• Advertisement

Записване в българско училище

Напред, науката е слънце!

Записване в българско училище

Мнениеот demirovi » 22 Февруари 2014, 01:56:23

Здравейте!
Живеем в Германия и синът ми учи тук в момента в 7 клас.
Налага се да се върнем в България. Въпросът ми е как става записването в бг училище...
Ще повтаря ли 7 клас, приравнителни изпити ли ще държи и кой клас ще го приемат?
Сложно е понеже няма да има завършена учебна година, затова изобщо не ми е ясно как да процедирам.
Моля за вашите мнения. Благодаря!
demirovi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Записване в бг училище

Мнениеот didona » 22 Февруари 2014, 09:57:05

demirovi написа:Здравейте!
Живеем в Германия и синът ми учи тук в момента в 7 клас.
Налага се да се върнем в България. Въпросът ми е как става записването в бг училище...
Ще повтаря ли 7 клас, приравнителни изпити ли ще държи и кой клас ще го приемат?
Сложно е понеже няма да има завършена учебна година, затова изобщо не ми е ясно как да процедирам.
Моля за вашите мнения. Благодаря!

1. Вземате документи от училището в което учи, удостоверяващи завършен учебен срок , а за по-сигурно и за завършената предходна учебна година заедно с учебните планове / кои учебни предмети е изучавал и с по колко часа/
2. С тях отивате в БГ училището и директорът по-нататък ви обяснява реда какъв е.
3.Вероятно няма да повтаря ,а само ще държи приравнителни изпити. Зависи все пак от какво, в какво училище отива
Успех!

Потребители благодарили на автора didona за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
didona
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот demirovi » 25 Февруари 2014, 17:42:47

Много благодаря Дидона,
а имате ли си представа тези приравнителни изпити трудни ли са, в смисъл взимат ли се нормално,
по целият учебник ли са или... и ако не ги вземе какво става? По-добре ли ще е ако все пак завърши годината и
за 8 клас пак същата процедура ли ще е? Извинявам се за многото въпроси, но съм доста объркана, а истината е,
че синът ми не е особено ученолюбив... Благодаря на теб и на включилите се!
demirovi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот baikolio » 29 Юни 2014, 16:24:34

Много добра тема. Аз също имам син и проблема ми е подобен.
baikolio
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот didona » 30 Юни 2014, 16:58:39

Тъй като отговорът ми много закъснява може би няма да е от полза на всичко ,но да кажа все пак.
Не се притеснявайте за приравнителните изпити, не са толкова невъзможни. Това все пак е БГ ,а не Германия. Още повече с тези делегирани бюджети при които заплатите на учителите, респективно на директора зависят от броя на учениците нещата допълнително се облекчават. Добре е все пак там да имат завършена учебна година, както и лятото по -раничко да организирате нещата за да има време през ваканцията детето да се подготви. Успех и не се притеснявайте толкава. Няма невъзможни неща!

Потребители благодарили на автора didona за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
didona
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 16 пъти

Re: Записване в българско училище

Мнениеот Ралица Петкова » 2 Март 2015, 14:37:40

Здравей те, казвам се Ралица живея 2ра година в Германия . Дойдох с завършен 8ми клас с тук го преповтарях . Сега съм 9ти в Mittelschule тази година завършвам . Въпросът ми е мога ли следкато навърша 18 да си взема само изпити те ?
Ралица Петкова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 2 Март 2015, 15:37:53

Имаш предвид изпитите в България ли?
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Ралица Петкова » 2 Март 2015, 15:53:45

boyko123 написа:Имаш предвид изпитите в България ли?

Да точно това имам впредвид
Ралица Петкова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 2 Март 2015, 16:03:25

Ралица Петкова написа:Здравей те, казвам се Ралица живея 2ра година в Германия . Дойдох с завършен 8ми клас с тук го преповтарях . Сега съм 9ти в Mittelschule тази година завършвам . Въпросът ми е мога ли следкато навърша 18 да си взема само изпити те ?

Здравей Ралица Петкова,

не можеш да завършиш Mittelschule, после да отидеш в България, да минеш през приравнителни изпити и да вземеш диплома за средно образование.

Ако имаш завършен 9-ти клас в Германия, за да вземеш диплома за средно образование от българско училище ще е нужно:
  • да положиш няколко приравнителни изпита. За завършилите 9-ти клас в чужбина те са "Български език и литература", "История и цивилизация" и "География и икономика", но само ако предметите се учат в съответното училище
  • да продължиш да учиш в българското училище в 10-ти, 11-ти и т.н. класове до приключване на средното образование

Най-пълната информация за реда и условията признаване на завършени етапи от училищно образование в чужбина могат да се намерят в Наредба № 2 ОТ 14.04.2003 г. за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави (линкът е към версията от 28.06.2014 г.)
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Назад към Образование