• Advertisement

Изтекли документи / Удължаване на паспорт

Информация за легализация на документи, подновяване на документи за самоличност и др.

Re: Изтекли Документи

Мнениеот robo-pat » 18 Август 2010, 22:28:09

Нур мал алс хинвайс!
За сведение на потърпевшите

http://mediapool.bg/show/?storyid=168943&srcpos=1#msgs
Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот asenbg » 19 Август 2010, 00:02:16

оффтопик/

аз да попитам , биометрични данни само за задграничният ли искат? за личната карта какво е необходимо?
в ЕС мисля само с лична карта да се движа, има я вписана като документ заедно с паспорта в ауслендербехьордето.
личната ми има още 4 години хляб в нея, а сега за паспорти не ми се занимава, като изтече ще го пратя в консулството.
asenbg

Мнениеот Mottor » 9 Септември 2010, 13:50:27

Днеска си взех паспорта. Подадох документите на 05.08 и ги получих днес 09.09. Поръчката беше бърза.
За съжаление никoй не можа да ми каже какво да правя с изтеклата ми шофьорска книжка. Трябва ли да ходя до БГ или не. Ако някой има опит, моля за информация.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път

Мнениеот divel » 9 Септември 2010, 15:15:40

за6то не си направи6 немска? Тъкмо няма да я сменя6 на всеки 10 години. Даже 6те ти излезе по-евтино отколкото да я прави6 в БГ.
Аватар
divel
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mottor » 9 Септември 2010, 16:40:03

А бе аз когато се сетих ми бяха изтекли паспорта и личната карта. Докато те дойдат ми изтече книжката. Не вярвам да мина с изтекла книжка.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn

Мнениеот estira » 10 Септември 2010, 01:14:07

Брех, чета, чета и не мога да повярвам на очите си - на Параграф Алинейски му изтекли документите :-k 8-[
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот Mottor » 21 Септември 2010, 14:29:47

estira написа:Брех, чета, чета и не мога да повярвам на очите си - на Параграф Алинейски му изтекли документите :-k 8-[

Ами трябва да се стегна. :)

Попитах в консулството за шофьорската книжка.
Отговора е : Отидете до България. Тук не вадим.

А за тука, както и предполагах:
http://www.muenchen.de/Rathaus/kvr/strv ... /umeu.html
Ausländischen Führerschein im Original
Der ausländische Führerschein muss zum Zeitpunkt der Beantragung der Umschreibung noch gültig sein.

Така че не правете като мен. :mrgreen:
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Мнениеот manushkin » 14 Октомври 2013, 07:21:28

Парадокс до шия е тази наша държавица.......
manushkin
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот veilet » 7 Юли 2014, 18:23:31

Здравейте! Не пиша съвсем по темата, защото не става въпрос за документ с изтекъл срок, но все пак се нуждая от няколко съвета. Ето, какво: не мога да се прибера за огромно съжаление до Бг тази година, а искам да си върна като порядъчен гражданин "червения" паспорт преди да му е изтекъл срока. Говорих днес по телефона с "един на брой" господин Йорданов от Консулството ни във Франкфурт на Майн и той ме убеди, че има 2 начина да сторя замисленото:
1. Пращам му паспорта по пощата.
2. Предава го приятелката ми, която на 03.08.2014 има запазен час при него.

На мой въпрос, дали трябва да и изготвя пълномощно, той категорично отрече неговата необходимост. Тогава "линейките забръмчаха в главата ми" и го попитах какво доказателство ще имам, че действително паспорта ще бъде върнат на полицейските служби в Бг. Той ми обясни, че трябва просто да му се доверя, паспорта ми ще бъде изпратен до София от Франкфуртското Консулство.

И сега идва голямата питанка: има ли някой от съфорумците тук опит в подобен казус?! Благодаря на отзовалите се!!! :flower:
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот Mishle » 7 Юли 2014, 21:20:32

veilet, мога само да споделя, че дори и когато съм връщала лично червен паспорт в МВР, никой не ми го удостовери.
Да, знаеш, че си на гишето и служителят го взима, но винаги съм се чудила "Ами ако не направи отметка в системата или ако не напише, каквото където трябва, после как да докажа, че съм го върнала и то в срок и как ще трябва да се занимавам с глупости от разстояние". Не знам, и аз не съм фен на "Вярвай ми и довери ми се", особено когато става дума за администрация. Може би на твое място бих подготвила един Empfangsbestätigung в свободен стил. Евентуално може приятелката ти да го убеди господина да се подпише там за твоя сигурност.

Потребители благодарили на автора Mishle за мнението:
veilet
Рейтинг: 4%

Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот zlateto » 8 Юли 2014, 06:21:43

Аз когато върнах моя получих малка бележка на която си пишеше. Тъй като го върнах с една година по-късно, при ново издаване вероятно ще трябва да платя глоба :mrgreen:
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1197 пъти

Мнениеот Mishle » 8 Юли 2014, 08:41:16

Вел, а какво обяснение даваш за тези, от по-ново време, в които няма примерно валидна виза за трета страна или някакви важни печати? И от какви съображения ги пазиш?
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот daisymm » 8 Юли 2014, 08:47:10

veilet написа:Здравейте! Не пиша съвсем по темата, защото не става въпрос за документ с изтекъл срок, но все пак се нуждая от няколко съвета. Ето, какво: не мога да се прибера за огромно съжаление до Бг тази година, а искам да си върна като порядъчен гражданин "червения" паспорт преди да му е изтекъл срока...

...На мой въпрос, дали трябва да и изготвя пълномощно, той категорично отрече неговата необходимост.

Ето моите коментари, по-долу прилагам и текстовете от Закон за българските лични документи
  • Личните ни документи са собственост на държавата (чл. 2)
  • По закон паспортът е редно рано или късно да се върне на органа, който го е издал (чл. 10)
  • В противен случай има вероятност да си навлечеш неприятности, най-малката от които е глобата (чл. 81)
  • Дали паспортът може да се върне от упълномощено лице не е ясно.
На практика в повечето случаи при забавено връщане на паспорта глобите не се налагат или се налага минималния им размер. Все пак има и места, където служителите могат да се възползват от правото си да наложат максималния размер на глобата.

Съвет:

При забавено връщане на паспорта не се образува административнонаказателно производство: По тази причина според Закон за административните нарушения и наказания за подобен род нарушения има давност от 1 години (чл.34). Т.е. ако е необходимо паспортът да бъде върнат до края на юли 2014 (когато изтича 3-месечния срок) при връщане в периода 08.2014-07.2015 ще се дължи глоба, а от 08.2015 глобата отпада по давност. Следователно, ако един паспорт е изтекъл и не е необходим нов през следващата 1 г. и 3 м., то може да се изчака изтичане давността на глобата.

velingrad написа:@veilet,
Може да е глупав въпрос, но защо искаш непременно да си го върнеш?
Аз си имам всички паспорти (много са) и никога не съм връщал при получане на новия. Или не разбирам правилно въпросът ти?

С това твое изказване само ще затвърдиш усещането на Kasten, споделено вчера:
Отказвам се и много здраве на админите.
Дано не са поредните внедрени ченгета- манипулатори.

Иначе по закон (чл. 46), при издаване на следващия паспорт, предишния трябва да се върне. Изключение се прави при наличие на визи, които все още не са изтекли ... или ако си администратор в ЗАЕДНО :mrgreen:

Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Българските лични документи са собственост на държавата

Чл. 10. (1) (Предишен текст на чл. 10, изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Българските лични документи се предават на органа, който ги е издал...

Чл. 46. Към заявлението се прилагат:
1. документ за платена държавна такса;
2. удостоверение за раждане за лица под 18 години;
3. предишни паспорти;
4. снимки по образец.

Чл. 81. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
...
6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
veilet
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Изтекли документи / Удължаване на паспорт

Мнениеот estira » 8 Юли 2014, 10:51:18

Аз също си пазя стария паспорт.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Re: Изтекли документи / Удължаване на паспорт

Мнениеот daisymm » 8 Юли 2014, 10:58:30

velingrad написа: ... Това е и един от главните проблеми на милата ни родина- липсата на всякакъв контрол...

Тук става въпрос не просто за моментна лиспа на контрол, а за системна липса на контрол :kuku:

Ужасен ужас :cryriver: направо да закриват държавата
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи