дания.НО ето го и големия проблем.Когато отидете в някоя фирма за да кандидатствате за работа първия въпрос е дали вече имате такова разрешение и дали имате ЕГН и данъчна карта (за разрешението вече споменах,че се взима само след подписан договор,а другите документи се получават след него!).Сами можете да се уверите,че в един момент това се оказва невъзможно.Външното министерство не желае да ви издаде разрешение за престой без договор,а фирмите не желаят да ви направят договор,без да имате разрешение.Можете спокойно да си седите в този зъл кръг много много месеци ,докато не решите ,че всичко е изгубено и да се прибирате към родината си.Естествено обаче има начини да преодолееш системата!Знам два такива и ще ви запозная с тях.Естествено има и фирми който биха се съгласили да ви подпишат договор,но това е голяма рядкост особено сега,когато е криза и дори самите датчани немогат да си намерят работа!
Първият начин да се справите с деликатния проблем е: да намерите бюро за временна заетост (Vikar).В Århus знам едно такова Tempo Vikar,което може да ви изкара временно ЕГН и временна данъчна карта (CPR nummer og SKAT kort).Тя е валидна за 6 месеца,но това може да ви помогне да намерите работа по лесно.И след като вече имате данъчната карта и ЕГН-то ,това кара фирмите да ви подпишат договор и илизате от "тъмната индия" в която сте се намирали.
Другия вариант няма да ви помогне особено ,ако вече нямате някой ваш родител тук в Дания,работещ с право за престой.
Този закон помага само на лица под 21 годишна възраст!Ако сте под 21 години имате право да отидете във външното министерство или институцията във вашия район която се занимава с това и да подадете молба за разрешение в вашия родител.Ако детето ви е под 18 години и единият от родителите не е в страната ,то вие трябва също така да представите и удостоверение от другия родител,че имате неговото съгласие.За кандидатстването по този параграф ви трябва също така и акт за раждане преведен и легализиран поне на английски език.

Нещата при студентите стоят доста по-различно.Те взимат разрешение за учене и работа в Дания.В момента на пристигането си , всеки студент трябва да се свърже възможно най-бързо с неговото училище и те ще му помогнат с документите.Разрешението пристига в срок от 2 седмици до месец.
ЗАБЕЛЕЖКА! Ако сте студент и прекъснете ,това значи че вие се сбогувате с разрешението си за престой и трябва да кандидатствате за ново такова , по параграфа за разрешение за работа в Дания,който се опитах да поясния по-горе.

Разрешение за постоянно пребиваване можете да придобиете , както навсякъде предполагам.Трябва да сте живяли в Дания 5 години (може би бяха 7 години ,но не си спомням със сигурност пак ще проверя).Явявате се на изпит по датска история - изпита естествено е на датски език.

Постоянно пребиваване и датско гражданство чрез брак , вече неможе да ускори процедурата.Преди закона беше,че ако си женен или омъжена за датски поданик получаваш право да кандидатстваш за датско поданство или постоянно пребиваване след третата година,но този закон отпадна заради невероятния брой "туристи" от близкият изток .С брак или без брак периода е все същия.

Успех!

Една малка добавка ще направя.Отностно работата в Дания,чух че ще можем да се сдобиваме с разрешение за работа без договор преди това , но това се очаква да се случи през Май месец тази година.Предполагам и това означава отваряне на рабтния пазар.Е ако се случи все пак добре дошло,тогава ще остане само с проблема с намирането на работа за момента .
Ако планирате да идвате в Дания тази година , бих ви посъветвал да си спестите мъките и разходите,защото ще ви бъде почти невъзможно да откриете работа без датски език и то на малко по-високо от средното ниво 3-то ниво!Има прогнози,че истинската кризистна вълна,ще удари Дания през месец Април.
Ако все пак сметнете да опитате нищо друго освен успех ви желая!
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 9 пъти

Re: Разрешение за престой и датско ЕГН-е

Мнениеот bromma » 4 Март 2009, 11:43:15

Този порочен кръг (разрешение за престой или за работа - работа - разрешение за престой) ни въртяха всички EU държави докато ни приемат през 2007 и нас в EU, така, че нищо ново не казваш! [-(
В момента ние, българите се въртим в същия този кръг в държави, които ни наложиха рестрикции на пазара на труда - Германия Австрия и др. и където стане заработваме на черно. :-$
Съответно сърби, албанци, руснаци пък се пържат в този кръг за цялото EU.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 252 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 4 Март 2009, 11:49:51

BROMMA написа:Този порочен кръг (разрешение за престой или за работа - работа - разрешение за престой) ни въртяха всички EU държави докато ни приемат през 2007 и нас в EU, така, че нищо ново не казваш! [-(
В момента ние, българите се въртим в същия този кръг в държави, които ни наложиха рестрикции на пазара на труда - Германия Австрия и др. и където стане заработваме на черно. :-$

Е за теб нищо ново не е :) Аз и не съм седнал да ви уча на нови номера,защото и най-вероятно немога аз съм зад граница само от 2 години,пък някой от вас са там от деня в който аз съм се родил :) Просто си представям,че може да има хора за който не е така известно :) И който биха искали да зададат въпроса :) та реших да изпреваря събитията. И понеже тук има информация за Германия обилна :) това е нещо прекрасно :) та реших да разасня малко въпросите и за Дания :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 4 Март 2009, 13:06:06

Това което правиш е супер. Сигурен съм, че много хора ще се радват да прочетат всичко поднесено на готово и оценяват труда ти!
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 459 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот wizy » 5 Март 2009, 23:10:27

Здравейте,

Съжалявам за глупавия въпрос, но от няколко месеца обмислям да замина лятото за Дания и бях останал с убеждението, че разрешително за престой /не за работа/в страна от европейския съюз не се изисква до 3 месеца или 6 месеца, цитирам EURES "Гражданите на ЕС/ЕИП (Европейското икономическо пространство) могат да пребивават свободно в Дания за срок до три месеца, а като кандидати за работа – за срок до шест месеца"
Даже досега съм си мислих, че ако човек има достатъчно средства да се издържа без да работи, то би трябвало да няма никакъв проблем просто да си живее в друга държава от ЕС
wizy
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 6 Март 2009, 00:09:43

wizy написа:Здравейте,

Съжалявам за глупавия въпрос, но от няколко месеца обмислям да замина лятото за Дания и бях останал с убеждението, че разрешително за престой /не за работа/в страна от европейския съюз не се изисква до 3 месеца или 6 месеца, цитирам EURES "Гражданите на ЕС/ЕИП (Европейското икономическо пространство) могат да пребивават свободно в Дания за срок до три месеца, а като кандидати за работа – за срок до шест месеца"
Даже досега съм си мислих, че ако човек има достатъчно средства да се издържа без да работи, то би трябвало да няма никакъв проблем просто да си живее в друга държава от ЕС

Здравей!

В това отношение си напълно прав.Истина е ,че в Дания можеш да останеш 3 месеца като турист и 6 месеца за да си търсиш работа.Но за това,че можеш да останеш колкото си искаш малко ще поспорим.Нямаш право да оставаш в страната след изтичането на тези 6 месеца (максимално).Честно да ти кажа ,че доста трудно ще си намериш квартира примерно , ако нямаш датско ЕГН , защото го изискват дори частниците за да подпишеш договор . Разбира се може да има и изключения,не бих го отрекъл.До този момент разрешенията за престой са в сила.Всякакви други слухове са неверни.
В по-горният си пост съм разяснявал само възможностите как да се сдобиеш с такъв,но не съм пояснил,че имаш право да останеш 3 месеца в страната - като турист и 6 месеца - търсещ работа.
Също така не е възможно и да си направиш банкова сметка без ЕГН и изобщо си господин никой.Тези правила се очаква да отпаднат през месец Май.Веднага след като това стане факт,ще го оповестя и тук.

Поздрави!
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Re: "Разрешение за престой" и датско ЕГН-е

Мнениеот wizy » 6 Март 2009, 08:48:25

Благодаря много за отговора.
Дано наистина да отпаднат тези неща през месец Май.
Макар, че аз лично докато не го видя това на живо няма да повярвам.
Просто ми се струва прекалено хубаво за да е истина.
Ще очаквам с нетърпение всяка нова информация, че лично ме касае много.

Благодаря още веднъж.
wizy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот djurare » 7 Март 2009, 02:12:49

lazar_lulchev написа:
BROMMA написа:Този порочен кръг (разрешение за престой или за работа - работа - разрешение за престой) ни въртяха всички EU държави докато ни приемат през 2007 и нас в EU, така, че нищо ново не казваш! [-(

Е за теб нищо ново не е :) Аз и не съм седнал да ви уча на нови номера,защото и най-вероятно немога аз съм зад граница само от 2 години,пък някой от вас са там от деня в който аз съм се родил :) Просто си представям,че може да има хора за който не е така известно :) И който биха искали да зададат въпроса :) та реших да изпреваря събитията. И понеже тук има информация за Германия обилна :) това е нещо прекрасно :) та реших да разасня малко въпросите и за Дания :)

Здравей и браво за това, с което си се нагърбил да свършиш. Моя позната живееща от години в Дания ми казва: "Ела тук. Ще живееш при мен, докато ти намерим квартира, а после ще ти намерим и работа." . Е да, ама от това което ти даваш като информация става ясно, че не е нито толкова просто, нито толкова лесно. Аз от 9 години живея в Гърция и тук нещата не са като при вас. Тук и вчера да си дошъл можеш да си извадиш ЕГН (АФМ) и документи за престой и работа (едно на ръка, че работа вече все по-трудно се намира), а аз самата до вчера се редях на опашки и се сблъсквах с проблемите, които имате вие все още в Дания. Замислила съм се да посменя климата и съм се вгледала в Дания. Не се отказвай. Продължавай да подаваш информация, така че и който си няма понятие от емигрантство да му стане ясно какво го чака ](*,) ако му дойде на ум да шета по широкия свят. Аз лично с интерес ще продължавам да следя съобщенията ти. Веднъж вече си блъсках главата в дувара, та ако предприема тази стъпка втори път, ще се опитам да съм малко по-подготвена.
Аватар
djurare
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 7 Март 2009, 03:10:52

djurare написа:Здравей и браво за това, с което си се нагърбил да свършиш. Моя позната живееща от години в Дания ми казва: "Ела тук. Ще живееш при мен, докато ти намерим квартира, а после ще ти намерим и работа." . Е да, ама от това което ти даваш като информация става ясно, че не е нито толкова просто, нито толкова лесно. Аз от 9 години живея в Гърция и тук нещата не са като при вас. Тук и вчера да си дошъл можеш да си извадиш ЕГН (АФМ) и документи за престой и работа (едно на ръка, че работа вече все по-трудно се намира), а аз самата до вчера се редях на опашки и се сблъсквах с проблемите, които имате вие все още в Дания. Замислила съм се да посменя климата и съм се вгледала в Дания. Не се отказвай. Продължавай да подаваш информация, така че и който си няма понятие от емигрантство да му стане ясно какво го чака ](*,) ако му дойде на ум да шета по широкия свят. Аз лично с интерес ще продължавам да следя съобщенията ти. Веднъж вече си блъсках главата в дувара, та ако предприема тази стъпка втори път, ще се опитам да съм малко по-подготвена.

Благодаря!ще се постарая да поставям информация тук редовно!
И само да добавя,че ако на някой нещо не му е ясно,винаги може да ми драсне едно лично съобщение :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lazar_lulchev » 13 Март 2009, 09:55:20

Огромно количество информация за този тип документи,правила и всичко останало на адрес - http://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_t ... k/work.htm
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот simsy » 26 Юни 2009, 10:15:25

Здравейте! Имам въпрос. :)

Най-вероятно след месец и малко започвам висшето си образование в Дания, но тогава ще бъда под 18 години, искам да попитам дали ще има проблем да си извадя тези документи. Ще ми трябва ли някакво разрешение от родител или нещо подобно?

Благодаря предварително за отговора.

Поздрави,

Симона Ставрова
Аватар
simsy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот svenson » 26 Юни 2009, 22:52:19

simsy написа:Здравейте! Имам въпрос. :)

Най-вероятно след месец и малко започвам висшето си образование в Дания, но тогава ще бъда под 18 години, искам да попитам дали ще има проблем да си извадя тези документи. Ще ми трябва ли някакво разрешение от родител или нещо подобно?

Благодаря предварително за отговора.

Поздрави,

Симона Ставрова

Че то може ли преди 18 да учиш висше? Не си ли видяла в университетите, в които искаш да кандидатстваш какви са изискванията? Не ти ли искат диплома за завършено средно образование?

п.п.малко много въпроси станаха, но ми стана интересено дали е възможно това. Чакаме Лазар да ни просветли :)
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 27 Юни 2009, 07:59:50

Здравейте!
Я да попитам и аз тогава. :) Ти как кандидатства ?? Имам в предвид сам/а или чрез фирма посредник от рода на Интеграл, Хакес и т.н. ? :) Също така трябва да ми кажеш в кое училище са те приели. :)

Поздрави!

П.п Колото по-бързо ми отговориш на тези въпроси, толкова по-бързо ще намеря отговор на твоите въпроси
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот simsy » 27 Юни 2009, 13:46:54

Здравейте!

Кандидатствах с Интеграл. Още не са ме приели, но все пак става въпрос за Aarhus school of Business.

svenson написа:
Че то може ли преди 18 да учиш висше? Не си ли видяла в университетите, в които искаш да кандидатстваш какви са изискванията? Не ти ли искат диплома за завършено средно образование?

п.п.малко много въпроси станаха, но ми стана интересено дали е възможно това. Чакаме Лазар да ни просветли :)

Може. Няма нищо такова в изискванията на университета. Аз си имам диплома за завършено средно образование. Просто съм тръгнала по-рано на училище.

Поздрави,

Симона Ставрова
Аватар
simsy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 27 Юни 2009, 13:56:12

Здравей!

Поздравявам те за избора на училище - отличен!
Не виждам причина, защо да не можеш да учиш в Дания и в чужбина като цяло. По принцип знам, че за да напуснеш страна, сиреч България, трябва да имаш писмено разрешение, което е подписано от двамата ти родители (настойници). Мисля също така, че Интеграл трябва да са ти предоставили един такъв документ, преди да подадеш документите си към тяхната фирма, който трябва да пъде подписан от твойте родители (настойници), че ти разрешават да кандидатстваш за образование в чужбина и знаят за това твое решение.
Други изисквания няма или поне аз не знам за такива! :)

Поздрави и успех с кандидатстването!

П.п. Резултатите ще ти излязат в края на Юли, защото от АСБ тогава излизат резултатите от класиранията. :)
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Документи