• Advertisement

Работа в Швеция или Финландия

Форумът, който касае всеки!

Работа в Швеция или Финландия

Мнениеот espera » 10 Декември 2008, 16:17:02

Здравейте. Попаднах на този сайт, търсейки работа в гореспоменатите държави. Търсачката на форума не откри инфо, и за това се обръщам към вас, с молба за помощ.
Положението, в което се намирам аз и моето семейство, е много тежко в България. Аз не мога да работя, т.к. съм с дете, а и обстоятелствата ме принуждават да живея в провинцията, далеч от семейството. Мъжът ми, който работи в Сф, се опитва да "спаси" фирмата, работейки без почивка, но не се получава. Да уточня, че сме износители-производители /семейна фирма/, но клиентът ни от ЕС изпитва трудности и ние нямаме работа. А изтеглихме кредити, с които УЖ да разширим производството, а то какво стана....
Мъжът ми иска да започне работа в Скандинавските страни. Той е добър специалист-оператор на дървообработващи машини, потомствен дърводелец, професионалист в областта.
Питането ми към вас е, към коя агенция за намиране на работа да се обърне в Бг? Какви са начините за кандидатстване?
Гугъл не бе полезен в случая, за това се надявам на вашите съвети, на съветите на "препатили".
Благодаря ви предварително.
espera
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Работа в Швеция или Финландия

Мнениеот Mr.Bombastic » 10 Декември 2008, 21:12:28

Преместих поста в скандинавския форум. Огледай се пак, има доста инфо.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 459 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот hardanger » 28 Декември 2008, 13:17:35

Фирма не знам. Срещал съм се с една дама в Максконсулт във Варна и тя изглеждаше съвсем разсъдлива и нормална. Но дали си използва разсъдъка за полза на клиентите или само за собствена, не ни е известно.
Чувал съм за заплати в норвегия за общи работници в дървообработваща работилница/дибивно стопанство от по 150 крони на час, и заетост около и до 40 часа седмично.
Сигурно става и за .. кофражист, например - но се работи в сгради, които не са построени - на открито.
hardanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dimitarsl » 20 Януари 2009, 00:38:03

Здравейте на всички аз съм нов тук наскоро ми предложиха оферта от сайтът www.rabotaveu.com. Въпросът ми е някои знае ли нещо за тази агенция и дали са надеждни тоест мога ли да разчитам на тях. Ще се радвам да получа каквато и да е информация както и ако някои от вас има лични впечатления. Мерси.
Аватар
dimitarsl
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nordreamer » 26 Януари 2009, 21:43:21

И аз така бях се заиграл с тях и после пуснах едно търсене в гугъл и от там излязоха само негативни отзиви - горе долу зимат ти парите, за да ти направят хубав скъп превод на документите и оттам нататък ни лук яли....и се отказах!
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот Gerryane » 17 Март 2015, 20:12:42

Здравейте, бих искала да попитам можем ли майка ми и аз да си намерим работа във Финландия от България? Аз знам Английски и Френски, майка ми - Руски. Майка ми държи да заминем и да се установим за постоянно. Но първо би искала да си намери поне някаква временна работа предварително. Дали професиите ни имат значение там, тъй като не знаем език? Майка ми работи като детска учителка, а аз съм икономист. Брат ми е на почти 14г. Той също много иска да заминем, не иска да продължава образованието си тук. Срещаме много трудности къде и как да намерим работа от България. От преди повече от година имаме регистрации се в различни сайтове- Еурес, justlanded...
Можете ли да ни дадете съвет?
ПП :Нямаме роднини, приятели , познати в чужбина, които да ни помогнат, а навсякъде ни се казва, че само това бил начинът.
Поздрави.

Потребители благодарили на автора Gerryane за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Gerryane
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот bromma » 18 Март 2015, 18:12:31

Абсурд. При тази голяма безработица на никой не му пука за кандидатури от извън страната. Само на място има някакъв шанс.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 252 пъти

Мнениеот max » 18 Март 2015, 21:14:37

Аз се питам защо тези хора искат точно във Финландия при положение, че дори езика не знаят. А точно този език е ненаучаем! Как от толкова много други държави избрахте точно държавата с най-труден език? И съвсем не най-благоприятната за работа и труд държава.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот Stojan » 18 Март 2015, 21:26:41

...освен това са 7-8 месеца зима, 6 месеца нощ, 6 месеца ден и пр. и пр. Само колите да държиш на ток да не им замръзне маслото нощем, струва стотици евро на година. Иначе хората са много приятни. Ама заради едни хора!!
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот bknf » 18 Март 2015, 21:34:30

Здравейте, бих искала да попитам можем ли майка ми и аз да си намерим работа във Финландия от България?

Gerryane, по принцип може и да има, някаква възможност. Но първо трябва все пак да разберете, как функционира живота във Финландия, да четете текстове на финландски и т.н. След което да се разтърсите из съответните (финландски) форуми, и да разберете какво се търси там. Не бих казал че е лесно - но може и да не е напълно невъзможно.
Но и никога не съм бил там, и съответно не мога да ви дам конкретен съвет. Както и не знам финландски.
Научете поне 200 - 300 думи, и ще сте една крачка напред.След това намери съответното работно място. Може например, и програмисти на онлайн игри да се търсят. Там може и само с английски да се оправиш. Или намери съответните фирми, пиши мейли и т.н.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Mony60 » 18 Март 2015, 21:52:06

max написа:Аз се питам защо тези хора искат точно във Финландия при положение, че дори езика не знаят. А точно този език е ненаучаем! Как от толкова много други държави избрахте точно държавата с най-труден език? И съвсем не най-благоприятната за работа и труд държава.

От незнание и погрешни представи, Макс! Те сигурно и не подозират, че Финландия е с не особено висок жизнен стандарт и изобщо не може да бъде сравнявана с Швеция и Норвегия например.
“Отвратителен език и климат“ казва Роман Шатц в книгата си " Der König von Helsinki" Oder wie ich der berühmteste Deutsche Finnlands wurde.
“Прекрасната свинарка“ от автора Марти Ларни е подходящо четиво, преведено на български език, което позволява да се надникне през кулисите на тази така непозната за нас българите страна.
http://knizhen-pazar.net/index.php?opti ... 0%BA%D0%B0
Позаинтересувайте се и добре се осведомете преди да правите не дотам реалистични планове, Gerryane. :)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот max » 18 Март 2015, 23:40:12

Щеше да е достатъчно да прочетат темите във форумите за Швеция и Финландия. Имаше човек във Финландия, който искаше да се махне от там и да се премести в Швеция. И му беше отговорено, че Швеция преди е била привлекателна за живот и работа, но нещата са се променили поради наводняването й с всякакви имигранти и понастоящем и тя вече не е този рай, който мнозина си мислят че е.
Имам познат руснак, който миналата година ми беше на гости в Бремен, а преди това е бил на гости в Тампере. Питах го как е там в сравнение с Бремен и Германия, той отговори че във Финландия е много по-зле уредено и неприветливо, а също и доста по-скъпо. В Бремен му хареса страшно много, докато във Финландия въобще не му е харесало.
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Gerryane » 18 Март 2015, 23:58:59

Здравейте, благодаря на всички за мненията и съветите. Това обаче още повече ни обърква, защото е напълно нереалистично и без перспектива да останеш в провинциален град и ако не си със силните на деня - затъваш. Заради всичко случващо се с нас и около нас взехме това решение. Отлагахме го от много години. Първо братчето ми беше малко, а аз учех. От повече от година проучваме форуми, четем за различни страни. Излиза, че изходът е един- да тръгнем по отделно -или само аз или само майка ми, чрез работа предложена от посредници в България. Това обаче се смята за заробване, но така или иначе си е заробване с тежестите, които ни налагат все повече и повече на тези, които оставаме тук. Иначе не спираме да опитваме. И да търсим!
Успех на всички!

Потребители благодарили на автора Gerryane за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Gerryane
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот max » 19 Март 2015, 00:23:33

Когато пътувах с автобуса от София за Австрия чух разговор на жени, които от България директно чрез работодател по интернет са си намерили работа като гледачки на възрастни хора в Австрия и Германия, без посредническа фирма. Но са знаели немски. Без език в никоя държава няма да успеете да се устроите. Така че изберете си една държава и започнете да учите език. Прочетох, че знаете английски и френски, но не знам как стоят нещата с намиране на работа в тези държави.
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 19 Март 2015, 07:15:25

Излиза, че изходът е един, да тръгнем поотделно - или само аз, или само майка ми, чрез работа предложена от посредници в България

Не бих казал че е необходимо да се занимавате с "български посредници". Намери из немския форум темата - "как се получиха нещата при нас".
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки