• Advertisement

Швеция или Дания

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Швеция или Дания

Мнениеот picadili » 29 Октомври 2007, 22:22:25

Здравейте на всички ,от извесно време ме интересува въпросите около скандинавските страни ,доста информациа почерпих от форума за което ви благодаря .Навяарно на пролет ще се запътя на север но напоследък започнах да се колебая ,къде е по добре да отида в Швеция или Дания ,ако някой има инфо как стоят нещата в Дания нека да сподели за да си направя извод и да взема решение . Благодаря...

не бих пуснал подобен въпрос в Тема "Работа във Финландия/Швеция"
поздрав: vel...
Аватар
picadili
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот pippi » 30 Октомври 2007, 11:27:56

силно се надявам да се шегуваш
на такъв въпрос няма отговор
зависи от теб най-вече - какво търсиш и какво искаш, и най-вече къде ще намериш работа

аз живях 2год в Дания, скоро ще направя 2г в Швеция
въпреки, че са много близки, все пак и са различни

както и зависи дали ще си в голям или малък град

изобщо е много относително
ако имаш деца напр - твърдо Швеция
ако искаш повече пари - Дания, но там след данъци сумата е горе-долу като шведската
в големите градове и в 2-те държави напр има жилищна криза - това означава, че обикновено можеш да намеш само жилище 2-ра ръка и то на двоен наем

намери първо работата, казвам аз

успех
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Мнениеот amra » 31 Октомври 2007, 00:04:02

Пипи,браво! Пърфъкт ,че направо пресис!За това съвет едва ли може да бъде даден!
При обиколките ми преди години,въпреки приликите си държавите ми се видяха абсолютно различини и всяка от тях носи свой особен колорит ,нюанс,различна атмосфера и усещане.Норвегия,Швеция,Дания, Финландия-като цяло твърде различини от Европа, но безкрайно цивилизовани и икономичиски стабилни.Респектираща чистота и подреденсот.В случая обаче , сатва дума за нещо друго.Къде е най добре да се насочи човек,което е свързано с намиране на работа, висока заплата, силна социална система,добро медицинско обсужване.Това са преоритетите,които трябва да бъдат водещи при веземане на решение.Друга определено важна особенсот е езикът.Във всяка една държава трябва да се знае съответния език.В противен случай не може да се даде гаранция за намиране на работа-каквато и да е тя.
Пикадили,върни се назад във форумите, имаше писано по този въпрос-коя от държавите е за предпочитане.Но Пипи ти даде добър отговор.Помисли върху него.И пак прочети какво сме писали.И пак питай!
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Мнениеот nikito96 » 15 Април 2008, 20:22:56

Здравейте, леля ми живее в Дания вече 17 години и е много доволна печели много пари тя устрой цялото си семейтво!!!Сега живее с богат датчанин!!!Те са страхотни хора!!!Данъците са високи,но стандарта на живот е много висок!!!Така че,ти ре6ава6!!! :roll: 8) :lol: :wink: :o :) :D
Аватар
nikito96
Нов потребител
Нов потребител

Re: Швеция или Дания

Мнениеот sussy » 16 Април 2009, 13:01:31

Здравейте!
Имам един въпрос към вас относно темата...Баща ми е палестинец, единият му брат живее в Дания, а другия в Швеция. Това означава, че на първо време имам квартира. Като палестинци те ползват много преимущества, но аз съм българка. Знам английкси и арабски, но не и говоримите там езици. Искам да замина, като след това да дойдат моят приятел с кучето ми и да се установим в една от двете страни. Като за начало според мен мога да започна работа като камериерка в хотел или нещо от сорта, докато науча езика. Коя страна ще ми препоръчате?
Много благодаря предварително.
sussy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 16 Април 2009, 17:59:22

sussy написа:Здравейте!
Имам един въпрос към вас относно темата...Баща ми е палестинец, единият му брат живее в Дания, а другия в Швеция. Това означава, че на първо време имам квартира. Като палестинци те ползват много преимущества, но аз съм българка. Знам английкси и арабски, но не и говоримите там езици. Искам да замина, като след това да дойдат моят приятел с кучето ми и да се установим в една от двете страни. Като за начало според мен мога да започна работа като камериерка в хотел или нещо от сорта, докато науча езика. Коя страна ще ми препоръчате?
Много благодаря предварително.

Здревей!

Двете държава са много сходни, но и различни същевременно. Виж датския език е нещо ужасно. Нищо сложно като граматика, но много труден за происнасяне. Ако се оповаваме на езика, аз ти препоръчвам Швеция. Това решение е трудно и затова ти сама трябва да прочетеш всичко внимателно, да претеглиш всички плюсове и минуси ](*,) , и да направиш най-доброто решение за себе си , както и за твоя приятел \:D/ .

Успехи! :)
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот sussy » 17 Април 2009, 08:56:09

Да Датския е наистина ужасен като произношение, но незнам защо мисля че Дания е по-добре. Аз искам да емигрираме, да живеем другаде и от гледна точка на това примерно като тръгнем да имаме деца Дания не е ли по-добре...
sussy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 17 Април 2009, 09:15:00

sussy написа:Да Датския е наистина ужасен като произношение, но незнам защо мисля че Дания е по-добре. Аз искам да емигрираме, да живеем другаде и от гледна точка на това примерно като тръгнем да имаме деца Дания не е ли по-добре...

Да, Дания е едно много добро място да си отгледаш децата. Поне така съм чувал от хора, който имат деца тук. Незнам дали съм правилния човек да говори за това. Аз съм на 21 години и децата са ми още далеч, като идея. Попринцип тук детските надбавки не са лоши. Имаше нещо писано в една друга тема, но не се сещам точно в коя е. Също така и образователната система е много добра. И най-важното е, че няма да се притесняваш как ще отиде на училище, дали няма някой да го открадне, или някой таксиметров шофьор да го прегази. Работата е там, че подобни неща чувам и за Швеция. Там също е много, как да го нарека, лесно да отглеждаш децата си. Отново стигаме до извода, че ти сама трябва да си вземеш решението. :) Която и държава да избереш няма да сбъркаш! ;-)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот sussy » 17 Април 2009, 09:19:12

хахаххахаха, първо ще опитам Дания. После ще видим. :) За там съм виждала поне как става с децата и знам хубави неща :)
sussy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 17 Април 2009, 10:37:46

sussy написа:хахаххахаха, първо ще опитам Дания. После ще видим. :) За там съм виждала поне как става с децата и знам хубави неща :)

Успех ти желая във всичко! Надявам се да се справиш, но честно казано не смятам, че ще имаш някакви трудности. :)
И в отговор на един от постовете ти в една друга тема - в Дания 85% от населението говори английски и то на доста добро ниво. ;-)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот sussy » 17 Април 2009, 12:19:14

Мерси, мерси, мерси. Когато пристига ще пиша веднага :P Ако се сетя за нещо друго пак ще пиша де :)
sussy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот waterlilia » 19 Юни 2009, 11:25:10

"6. Задължително е писането на кирилица (както теми така и заглавия). Тези, които нямат кирилица могат да използват вградената в страницата кирилизация (най-горе в дясно - синьо/червено квадратче с избрания език за писане). Освен това са предоставени и допълнителни езикови средства, непосредствено до нея. Инструкции за работа с наличните възможности за писане на кирилица можете да намерите в писане на кирилица или как да си инсталирате кирилица. Мнения на български език написани на латиница се приемат само ако модераторът/администраторът прецени, че темата и нейното съдържание е от голямо значение за форума. Мнения на друг език се приемат само ако темата го изисква. Потребителите които често нарушават тези правила може да бъдат официално предупредени. Моля, ценете труда на модераторите и не им отваряйте излишна работа.
УВАЖАВАЙТЕ БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК! Това е български форум."

viewtopic.php?t=677

estira
waterlilia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Nordic » 14 Юли 2009, 09:47:44

Здравейте,
Мисля, че никой не е отделил тук място на един от най- важните фактори (поне според мен), а именно социалното интегриране. Аз съм на 22 години и съм се запътила към Дания за да уча бакалавърска степен в областта на бизнес администрацията или маркетинг-а, но от известно време гледам и към Швеция. Главното ми притеснение е не климата или езика, а финансовият аспект на нещата, защото за първата година съм финансово потготвена, но за по- нататък ще се наложи да работя, което е естествено от своя страна. От тази гледна точка бих желала да чуя няколко мнения от хора, които са там коя държава според вас е по- благоприятна за моята цел? Като цяло целта ми е да завърша там и да се установя, но чета доста негативни мнения за хората там били студени, нетолерантни и вражденбно настроени към нас българите (което е нормално имайки предвид името, което нашата страна си създаде в Европейският съюз). Ако това е найстина така и намирането на работа за чужденец без значение какви възможности има и какво образование е начинание обречено на провал, то по- добре да се откажа, защото аз именно от тази шуробаджанащина искам да се отделя. Иначе съм доста адаптивен и приспособим човек, обичам реда, обичам правилата и законите и като цяло съм тиха и спокойна личност. :flower:
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 14 Юли 2009, 13:44:07

Здравей Nordic,
Двете държави доста си приличат като цяло. Предполагам и като манталитет, въпреки че съм чувал от българи, че датчаните са по-отворени към живота и по-готини хора.
Това за студенината на хората тук е един от митовете които сме възприели още от времето, когато тираджиите бяха единствените вносители на новини от белите държави. Хората тук (говоря за Швеция) са далече по-любезни, възпитани и отворени, с неизбежните изключения разбира се, отколкото мнозинството нашенци с които се разминава човек по улиците в Бг.
Няма такова нещо като "враждебно отношение към нас българите" специално. Има обаче дискриминация и ксенофобия към чужденци изобщо, но тя е скрита. Държавните структури приемат всички законно регистрирани и живеещи еднакво, обществото обаче е по-резервирано към чужденци. Ако за работа кандидатстват чужденец и местен, по-вероятно е да я получи местният. Но нима в Бг не е така? А в Германия?
Швеция и Дания са малки държави, с население колкото Бг горе-долу и ми се струва, че инстинктът за самосъхранение на нацията е много силен тук и това предизвиква ксенофобските реакции. В момента чета "история на Швеция" и виждам, че сработването на този инстинкт им е помогнал в оцеляването в трудни моменти през вековете. Нещо което и ние сме имали до началото на съветската окупация.
В Швеция има например много asylum, които от много години са тук, не си дават зор да научат езика и да се интегрират, живеят изцяло на помощи, това естествено дразни шведите (кой не би се подразнил?) и служи като етикет за чужденците изобщо. Мисля, че с времето когато се интегрира човек, нещата са по-различни.
Надявам се, че съм бил ти полезен с краткия анализ, въпреки че май писах повече за Швеция ;-) (разчитам lazar_lulchev да не внимава много-много :) )
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот Nordic » 14 Юли 2009, 19:34:31

BROMMA, много благодаря за пълният отговор, аз също съм на мнение, че ако хората там бяха такива каквито ми се описват тук със сигурност нямаше да им се носи такова добро име. Иначе относно това, което казваш за роднините, ще поставя въпроса така: Например имаш фирма(няма значение за какво) и за конкретно работно място кандидатстват двама души- непознат човек и твой роднина. В дадената ситуация роднината ти е пълна нула и не знае нищо свързано с работата, другият пък- непознатият човек, е добре образован и силно мотивиран. Кой от двамата би избрала да наемеш? Отговорът е може би ясен. Както и да е, аз съм силно мотивирана да успея някъде навън и именно защото обичам реда, подредеността и предсказуемостта на нещата гледам към скандинавието, което е пословично с това. Надявам се да не сметнеш написаното от мен като някакъв вид заяждане или нападка. Просто искам да си обясня по някакъв начин как разсъждават хората там и хората тук и това дали би ме устройло мен персонално. С удоволствие следя темата и много бих се радвала, ако се включи човек с различни виждания и опит. Благодаря още веднъж.
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Новобранец