• Advertisement

"Разрешение за престой" и датско ЕГН-е

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: "Разрешение за престой" и датско ЕГН-е

Мнениеот simsy » 27 Юни 2009, 14:37:46

lazar_lulchev написа:Здравей!

Поздравявам те за избора на училище - отличен!
Не виждам причина, защо да не можеш да учиш в Дания и в чужбина като цяло. По принцип знам, че за да напуснеш страна, сиреч България, трябва да имаш писмено разрешение, което е подписано от двамата ти родители (настойници). Мисля също така, че Интеграл трябва да са ти предоставили един такъв документ, преди да подадеш документите си към тяхната фирма, който трябва да пъде подписан от твойте родители (настойници), че ти разрешават да кандидатстваш за образование в чужбина и знаят за това твое решение.
Други изисквания няма или поне аз не знам за такива! :)

Поздрави и успех с кандидатстването!

П.п. Резултатите ще ти излязат в края на Юли, защото от АСБ тогава излизат резултатите от класиранията. :)

Здравей!

Благодаря за бързия отговор!

От Интеграл не са ми давали такъв документ, но ще ги попитам по въпроса още в понеделник.

Поздрави,

Симона Ставрова
Аватар
simsy
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 27 Юни 2009, 19:44:57

Здравей Симона!

Разбира се на мен такъв документ ми дадоха от Хакес. Интеграл може да имат друга политика, но все пак добре е да ги попиташ. :) След това, ако имаш желание разбира се, можеш да го споделиш и с нас! :)

Поздрави!
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот dizzydk » 9 Юли 2009, 00:11:07

lazar_lulchev написа:Здравейте!
Сдобиването с разрешение за престой в Дания (независимо за постоянно пребиваване,работа или студент)и датско ЕГН-е (CPR nummer), е най-объркващия и зъл кръг в който някога съм се въртял и с такъв проблем не се бях сблъсквал никога до сега.Ще се опитам да ви обесня с прости думи как работи и дали има начин да се направи по-лесно сдобиването с тези документи.
Цялата история се базира на това, че за да се сдобиете с разрешение за престой ви е необходим договор за работа.Когато отидете да подадете молба за Ophold sattest ,вие вече трябва да сте се сдобили с работен договор с пълна заетост , което ще рече ,че той трябва да е поне с клауза за 30 часа работа на седмица.Така се получава разрешение за престой свързан с работа в Дания.НО ето го и големия проблем.Когато отидете в някоя фирма за да кандидатствате за работа първия въпрос е дали вече имате такова разрешение и дали имате ЕГН и данъчна карта (за разрешението вече споменах,че се взима само след подписан договор,а другите документи се получават след него!).Сами можете да се уверите,че в един момент това се оказва невъзможно.Външното министерство не желае да ви издаде разрешение за престой без договор,а фирмите не желаят да ви направят договор,без да имате разрешение.Можете спокойно да си седите в този зъл кръг много много месеци ,докато не решите ,че всичко е изгубено и да се прибирате към родината си.Естествено обаче има начини да преодолееш системата!Знам два такива и ще ви запозная с тях.Естествено има и фирми който биха се съгласили да ви подпишат договор,но това е голяма рядкост особено сега,когато е криза и дори самите датчани немогат да си намерят работа!
Първият начин да се справите с деликатния проблем е: да намерите бюро за временна заетост (Vikar).В Århus знам едно такова Tempo Vikar,което може да ви изкара временно ЕГН и временна данъчна карта (CPR nummer og SKAT kort).Тя е валидна за 6 месеца,но това може да ви помогне да намерите работа по лесно.И след като вече имате данъчната карта и ЕГН-то ,това кара фирмите да ви подпишат договор и илизате от "тъмната индия" в която сте се намирали.
Другия вариант няма да ви помогне особено ,ако вече нямате някой ваш родител тук в Дания,работещ с право за престой.
Този закон помага само на лица под 21 годишна възраст!Ако сте под 21 години имате право да отидете във външното министерство или институцията във вашия район която се занимава с това и да подадете молба за разрешение в вашия родител.Ако детето ви е под 18 години и единият от родителите не е в страната ,то вие трябва също така да представите и удостоверение от другия родител,че имате неговото съгласие.За кандидатстването по този параграф ви трябва също така и акт за раждане преведен и легализиран поне на английски език.

Нещата при студентите стоят доста по-различно.Те взимат разрешение за учене и работа в Дания.В момента на пристигането си , всеки студент трябва да се свърже възможно най-бързо с неговото училище и те ще му помогнат с документите.Разрешението пристига в срок от 2 седмици до месец.
ЗАБЕЛЕЖКА! Ако сте студент и прекъснете ,това значи че вие се сбогувате с разрешението си за престой и трябва да кандидатствате за ново такова , по параграфа за разрешение за работа в Дания,който се опитах да поясния по-горе.

Разрешение за постоянно пребиваване можете да придобиете , както навсякъде предполагам.Трябва да сте живяли в Дания 5 години (може би бяха 7 години ,но не си спомням със сигурност пак ще проверя).Явявате се на изпит по датска история - изпита естествено е на датски език.

Постоянно пребиваване и датско гражданство чрез брак , вече неможе да ускори процедурата.Преди закона беше,че ако си женен или омъжена за датски поданик получаваш право да кандидатстваш за датско поданство или постоянно пребиваване след третата година,но този закон отпадна заради невероятния брой "туристи" от близкият изток .С брак или без брак периода е все същия.

Успех!

Една малка добавка ще направя.Отностно работата в Дания,чух че ще можем да се сдобиваме с разрешение за работа без договор преди това , но това се очаква да се случи през Май месец тази година.Предполагам и това означава отваряне на рабтния пазар.Е ако се случи все пак добре дошло,тогава ще остане само с проблема с намирането на работа за момента .
Ако планирате да идвате в Дания тази година , бих ви посъветвал да си спестите мъките и разходите,защото ще ви бъде почти невъзможно да откриете работа без датски език и то на малко по-високо от средното ниво 3-то ниво!Има прогнози,че истинската кризистна вълна,ще удари Дания през месец Април.
Ако все пак сметнете да опитате нищо друго освен успех ви желая!

Здравейте,въпреки че вече от 2 год.съм в Дания сега се включвам към вас!Лазаре,има и трети начин,аз така започнах тук.Ще го споделя.Преди това работех 5 год.в чешкият клон на една датска фирма.Пристигнах тук и започнах работа като трудовия договор го подписах още в Чехия.Започнах работа тук веднага,но без да получавам заплата,за което бях предварително подготвен.Това е защото работодателя ако наеме работник който няма издадена данъчна карта е длъжен да му уддържа 60% данък в-ху заплатата.Моят работодател ми направи жест и не ми плащаше и издаваше фишове.Така докато работех,получих първо разрешително за престой,след това се регистрирах в комуната,беше ми издадена здр.карта,ЕГН,накрая получих и данъчна карта.Като се случи всичко това си открих една сметка в банката и работодателя веднага ми преведе всичко дължимо до тук,само че вече с наложен 38% данък.Това се случи чак на четвъртия месец!Трудното на тоя начин е че трябва предварително да си подготвен финансово да издържиш поне 4 мес.без да получаваш заплата-наем за жилище,храна,кола и т.н.Минимум 4-5000 евро
dizzydk
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 9 Юли 2009, 11:07:21

Здравей и добре дошъл! :)

Да, напълно си прав, че това е възможно! Сега се сетих, защото първата година в Дания не знаех, че трябва да си подновя данъчната карта (важи за хора с 8% данък) и след това започнаха да ми удържат по 60% данъци. И найстина може да стане и по твоя метод, но това си е голяма подготовка.
Ще се радвам да продължиш да ни просветляваш и с неща от твоя личен опит.

Поздрави! :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот naskolito » 2 Февруари 2010, 15:29:15

здравейте, Интересуваме, сега вече когато сме 2010 , ситуацията с документите същата ли е ??? няма ли промяна вече? Още ли можеш да седиш до 3/6 месеца? За да си извадиш Датско ЕГН или разрешение за престой още ли ти трябва договор,и обратното? В смисул нали трябваше да има някакви промени, облекчения ?
naskolito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 2 Февруари 2010, 21:08:30

Бля, бля.. много работи се изговориха и щяха да се махат тия ограничения уж още 2009 година, но нищо не се е променило. Поне аз не съм чувал нещо да се е променило.
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Pyprok » 20 Септември 2012, 20:21:12

Здравейте, някой има ли актуална информация как се взима разрешителното и cpr-а в момента?
Pyprok
Нов потребител
Нов потребител

Предишна

Назад към Документи