• Advertisement

Защо няма работа в България...

Форумът, който касае всеки!

Re: Защо няма работа в България...

Мнениеот vl » 27 Декември 2012, 11:25:11

А знаете ли, че с недоволството на населението се води сериозна борба дори в интернет? Някога ченгетата слухтяха и "докладваха". Сега активно участват във форумите и в медиите. И приказките им са все такива-че народът е виновен за всичко. Трябвало непременно да се гласува, иначе който не е гласувал нямал право да критикува! А ако е гласувал, ще му кажат да се сърди на избранниците си! Доколко те са негови избраници-това вече е съвсем друг въпрос.
Ето, аз например пиша за извънредно мръсните улици и се появяват някои, които пишат, че и в другите държави били мръсни! Ходили сме, виждали сме и няма как да се съгласим с такова нещо. Но някои не са ходили и може би се съгласяват. Демагогия, дезинформация и безочие в изобилие! За каквото и да се оплакват хората, винаги се намират такива, които да се борят с тяхното недоволство. Мислех да пусна специална тема по въпроса.

Сетих се и за БНТ. От доста време нейните шефове получават главозамайващо високи заплати, докато обикновените оператори мизерни.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Мнениеот chochmah_binah » 27 Декември 2012, 11:55:57

vl написа:Ето, аз например пиша за извънредно мръсните улици и се появяват някои, които пишат, че и в другите държави били мръсни! Ходили сме, виждали сме и няма как да се съгласим с такова нещо. Но някои не са ходили и може би се съгласяват.

Пишеш по форумите? Откога социална политика се прави по интернет?

Има много по-мръсни места от БГ (разходи се до Сицилия...), но това не е извинение у нас да е мръсно. Основният проблем се пропуска в това мислене - нашият собствен стандарт за чистота е важен, а не нечий друг. А каквото и да пише който и да било за това по интернет, нищо няма да се промени. Гражданските действия не се състоят там. И аз мога да седя пред компютъра си и да се оплаквам анонимно...

Иска се активна гражданска позиция по въпросите - не хленчене, ругаене, отклонения от темата и сравнения с други. Че отговорите на институциите често съдържат нещо такова, е вярно, но тогава нищо не ви пречи да се оплачете пак. Но се оплачете където трябва, в отговорната институция - не дращете по форумите само.

Едно време немци ми бяха казали нещо и ми стана обидно, но сега разбирам смисъла му. Казаха ми, някак на шега уж, че ние българите все мрънкаме и се оплакваме, но нищо не правим. Ами, така е...
chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот vl » 27 Декември 2012, 12:30:41

И в протестни митинги и шествия участвам понякога. И боклук събирам. Но можем ли ние обикновените граждани да измием улиците? Не хвърлям никога боклука си на улицата и правя забележки дори и на циганите за такива действия.
Но защо от интернет да не започват всякакви протести? Сега той е най-съвременното и удобно средство.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот chochmah_binah » 27 Декември 2012, 13:11:58

От интернет могат да започват действия действително. Просто от изказването ти останах с впечатлението, че се "бориш" по интернет - а това не стига, макар и понякога да помага. Нужни са реални, последователни, упорити действия в България, за да се промени преобладаващият манталитет. Този манталитет се е създал от необръщане на внимание и бездействие по отношение на много неща, много години. Съзнателните граждани е нужно и да действат, иначе дават път на всичко, което не им харесва. Това е българският "дявол".
chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naselo » 27 Декември 2012, 13:28:00

vl написа:И в протестни митинги и шествия участвам понякога. И боклук събирам. Но можем ли ние обикновените граждани да измием улиците? Не хвърлям никога боклука си на улицата и правя забележки дори и на циганите за такива действия.
Но защо от интернет да не започват всякакви протести? Сега той е най-съвременното и удобно средство.

Kaто събереш боклука, правиш услуга на тези, които не го чистят а трябва. Доброто не е гаранция за полезност.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот bromma » 28 Декември 2012, 15:12:24

Не може на един такъв глобален въпрос да се търси отговор с единични примери за умрели заводи, бълвали предимно нафукани отчети и соц пропаганда. България не е изолиран случай, а част от един много динамично променящ се глобализиран свят.
Навсякъде в Европа работата изчезва и всички вкупом - и работодатели и наети - се чувстват несигурни. В такъв момент не можеш да въздишаш за Балкан напр., след като в Европа всички авиолинии фалираха или бяха продадени на безценица на трите големи - немските, английските и френските. Някои са на практика във фалит - бях писал за SAS, подобно е и с италианските. Как в тези условия би съществувала една малка, оборудвана с много стари руски боклуци компания, с полети дублиращи тези на големите и на лоу-кост ментетата, дето се пръкват за по година-две и после фалират? Ми никак.
За стотиците (или хиляди) заводчета, дето били много ценни - всъщност ценни са ни спомените на родители и роднини, дето въздъхват " ееех, каква промишленост имахме, ама те (сини, червени, зелени) разпродадоха всичко или унищожиха". Всъщност продукцията беше некачествена, с остаряла технология, демодирана, неефективна. Такова бг-техн. чудо не може да вирее в днешно време, щото няма вече сив, който да е задължен да купува боклуците. И вие също дето роните сълзи за някогашните ни "гордости" също нямаше да ги купувате.

Тъй че първата причина е външната, т.е. глобализацията, което ще рече, голямата свобода, която получи капиталът да търси пазари и евтино производство. На първо място Китай. Много хора, в т.ч. и политици се питат "абе не сгрешихме ли, като се отворихме към жълтите комуняги, разчитайки, че с модернизирането и освобождаването на движението на бизнеса и капитала нататък, ще демократизираме най-голямата диктатура?" Щото там сега е същия ад както и преди, само че китайците бачкат за големи европейски и американски компании под здравата преса на компартията, където партийните секретари са днешните назначени "бизнесмени". Условията на работа са безумни - нямат права, нямат профсъюзи и стачки, заплащането е мизерно, раб. време е безкрайно.
Накратко, бизнесът отиде там с намерението за голям пазар и евтина работна ръка. С работната ръка позна - знаем и го изпитваме всички. С пазара - удари на камък, т.е получи се свръхпроизводство и мечтите на фирмите за огромен пазар се срутиха.
Ако преди 20-30 години бизнесът се беше насочил по същия начин към соц. страните, щото и ние бяхме евтини и относително голям и много гладен пазар (имам предвид сив страните + ссср), щяхме сега да сме в положението на Китай - в комунистически концлагер с модерно производство, все така бедни, смачкани и изхабени, но пък много горди. (китайци са ми разказвали за перипетиите си за де се измъкнат от там и да бачкат тук квото и да е, само и само да не се връщат)
Затова сега в очите на много хора Путин се оказа най-голямия глупак, щото вместо да постъпи като китайските си другари и да се подмаже на Запада, той продължава да се зъби, и съответно капиталът го заобикаля и Русия си остава в периферията световната икономика.

И ако се върна в началото - работещите се чувстват несигурни, да не изчезне дейността им към Азия, съответно свиват потреблението. Бизнесът е несигурен поради свиващото се потребление и конкурента, който произвежда в Азия, съответно не назначава хора, което води до по-ниска покупателна способност на пазара, и т.н. по спиралата надолу. В цяла Европа е така, така е и в България.

Вътрешната причина е назначените бизнесмени. Можеше поне дребния бизнес в сферата на услугите, който е без претенция за борба за големи пазари да е нормален и функциониращ, но нишите бяха подарени на арогантни неграмотници, отявлени бандити и наши другари, на които представите за бизнес са заплахи, подкупи, принуда и всичко на което са ги учили в аонсу или симеоново (нарочно пиша с малки букви) Като следствие - лошо обслужване, мизерно заплащане, маркирани територии, което води до невъзможност за конкуренция.

И за финал - няма такива глупости, като тайни планове за "съсипване на ценната ни икономика" или пък заграбване, или пък световен заговор, или пък буферна зона щото сме били на много важно място, или пък много сме умни и пр. бълнувания на болни мозъци. Има просто капитал, който винаги върви по най-малкото съпротивление, към най-висока доходност.

Потребители благодарили на автора bromma за мнението (общо 2):
bknfvelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 252 пъти

Мнениеот naselo » 28 Декември 2012, 22:22:00

Искам злорадо да кажа, че след като работливи и разсъдливи бяха изпратени с присмехулни и обидни подвиквания да си мият чиниите, че са родоотстъпници и ненужни, страната се срина. Свидетел съм на това непрекъснато като съм в Бг. В моята професионална област, в ежедневието, на почивка и другаде.
Онези с присмеха сега са пак със самочувствие, но се налага да търпят дупки, презастроените си жилищни райони, да считат околните за по-низши. Балонско самочувствие изградено на основата на изброеното. Ето заради тези няма работа - така им се пада.

Невярно е, че свободния капитал си търсел къде да ходи. В България има некапитални съображения. Например месец без ток за предприятие с почти 24 часа цикъл. Толкова е абсурдно, че е смешно. Потърпевшите са скандинавци, капитал, управление, умения - всичко е налице. Включително опит в Бг до момента. Но в предизвикателствата има градация, опитът все е слабодостатъчен.

Потребители благодарили на автора naselo за мнението (общо 2):
bknfvl

naselo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот vl » 29 Декември 2012, 00:22:44

Ех, Брома! Не зная на колко години си и какво точно помниш от т.нар. "промяна". Такива надежди имаше населението по отношение на нея! А тя се оказа КОЛОСАЛЕН ГРАБЕЖ! Не за това бяха огромните митинги през 1989 и 1990г.
Аз не тъгувам за онова време и не мога да кажа дали то повече ми харесва или сегашното. Как да избирам между 2отвратителни неща? Но отвратителни по различен начин, разбира се. Преди 22г. май още нямаше лоу-кост самолетни компании. Поне в Бг ги нямаше. Но доста от другите имаха представителства в Бг-Луфтханза, Ер Франс, Чедок, Малев, Суис Еър, австрийските и др. Самолетите на Балкан били стари и руски..... Ами тези на Ал Италия в момента какви са? Нови? Е, не са руски.

Някои от заводите произвеждаха висококачествена продукция и неслучайно тя се изнасяше по второ направление, тоест за западна Европа. Те не преобладаваха, разбира се. Но защо дори те не оцеляха? Защото на другарите им е било по-изгодно да ги ограбят! На западняците може би също, въпреки че тяхната конкуренция едва ли е била толкова сериозна за западните фирми и концерни. Този е големият парадокс. Така се говореше в онези години-че някои заводи ще фалират, но други ще оцелеят. Даже Божков говореше за оздравителни програми. Колко завода оцеляха с помощта на тези програми? Май нито един.
Най-некачествените стоки се изнасяха към СССР. Някои сега говорят, че не трябвало да се прекъсват отношенията с Русия. Те съвсем не са прекъснати, но явно руските другари предпочитат по-качествени стоки от нашите.
И пак ще напомня, че добре работещи заводи през 90-те бяха съвсем умишлено източени и ограбени! Даже Кремиковци беше добре през 90-те. Заводът в Радомир е бил поискан от Круп като начало за 5г., но нашите другари не го дали. Там оборудването съвсем не беше остаряло, както и технологиите. Същото беше и със завода за тежко машиностроене в Русе. Прекрасно оборудване, но извънредно лош менижмънт. И той беше разграбен.
Знаеш ли, че имаме близък италианец, който произвежда обувки близо до Русе с оборудване на повече от 60г.? Аз се смаях, като го видях. Но е преценил, че така му е по-изгодно. Не винаги най-съвременното оборудване дава най-добрите финансови резултати. Но може да доведе до солидно хлътване със заеми и бърз фалит.

Неслучайно ви пуснах линковете за Елпром-Троян. Те доста добре отразяват съсипията, която споходи цяла Бг.

И още....Оказва се, че наши другари имат заводи в момента в Китай!

Брома, заблуждаваш се като мислиш, че едва ли не всички заводи по онова време са бълвали надути отчети и пропаганда! Някои работеха доста добре, но държавата ограбваше печалбата им и я даваше на губещите. През 1990г. мислехме, че на това ще се сложи край. Но кой е очаквал, че скоро ще дойде краят и на тези добре работещи заводи?

Сега българският пазар е претъпкан до крайност с отвратителни парцали, които с много въображение могат да бъдат наречени дрехи. Повечето от тях са внос от Турция, Китай, Индия и др. Не очаквахме това през 1990г.! Тогавашните дрехи наше производство май бяха по-качествени. Но ние се възхищавахме на тези от Квеле и Некерман. Само че за нас те бяха скъпи и ги продаваха само в Кореком.

Потребители благодарили на автора vl за мнението:
bknf
Рейтинг: 4%

Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот chochmah_binah » 29 Декември 2012, 09:16:03

bromma написа:Има просто капитал, който винаги върви по най-малкото съпротивление, към най-висока доходност.

Супер, дано бъде спрян в този свой налудничав устрем към пропастта, защото ще завлече и твърде много хора.

Интересно ми е винаги как хората говорят за ставащото, назовават фактите, но не коментират за дългосрочните последици от наблюденията си. Приемат статуквото и се гордеят, че са разбрали структурата му, но не разсъждават за това дали тази система е добра и какво носи, дали не е застанала наред с нас на ръба на пропастта. Системата от своя страна разчита точно на това - че хората ще учат, ще си тъпчат главите с информация, ще се чувстват горди и няма да мислят. И специално капиталът разчита на това, че всички имаме цена. Когато продадем и себе си, ставаме като китайците, както ги описваш. Наистина важният въпрос е кому служи това?

Че тази система е като раков процес, предполагащ неспирен растеж, несъществуващ в природата, и че ще се разпадне, е ясно. Въпросът е само как, кога и на каква цена. Вместо да повтарям фактите, аз предпочитам да си разсъждавам за това. Когато разсъждавам за това, виждам съвсем други неща. Например, че в една среда, където цари хаос и капитализмът не е така добре установен, има много повече надежда за промяна, както и гъвкавост и потенциална възможност за по-добро интегриране на неизбежните промени.

Работата ми е такава, че съм се занимавала с издигането и пропадането на велики империи. В историята винаги се повтаря едно и също, но дори и историците и археолозите като че ли не мислят за тази цикличност и значението й за настоящето, ами просто си повтарят и те фактите и са много горди, че ги знаят.

Потребители благодарили на автора chochmah_binah за мнението (общо 3):
bknfmakenovl
Рейтинг: 13%

chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naselo » 29 Декември 2012, 12:23:31

Мързеше ме да оборвам това за скапаните ни заводи. Имахме много добри. Даже сега само останките им пак са ценни в много случаи. КТМ Русе, военни заводи - специално тракторните, автомобилните (не за леки коли) и други, за електрооборудване, електронно оборудване - Черно море във Варна и други.
Нека да спрат на Круп доставките на материали или плащанията за няколко седмици, да им се извъртят няколко измами по многомесечно производство и после пак ще си говорим кое предприятие оцеляло, кое загинало и дали нашите няма да се окаже да са биле доста жизнеспособни дори в тежки условия.

Потребители благодарили на автора naselo за мнението (общо 2):
bknfvl

naselo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот vl » 29 Декември 2012, 18:22:14

chochmah_binah написа:
bromma написа:Има просто капитал, който винаги върви по най-малкото съпротивление, към най-висока доходност.

Супер, дано бъде спрян в този свой налудничав устрем към пропастта, защото ще завлече и твърде много хора.

Интересно ми е винаги как хората говорят за ставащото, назовават фактите, но не коментират за дългосрочните последици от наблюденията си. Приемат статуквото и се гордеят, че са разбрали структурата му, но не разсъждават за това дали тази система е добра и какво носи, дали не е застанала наред с нас на ръба на пропастта. Системата от своя страна разчита точно на това - че хората ще учат, ще си тъпчат главите с информация, ще се чувстват горди и няма да мислят. И специално капиталът разчита на това, че всички имаме цена. Когато продадем и себе си, ставаме като китайците, както ги описваш. Наистина важният въпрос е кому служи това?

Работата ми е такава, че съм се занимавала с издигането и пропадането на велики империи. В историята винаги се повтаря едно и също, но дори и историците и археолозите като че ли не мислят за тази цикличност и значението й за настоящето, ами просто си повтарят и те фактите и са много горди, че ги знаят.

Много точно казано.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот naselo » 30 Декември 2012, 23:03:16

Дали е вярно?
Защото Мутафчиев е племенник на Живков, а Бойко Борисов – на ген. Кирил Войнов, шеф на пожарната при социализма, до 2006 г. – и при капитализма и кандидат № 1 на НДСВ за изборите през 2009 г. (водач в Софийска област). Генералът, чийто близка рода се оказа Бойко, е племенник на Иван Славков, както съм отбелязал в книгата „Тайният проект Бойко Борисов“.

Ако да, дава еднозначен и ясен отговор на въпроса в заглавието на темата.
http://burgas-podlupa.com/2012/06/26/%D ... %B5%D0%B2/
naselo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот chili67 » 2 Януари 2013, 04:51:05

Интересна тема....

И моето мнение е - ... отчасти. т.е. много, заради .... Европейския съюз!

Бих искал да се аргументирам по-дълго но стана късно така че:

Всички мнения до тук които прочетох според мен имат не малко истина.
За да изложа аргументите си просто искам да се замислите по следните въпроси:
1. Каква е ползата на Германив/Франция/Холандия/... да разширяват Европейския съюз?
2. Ако вие сте голяма компания в Германия (например Метро, Бош, БМВ), и годината 199Х как бихте увеличили продажбите си и съответно печалбите
3. Ако вие сте канцлер на Германия/президент на Франция как бихте увеличили абсолютната сума на данъците, без да вдигате ставките (т.е. взимате повече пари от данъци)
...
Има и други важни въпроси но тези са фундаменталните.
И отговора е - "Европейски съюз"!
Защо ли? - Големите фирми са в пренаситен пазар (Германия, Франиця,..) и единствения начин да си увеличат продажбите е ако намерят по-голям "външен" пазар който да направят вътрешен. По-този начин компаниите увеличават 2-3 пъти продажбите, съответно печалбите, съответно данъците..... И се отговаря на въпросите по-горе.

Та се получава основния парадокс - и вълка сит и агнето цяло!

Да ам не - кой плаща цената? "кое агне е изядено"? - нарича се "собствено прозводство" - унищожава се собственото прозиводство. Само си задайте въпроса дали сте виждали скоро БГ паста за зъби, БГ дъвки, БГ сапун, и защо.
Европейския съюз убива косвено почти всички производства и най-вече тези които създават най-много добавена стойност.
Без проекта Европесйки съюз не би могло да се случи това защото има "защитни мита" и механизми с които се провежда назионална политика за насърчаване на този или онзи сектор или отрасъл.

Аз съм върл привърженик на Европейския съюз "по-принцип". Но както се вижда той е нож с 2 остриета. БГ фирмите нямат шанс защото старта не е равен - конкуренцията е Европейска, но западните фирми имат 50 години и 100ина милиарда Евро преднина.

Всичкото това няма лошо ако се подхожда мъдро и целта е дългосрочна. Така че в настоящия момент не може да се очаква да има много работа в България. Забелязвам че текущите управляващи имат познания по тези въпроси и се надявам всички други да са така.

На вечните критици, хейтъри, бих казал - не критикувайте а дайте решения. Най-лесното е да се ктитикува това или онова, но много по-важното е да се намерят решения.

Потребители благодарили на автора chili67 за мнението:
chochmah_binah
Рейтинг: 4%

chili67
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот chochmah_binah » 2 Януари 2013, 10:00:45

Българските фирми нямат шанс и затова, защото българите са развили рефлекс да оплюват всичко българско и да се прекланят все пред чуждото. Не знам колко пъти чух вече, че нещо ако е българско, трябва да е лошо. Според мен си струва да се размишлява над последното и там нещо да се промени. Аз лично ако видя добра българска стока, предпочитам я пред вноса, дори и цената да е малко по-висока.
chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 2 Януари 2013, 14:31:28

...дори и цената да е малко по-висока

Няма икономическа логика цената да е по-висока, тъй като разходите за труд при бг-стоките са много по-ниски, отколкото в западните страни, а доколкото разбрах и корпоративният данък е едва 10%. Има обаче мутренска логика, а тя е необорима.

Колкото за EU, точно в този случай chili67, той е от полза, защото улеснява търговията между страните с премахването на гранични пречки, мита и др. На въпрсите си, си си дал грешен отговор, щото ние сме незначително малък пазар за големите корпорации, дори и да бяхме по- покупателно способни. Даже заедно с другите бивши соц. страни сме малък пазар, в сравнение с азиатските страни. Затова корпорациите се насочиха натам за пазари, но за да ги получат им се наложи и да произвеждат стоките си там - все пак там мизерията е още по-голяма, затова себестойността трябваше да падне рязко. Е, падна, и постепенно цялото производство отиде там и ... съответно работата изчезна нататък, и в Европа и в България. Щото при тези условия вече действително бг-стоките излизат по-скъпи, в сравнение с бангладешките напр.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 252 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки