• Advertisement

GFS Realschule

Напред, науката е слънце!

GFS Realschule

Мнениеот pinkk26 » 21 Октомври 2013, 15:45:02

Здравейте,
На 15 съм и миналата година бях в така наречен "vorbereitungsklasse " За пояснение клас за деца, който не знаят немски .. там учат немският в рамки до 2 години. Да обаче аз влязох в въпросният клас май месец и дори, че беше за 2-3 месеца се води като една учебна години .. другата цялата бях там и нямам право да оставам още .. а с немският .. горе-долу, обаче тази година с една моя приятелка решихме да влезем в "Realschule" Тя е гъркиня тъй че единственият език между нас е немският .. обаче не го знам перфектно има ацки много думи който имам още да уча и много наистина много неща не мога да разбирам .. сега съм в 8 клас (една година назад) и ми казаха, че трябва да правя GFS .. Има ли някой които вече са прави въпросното ГФС за 8 клас .. в кой предмет ... каква тема .. има ли някой, който може някак си да ми помогне .. мислех си немски .. обаче трябва да сме прочели книга цяла на немски .. трябва да взема да я прочета бая бързо .. а малки книги не се приемат .. а и книгите са твърде трудно разбираеми.. трябва да напиша защо точно тази книга и т.н. 2 страници .. сама с мой думи което е прекалено трудно за мен да не говорим че трябва 10 мин. минимум да говоря пред класа ми за книгата нямам право да чета от лист .. което значи всичко да знам и да разкачвам .. и това пред класа .. граматиката ми е зле .. не знам какво да правя ;(((((( мисля направо да и кажа да си ми пише "6цата" (българското 2) но ме е страх защото, тук да си в "Realschule" e нещо много важно и може би гордост, която не заслужавам! Помощ ... ;((( :(
pinkk26
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 2 пъти

Re: GFS Realschule

Мнениеот velingrad » 22 Октомври 2013, 21:53:29

...обаче трябва да сме прочели книга цяла на немски...

Моля (предварително) за извинение, но какъв точно е въпросът ти?
Всички познати (мои), които са пристигнали с деца, са на мнение, че те (децата) за 6 месеца говорят, разбират и са на "ти" с немско-германският. В сравнение с "дъртите" са "светлинни години" напред.
Неприятното е, че за 15 години (възраст ) ти и с българският (език ) не си на "ти".
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот pinkk26 » 24 Октомври 2013, 14:55:24

velingrad написа:
...обаче трябва да сме прочели книга цяла на немски...

Моля (предварително) за извинение, но какъв точно е въпросът ти?
Всички познати (мои), които са пристигнали с деца, са на мнение, че те (децата) за 6 месеца говорят, разбират и са на "ти" с немско-германският. В сравнение с "дъртите" са "светлинни години" напред.
Неприятното е, че за 15 години (възраст ) ти и с българският (език ) не си на "ти".

Мисля, че българският език си ми е разбираем .. не съм седнала замисляйки се да да напиша всичко перфектно, но все пак критиките на "безгрешните" няма как да се спестят! Колкото до езикът в същият клас е бил и момче, което познавам и мога смело да твърдя, че е бил на моята възраст и в същото положение (т.е. когато е отишъл в нормален клас не не знаел перфектно немски), а дори е бил с няколко месеца повече в този клас ! Познавам и още няколко и нито един от тях не е имал такъв рекорд да научат немски перфектно за половин година! Моята приятелка е от Гърция и за същото време и тя знае колкото мен немски .. не е лесно да се научи нов език, като се има в предвид, че съм започнала от самото начало, т.е. някои деца имат основа .. независимо дали са почнали с часове в училище или са научили нещо от родителите си ! И с госпожата на този "vorbereitungsklasse" много съм говорила има случай на дете от Турция, което за 5 години в Германия знаеше съвсем малко немски ! Тъй че и от учителят зависи много ! :)
А за въпросът ми както бях казала има ли някой, който вече е правил въпросният "GFS" в каква тема .. и т.н.
pinkk26
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот VY » 24 Октомври 2013, 21:18:13

pinkk26 написа:.. обаче трябва да сме прочели книга цяла на немски .. трябва да взема да я прочета бая бързо .. а малки книги не се приемат .. а и книгите са твърде трудно разбираеми.. трябва да напиша защо точно тази книга и т.н. 2 страници .. сама с мой думи което е прекалено трудно за мен да не говорим че трябва 10 мин. минимум да говоря пред класа ми за книгата нямам право да чета от лист .. което значи всичко да знам и да разкачвам .. и това пред класа .. граматиката ми е зле .. не знам какво да правя ;(((((( (

Дишай дълбоко и не се паникьосвай. На прима виста се сещам за една съученичка, която реши да учи немска филология. Приеха я в Шуменския университет, додрапа някак си до 3 курс и там за някакъв изпит й искаха същото като при теб - да прочете някаква книга и да представи кратко есе за нея. Мацката го измисли много хитро, щото немският й хич го нямаше. Взе отhttp://www.chitanka.info един роман от немски автор, преведен на български език, изтегли си го и си го прочете на български. После го намери на немски, потърси разни ученически есета за него на немски, попреписа творчески, назубри го и се яви на изпита. Тъпо, но й свърши работа.

Аз бих ти препоръчала "Нарцис и Голдмунд" на Херман Хесе, едно, че е Нобелов лауреат, друго - че се учи в училище и трето, че и на немски и на български се чете много леко. Ако наистина искаш да научиш нещо, чети романа и превода му успоредно.

Ето ти романа на български: http://chitanka.info/book/3044-nartsis-i-goldmund

Оттук си го свали на немски: http://media.libri.de/shop/coverscans/135/13560529_lprob.pdf

Ето ти и кратък преразказ на романа на немски, глава по глава. Ако много те домързи (но не ти го препоръчвам!), можеш да прочетеш и само това, така ще знаеш за какво се разказва в него: http://www.leerlingen.com/huiswerk/bekijken.php?id=20154

А ето ти и една чудесна рецензия на романа, от теб се очаква да подготвиш и представиш пред класа нещо подобно. Можеш да опростиш и преразкажеш рецензията със свои думи: http://www.faz.net/aktuell/feuilleton/buecher/rezensionen/belletristik/rezension-belletristik-eine-frau-deren-umriss-uns-gefaellt-162886.html

Хайде и да се похвалиш като минеш изпита!

Потребители благодарили на автора VY за мнението (общо 3):
aleksandrinkapinkk26copland
Рейтинг: 13%

VY
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот pinkk26 » 27 Октомври 2013, 13:20:49

VY написа:
pinkk26 написа:.. обаче трябва да сме прочели книга цяла на немски .. трябва да взема да я прочета бая бързо .. а малки книги не се приемат .. а и книгите са твърде трудно разбираеми.. трябва да напиша защо точно тази книга и т.н. 2 страници .. сама с мой думи което е прекалено трудно за мен да не говорим че трябва 10 мин. минимум да говоря пред класа ми за книгата нямам право да чета от лист .. което значи всичко да знам и да разкачвам .. и това пред класа .. граматиката ми е зле .. не знам какво да правя ;(((((( (

Дишай дълбоко и не се паникьосвай. На прима виста се сещам за една съученичка, която реши да учи немска филология. Приеха я в Шуменския университет, додрапа някак си до 3 курс и там за някакъв изпит й искаха същото като при теб - да прочете някаква книга и да представи кратко есе за нея. Мацката го измисли много хитро, щото немският й хич го нямаше. Взе отhttp://www.chitanka.info един роман от немски автор, преведен на български език, изтегли си го и си го прочете на български. После го намери на немски, потърси разни ученически есета за него на немски, попреписа творчески, назубри го и се яви на изпита. Тъпо, но й свърши работа.

Аз бих ти препоръчала "Нарцис и Голдмунд" на Херман Хесе, едно, че е Нобелов лауреат, друго - че се учи в училище и трето, че и на немски и на български се чете много леко. Ако наистина искаш да научиш нещо, чети романа и превода му успоредно.

Ето ти романа на български: http://chitanka.info/book/3044-nartsis-i-goldmund

Оттук си го свали на немски: http://media.libri.de/shop/coverscans/135/13560529_lprob.pdf

Ето ти и кратък преразказ на романа на немски, глава по глава. Ако много те домързи (но не ти го препоръчвам!), можеш да прочетеш и само това, така ще знаеш за какво се разказва в него: http://www.leerlingen.com/huiswerk/bekijken.php?id=20154

А ето ти и една чудесна рецензия на романа, от теб се очаква да подготвиш и представиш пред класа нещо подобно. Можеш да опростиш и преразкажеш рецензията със свои думи: http://www.faz.net/aktuell/feuilleton/buecher/rezensionen/belletristik/rezension-belletristik-eine-frau-deren-umriss-uns-gefaellt-162886.html

Хайде и да се похвалиш като минеш изпита!

Много ти благодаря, един разумен човек !
Говорих с госпожата и понеже и аз както всички други деца съм с равни права, съм длъжни да го направя. За тази година, ще бъде в тема "музика" ще представя някоя музикална група или някой известен/а певец/певица .. със сигурност, ще е по лесно .. но тази книга мисля да я прочета и да си извадя някаква представа, за какво става на въпрос ..
Много ти благодаря за отговорът !! :)
pinkk26
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот aleksandrinka » 27 Октомври 2013, 16:59:08

Не е по темата, но книгата наистина е много хубава!
"Мнението на хората зависи от времето, мястото и обстоятелствата." Франсоа Волтер
Аватар
aleksandrinka
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 82 пъти
Благодарено: 177 пъти

Мнениеот VY » 28 Октомври 2013, 10:35:56

aleksandrinka написа:Не е по темата, но книгата наистина е много хубава!

То май няма произведение на Хесе, което да не е хубаво. "Нарцис и Гордмунд" е чудесно начало в неговото опознаване, "Unterm Rad" на времето ме впечатли още повече, Демиан, Сидхарта, Степният вълк....а най-най-най-любимия негов роман ми е "Игра на стъклени перли". Феноменално произведение според скромното ми непрофесионално мнение.

Хесе е безкрайна вселена. И толкова завладяващо и леко четим на немски. :)

Потребители благодарили на автора VY за мнението:
aleksandrinka
Рейтинг: 4%

VY
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот Habi » 1 Декември 2013, 21:19:46

Така и аз имам някакви въпроси към вас.Тъй като не много дълго съм в германия немога да говоря много немския език.Тази година заваршвам хауптшуле обаче като реалабшлус със квалификация и аз незнам после къде трябва да кандидаствам за да мога да продължа да уча за висше в България. Моля ви се посъветвайте ме . Още един въпрос. ако след реалшуле уча фахабитур в случай в беруфшуле после мога ли да уча висше в българия ? чакам отговор благодаря ви предварително :**
Habi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот pinkk26 » 5 Януари 2014, 16:24:37

Habi написа:Така и аз имам някакви въпроси към вас.Тъй като не много дълго съм в германия немога да говоря много немския език.Тази година заваршвам хауптшуле обаче като реалабшлус със квалификация и аз незнам после къде трябва да кандидаствам за да мога да продължа да уча за висше в България. Моля ви се посъветвайте ме . Още един въпрос. ако след реалшуле уча фахабитур в случай в беруфшуле после мога ли да уча висше в българия ? чакам отговор благодаря ви предварително :**

Честно казано не знам и аз, мисля да влезна в хауптшуле тази година за 2рият срок и съответно и аз завършвам хауптшуле тази година. От там нататък не знам, мислех да се върна, но не, че то българската диплома къде ще я признаят ? Само в БГ :mrgreen: Та така пусната е теме вчера след завършване на хауптшуле къде може да се влезне и ще видим, но мисля, че е грешно мнението да седи в тази тема :)
pinkk26
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Образование