• Advertisement

Здравни съвети

Кой каза "Наздраве"? :-)

Здравни съвети

Мнениеот lazar_lulchev » 18 Февруари 2009, 02:45:35

Здравето е изключително важно! В Дания то е безплатно в известен смисъл, стига да не опрете до услугите на зъболекар. Веднага щом пристигнете на датска земя и се сдобиете незнайно как със CPR nummer (по наше му казано ЕГН), се постарайте да се сдобиете и със Sygesikringsbevis (по наше му казано "Жълта карта"). Смешно или не факт е, че в Дания всеки си има "жълта книжка". :) С придобиването на такава, автоматично получавате право на личен лекар, както и на спешна медицинска помощ.
Начинът да се сдобиете с такава е доста лесен. Отивате в местната община и попълвате бланка за тази така наречена "жълта карта". Необходимо ви е още и разрешителното ви за престой , както и българският ви паспорт. Едно време трябваше и Skat kort (tax card) , но понеже сега са ги направили само онлайн вариaнти, така че идея си нямам дали ви трябва този документ. Единствената нужда беше , защото там е написано вашето ЕГН-е , но за съжаление сега нямам точна представа по какъв начин стават нещата със ЕГН-то и от къде може то да се види, когато пристигнете в общината.
Единственото изсикване за здравната ви карта е, че при смяна на адрес на местожителство (демек като си смените квартирата) , трябва отново да отидете до общината и да ги уведомите за променения си адрес, за да могат да ви изпратят нова такава карта.
Sygesikringsbevis (Sygesikringskort) е напълно уважаван документ и в пощенските услуги в Дания. На пример ако имате колет пристигнал от България или която и да е дестинация по света, имате нужда от тази карта, за да можете да получите колета си от най-близкия пощенски клон.
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 9 пъти

Re: Здравни съвети

Мнениеот s33n » 14 Март 2009, 10:46:02

Искам само да прибавя факта , че преди година някаде самата карта беше валидна ако патувате до друга даржава , и ако заплатите медицински услуги ви се заплащаха от здравната каса в Дания.Сега трябва да се направи допълнителна застраховка в някоя фирма на цена от 325 дкк мисля че беше за EU и около 600 дкк за word insurance.
Много често за да си я направите трябва да имате и застраховка имущество без значение дали сте на квартира или собствено жилище.
Би било полезна информация за хората които са си прекратили здравните осигуровки в бг.
Аватар
s33n
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 14 Март 2009, 11:12:13

s33n написа:Искам само да прибавя факта , че преди година някаде самата карта беше валидна ако патувате до друга даржава , и ако заплатите медицински услуги ви се заплащаха от здравната каса в Дания.Сега трябва да се направи допълнителна застраховка в някоя фирма на цена от 325 дкк мисля че беше за EU и около 600 дкк за word insurance.
Много често за да си я направите трябва да имате и застраховка имущество без значение дали сте на квартира или собствено жилище.
Би било полезна информация за хората които са си прекратили здравните осигуровки в бг.

Здравей!
Ето това му казвам аз полезна информация!Благодаря за подкрепата.Ще кажеш ли какви са тези фирми,защото и аз не съм наясно?Между другото има ли някаква полза от EU-bevis (Blå Sygesikringbevis), защото ми се препоръчва горещо, ако човек пътува зад граница ? За тези, който не знаят - това е една допълнителна здравна карта и е като здравна застраховка зад граница, но не съм много наясно и за това питам ? :)

Поздрави!
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот waterlilia » 19 Юни 2009, 11:16:50

Господин Лулчев,
Не знам от колко време си в ДК,но наясно ли си ,че датските лекари са пълна катастофа.Вярное че болноците им са комфортни и т.нар.у нас среден персонал те обслужва добре.Но лекарите са исключително зле.По добре иди В БГ ,за да ти сложат правилна диагноза и да те лекуват адекватно.Причината е съвсем ясна: инсуффициентно медицинско образование.
Последна промяна estira на 19 Юни 2009, 12:23:28, променена общо 1 път
Причина: кирилицa
waterlilia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 19 Юни 2009, 12:56:59

waterlilia написа:Господин Лулчев,
Не знам от колко време си в ДК,но наясно ли си ,че датските лекари са пълна катастофа.Вярное че болноците им са комфортни и т.нар.у нас среден персонал те обслужва добре.Но лекарите са исключително зле.По добре иди В БГ ,за да ти сложат правилна диагноза и да те лекуват адекватно.Причината е съвсем ясна: инсуффициентно медицинско образование.

Скъпа госпожа/госпожица,

Смятам съобщението Ви за безкрайно неуважително! Желаете да си говорим в уважителна форма и в това няма никакъв проблем, но след като започвате писмото с уважителна форма към мен, поне опитайте да я запазите до края му.
Бих желал също така да упомена, че никъде в постовете си по здравни въпроси не съм възхвалил датската здравна система. Но както и Вие самата осъзнавате, че без здравно осигуряване няма как да се пребивава в дадена страна. Изключаят случайте в които посещавате страната с цел туризъм.

Благодаря за отделеното Ви време да четете форумът на Дания.

С уважение!

Лазар Лулчев

П.п. Писането на кирилица е задължително в заедно.еу.
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот julia-dk » 27 Септември 2009, 16:33:39

мислия 4е трябва да благодарим на г-н Лул4ев за полезната информация. особено за новодошли е изклю4ително важна. да се сдобиеш с жьлта карта и по този на4ин сьс здравна застраховка, е едно от парвите нещта, които трябва да се направият в дания.
за сьжаление нивото на медицината найстина е много ниско, знам го от ли4ен опит.
julia-dk
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот wizy » 29 Септември 2009, 19:37:18

julia-dk написа:мислия 4е трябва да благодарим на г-н Лул4ев за полезната информация. особено за новодошли е изклю4ително важна. да се сдобиеш с жьлта карта и по този на4ин сьс здравна застраховка, е едно от парвите нещта, които трябва да се направият в дания.
за сьжаление нивото на медицината найстина е много ниско, знам го от ли4ен опит.

Аз също благодаря много за информацията.
Обаче наистина имат много да ни гонят Датчаните: http://www.zaedno.de/article4421.html
wizy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Wotch » 10 Февруари 2010, 17:23:49

Здравейте и от мен!

Аз уча тук първа година и искам да ви попитам знаете ли какъв документ трябва да ми издадат от университета, който е за нашето НОИ, за да ми 'зачеркнат' дължимите здравни вноски от септември миналата година до момента?
Имам CPR и жълта карта.
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот lazar_lulchev » 10 Февруари 2010, 22:41:42

Здравей!

Това не знам с помощта на какъв документ би могло да стане....
България те осигурява здравно, когато си ученик или студент. Принципно, едно писмо от университета потвърждаващо, че ти си студент там в периода "от-до" ще ти е напълно достатъчно. Не смятам обаче, че това писмо ще ти помогне за периода на една година преди да станеш студент. Дефакто ти трябва да си ги платиш тези вноски, а не държавата, защото ти не си бил ученик или студен в този период. Всъщност не зная дали си бил или не, но ако си бил, трябва да отидеш в учебното заведение в което си учил по това време и да вземеш подобно доказателство от тях. В противен случай си е твоя отговорност да си плащаш здравните осигуровки.

Поздрави!
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот wawy4ka » 10 Февруари 2010, 23:44:57

Здравей, Wotch :)

Не съм сведуща по датските въпроси, но мога да ти кажа какво ми издадоха на мен в Германия. Както Лазар каза, просто написаха 3 изречения, че съм при тях студентка редовно обучение и че си плащам тука осигуровките. В резултат на което съм със спрени права в България.
Wenn Du morgens aufstehst und Dir nichts weh tut, dann bist Du Tot.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 8 пъти

Мнениеот Wotch » 11 Февруари 2010, 00:30:17

Много ви благодаря за отговорите!

Ще си взема такава бележка, че съм студент тук от-до.

А да си споделя опита от БГ:

Аз съм студент тук именно от септември месец. Като се прибрах по Коледа още отидох в НОИ да ги питам по този въпрос. РАЗБИРА СЕ нищо не знаеха госпожиците, направих опит да им покажа че съм осигурена тук с жълтата карта - не важяло, пък и те английски не знаели. Дадоха ми съвета да си питам в университета тук. Така и направих - и те не знаеха какво да правят хората, но поне казаха "Разберете какво точно ви трябва и ние ще направим всичко възможно, за да ви го издадем"

:thumbleft:
Последна промяна Wotch на 11 Февруари 2010, 11:32:18, променена общо 2 пъти
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 11 Февруари 2010, 10:45:14

Да, българските институции са под всякаква критика, но пък всички се надяваме това да се промени някой хубав слънчев ден. :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Wotch » 6 Април 2010, 21:14:26

Така, да се отчета с инфо?

Взех си един вид уверение, че съм студент в университета. В БГ трябваше да го преведа от английски на български, през агенция за преводи и легализация (не е нужно да се прави легализация) и така да го подам в НОИ.
Оправиха ми 'вноските' до датата на получаване и ми казаха, че по-нататък ще трябва пак.

Това е \:D/
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Milena8 » 21 Октомври 2010, 03:09:45

lazar_lulchev написа:
s33n написа:Искам само да прибавя факта , че преди година някаде самата карта беше валидна ако патувате до друга даржава , и ако заплатите медицински услуги ви се заплащаха от здравната каса в Дания.Сега трябва да се направи допълнителна застраховка в някоя фирма на цена от 325 дкк мисля че беше за EU и около 600 дкк за word insurance.

Здравей!
Ето това му казвам аз полезна информация!Благодаря за подкрепата.Ще кажеш ли какви са тези фирми,защото и аз не съм наясно?Между другото има ли някаква полза от EU-bevis (Blå Sygesikringbevis), защото ми се препоръчва горещо, ако човек пътува зад граница ? За тези, който не знаят - това е една допълнителна здравна карта и е като здравна застраховка зад граница, но не съм много наясно и за това питам ? :)

Поздрави!

Здравейте,тази синя здравна карта е нужна когато пътуваш зад гранница т.е. извън Дания. Ако не дай си Боже ти се случи здравословен проблем можеш да ползваш болница или операция(безплатно) ако се налага спешно,след това държавата си в която си се лекувал си взима паричките от Дания.Тази карта също доказва че си плащаш осигуровките в Дк.Преди е можело да се лекуваш само с "жълтата карта",но сега искат и тази.Аз имам такава синя европейска,не струва нищо и се изважда от комуната-общината,важи за 5 год. Хубаво е да я имате,не губите нищо,безплатна е,но избора си е ваш!
Поздрави!
Milena8
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mnemonic » 29 Март 2011, 14:49:47

Wotch написа:Така, да се отчета с инфо?

Взех си един вид уверение, че съм студент в университета. В БГ трябваше да го преведа от английски на български, през агенция за преводи и легализация (не е нужно да се прави легализация) и така да го подам в НОИ.
Оправиха ми 'вноските' до датата на получаване и ми казаха, че по-нататък ще трябва пак.

Това е \:D/

Здравей, Wotch

Искам да те попитам какво точно пишеше на твоето уверение от университета, защото аз също се пробвах да подам такъв документ в НОИ, но от там ми казаха, че този документ не важал пред тях :(. Чудя се дали trasnscript of records ще свърши работа?
Аватар
mnemonic
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти

Следваща

Назад към Здраве