• Advertisement

Дания, търся инфо, благодаря!

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Дания, търся инфо, благодаря!

Мнениеот blag » 6 Април 2008, 13:00:23

Здравейте,търся информация за Дания,ако някой разполага с такава , БЛАГОДАРЯ !!
За да получа евентуални точни отговори ще задам и няколко въпроса,предварително се извинявам ако въпросите ми са прекаленно...конкретни,дълги и отегчителни!
Има ли вероятност да си намеря работа в строителството със англииски език,датският смятам да започна да го изучавам отсега, но със сигурност при пристигането ми ще е на ниско ниво.
Къде е за предпочитане да се установя..в голям град или по-малък такъв.
Какви са средните разходи-квартира,транспорт ,храна.
На какви доходи мога да разчитам-колко се плаща на час или месечно възнаграждение.
Съществува ли работа на черно?
Може ли да работим като self-empoyed , Ltd. и може ли фирмата ми да е регистрирана в България и да открия само клон в Дания така бих поспестил данъци ?
От 3 години работя в Милано, фирмата в която работя се занимава се със ремонтни дейности а аз съм се специализирал основно в довървършителните етапи-шпакловки,фаянсаджийство,гипсокартон но също зидария,мазилки и замазки.
Тук проблема е , чезаплащането е 1200 EUR на месец и при разходи 200 EUR за легло иначе двустайните вървят по 800 EUR , 150 EUR за храна и 150 EUR други разходи остава около 700 EUR .
Освен това бизнес климата е лош,високи данъци и невъзможност за собствена предприемаческа дейност, или както казват трябва да имаш някой който да ти дава работа-тук това са строителните техници или архитектите,те вземат обектите а на теб ти дават жълти стотинки ,много е изнервящо и не можеш да се развиваш, такова ли е и положението в Дания?
Май се получи доста дълго за едно "въпросче" ,на имащите търпение да го прочетат и на отговорилите,БЛАГОДАРЯ!!
Аватар
blag
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот pippi » 6 Април 2008, 21:09:12

имай предвид, че в скандинавските страни трябва да имаш тукашен сертификат за тези дейности, иначе клиентът после няма действаща застраховка в случай на злополука в имота, напр наводнение

иначе някъде бях дала линк към датската служба по заетост, виж там дали се търсят строители

за езика, не знам
завиди какъв късмет би имал
по-скоро смятам, че би имал проблеми с колеги и клиенти

а въпроса ти за работа на черно няма да коментирам
и не ти препоръчвам да се пробваш
глобите за мин 1000 евро накалпак - и за работодател, и за работник
да не говорим, че не е законно и етично
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Мнениеот satbradar » 7 Април 2008, 11:54:28

Няма идея защо точно си избрал Дания.Ако страната е е без значение то
определено моя съвет е - иди в Франция.
За строители има разрешение Бг граждани да работят в тая сфера без никакви ограничения.
Ще рече намираш си работа -почваш.
заплатате - мин заплата в Франсето е 8,23 евро на час -под тва НЕ МОГАТ ДА ТИ ПЛАЩАТ.
А ако имаш малко в главата и както гледам имаш и опит в областа -се пазариш за повече -но как човек да се спазари за едикаква си заплата -рецепта няма -всеки се спасява индивидуално.
Последна промяна satbradar на 8 Април 2008, 11:03:58, променена общо 1 път
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

благодаря за мненията и съветите

Мнениеот blag » 7 Април 2008, 21:14:39

първо благодаря pippi, бързият отговор ,със сигурност ще проверя как стоят нещата със сертифицирането на деиносттта ми,относно дали се търсят работници...вчера в един саит за мобилност на работната ръка в ЕС имаше обявени 300 свободни работни места в строителството източника беше бюрото им по труда ,за работа на черно не съм привърженик стига да няма спънки от страна на бюрократите...чисти сметки добри приятели :wink:
мерсаж и на satbradar,знам за франция,наистина са отворили доста сфери в които можем да работим, едно приятелче от милано работи там 4 месеца ,монтираше асансьори и наистина парите са повечко но при едни 160 часа на месец и 10 EUR на час са 1600 EUR т.е колкото тук но в париж е по-скъпо от милано но дори и да ми останат 200 EUR или 300 EUR повече,не си струва според мен...френският е трудничък а и там е пълно със араби т.е нискообразована работна ръка евентуална конкуренция-и в милано преди заплатите в строителството са били други но сега тук са румънците,украинците и египляните дошли от преди 20 год. много латинота..въобще ХХХ постоянно пълнеща италия натискаща надолу часовата ставка на заплащане....между другото има ли доста...ХХХ в дания....май в швеция са си понапълнили страната със араби вземащи соц.осигуровки :) .
мерсаж :)
Аватар
blag
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот satbradar » 8 Април 2008, 11:09:32

blag - да ти се чуди човек на мисленето....
Ми цветни емигранти на север почти няма по причина че не става номера с работа на черно. Но в тоя случаи поради причина че нямаш право на работа без разрешително - то и ти си в графата на так наречените цветни емигранти.
Ако си мислиш че щом си бял и някои ще те вземе на работа на черно и с предимство пред другите - просто си в огромна заблуда.

И що Франция веданга е свърза с Париж - работа има не само в столицата им....
Би трябвало да знаеш каква е разликата като работиш на бяли и на черно ...
Ама ти си знаеш.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Re: благодаря за мненията и съветите

Мнениеот pippi » 8 Април 2008, 17:36:57

blag написа:...а и там е пълно със араби т.е нискообразована работна ръка евентуална конкуренция-и в милано преди заплатите в строителството са били други но сега тук са румънците,украинците и египляните дошли от преди 20 год. много латинота..въобще ХХХ постоянно пълнеща италия натискаща надолу часовата ставка на заплащане....между другото има ли доста....ХХХ в дания....май в швеция са си понапълнили страната със араби вземащи соц.осигуровки :) .
мерсаж :)

в скандинавските страни положениято е същото навсякъде
но тези хора не съм ги виждала да работят по строежите
за там се искат квалификации
те са по кафетата и магазините

но ще помоля да се спазва добър тон
някои от изпозваните от теб думи са твърде силни
pippi
Модератор
Модератор

Мнениеот blag » 8 Април 2008, 20:06:01

относно отговора на satbradar наистина не знам как е в скандинавските страни ,затова и питам,за разрешение за работа ...в швеция нямаме ли право да работим...за дания знам ,че не можем но мисля ,че като subcontractor т.е с моя фирма би трябвало да няма проблем ,както е за нас в англия или германия.а скандинавските страни ме интересуват защото мисля , че там остатъчният ми доход т.е разполагаемият минус разходите от първа необходимост би бил по-голям от моят в момента или във франция да кажем.
а pippi извинявай ако съм те засегнал с някои от използваните думи но явно при вас проблема не е още наболял,аз уважавам всеки които ме уважава но на гостени опитващи се да командват в чужда къща ....дори и на мен като гостенин в милано ми прави ....лошо впечатление....миналата година тук имаше предложение да се премахнат христянските символи от гробищата защото ОБИЖДАЛИ мюсулманите.....,преди 6 месеца китайците НАБИХА 4 полицаи защото направили забележка на търговец на едро да спазва закона и да не задръства движението да не споменавам че когато пристигнах една..индианка от перу мислеики че не знам италиански обясни на една друга че всички европейци ....sono coglioni....без превод че е грубо...та мога още доста да опиша толерантното поведение на...тия които съм бил обидил преди,но не смятам че тук му е мястото или времето.а в милано арабите и други...di colore имат голямо присъствие в строителните дейности -фасади,шпакловки...
Аватар
blag
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pippi » 8 Април 2008, 22:08:49

blag, лично не си ме обидил
НО нарушаваш правилата на форума:

http://zaedno.de/postt677.html

1. Не се допуска дискриминация на основата на възраст, пол, раса и вероизповедание.

още нещо
пробвай да си подобриш пунктоацията
невероятно трудно е да се четат постовете ти и това въздържа другите да вземат отношение

датчаните обикновено обичат да наемат датски фирми да им изпълняват нещата
даже правят такива нарочни фирми за да заместят с тях чуждите
та мисли го много добре
или се настани в Малмьо напр и от там ще имаш достъп и до шведския и до датския пазар

успех
pippi
Модератор
Модератор

Мнениеот blag » 9 Април 2008, 19:27:56

До pippi,
извинявам се за нарушаването на правилата на форума!
Благодаря ти за информацията относно състоянието на свободната конкуренция в Дания или изкривената такава, за съжаление положението ми напомня за Милано ....може би са верни мненията които съм чел за европейци емигрирали в USA по причина на лоша бизнес среда.
А съвета за Малмьо мисля ,че е наистина полезен :)
Успехи и на теб !
Аватар
blag
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Новобранец