• Advertisement

Преразказ по творба на Деян Енев писаха седмокласниците

Напред, науката е слънце!

Мнениеот AnGeLy » 28 Юни 2008, 14:16:02

Този разказ е толкова дале4 от психиката на един седмокласник, 4е просто няма какъде.
А да не говорим как се подиграха с децата на теста по математика. А бе като им е тръгнало наопаки от миналата година, спиране няма.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 8 пъти

Re: Преразказ по творба на Деян Енев писаха седмокласниците

Мнениеот tonic » 28 Юни 2008, 18:20:43

popwill написа: "Деян Енев".

Тук можете да прочетете текста, който е нещо от порядъка на 700 думи с препинателните знаци...

това сериозно ли го казваш? или просто обичаме да сме против винаги....
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот DrJeckyl_and_MrHyde » 28 Юни 2008, 20:28:02

Наскоро също чух темата за преразказа, но до днес дори нямах понятие от творчеството на този модерен писател. Въздържам се да сложа думите модерен и писател в кавички, защото колкото и да не ми харесаха творбите му, толкова повече се задържах над тях! :P
Всъщност прочетох "Заложна къща" , "Един ден от живота на Емата" и "One way ticket". И веднага да ви кажа, както се вика право куме в очи, че според учителите ми нищо не разбирам от модерна българска литература! ! Като потребител обаче, намирам идеите на тези три разказа за доста интересни. От друга страна, като стил на изразяване са ужасно написани! Спъвайки се по два - три пъти на изречение, хеле с лавиране и куцане се добрах до финала им.
Скромен извод: има нужда от коректор! Може би затова е била възложена темата на седмокласниците! :D

А, какво ще кажете, ако се намерят желаещи от нашият форум, изберат си някой от разказите и се опитат да направят свой преразказ. Понеже знам, че сред нас има доста поетични натури, вярвам в успеха на едно такова начинание. При добро желание може да се събере достатъчно материал за един Cover...

Пояснение за мнoгoточието в последното изречение: дайте воля на въображението си!
Аватар
DrJeckyl_and_MrHyde
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот Zuniga » 28 Юни 2008, 21:41:12

Аз изобщо не знаех, че на изпит по литература се прави преразказ, това не е ли прекалено лесно?!?!

А за Деян Енев чух преди няколко месеца, излезе книга с негови разкази подбрани от Димитър Денев в Германия. четох няколко рецензии, в които доста го хвалеха. Сега прочетох няколко от разказите, но толкова много не ми харесаха.
"Nowadays, I do not make bread
Neither does he make wine
A desolate vineyard now wept
Forgotten on a lonely incline."
Аватар
Zuniga
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот AnGeLy » 29 Юни 2008, 01:34:59

Zuniga написа:Аз изобщо не знаех, че на изпит по литература се прави преразказ, това не е ли прекалено лесно?!?!

Де да беше просто преразказ. А то е преразказ от името на някой от героите. Зна4и, представи си, 4е си баби4ката и разказваш от нейно име. А преди това си решавал 2 часа тест по български и литература.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот RazoR » 29 Юни 2008, 07:45:41

За мен разказът е мн по-ценен от (в повечето случаи) малоумните писания на знайни и незнайни критици, които до скоро се учеха наизуст от учениците, та това е правилният път. Дано поне след реформите да има повече грамотност, че е мн лошо положението в момента. Хора, които се мислят за интелигентни, да пишат "виШ" например... :roll:

П.п. Таман прочетох "Заложна къща" и ми хареса, ама си е въпрос на вкус 8)
Аватар
RazoR
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот jemand » 29 Юни 2008, 08:01:48

Абе разказът ми се стори добър, но плосък и нереален :)!
Аватар
jemand
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот kirokam » 29 Юни 2008, 14:37:10

Според мен текстът успява да изпълни задачата си, а това е най-важното. Освен че заданието ще провери дали са грамотни, децата ще имат възможност да покажат доколко разбират текста и могат да създадат свой собствен от друга гледна точка. Така е възможно да се проверят много умения, свързани с писмената реч.
Не разбирам защо винаги трябва да сме против всичко. Ясно е, че на този изпит няма анализ, затова няма защо да се споменава, че темата е далечна на 7-мокласниците.
Относно това, че се тестват неща, различни от паметта, това може да бъде доста страшно за някои хора, които разполагат само с нея. Според мен именно това е грешката на българските изпити - все се иска нещо да бъде назубрено... Но няма как, ум в главата не може да се влее, а купища информация - (макар и с много усилия) да.
Аватар
kirokam
Тукашен
Тукашен

Мнениеот madi » 29 Юни 2008, 20:28:12

О, горките седмокласници!
Не се шегувам - горките!?
Не знаех, че задължително за тях да знаят:
1. Какво е заложна къща, освен ако бащите им нямат земане даване с нея;
2. Че с възрастните хора трябва да се държатточно така "учтиво";
3. Че трябва да разбират от бизнес, да са безкрайно пресметливи (а забравих има една прекрасна задача в теста и по математика);
4. А може би накрая и да разбират от парапсихология.

Браво на това Министерство, ама аз не знам защо още помна "Бялата лястовица", а може би и за съжаление я чакам!
Аватар
madi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот evva » 29 Юни 2008, 21:09:11

Принципът на заложната къща е описан точно в 3 реда. Едва ли един седмокласник не би могъл да ги запомни и преразкаже. Тази част от текста, всъщност, е и единствената, в която има какво да се помни.
Никъде не е казано, че трябва да разбират от бизнес или каквото и да е за да разберат текста. А това, че на някого не му харесва темата, ами не всеки герой е положителен и не всяко произведение има happy end.
Аз също смятам избора на напълно непознат текст за добър вариант, а не назубрянето на едни и същи теми, писани от едни и същи преподаватели и предавани на ученици години наред.
Разказите на Елин Пелин също cа добър вариант,мнoгoпластови са,по-трудни, по-дълги,по-стойностни (и в тях също не всичко е розово), но защо пък не учениците да се сблъскат с нещо съвсем непознато и да се провери доколко биха могли да интерпретират текста през своите очи.

Преди 10 години моят випуск 4 часа писа тема за "бялата лястовица". Както сега, така и тогава пак имаше недоволни...
evva
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот AnGeLy » 29 Юни 2008, 22:26:12

popwill написа: @AnGeLy
Струва ми се, че пак ти убегна смисъла на цялата работа - ти защитаваш ли ги "горките" седмокласници?
Точно обратното - за съжаление са, защото по данни на министерството има 30 000 кандидати за 35 000 места.
Е после как няма да дават Деян Енев на изпит по литература - нали трябва да си попълнят бройките.

Да, защитавам ги. Защитавам ги и защото вие вси4ки се скъсахте да ги нападате и плюете по време на у4ителската ста4ка и както виждам сега продължавате да говорите със същата злоба и присмех.
За ваше сведение, никой от седмокласниците не се е оплакал от теста по БЕЛ, но голямата гавра е тестът по математика. Защото зада4ите са били като за олимпиада по математика и защото самите у4ители са втещение от наглостта на тези, които са съставяли теста.
Така 4е спестете си плюенето и тънкия присмех по адрес на децата.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот teddddy » 30 Юни 2008, 07:07:45

Мен ми е интересно как така се реши, че след 7. клас няма да се пише съчинение-разсъждение, а преразказ, при положения че това са два коренно различни жанра и според мен изобщо не могат да се равнопоставят!
teddddy
Тукашен
Тукашен

Мнениеот onufriy » 30 Юни 2008, 08:38:37

popwill написа:
evva написа:
Преди 10 години моят випуск 4 часа писа тема за "бялата лястовица". Както сега, така и тогава пак имаше недоволни...

Не знам наистина какво да кажа повече...

Не става дума за недоволни - мен ми е все тая какво ще пишат седмокласниците, нито имам брат (като Ангели) нито сестра, нито аз ще кандидатствам - моето време беше преди 15тина години.
Въпросът е, че такъв елементарен изпит, с такъв елементарен текст е обида за:
1. образованието като цяло
2. самите ученици (тези които са положили труд - уроци или сами няма значение)- на мен, ако ми бяха дали такъв текст, да ми го четат 1 път на глас и после 15 минути сам, щях да се изсмея с глас...

Ами ако си кандидатствал преди 15 години, най-вероятно си преразказвал "Войнишка нива". Аз лично не мисля, че безсюжетен текст е най-добрия вариант.
Както и да е, за оценките не бих се притеснявал кой знае колко - за пропусната запетайка по мое време се взимаха 25 стотни, за грешка в членуването - до единица и половина... Дори за седемстотин думи фалшивите шестици ще изгърмят с отрицателни оценки...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 283 пъти

Мнениеот isisito » 30 Юни 2008, 09:01:18

onufriy написа:за пропусната запетайка по мое време се взимаха 25 стотни, за грешка в членуването - до единица и половина...

И смятам, че е правилно - нали говорим за елитни гимназии...?
А някой сещал ли се е, че с назубрянето на темите седмокласниците обогатяваха речника си? Нали това е проблема сега - не се четат книги, не се познават произведения, децата нямат правилен изказ :( ....говоря за мнозинството, понеже изключения винаги има.....
Аватар
isisito
Роден писач
Роден писач

Мнениеот onufriy » 30 Юни 2008, 09:23:09

isisito написа:
onufriy написа:за пропусната запетайка по мое време се взимаха 25 стотни, за грешка в членуването - до единица и половина...

И смятам, че е правилно - нали говорим за елитни гимназии...?
А някой сещал ли се е, че с назубрянето на темите седмокласниците обогатяваха речника си? Нали това е проблема сега - не се четат книги, не се познават произведения, децата нямат правилен изказ :( ....говоря за мнозинството, понеже изключения винаги има.....

До тук 4.50.
Ами не точно. То сега с понятието "елитна гимназия" се уеднаквяват и критериите за прием. Защо Mатематическите гимназии са въвели изпит по БЕЛ - за мене лично е пас загадка.
Иначе защо кандидатът за Езикова гимназия държи и изпит по Български: ами за да разбереш граматиката на чужд език, трябва най-малкото да владееш своя собствен. Как ще разбереш разликата между Винителен и Дателен падеж, ако не знаеш какво е пряко и непряко долълнение?
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 283 пъти

Назад към Образование