• Advertisement

Купуване на жилище в България. Струва ли си?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Купуване на жилище в България. Струва ли си?

Мнениеот Mr.Bombastic » 7 Март 2006, 00:57:33

Като гледам цените просто не мога да повярвам, че някой човек ще даде 50 000 евро, за да си купи апартамент в Младост (София). Отделно има и по 150 хиляди в Центъра. Ми че то в кварталите на Дюселдорф са по толкова. :evil: Според вас това ценови балон ли е?
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 457 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот wifi » 7 Март 2006, 12:29:45

Разбира се, че е ценови балон. Тук се строи много усилено, по цял ден из града се размотават самосвали натоварени с пръст, тухли и т.н.
Строи се, но пространството около кооперациите остава непроменено, много е мръсно и прашно, летящи хартии навред, боклуци и т.н.Според мен по-добре да си вземеш нещо в Германия за тези пари. Тук просто не си струва, защото тези нови кооперации са "хубава работа ама Българска"! А и на всичкото отгоре цените растат и растат, заради приемането ни в ЕС.

Статия във в-к.Монитор:
"С 28,3 на сто са нараснали цените на имотите през 2005 година, сочат данните от индекса REMI (Real Estate Market Index), който се поддържа от Национално сдружение "Недвижими имоти".
Индексът отразява движението на цените на трите основни сегмента на пазара на недвижима собственост - жилища, бизнес имоти и земя, а стойностите му се обновяват на всяка тримесечие."
Пълната статия : http://www.monitor.bg/characters/articl ... 70&eid=646
Аватар
wifi
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Купуване на жилище в България. Струва ли си?

Мнениеот baikolio » 29 Юни 2014, 16:27:13

Мисля че е много добре, защото ако тръгнеш да се връщаш от чужбина ще си имаш убежище къде да се скриеш :mrgreen: :mrgreen:
baikolio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 29 Юни 2014, 16:49:33

Да бе и аз се учудих как продадохме жилището на дядо ми в панелка в безперспективния Шумен през 2007 г. за 30 000 евро още на първата седмица след като пуснахме обявата. Ми че те в Бремен жилища с по толкова стаи струват кажи речи толкова.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот iniuta » 29 Юни 2014, 23:29:14

Mr.Bombastic написа:Като гледам цените просто не мога да повярвам, че някой човек ще даде 50 000 евро, за да си купи апартамент в Младост (София). Отделно има и по 150 хиляди в Центъра.

Аз пък не мога да повярвам, че 8г. по-късно за същите тези панелки или ново строителство ( от онова със съмнителното качество), хората се заробват с кредити за по 30г. Но не се и сещам за друг вариант за младо семейство, което много държи да има "собствено" жилище, а няма други опции освен кредит ....
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот thenookie » 30 Юни 2014, 10:44:57

Това, че БГ е бананова република си го знаеме от времето когато съдбата ни е белязала да се родиме на тази територия, но пък зорлем да се бутаме да живеем в банановата република БГ е меко казано проява на недалновидност ](*,)
Какво беше казал Аинщайн за вселената и хорската глупост?
thenookie
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот onufriy » 30 Юни 2014, 13:17:46

thenookie написа:Това, че БГ е бананова република си го знаеме от времето когато съдбата ни е белязала да се родиме на тази територия, но пък зорлем да се бутаме да живеем в банановата република БГ е меко казано проява на недалновидност ](*,)
Какво беше казал Аинщайн за вселената и хорската глупост?

Мнозина не изкарват достатъчно/не плащат пенсионни осигуровки, за да могат да си позволят да останат в Германия след пенсия. Друга категория стяга коланите за няколко години и се връща да живее в България след като си купи апартамент. Въпрос на възможности/гледна точка.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 167 пъти
Благодарено: 280 пъти

Мнениеот lacuna811 » 27 Септември 2015, 05:28:16

Като, е ли отговорът не е еднозначен.
Зарабоването с кредити определено е стрес и то години наред. Допълнителен стрес.
От друга страна, живеенето при родителите също не е опция.
А,ако човек е с все с мисъл да стегне багажа и да забегне от БГ, то тогава няма и особен смиъсл.
Въпреки, е хората, които познавам и наскоро са си купили жилище в БГ, са именно хора, които живеят извън нея.
http://marietagencheva.eu/blog/?p=80
Интересно, а в някои ситуации и полезно...да се знае!
lacuna811
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 27 Септември 2015, 08:43:23

Жилището в България струва преди всичко пари.
Застраховка - над 400 лева на година (природни бедствия, пожар, вандализъм, взлом и пр.....), данък/смет 235, ток - 3-5 лева (засега) на месец, парно - до сега макс. 95 лева месечно през отоплителния сезон, вода колкото изхарчи човек - като ходи за по няколко дена на година, топла вода, годишна вноска за поддръжка на общите части (без покрива), чистачка.....
---
Добавка към разходите и разправиите: Топломери и смяна на топломери, водомери и смяна на водомери - чакане по 4-5 часа да дойдат в уреченото време да пломбират новия водомер, електромери и смяна на електромери (за последните не знам дали се плащаше нещо, май не); ремонти по вертикалните щрангове топла и студена вода, разправии с горните, долните - едните нямали пари (имат два джипа и 15 ловни пушки от Ремингтън нагоре), другите били на по 80 години - нямало за кога да сменят тръби (докато се наводнят, а и наводнят и вас - затова без застраховка не става).
---
И, разбира се, жилището е камъкът на раздора с брат, сестра, близки роднини, които имат деца и живеят на тясно, пък на "германеца" му седи жилището празно. Ама те, като отидат в Германия, стават германци, ма! Ние, българите, сме сърдечни хора, демек искаме да му живеем в апартамента. От сърдечност.
---
Горните сметки са моите, реално плащаните всяка година. Някъде по периферията на София или в по-малките градове разходите може да са по-малки, но пак са разходи.
---
Освен това някой трябва да има ключ от апартамента. Същият е потенциален нарушител на неприкосновеността на жилището. Особено като му дойдат роднини от Севлиево или Каспичан, или му потрябва бормашина, или хладилникът му е малък по празниците (пък ти си взел та си купил хладилник 300 литра, пак защото си богат германец). Или ще ти вземе назаем телевизора, защото неговият се бил счупил, пък щели да дават мача.
---
Сметката с "като изляза на пенсия, ще си отида в България и ще гледам домати пред блока" - не излиза, защото на тая възраст хората имат нужда от лекар. От медицина. Без коментар.
---
Заключение: Всеки си знае.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
rusenecMony60
Рейтинг: 8%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 262 пъти

Мнениеот Mony60 » 27 Септември 2015, 13:18:12

Стояне, какво винаги много точно и хубаво си го казал! :thumbleft:
Stojan написа:Сметката с "като изляза на пенсия, ще си отида в България и ще гледам домати пред блока" - не излиза, защото на тая възраст хората имат нужда от лекар. От медицина. Без коментар.

Коментара ще се наложи пак аз да го направя. O:)
След последния пост на Велинград в темата „Една одисея на абсурдите в България-много дълга тема“, на няколко пъти ме „сърбяха“ пръстите да го сторя, но сега определено му е дошло времето и макар да не е в най-подходящата тема, ще си призная, че медицинското „обслужване“ в милата ни Родина е основната причина да не желая да се завърна след пенсионирване.
През последната ми отпуска( преди ок. 2 седмици) се наложи да заведа възрастната ми леля в болницата да ѝ поставят една инжекция. Върху главите ни се изсипа лавина от ругатни от страна на дежурната мед.сестра, които просто не съм в състояние да възпроизведа отново, защото бяха много и цветущи. Не се стърпях и ѝ казах:„Колежке, засрамете се! Аз не съм точно мед.сестра, защото ако бях, аз щях да я свърша тази работа и нямаше да сме тука.......“, при което тя изрева:„Не ме интересува каква си!“
Та да се върнем към темата. Имало някакви плащания на парно, та даже и да не си ползвал парно през зимата. Може ли някой да ми разясни проблема?
Stojan написа:Заключение: Всеки си знае.

Ще действаме според ситуацията, Стояне. ;-)
Както казват германците: „Никога не казвай „никога“!
Лек ден на всички!

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението:
rusenec
Рейтинг: 4%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Stojan » 27 Септември 2015, 15:49:40

Имало някакви плащания на парно, та даже и да не си ползвал парно през зимата.
Има, да. Това е за топлината, излъчвана от тръбите, минаващи през жилището на път към другите апартаменти, дори човек да не е пускал и за минута парното си. И сега идва един трудно преводим на немски израз: Да си пускал! Демек selber schuld. Плащай сега.
А пък не дай Боже човек да отиде през отоплителния сезон в България и пусне лекомислено парното. Ей тъй, щот имал парно!
Теоретично, накрая на сезона човек заплаща всеки разход с изравнителната сметка - това е ОК - но по-лошото е, че започва да плаща прогностично всеки месец на следващата зима въз основа на разхода от предната година, който човекът няма да има, защото просто няма да отиде пак през зимата в апартамента си. Накрая пак ще има (някакво) изравняване, от каквито изравнявания аз повече от 11 лева не съм получавал, защото или те смятат нещо "не така", или междувременно цената на парното се е повишила и е глътнала надплатената за неизразходвана енергия сума. А тя за цялата зима е към 200 - 300 лева (без да са включени тези за минаващите през жилището тръби, те са отделно, макар и да влизат в сумата съставена от парите за тръбите+прогностичния разход ).
Решението било с топломери с дистанционно отчитане, съответно отчитане всеки месец. Казано най-просто - тия топломери излъчват (на UKW честота) данните в определен час всеки месец и от кола на фирмата, паркирана до блока, могат да се снемат всички данни и после фирмата да прати сметка за конкретния месец. С това би отпаднало прогностичното плащане. Речено-сторено. Сложихме такива топломери. Монтира ни ги самата фирма. Но пък те нямали още такава практика и затова не отчитали всеки месец, а веднъж в годината. Тоест пак същото. Затова избягвам да ходя зимата в България. Жалко за доматите пред блока.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
rusenecMony60
Рейтинг: 8%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mony60 » 27 Септември 2015, 16:59:16

И аз по тази причина избягвам да ходя зимата в България, защото това са допълнителни разходи да се отопляват допълнителни стаи, пък и домати няма. ;-)
А лятото явно ще продължаваме да си ги купуваме от пазарчето.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Stojan » 27 Септември 2015, 17:05:28

(От това) До синагогата ли? (на пл. Д-р М.)
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mony60 » 28 Септември 2015, 15:56:07

Не, вашето пазарче явно не е нашето ;-)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Roklichki » 1 Ноември 2015, 13:47:36

Струва си ако няма какво да си правиш друго парите, но с цел инвестиция не :)
[url=http://roklionline.com/]ежедневни рокли[/url]
Roklichki
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Новобранец