• Advertisement

Швеция или Дания

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Швеция или Дания

Мнениеот bromma » 15 Юли 2009, 10:48:02

Привет Nordic,
1. Мъж съм!
2. Роднина или приятел не бих наел във фирмата си, дори и да е по-способен от другия кандидат - професионалните взаимоотношение тогава преминават на друга плоскост и това се отразява изцяло негативно на работата. Тук как е, не съм се сблъсквал с подобна ситуация. Но определено много често предпочитат швед пред чужденец и след месец, два, да кажем, отново търсят човек за същата позиция.
3. Щом си наистина много мотивирана, ще успееш да постигнеш желаното. Това значи, че ще се сблъскаш с неуспехи, с разочарования (е-ех, защо не ме взеха мене, точно за мен беше тази работа...), но пък това не те разколебава и продължаваш, а ставаш и по-устойчива (което не ни убива, ни прави по-силни).
4. Колкото до реда, то тук ако спазваш общоприетия ред си нормален и добър човек, ако гяволееш - гледат те накриво и определено не те приемат. В Бг - ако спазваш реда, си балък, looser, ако го погазваш - много си оправен и тарикат човек.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 16 Юли 2009, 01:02:03

Брома, много съм съгласен с теб.
В Дания нещата стоят горе-долу по същия начин. Кандидатствайки за работа датчанин и чужденец, почти винаги резутатът е в полза на датчанина. Случвало се е така, че и хора които знаят датски са оставали на второ място. Като се замисля обаче, няма и какво да се сърдим, защото където и да идеш Дания, Швеция, Германия, Англия и прочие, ти винаги си оставаш чужденецът, колкото и да са отворени хората. Единсвеното място, което е по-различно е САЩ, но там всички са преселници!
За мен Дания е държава, която е много затворена, хората са затворени, макар че чужденци има в изобилие. За сметка на това ти се дават много възможности. На мен са ми били дадени много такива. От някои съм се възползвал, от други не, защото не са били това което искам. Когато си вършиш работата като хората се издигаш. Когато обаче си кръшкач си седиш долу и си траеш, и никой не те зачита за нищо. Аз примерно съм кандидатствал за работа само веднъж. Работил съм на 3 места в двете години престой там. Два пъти съм бил канен да заемам дадена длъжност, без дори да кандидатствам за работа.
Нещата според мен си зависят от човека. Ако си силно мотивиран и искаш да постигнеш нещо - става, но няма да те вземат заради сините ти очи. А пък добри и лоши шефове, използвачи и нагаждажи навсякъде има. Това не е в зависимост от националитета. Става въпрос за манталитет. Хора с нисък манталитет има и ще има и за напред!

Поздрави и успех! :)
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО

Потребители благодарили на автора lazar_lulchev за мнението:
iniuta
Рейтинг: 4%

Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 9 пъти

Мнениеот dar » 15 Септември 2010, 14:40:56

Здравейте и привет на всички.
Искам да попитам, ако човек владее немски език, коя от държавите е по подходяща. В смисъл за по бързо научаване на местният език?
dar
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот mnemonic » 29 Март 2011, 14:57:02

Здравей, dar

Аз нямам особен опит с шведския, но със сигурност ще ти бъде много лесно да научиш датски при положение, че знаеш немски. ;)

Потребители благодарили на автора mnemonic за мнението:
dar
Рейтинг: 4%

Аватар
mnemonic
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 1 път

Предишна

Назад към Новобранец