• Advertisement

Какви документи трябва да нося с мен

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Какви документи трябва да нося с мен

Мнениеот lazar_lulchev » 7 Март 2009, 00:06:15

Ще направя списък с задължителните документи,който трябва да имате когато дойдете в Дания

1.Международен паспорт и Лична карта (Може и само с лична карта,но аз имам и международен паспорт - човек никога незнае).
2.Диплома за завършено образование.(Носете си оригинал ,както и копие преведено и легализирано,може и на английски)
3.Удостоверение за постоянен адрес в България (Хубаво е да го имате,защото има възможно да плащате минимални такси.Ще дам обеснение в темата - Работа,данъци и осигуровки).
4.Свидетелство за брак или съдебно решение за развод.(Може да ви потрябват,когато кандидатствате за Здравната карта -четете повече в темата - Здраве).
5.Акт за раждане (В оригинална форма ,както преведен и легализиран на английски).
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 9 пъти

Re: Какви документи трябва да нося с мен

Мнениеот azazel833 » 17 Март 2009, 00:17:51

Да попитам: легализацията трябва ли да е "APOSTIL". Днес ходих да питам за превод и легализация и споменах за апостил.
Казаха ми, че за него документа трябва да отиде до софия, не знам си кое министерство, отнема 8 работни дни и струва 80лв. за всеки документ поотделно. Не ми трябва за нещо специално, просто искам да дойда в дания да си търся работа и си подготвям основните документи. Няма да кандидатствам в университед, може би някой местен курс. Та мисълта ми е само превод с печат от фирмата преводач не е ли достатъчен или нещо друго

P.S. Може ли някой да каже, как стои въпроса за курсове за готвач. Аз съм опитен, но нямам никакъв сертификат нито мога да докажа стаж като готвач. Може ли да се включа към някоя университетска програма или училище. Сигурно има частни но предполагам са много скъпи. Аз съм вече на 33 и не знам това с училището дали ще ме уважат на тази възраст.
Благодаря.
azazel833
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 17 Март 2009, 16:00:54

azazel833 написа:Да попитам: легализацията трябва ли да е "APOSTIL". Днес ходих да питам за превод и легализация и споменах за апостил.
Казаха ми, че за него документа трябва да отиде до софия, не знам си кое министерство, отнема 8 работни дни и струва 80лв. за всеки документ поотделно. Не ми трябва за нещо специално, просто искам да дойда в дания да си търся работа и си подготвям основните документи. Няма да кандидатствам в университед, може би някой местен курс. Та мисълта ми е само превод с печат от фирмата преводач не е ли достатъчен или нещо друго

P.S. Може ли някой да каже, как стои въпроса за курсове за готвач. Аз съм опитен, но нямам никакъв сертификат нито мога да докажа стаж като готвач. Може ли да се включа към някоя университетска програма или училище. Сигурно има частни но предполагам са много скъпи. Аз съм вече на 33 и не знам това с училището дали ще ме уважат на тази възраст.
Благодаря.

Здравей!
За дипломата трябва да я легализираш задължително в Министерство на образованието.Всички други документи можеш да си ги превеждаш и легализираш, и в частни фирми.
Курсовете са доста сложна работа.Попринцип няма ограничение в годините , когато искаш да се запишеш да учиш , но не съм сигурен , че има курсове на английски за готвач.Много вероятно е да се провеждат само на датски език, но не претендирам, че съм прав.Трябва да проверя и ще ти напиша малко информация тук.

Поздрави!
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Pakito » 9 Април 2009, 10:24:29

lazar_lulchev написа:Ще направя списък с задължителните документи,който трябва да имате когато дойдете в Дания

1.Международен паспорт и Лична карта (Може и само с лична карта,но аз имам и международен паспорт - човек никога незнае).
2.Диплома за завършено образование.(Носете си оригинал ,както и копие преведено и легализирано,може и на английски)
3.Удостоверение за постоянен адрес в България (Хубаво е да го имате,защото има възможно да плащате минимални такси.Ще дам обеснение в темата - Работа,данъци и осигуровки).
4.Свидетелство за брак или съдебно решение за развод.(Може да ви потрябват,когато кандидатствате за Здравната карта -четете повече в темата - Здраве).
5.Акт за раждане (В оригинална форма ,както преведен и легализиран на английски).

Здравейте,
искам да попитам относно 5-ят документ в списъка.Акта за раждане къде го изискват-при наемане на работа или при наемане на квартира,или е необходим за нещо друго?
Pakito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 9 Април 2009, 14:37:53

Pakito написа:Здравейте,
искам да попитам относно 5-ят документ в списъка.Акта за раждане къде го изискват-при наемане на работа или при наемане на квартира,или е необходим за нещо друго?

Здравей!
Ако трябва да съм честен, на мен до сега не ми се е налагало да го ползвам. Не ти трябва нито при започване на работа, нито при наемане на квартира.
Най- много да ти го поискат когато ти дават разрешението за престой , защото на брат ми го искаха , но пък той беше приет в Дания не по стандартната процедура , а чрез друг закон. Така, че може и да не си го носиш, но ако съм на твое място бих си го взел, защото това си е официален документ и незнаеш кога ще ти потрябва.

Поздрави!
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот sussy » 17 Април 2009, 09:06:05

Когато човек почне работа какви документи му искат? Автобиография, диплома и друго??? Дипломата признават ли я?
sussy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 17 Април 2009, 09:21:59

sussy написа:Когато човек почне работа какви документи му искат? Автобиография, диплома и друго??? Дипломата признават ли я?

По принцип признават дипломите ни. На мен до сега диплома не са ми искали. И на теб никой няма да ти иска диплома за чистене или камериерка. По принцип това са документите, който ти се искат. Преди се искаше и разрешение за престой , но от 1-ви Май това ще отпадне.
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот sussy » 17 Април 2009, 09:27:01

Мерси. Супер. А казват, че българите в чужбина не помагали на никой :P
sussy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот abssistems » 12 Януари 2010, 03:45:59

Здравейте, искам да попитам задължително ли е да имате международен паспорт при назначаване на работа в Дания. Аз нямам такъв,но ми казаха,че задължително трябвало да си извадя защото без международен паспорт не можело да ме назначат на работа и не можело да ми издадат някаква зелена карта.Предварително благодаря за отговорите!
Аватар
abssistems
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 13 Януари 2010, 02:12:44

Ами не съм чул такова нещо. Аз предпочитам да имам международен паспорт. Може да се наложи да излизам от Европейския съюз, но в никакъв случай не е задължителен за каквато и да е било карта. Сега на мой ред да попитам каква е тази зелена карта ??? В САЩ ползват такива, но за Дания не съм чувал. Интересно ми е също от къде ги намираш тези информации ? :)

Надявам се да съм ти бил полезен/а :)

Поздрави! :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот abssistems » 13 Януари 2010, 14:23:08

Благодаря за отговора!Аз изчетох всичко,което сте написали и вероятно се има предвид жълта карта.Историята е малко дълга и няма да ви отегчавам с нея.Истината е ,че в края на месеца вероятно ще пътувам и общо взето не съм много наясно къде отивам, но ще се пробвам.Просто искам да се махна от България.Исках до отида в Швеция,но се отвори уж реална възможност за Дания.Предлагат ми работа в някакъв ресторант,който го държат българи.Жената,която ме свърза с тези хора ми каза за тази зелена карта,но според мен тя не е много наясно,та затова реших да питам вас.
Аватар
abssistems
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 13 Януари 2010, 14:50:01

Ясно. Предполагам тогава, че говорим за жълтата карта. Това е малко сложна история с тази карта, но ако сте прочели всички трябва да сте разбрали, че тя не се дава срещу показване на български документ за самоличност бил той паспорт или лична карта. За да си набавите такава първо Ви трябва CPR-nummer и разрешителното за престой.
Както и да е, успех в начинанието и не спирайте да ни пишете с Вашите въпроси и открития. :))

Поздрави!

П.с. А в кой град е този ресторант ? Не сте длъжна да ми отговаряте, просто ми стана любопитно. :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот abssistems » 15 Януари 2010, 03:04:35

Да,разбира се ,че ще споделя всичко с което се сблъскам ,ако изобщо стигна до там.Става въпрос за Копенхаген.
Аватар
abssistems
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pagas » 4 Март 2010, 11:19:17

lazar_lulchev написа:Ще направя списък с задължителните документи,който трябва да имате когато дойдете в Дания

Здравей Лъчо!! Много добре е подадена инф.за Дания,за което благодаря.Предстои ми да трагвам за Дания и ако можеш да ми дадеш инф.по някои вълроси!?А те са следните:
Ще работя, и от посочените 5 документи от кой имам нужда, 1.Международен паспорт и Лична карта имам.Удостоверение за постоянен адрес в България сащо.Европейска здравноосигурителна карта си извадих,защото от 01.01.2010 ано нямяш не може да напуснеш BG.
2,4,5 трябват ли ми ако не сам студент??
Очаква се, че данъците ще спаднат с по 3 до 5%. върху заплатите, които до сега бяха от порядака на 38% стана ли това или още е така??
И като цяло какво е пожението там?? Ще се радвам като пристигна да присъствам на Парти! и на Българска среща !!Това е засега ще очаквам отг., а imail ми е valsani@abv.bg OK
pagas
Нов потребител
Нов потребител

Въпрос??

Мнениеот pagas » 5 Март 2010, 14:59:08

Свидетелство за брак или съдебно решение за развод. ЛАзаре това Свидетелство Удостоверие си го извадих от Общината за 14лв с печат че е истинско и го дадай за превод с легал.Нали това етрябваше да направя???
pagas
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Документи