• Advertisement

Защо няма работа в България...

Форумът, който касае всеки!

Re: Защо няма работа в България...

Мнениеот makeno » 2 Януари 2013, 14:54:50

bromma написа:
...дори и цената да е малко по-висока

Няма икономическа логика цената да е по-висока, тъй като разходите за труд при бг-стоките са много по-ниски, отколкото в западните страни, а доколкото разбрах и корпоративният данък е едва 10%. Има обаче мутренска логика, а тя е необорима.

Напротив, поне при хранителните стоки. :)
Освен цената за труд е важно и количеството произведени бройки. Ако в БГ се произвеждат n бройки, а в Германия 1000n, защото те изнасят, то немската цена за една и съща стока по качество ще е по-евтина от българската. А количеството е най-важният фактор. Да не забравяме и модерната автоматизация на западните фирми, както и сравнително ниските транспортни разходи в ЕС. За пример цените на хранителните стоки в Германия са едни от най-ниските в ЕС, а в Белгия доста по-скъпи.. А Полша е абсолютен хегемон с евтина работна ръка и отчайващо за конкурентните държави производство. А в САЩ е най-евтино, но благодарение на митото и на ДДС, в ЕС се купуват основно европейски хранителни стоки. Може би българските производители наистина имат нужда от защитен механизъм спрямо някои стоки от ЕС за известен период от време. Като цяло проблем не са цените на стоките в БГ, а заплатите. И аз избирам доста български неща, но и доста чужди. Не бих купил някой боклук само защото е български или немски. Важното е съотношението цена/качество да съвпада.

А Metro от години прави основните си печалби в Източна Европа. Малък пазар сме, но всеки иска да печели повече, иначе нямаше да има западни инвестиции в БГ. :)

Сега се сещам за пример със сиренето. Голяма част от сиренето не е от българско мляко,защото квотата за производство на мляко, заложена ни от ЕС, не може да задоволи пазара ни за производство на сирене – внасяме мляко (на прах) от Дания и правим сирене от него.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот chochmah_binah » 2 Януари 2013, 15:43:28

bromma написа:
...дори и цената да е малко по-висока

Няма икономическа логика цената да е по-висока, тъй като разходите за труд при бг-стоките са много по-ниски, отколкото в западните страни, а доколкото разбрах и корпоративният данък е едва 10%. Има обаче мутренска логика, а тя е необорима.

Няма очевидна логика. При много субсидирани стоки от Европейския Съюз може да се получи така. Също така по-големите фирми могат да си позволят да печелят повече от оборот, отколкото от цената. Има и повече механизация на производството. Не съм икономист и нямам точно обяснение, но български домати на цената на пластмасовите испански няма.

Да, и аз не купувам боклуци само защото са български, но ако българското е добро и е на приемлива цена, купувам него.
chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот velingrad » 2 Януари 2013, 19:28:04

Мнение съм писал, та няма да се повтарям, но туй-тукцък ми стана интересно:

chili67 написа:Интересна тема....
...На вечните критици, хейтъри, бих казал - не критикувайте а дайте решения. Най-лесното е да се ктитикува това или онова, но много по-важното е да се намерят решения.

Добре е, че се знае, какво е хейтър, но де ги вашите решения? Или: незнам как става, ама съм слушал, че може ;-)

p.p. В никакъв случай, не е заяждане. Просто и ясно, когато приканваш "хейтъри и критици" да пишат (и покажат) решения, то челният опит е за предпочитане :thumbleft:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот bromma » 3 Януари 2013, 15:03:07

...могат да си позволят да печелят повече от оборот
,
... в Германия 1000n, защото те изнасят, то немската цена за една и съща стока по качество ще е по-евтина от българската.

aз пък казвам
...той е от полза, защото улеснява търговията между страните...

къде е разликата :dontknow:
(подсказка: улеснена, опростена и поевтинена търговия = повече оборот = по-ниски цени = печалба от оборот = по-богати фирми = постоянна нециклична дейност = повече работа)
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 252 пъти

Мнениеот makeno » 3 Януари 2013, 15:36:17

bromma написа:
...могат да си позволят да печелят повече от оборот
,
... в Германия 1000n, защото те изнасят, то немската цена за една и съща стока по качество ще е по-евтина от българската.

aз пък казвам
...той е от полза, защото улеснява търговията между страните...

къде е разликата :dontknow:
(подсказка: улеснена, опростена и поевтинена търговия = повече оборот = по-ниски цени = печалба от оборот = по-богати фирми = постоянна нециклична дейност = повече работа)

Това съм го изпуснал, прочетох само, че за теб основното е цената на труда, другото е без значение. Моя грешка. :) Иначе за всички това се иска капитал или изградени връзка и стабилна история. Много български фирми едва последните години започнаха да се развиват и да произвеждат качествено. Съответно не могат да произвеждат евтино, защото с високите си цени не могат да се наложат нито в БГ, нито извън БГ. Трябва им време. Липсата на време за адаптация води до по-ниски числа на производство, по-малък оборот, по-малко печалби и съответно по-малко работни места. Също както едно време в Германия е имало квота за автомобили от САЩ и Япония, за да може да се продават по-скъпите в сравнение с тях немски автомобили. За жалост това в момента в БГ е невъзможно заради ЕУ и единственият шанс на фирмите да произвеждат евтино е да имат стабилни и богати собственици, които да са далновидни и да имат търпение. Т.е., мутрите трябва да инвестират парите си в български фирми. :) В момента БГ е идеален пример за учебниците по мениджмънт и икономика за това какво трябва и какво не трябва да се прави. Всичко е едновременно толкова просто и толкова сложно. Но и много интересно за наблюдение, особено за чужди икономисти. А за българските икономисти е голямо предизвикателство. :) Рано или късно ще се оправим, натам сме тръгнали и няма път назад. Лошото е, че сигурно ще е късно. :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот malak_pit_bull » 3 Януари 2013, 17:40:14

Работа в Бг има и едва ли някой ще отрече това. Необходимият въпрос е Защо в Бг имаме капитализъм, какъвто не ни се иска, а в Германия и Франция примерно е налице капитализъм, какъвто ни се иска? Според мен стандартният капиталист/работодател мечтае за ниски производствени разходи (евентуално ако може и без пари да му се работи по 24 часа, супер ще бъде и ако изходните продукти са без пари) и максимални печалба след продажба на стоката (евентуално тук да си икономиса данъците). Капиталистът-работодател мечтае освен това и работниците му да са отговорни, разумни, работливи и т.н. като по този начин да му спестят необходимостта да ги наглежда и ще му даде възможност да си гледа кефа...
Според мен капиталистът няма да се откаже без бой от тези си свои мечти. Ако не срещне съпротива от работниците (и евентуално от техните представители във властта, примерно представителите в парламента) по отношение на мечтите си той навсякъде по света ще търси начин да ги реализира (да не би да си мислите, че капиталистите се пренасочват към Китай, щото много обичат китайците). Той не се интересува много-много от някакви си ценности и висши идеали. Поради тази причина демократичните форми на управление не са много по вкуса на повечето капиталисти. Още по-голям трън в окото на капиталиста са работническите сдружения или други видове организации, които обединяват интересите на работниците и отстояват обединено работническите интереси (тук не става дума само за заплати). Капитализмът според мен има различни форми. Ако заетите в него не са инициативни и не им се занимава с организация мизерните условия за работа (евентуално и заплати) и нехаиството на работодателя са им в кърпа вързани.
Преди да ме обвините в демагогия ще отбележа следното: според мен капиталистическият начин на мислене с неговата инициативност, изобретателност, поощряване на усилията и стремеж към печалба, са необходими за дългосрочното развитие на която и да е държава. Проблемите почти винаги идват, когато (поради наивност,липса на мислене в дългосрочен план и отговорност или други причини) липсва каквато и да е критика или контрол върху делата на капиталистите.
Ако сте си направили да прочета да прочетете фермана, които съм написал, може отново да си зададете въпроса на тази тема или този, който аз зададох по-горе.

П.С.: Не претендирам за изчерпателност. Може и да греша в начина си на мислене. Има един доста приятен сериал "Die Deutschen" в online-библиотеката на ZDF, там са описани доста от процесите, които споменах. Освен това много ми допада и филмчето "Fabian, der Goldschmied". По отношение на Бг-предприятията преди падането на комунизма бих препоръчал (сигурно за 10-ти път вече) книгата на Христо Христов за задграничните фирми на комунизма иле неговата страница desebg.com. Там си е описано (неутрално) с документи как комунистическите келеши ликвидират системно "успешни" предприятия (и гушват парите на данъкоплатеца и после "назначават милионери и пишман шефове"). Бих препоръчал да се прочете такава документалма литература, преди да продължаваме тук да философстваме колко хубави били предприятията на комунистическите отрепки.

Потребители благодарили на автора malak_pit_bull за мнението:
vl
Рейтинг: 4%

Аватар
malak_pit_bull
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 52 пъти

Мнениеот chochmah_binah » 4 Януари 2013, 09:16:20

malak_pit_bull написа:Според мен капиталистът... не се интересува много-много от някакви си ценности и висши идеали.

Тук си напипал пъпа на проблема и причината защо капитализмът ще се разпадне. Каквото и да казваме, неизбежен процес.

Всъщност затова предпочитам да работя като самонаето лице - не ми се налага да възприемам философията на капиталиста, не ме експлоатират и никого не експлоатирам. Давам каквото мога и получавам в замяна някаква договорена цена. Не съм превърната в ефективен чарк в нечия машина за правене на пари.

Но нека се замислим защо в "развити" капиталистически страни като Германия животът на самонаетите е направен толкова труден, че да ти се прище чак да бъдеш назначен някъде. На кого ли служи това и в кой аспект точно тази система е "развита"?

Според мен в каквато и да е бъдеща система ще бъде важно човек да притежава нещо от невиртуален характер, нещо, което да може да даде, за да получава. Точно тези, които правят пари от въздуха, възползвайки се от определени капиталистически механизми, ще пропаднат най-бързо. Неслучайно раненият звяр е в такава битка да си запази фондовите пазари и всичко се излива за поддръжка на банките, а, забележете, не на живота и хората. Някои умират от ужас при мисълта какво ще стане, ако зачеркнем виртуалната икономика и теглим чертата отдолу на реалните активи и животоподдържащи дейности (вместо войнички тук и там). Точно държави като САЩ най-напред биха били погълнати от такава криза.

Потребители благодарили на автора chochmah_binah за мнението:
vl

chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот BG_Baj_Ganjo » 4 Януари 2013, 12:25:58

В Германия системата е Soziale Marktwirtschaft, което ще рече die Wirtschaft richtet sich nach Angebot und Nachfrage, aber der Staat sorgt für einen sozialen Ausgleich. т.е. пазарна икономика ама не точно. Чистата пазарна икономика си е развит капитализъм, имаш бедни и богати без средна класа - както е в момента в БГ. Веднага си задаваме въпроса защо в някои страни капитализма води до прогрес. Капитализмът се гради на основата на роби, които да работят за без пари т.е бедните, за да могат богатите да живеят охолно на техен гръб. В САЩ имаме африканци, латиноамериканци, индийци, в Англия са бежанци от източна Европа и индийци. Германия е една от малкото развити държави без колонии, но дори и те не са успяли да се оправят без роби и се е наложило да си внесат от Италия и Турция - така наречените гастарбайтъри.
В България робите сме си ние под контрола на "Батко и Братко", а държавата не си мърда малкия пръст, защото от вън диктуват, че при пазарна икономика всичко само се регулира.
Keiner bleibt Jungfrau - das Leben fickt jeden

Потребители благодарили на автора BG_Baj_Ganjo за мнението (общо 2):
vlvelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
BG_Baj_Ganjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 26 пъти

Мнениеот velingrad » 4 Януари 2013, 14:51:21

chochmah_binah написа:Всъщност затова предпочитам да работя като самонаето лице - не ми се налага да възприемам философията на капиталиста, не ме експлоатират и никого не експлоатирам. Давам каквото мога и получавам в замяна някаква договорена цена. Не съм превърната в ефективен чарк в нечия машина за правене на пари.

Уау!
Не сме в училище, та затова няма да се поучаваме, що е то капитализъм. Но ти, като "самонаето лице", да твърдиш, че не приемаш философията на "капитала/капиталиста", е меко казано... непонятно/смешно.
Съжалявам, но това, че не си "чарк" на точно определена единица "машина за правене на пари", не означава, че не си "чарк" от голямата "машина", наречена капитал. Още веднъж повтарям: съжалявам, но "вътрешното спокойствие", нито в Ботсвана, нито в Китай, Русия и още по-малко в България, може да нахрани семейство.
Капиталът (капиталистите) са навсякъде и дори в теб, щото няма как, да си се самонаела, за да не печелиш (каквото и колкото да е то).
Не съюзите (Европейски, Американски, Евразийски и т.н.т.) са причината, да няма работа в България. Убийството на средният бизнес (преди от мутри, сега от бели якички) остави българинът без поминък (работа). А това, че някой писа "Има работа" е... Има, как ще да няма, ама със спечеленото (ако въобще се плати) от такваз "работа", хората минаха на боб и хляб, пък някои го карат и без боб ;-)
София не е и никога не е била България. Ако там има още работа, то си отворете очите и за останалата част от страната. Там, където безработицата е от 25 до 60%.
"Допълнящи" причини, за да няма работа, е и липсващото реално, търсено образование. Но това е темата и за "калинките", а тя е и ще бъде още дълго време :-#
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
bromma

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот chochmah_binah » 4 Януари 2013, 18:41:19

Е, много елементарно, Велинград. Аз съм самонаето лице в образователната област. Хората ми плащат, за да ги обучавам - тях или децата им. Това имам да предложа, плащат ми както могат и ако искат. Ако не, има и други. В този смисъл не упражнявам нито монопол, нито натиск, нито насилие и работата ми е свързана с максимално уважение към човека и желанието му за развитие. Тъй като живеем в система, в която има пари, плащат ми с пари. В праисторическите времена се е плащало и по други начини - което на мен лично не ми пречи. Даваш - получаваш. Намирам това за честно. Парите просто улесняват обмена, но няма нужда да обяснявам какви са рисковете от това - само се огледай. Тоест по този параграф са нужни промени или ще ни изплющи много силно реалността в един момент.

В сравнение с нас, представителите на една древна култура отпреди 5000 години, с която се занимавам, на бартерна основа са разменяли и споделяли неща и не са имали никаква нужда да се стрелят, те помежду си или със съседите си. Не сме открили никакво оръжие, никакви укрепления на градовете им. Културата е известна с някои от най-древните образци на европейското изкуство. Нека това на скептиците бъде доказателство, че може да се живее и по друг начин.

А от ценности други освен материални има нужда, макар и хора като теб веднага да реагират силно, когато някой разкритикува капитализма и това, в което превръща хората. Днес в една институция в София (която няма да назовавам) ми падна шапката. Препитваме едно девойче, за да му проверим нивото на немския. И му задаваме въпрос (това са предваритлено зададени въпроси, с които тестваме владеенето на определени граматически структури): Ако намерите загубено портмоне с пари на улицата, какво ще направите? Ами, казва, ще отида в Мола и ще си купя хубави дрехи. Е, казваме ние, ами ако портмонето е на някоя стара баба и тя няма какво да яде? Отговор (без колебание): ами тя си е виновна, тя трябва да внимава и да не си губи портмонето. Ей Богу... На това дете му липсва елементарна култура на отношение към другите, но се е засилила да учи в Германия и тя също ще преследва мечтата за забогатяване и лесен живот.

Та има нужда от училището, Велинград, особено за родителите на това дете и много като тях. Е, че те трудно се поддават на такова, е друг въпрос.

П.П. По начина, описан от мен, може да се печели добре. Не зависи от София. Имам ученици по целия свят. Има семейства в България, които с много малко се оправят, което е героизъм. Пък и децата ми няма нужда да растат с хиляди ненужни джунджурии около себе си. Само да оглупяват и да забравят да творят и да мислят. Благодарна съм, че майка ми и баща ми никога не са ме претрупвали с материални блага. Така не завися от тях, за да бъда това, което съм. Мога с много, мога и с малко.

Но преди да са заваляли доматите се скатавам от тоя форум, защото ще изскочат преуспелите и ще ме обвинят пак в нещо, което те си измислят - защото не могат да си представят да живеят по моя начин, независейки от придобивките си. Предполагам че съм извънземно, но от добрите все пак :mrgreen:

Потребители благодарили на автора chochmah_binah за мнението (общо 2):
vlbknf

chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 5 Януари 2013, 01:19:50

chochmah_binah написа:Е, много елементарно, Велинград.

Знам (се)- съм елементарен. :thumbleft:

chochmah_binah написа:Предполагам че съм извънземно, но от добрите все пак :mrgreen:

Предполагам- още не съм единодушен. :-k
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот bromma » 5 Януари 2013, 15:03:45

Ми тая култура, chochmah_binah, ако е била толкова успешна, що не се е наложила (разбирай копирана) по целия свят и просъществувала до днес? Струва ми се че си повлиян(а) от "теориите на любимия вожд - чучхе" на самодостатъчност и затвореност.
Както и да е, не отговаряй тук, че се отделяме от темата. Но пък ако искаш почни нова тема.

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
velingrad

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 252 пъти

Мнениеот vl » 6 Януари 2013, 15:34:07

За съжаление не всички хубави неща се утвърждават. Факторите, които влияят върху това са много и разнообразни.

Някои по природа са почтени, а други меркантилни. Някои държат на духовността, други на вещите, трети на алкохола, четвърти на друго.....

Някои са разбрани, а други вечно конфликтни.

И аз ще се радвам, ако нашата колежка пусне отделна тема за въпросната цивилизация.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 448 пъти
Благодарено: 187 пъти

Мнениеот chochmah_binah » 6 Януари 2013, 23:10:12

bromma написа:Ми тая култура, chochmah_binah, ако е била толкова успешна

Хехе, много обичам, когато ми говорят за "успешни" неща. Иди разбери какво значи успешен.

Културата си е отишла в резултат на природни бедствия най-вероятно, макар че по тази тема има спор. И след това идват така наречените "Dark Ages", за които един мой преподавател се изказа така: Това съвпаднало с откриването на желязото горе-долу, което не става като метал за производство на красиви изделия, но затова пък било идеално пригодено за това да счупиш на някого главата. И след като хората открили това, започнали да си чупят главите и културата залязла...

"Успешна" е била културата, защото и сега, около 3500 години след нейния залез, ние знаем за нея и намираме в нея някои от най-старите образци на това, към което човечеството би могло да се стреми и сега. И до ден днешен тя ни вдъхновява. А от така наречените "Dark Ages" нищо не ни е останало. И както изглежда, ако продължим и днес да си чупим главите вместо да творим, то и за нас някой ден никой нищо няма да знае, защото освен отломки и останки от замърсяване, друго няма да има от нас.

В историята е имало винаги хора, които разсъждават елементарно и такива, които се целят по-високо в живота. Въпросът винаги е бил кои преобладават.

Културата е тази:
http://www.ou.edu/finearts/art/ahi4913/ ... tery2.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Minoan_civilization

Потребители благодарили на автора chochmah_binah за мнението (общо 2):
vlmakeno

chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот londonman » 7 Януари 2013, 03:04:23

но се е засилила да учи в Германия и тя също ще преследва мечтата за забогатяване и лесен живот.

Много интересно схващане - към живота в чужбина като цяло...
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 44 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки