• Advertisement

Защо няма работа в България...

Форумът, който касае всеки!

Re: Защо няма работа в България...

Мнениеот Rashkov1 » 25 Декември 2012, 21:00:13

За да ви успокоя всички ще вметна само, че те страната вече са я " оправили ". И искам да пожелая на всички съфорумници - Честита Коледа и весело изкарване на новогодишните празници.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот bknf » 25 Декември 2012, 22:16:03

Въпроса е не (само) защо няма работа в България, а защо няма много нормално функциониращи предприятия, фирми, организации. Може да вземем да направим един списък, къде изчезнаха българските предприятия след 1989 година.
Ще ви дам няколко примера, oтносно причините и детайлите, това е друг въпрос: БГА Балкан, БТК, СОМАТ, мотокари, електроника, дрехи, в Костенец кибритния завод, селското стопанство също изчезна, след връщането на земята в реални граници при Желев. Някой сеща ли се за други примери?
Та ето, ако има една такава, производствена/ бизнес култура, то и съвсем друго ще бъде положението на пазара на труда. Pазбира се, тогава още нямаше нито интернет, и ИТ също се разви впоследствие.

Биолози, биотехнолози, физиология на растенията, молекулярна биология.. лично аз не съм запознат с тая материя.
Но къде според теб би могло да има практическо приложение от изброените от теб науки?
Ако става дума за генното моделиране на растенията, та после да се намират хора, които да ги ядат тия неща..
То аз такива продукти не ги искам,)

Що се отнася до слабата купувателна способност на дадено население на едно място.. ами то те нещата са вързани.
Без хората да получават пари, то те няма и как да консумират. А ако нищо не се създава, то няма и как/ откъде да дойдат тия пари у хората. И т.н.. Който е тренирал едно време, то сигурно го знае онова.. pънътa праи бурбътa, и бурбътa праи рънътa, и пак обратно ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот olga » 26 Декември 2012, 01:49:14

Мога да ти кажа къде е БГА-Балкан, напр. - в джоба на един мой бивш шеф - бащата на бившия финансов министър Милен Велчев - др. Емил Велчев. От авиокомпания БГА-Балкан се превърна в 5-звездни хотели на Златните - с маааалката разлика, че не са държавна собственост.
Имах "честта" майката на Милен Велчев да ми е пряк началник - е, няма такъв филм, както и Миленчо да ми се разхожда с бяло костюмче и черешки в ръка, токущо купени от пазара, (като действащ министър) и да се чуди на коя страна да си обърне главата, за да не му се налага да поздрави когото и да било от мениджърите на хотела. Както и истеричната и далеч от реалността дъщеричка на брат му, Георги Велчев, който видите ли, хич не бил "собственик" на хотелите, а само инвеститор. Точно заради това цялото му семейство до 9-то коляно спеше в президентските апартаменти на хотела. Толкова über die ganze Sippe Velchevi.
Може би въпроса трябва да се зададе по друг начин - защо във всички екс-соц-реп. има "БГА-Балкан" - в Чехия Chech-Air, в Полша Lot, в Унгария Malev, и.т.н. и т.н., само в БГ няма. (Malev фалира наскоро, но по финансови причини, за което искрено съжалявам, защото бяха най-силната авиокомпания за цяла Източна и Централна Европа и пътувах само с тях). Много години дотирана от държавата Унгария, Малев трябваше да изчезне "благодарение" на един закон за конкуренцията м/у авиокомпаниите.
Но въпросът е все пак - защо няма БГА ?

Потребители благодарили на автора olga за мнението (общо 2):
bknfnaselo
Рейтинг: 8%

Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот naselo » 26 Декември 2012, 10:10:31

Защото е решено България да стане "демократична" територия, удобна за буфер между Европа и задчерноморските територии и изтока. Военните (не българските) да са максимално улеснени и в случай на нужда да е лесно да се жертва население, инфраструктура и територии. Нискокачествено население - лесно за преглъщане. Развитието, т.е. състоянието се коригира според нуждите.
Всичко в Бг е пределно ясно наблюдавано от европейската администрация като част от работата и. Но някъде до средата на работата на предното правителство именно тази администрация съдействаше на явно корумпирани политици даже без да се прикрива. След като нещата станаха прекалени - свърши всичко за крадене в Бг - няколко скандала в Германия доведоха до по-благовиден вид на пиесата. Скандали от рода на участието във Фрапорт (държава и частни акционери) и българските му операции.
Като коментираме тези неща, това, което може да правим е да се запомни кой какво е свършил, как и кога. Като родата на Милен Велчев, добре започна тази история.

Мой непряк началник на Слънчев бряг в момента, когато се избутваше напред онази телевизия ББТ (преди 9-10 години), спомена за наложителността Мнаджуков (нямал съм работа с него, май е концесионер на Сл. бряг) да осигури апартамент на тогава действащия президен Първанов. Имам основания да се доверя, но за съжаление чух само това изтървано изречение без никакви по-точно уличаващи детайли.

Потребители благодарили на автора naselo за мнението:
bknf
Рейтинг: 4%

naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот ivaylo333 » 26 Декември 2012, 11:19:14

bknf написа:Биолози, биотехнолози, физиология на растенията, молекулярна биология.. лично аз не съм запознат с тая материя.
Но къде според теб би могло да има практическо приложение от изброените от теб науки?
Ако става дума за генното моделиране на растенията, та после да се намират хора, които да ги ядат тия неща..
То аз такива продукти не ги искам,)

Работата, свързана с молекулярната биология и физиологията на растенията не се свързва само с генетично изменение на организмите. В горската селекция това може да се избегне напълно. Без въобще да се пипат гените, може да се подбират доброкачествени и правостъблени дървета чрез семена взети от такива.
По микробиология също има много приложения, включително в медицината, млекопроизводството, пречиствателните станции. Това са само няколко примера...
Гледам, че в обявите за работа е пълно с обяви за научно-изследователска дейност в големи фирми и в нови лаборатории, каквито в България няма, а тук никой не отделя пари за наука. БАН например с всяка следваща година е с по-орязан бюджет, докато пари за Мерцедеси, вили и апартаменти винаги се намират.
А що се отнася до ГМО, това е тема, която тук няма да подхващам. Иначе и по този въпрос може много да се говори и да се спори. Но затова думата имат само хората с такова образование, които знаят какво правят и какво приказват.

И днес все пак е Коледа, няма да си разваляме настроението пак с песимизъм.
С пожелание за успех на всички, независимо от професионалното направление. Важното е да сме здрави и да имаме и малко повече късмет да си намираме своя път! ;-)
ivaylo333
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот bknf » 26 Декември 2012, 14:49:11

О не,) Аз не виждам тука песимизъм, даже никак. Е добре, нещо е изчезнало, някъде си.. затова ще се появи другаде.
Ставаше дума за това, че ако тия стотици предприятия бяха се развили успешно, то сега и у хората щеше да има повече пари, и в държавата.

Но не стана така. Съответно, сега всеки трябва да търси и да намира начини и решения, да се спасява поединично.

Генното моделиране, доколкото знам с моите повърхностни познания, има там едно предприятие - Монсанто, където се опитват да патентират и растенията, и тяхното разпространение. Може и други такива да има.

Балкан - не става дума само за пилотите, хората работещи за тях, за самолетите и обслужваните линии. Те май имаха и много имоти из целия свят.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот ivaylo333 » 26 Декември 2012, 19:15:26

С предишното си мнение исках да кажа, че съм доста далеч от генното моделиране. Като един пример мога да посоча, че съм работил на тема "Горски пожари и влиянието им върху почвената микрофлора и органичното вещество", сега през 2013 ще работя по селекцията на тополата и пауловнята - свързано е с дисертацията ми и се работи по проект. Обаче извън няколко института на БАН, едва ли ще има къде да реализирам познанията си и ако има, то ще е за смешни пари и при доста неизгодни условия. Преди това имам няколко месеца опит като еколог...
Напълно съм съгласен с мнението на bknf - всеки трябва да се оправя поединично.
Но освен в областта на биологията и химията, отново можем да стигнем до затворените заводи.
Баща ми е текстилен инженер и работише с много голямо желание по специалността си. Той беше свидетел за разрушаването на всички такива предприятия. Сега приложение по специалността няма...
Майка ми е със завършено музикално училище в София с пиано, след него е завършила и консерватория. В ден днешен кой се занимава с музика и култура?
Стигаме до извода, че ситуацията е такава във всички сектори. Единствено туризмът се крепи и то благодарение на това, че все пак страната ни е с уникална природа и прекрасни дадености.

Съжалявам, че наблегнах толкова много на тази тема, но исках да си кажа мнението. Все пак опитах, преди да мисля за реализация навън!

Потребители благодарили на автора ivaylo333 за мнението:
bknf

ivaylo333
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот olga » 26 Декември 2012, 19:21:46

Не споменах плана "Ран - Ът" умишлено, за да не се стъжни окончателно картинката....
... и да не ми се разревете тука всички накуп... :-)

bknf, разрови се из нета и си намери сам информация кой е Емил Велчев (бивш представител на БГА-Балкан в Африка) и как продължава нататък историйката с приватизацията - защо и как паричките отиват в неговия джоб). Аз съм пристрастна, защото го познавам лично.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 26 Декември 2012, 20:17:44

Според мен каквито и планове да има, то те не винаги могат да предвидят най-главното. Реакцията и действията на отделните хора. Назад в миналото има много примери за това. Но може и да са ги предвидили..

Относно твоята любима специалност, ивайло - според мен не е правилна тая разлика навън и навътре. И как според баща ти, се е разрушила българската текстилна промишленост? Все пак той има лични спомени и опит, от тоя бранш. Доколкото забелязвам, текстилните изделия идват от Азия (Китай, Виетнам, и т.н.), също и от Турция.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот velingrad » 26 Декември 2012, 20:26:11

bknf написа:О не,) Аз не виждам тука песимизъм, даже никак. Е добре, нещо е изчезнало, някъде си.. затова ще се появи другаде.
Ставаше дума за това, че ако тия стотици предприятия бяха се развили успешно, то сега и у хората щеше да има повече пари, и в държавата.

Но не стана така. Съответно, сега всеки трябва да търси и да намира начини и решения, да се спасява поединично.

Генното моделиране, доколкото знам с моите повърхностни познания, има там едно предприятие - Монсанто, където се опитват да патентират и растенията, и тяхното разпространение. Може и други такива да има.

Балкан - не става дума само за пилотите, хората работещи за тях, за самолетите и обслужваните линии. Те май имаха и много имоти из целия свят.

И кои са тия "стотици предпиятия"? ;-) (за кой ли път предъвкване)

Смешно е въобще, да се мисли, че с БГА СОМАТ и мотокари, днешна България, щеше да е преуспяваща, ама това сие мое мнение, Вие ги разбирате по-добре нещата. Колкото до прословутият "Ран - Ът", г-жа Седларска го е писала достатъчно красноречиво:
Само да не беше планът Ран-Ът

Последно мнение: - Няма работа, защото новоизпечените капиталисти, не са способни да виждат по-напред от собственният си нос, да градят успешна (и търсена) икономика, да мислят в бъдеще време, а само за сега- веднага. Смазването (не допускане) на малкият и среден бизнес, които не им е подчинен- това бе началото, та дано не бъде и краят на страната.

Весели празници!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 2):
vessy72bromma
Рейтинг: 8%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот olga » 26 Декември 2012, 20:34:41

Не коментирам плана "Ран - Ъп" , щото нито съм го видяла, нито пипнала, за да вярвам в съществуването му.
Коментирам неща, които съм преживяла и видяла с очите си и знам, че са истина.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот chochmah_binah » 26 Декември 2012, 23:21:15

velingrad написа:Последно мнение: - Няма работа, защото новоизпечените капиталисти, не са способни да виждат по-напред от собственният си нос, да градят успешна (и търсена) икономика, да мислят в бъдеще време, а само за сега- веднага. Смазването (не допускане) на малкият и среден бизнес, които не им е подчинен- това бе началото, та дано не бъде и краят на страната.

Весели празници!

Намирам това за добро описание на ситуацията и манталитета на работодателите в БГ - спор няма. И все пак, без желание да споря за глупости, идеалист е този, който си мисли, че същите тенденции ги няма и във великия запад, макар и да са в по-напудрен вид. Точно тези тенденции ме накараха да му бия шута, защото в "бъркотията" виждам повече бъдеще в дългосрочен план, отколкото в един ред, който се разпада.

А колкото до основния въпрос на темата. В България има работа, за който иска да намери работа. Не е лесно, няма сигурност и куп други неща, но има все още повече гъвкавост и свобода (подозирам, че като кажа това и ще завалят доматите...). В крайна сметка при настоящата финансова система няма никъде място, което да не се клати и да не е застрашено от струтване. Важно е човек къде иска да е, този въпрос е на първо място (и отговорът му е много личен за всеки) - а оттам работа има, за който търси.
chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот vl » 27 Декември 2012, 00:44:15

Съгласявам се с Велинград. Назначените за капиталисти бивши комсомолски и партийни секретари имат "талант" само в кражбите и в дерибейството над обикновените хора. Затова и резултатите са такива.

Вижте тези линкове:

http://www.blitz.bg/article/15225

http://www.segabg.com/article.php?issue ... id=0000502

http://www.youtube.com/watch?v=WgCZRyzJTD8

http://www.lovechpress.info/index.php?o ... &Itemid=50

http://rabglas.blogspot.com/2012/04/blog-post_4222.html

http://scrap-bg.com/4287/

http://skandalno.net/%D1%82%D0%BE%D0%BF ... D0%BE-5427

http://milionerite.com/index.php?option ... view&id=54

http://troyan21-statii.blogspot.com/201 ... st_07.html

http://nglas.wordpress.com/2012/06/04/% ... %B5%D1%87/

Но аз съм на мнение, че се получи един неприятен съюз между тези номенклатурни крадци и Запада. Те бяха насърчени да рушат и да грабят. Преди 9.09.1944г. хората са градили своите фабрики и банки поколения наред. А сега?-Счужда пита помен.
Няма да забравя какво отговори Левон Хъмпарцунян, когато Зееви продаде самолетите на "Балкан". Питаха го какво ни остава сега. Каза, че ни остават висококвалифицирания персонал и дестинациите! Чух от мои познати, които са работили доста години там, че бившият им директор Ботев офейкал в САЩ с 1милион долара, откраднати от "Балкан".
В годините 1986-1991г. аз редовно летях с "Ан 24" от София до Русе. Тогава имаше полети и до Видин, Силистра, Горна Оряховица, Търговище, Варна и Бургас. На "светлата" дата 1.02.1991г. бяха вдигнати всички цени и то поне 5-6пъти! А билетът от София до Русе от 16 стана 165лева! Тогава аз спрях да летя. Моя позната от русенското летище ми каза, че през следващите 3месеца летели по 5-10души и самолетът бил спрян. Същото се случи и с другите линии. Останаха само до Варна и Бургас и то на главозамайващи цени.

По времето на Желю не беше върната земята в реални граници! Тя беше върната след него и то в някакви измислени граници. Доста от номенклатурчиците се сдобиха със земя, а други се оказаха сериозно ощетени!

Някои предприятия през 90-те действаха добре в пазарни условия. Но и за тях се "погрижиха" да закъсат и фалират. Например заводът за подови настилки "Петър Караминчев" в Русе. По-миналото лято го събориха с багери. Същото се случи и с "ИРИС". Сега на неговото място е построен Карфур.

Потребители благодарили на автора vl за мнението:
bknf

Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Мнениеот makeno » 27 Декември 2012, 10:53:45

Работа има, и то немалко, но заплащането на обикновения персонал в повечето случаи е мизерно. За сметка на това и точно заради това много от ръководните кадри на доста фирми печелят доста повече от западните си колеги.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.

Потребители благодарили на автора makeno за мнението:
chochmah_binah

Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот chochmah_binah » 27 Декември 2012, 11:13:28

makeno написа:Работа има, и то немалко, но заплащането на обикновения персонал в повечето случаи е мизерно. За сметка на това и точно заради това много от ръководните кадри на доста фирми печелят доста повече от западните си колеги.

Отвратително е заплащането на хората в държавния сектор и това е създало освен всичко друго и отвратителна култура на работа. Нещо като порочен кръг. Някой не иска да се помръдне за 300 лева и седи зад едно бюро про форма. Някой друг пък си мисли, че заради този му начин на работа няма нужда да му се плаща повече. Тук има нужда от сериозни промени, но преди това да стане, ще се наложи някой да си промени отношението към собствения труд, а някой друг да му даде стимул да го промени. Не го виждам в близко бъдеще, особено ако народът не полага усилие да се оплаква и да изисква от държавните служители да си вършат работата, за която данъкоплатците плащат. Не знам колко пъти слушах в разни държавни институции коментари като "скапана държава", "ненормална държава", "получават заплати за нищо", но никой не се хаби нещо да промени, никой не се оплаква официално. От друга страна, липсва елементарна солидарност между представители на различни прослойки на обществото. Плюе се по всички наред, вкл. и по тези, които за 300 лева си вършат съвестно работата.

Причината за българската мизерия не е нямането, а недоброто и просташко отношение, разединението и социалният мързел. Това трябва да се променя. На първо време като си помръднем задните части и припомним на някои институции, че ние им плащаме заплатите и те нас обслужват. На няколко пъти ме гледаха като паднала от Марс, когато подавах оплаквания тук и там, дори не знаеха как адекватно да реагират на такова нещо - толкова са несвикнали на граждани, които идват и изискват правата си. Но ако никой нищо не прави, няма кой да припомни на институциите какъв е всъщност редът. А като станем повече оплакващите се, онези току виж се събудили - за свое собствено добро.

П.П. В частния сектор пък има проблеми с "чорбаджийското" отношение на работодателите и пак ниско заплащане по отношение на предлаганата работа и квалификация. Но и тук усещам промени. Постепенно липсата на квалифицирани кадри започва някои да ги принуждава да си променят културата на заплащане. И разните му западни компании тук не правят изключение. Тези, които аутсорсват бизнес в България, почти без изключение експлоатират българи, които им работят два пъти по-ефективно, отколкото някъде в Англия или Германия, но им плащат за работата три пъти по-малко. Не е че манталитетът на чуждестранния работодател е кой знае колко по-различен от този на българския - ние сами позволяваме да се "продаваме" за жълти стотинки.

Потребители благодарили на автора chochmah_binah за мнението (общо 3):
vlbknfmakeno
Рейтинг: 13%

chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 18 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки