• Advertisement

По-хубаво ли бе при "Тато"

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

По-хубаво ли бе при "Тато"

Мнениеот velingrad » 28 Октомври 2010, 22:06:12

Вземам за повод статията, публикувана преди няколко дни малко по-горе с сайта. Че там (под статиите) мненията са кът, е факт, но прочитайки това на todor74_vt направо ми се при-ре-ва. Рев ме напъва, като си помисля, че все още, над 20 години след "Тато" и компания, могат да съществуват истински вярващи, че някога имало и много позитивно?! Вярно, преди броени седмици, един пенсионер (в БГ) се възмущаваше, че даже Станишев бил вдгнал пенсиите 3 пъти, пък днес... Ама как трябва да си "тъкан", че ако си живял пълноценно преди 89-та, да ти липсва онова време? И това, при положение, че от 20 години не се "крием" зад "завеса-желязна"?
Тодоре, Тодоре...
къде е нямало безработица, престъпност и наркотици? В онази България, която "загубихме" 1989? Ами безработица "нямаше", защото на едно истинско работно място, "работеха" 4 -ма- за същите пари. Престъпността, просто не се обявяваше, но аз съм свидетел, както на мнoгoбройни престъпления, както и на престъпници милиционери по онези времена. Е, вярно, че достъпът до "здрава дрога" не бе толкова лесен, но не бе и невъзможен. Като си припомня само, колко морфин изчезваше от болниците...
Безхаберието и криворазбраната "свобода", превърната в свободия след Тато, а не "стоят" от преди са виновни за днешната ситуация.

Няма начин, след моите "слова", да не налетят и опоненти, но н'еам страх- всяка една противоположна теория, съм готов да оборя с аргументи, не с крясъци. И именно аргументи очаквам.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Re: По-хубаво ли бе при "Тато"

Мнениеот todor74_vt » 29 Октомври 2010, 01:33:45

номера е не в това че тогава е било по хубаво,не не е било по хубаво и по добре,но сме имали много по малко неща но ги помним всичките-както ти така и аз и милиони от по старите.просто искам да кажа че днес няма нищо което да е поне малко сигорно,добре сега и да имаш пари в какво да ги вложиш и да не изгориш,ако не пропаднеш сам то ще ти ги вземат управляващите,колко хора сега са щастливи в бг-кажи ми?защо естествения прираст на населението е отрицателен и защо след десет god ще сме циганска държава-аз съм си българин и всичко родно ми е мило но нещата вървят от зле на по зле.не искам да се върне старият строи-макар че ако беше възможно да се построи той е перфектня но няма как да стане-просто искам няккаси ако може поне малко да заприличаме на европейска държава-само дето ние гоним американците ама аз там не съм ходил но германците и след хиляда god няма да ги стигнем-макар че те вървят назад към нас.за какво говорим,искам да се прибера в бг и да си живея спокойно и да работя а не да съм ауслендар ама уви,май трябва да се мъчим и да пращаме да издържаме близки дето са много добре в бг с 300лв заплата,кога е било това преди,от девет милиона колко сме сега и ако извадиш така наречените роми дето между другото са ни и лицето на запад?тази тема е необятна и няма разрешаване-ама само се постави на мястото на едно дете тогава и на едно сега,на средно работническо семество-тогава няма такова дете дето да е било гладно,а сега се 4udi67 дали изобщо да имаш дете щото не можеш да си оправяш сметките само а камо ли да гледаш дете и то да облечено обуто и нахранено винаги и то без изобщо тва дете да гледа другите и да сравнява и да има претенции-за тва говоря,но нали знаеш сит на гладен не вярва и заради тази поговорка никога май няма да се оправим,защото управляващите и я спазват буквално и постоянно-от държава станахме град държава-столицата и всичко останало наречено провинция него кучета го яли-важното е те да са добре!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111
Последна промяна velingrad на 29 Октомври 2010, 05:55:34, променена общо 1 път
Причина: Езика ти български се пише на Аз-Буки-Веди...
todor74_vt
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот robo-pat » 29 Октомври 2010, 10:57:31

todor74_vt написа: на европейска държава-само дето ние гоним американците ама аз там не съм ходил но германците и след хиляда god няма да ги стигнем-макар че те вървят назад към нас.за какво говорим,искам да се прибера в бг и да си живея спокойно и да работя а не да съм ауслендар ама уви,май трябва да се мъчим и да пращаме да издържаме близки дето са много добре в бг с 300лв заплата,кога е било това преди,от девет милиона колко сме сега и ако извадиш така наречените роми дето между другото са ни и лицето на запад?

Германците, ти не ги мисли колега! :) Те се оправят прекрасно, виж числата на големите им концерни само в 3тото тримесечие ...
По отношението на тема ауслендър, мисля че на всеки чужденец, малко или много му минават същите мисли! На мене особено дори доста, често понеже в момента съм безработен. Окей да речем, че се върнеш ....и кво щете гледат като екзотична птица, ще ти завиждат и няма да могат да те разбират. Българите сме доста "болна" нация (това ако е нация, тогава французи, англичани и т.н са хипернации), която се нужда от лечение и терапия. Лечението и терапията на българските мозъци обаче отдавна е прeсрочена, за това толкова големи щети са ни нанесени, че ще ни трябва 3 пъти минимум по 45 години, за да ги отстраним...

todor74_vt написа: тази тема е необятна и няма разрешаване-ама само се постави на мястото на едно дете тогава и на едно сега,на средно работническо семество-тогава няма такова дете дето да е било гладно,а сега се 4udi67 дали изобщо да имаш дете щото не можеш да си оправяш сметките само а камо ли да гледаш дете и то да облечено обуто и нахранено винаги и то без изобщо тва дете да гледа другите и да сравнява и да има претенции-за тва говоря,но нали знаеш сит на гладен не вярва и заради тази поговорка никога май няма да се оправим,защото управляващите и я спазват буквално и постоянно-от държава

вярно е това! Но какво е решението и как да се реализира то??? Българският народ се обединява пред една кауза и защитава интересите си само, когато болките станат непосилни, когато ножа упре до кокъла. Къде е този дух, когато не става въпрос за спортни изяви на наши сънародници в чужбина!? Всеки си седи в кутийката и си мълчи и търпи и няма волята и куража да излезе на улицата на протест и отпор. Страхлива и недоверчива нацийка сме си българите и управляващите комуняги го знаят това много добре, нали са ни дресирали, приспали, опиянили за години наред и милиарди са вложили в това.
Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот vbg » 29 Октомври 2010, 19:33:59

С клишетата се прави добра провoкация, но в твоя случей е доста необмислена.
Има два типа провокация, а именно позитивна и отрицателна. Твоята тук е отрицателна.
Ти, като администратор би трябвало да се замисляш повече над това което пишеш.
Незнам, дали ти или някой друг е създал сайта, но не случайно носи името zaedno.
Имаш опит в това, как се прави провокация, но има и още много да се учиш.
Обращам се към другите потребители на сайта :
Намирате ли полза от подобни теми, в които само се караме и се правим на интересни ?
vbg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот deyan » 29 Октомври 2010, 21:08:52

И аз усещам извор на напрежение.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Franken » 29 Октомври 2010, 21:47:41

Аз пък мисля, че темата е съвсем на място и не създава никакво напрежение. Напротив - на младежите (и девойките), израсли в семействата на някогашните комунисти естествено им е вкарвано в главата колко добре е било по онова време. Особено на някои. И по тази причина някои неща трябва да им се обясняват. Тодорчо74, батков, трябва да си поживял известно време при онази система, за да се отвратиш окончателно и за момент да не ти минава през главата, че е имало и добри неща. Освен ако не си бил (или някой от родителите ти) от "по-равните" - тогава да, повечето от тях живееха на друг "левъл".

Всичкото това, от което се оплакваш, че в България е много зле, е последица от комунистическия тодорживковизъм. А повечето от тези, които в момента управляват страната, са негови чада - като започнеш от президента, минеш през министър-председателя и вървиш надолу и които изпълняват поставените им задачи. Ако някой не слуша или забрави, че има някой над главата си му се случва случка. Какво да ти говоря повече?

И ако толкова се правиш на българин (Тодор74) поне пиши на български!
Franken
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 106 пъти

Мнениеот deyan » 29 Октомври 2010, 22:10:50

Нещата са обяснени вече. Но хората очевидно имат още нужда да говорят за това.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот velingrad » 29 Октомври 2010, 22:32:36

deyan написа:Нещата са обяснени вече. Но хората очевидно имат още нужда да говорят за това.

Там е работата, че ако нещата бяха обяснени (вече), съдбата на България можеше да е друга. Именно "необясняването", води държавата прес последните 20 години. Пък, ако не ви се дискутира тук, що въобще го правите? ;-)
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот qnito » 30 Октомври 2010, 00:00:08

Нямаше да пиша, но..
velingrad написа: Пък, ако не ви се дискутира тук, що въобще го правите?
deyan написа:и реших да драсна, защото тази тема ми е мн болна и ми се дискотира.
Виждам, че има спор ама немога да разбера защо спорите. Всеки който е писал има по нещо вярно. Всеки е чувал или живял по онова време, ама то мина и замина и едва ли ще се върне.
Съгласна съм с почти всички, макар че мнението на всички е различо. Но немога да се съглася с robo-pat.
robo-pat написа:Германците, ти не ги мисли колега! Те се оправят прекрасно, виж числата на големите им концерни само в 3тото тримесечие

Ходил ли си на концерт или театър, когато си бил в БГ.
vbg написа:Българите сме доста "болна" нация (това ако е нация, тогава французи, англичани и т.н са хипернации), която се нужда от лечение и терапия.

Ако пишеш такива неща и ги мислиш, то 45год. ще са ти малко да се излекуваш и ти.
robo-pat написа: Къде е този дух, когато не става въпрос за спортни изяви на наши сънародници в чужбина!? Всеки си седи в кутийката и си мълчи и търпи и няма волята и куража да излезе на улицата на протест и отпор. Страхлива и недоверчива нацийка сме си българите и управляващите комуняги го знаят това много добре, нали са ни дресирали, приспали, опиянили за години наред и милиарди са вложили в това.

Гледаш ли бг новини има много протести и гластност напоследък. За управляващите ние си ги избираме.
Не искам да те упреквам, не ме разбирай погрешно. Просто не съм съгласна с това което си написал. Повечето мислят, че някой им е длъжен за нещо и не си дават никакъв зор. Пак кавам...както и в други теми, че като видим малко свят и се забравяме. Горките те в БГ, ама там живеят наште майки, бащи и роднини.
С тези теми може да се напише роман, но да бъдем малко оптимисти и да не забравяме, че несе знае ако се наложи да се върнем ще живеем ТАМ.
qnito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот qnito » 30 Октомври 2010, 00:02:57

Съжелявам маркирала съм нещо явно, незнам как е излязло deyan написа:.
qnito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот robo-pat » 30 Октомври 2010, 14:15:28

vbg написа:Намирате ли полза от подобни теми, в които само се караме и се правим на интересни ?

Твърдо да! Едно демократично общество към което (уж) се стремиме в България се гради на диалог, а в демократичното общество има и полемика, и критика. Има разлика от това да се караш с някого по цивилизиран начин, с аргументи и добронамерена критика, от това което нормално наблюдаваме в България - с удари под кръста, буквално и преносно.

Закостеняло и типично соц-мислене е стадното мисле, всички да се обедиме около някой си или нещо и сляпо да се съгласяваме с това, което ни се казва, да се кланяме пред идеологии и да си правим идоли...

Човек се прави на интересен тоест смешен само когато говори за неща или дава вид, че разбира от тях, от които и хабер си няма. С други думи демагогства и заблуждава.

Очаквах с интерес една такава тема тук и благодаря на velingrad, че и даде публичност.

Поста на qnito e някакъв неимоверен миш-маш, но ...

1. естесвено, че и аз не правя изключение, но поне си мисля, че съм един от тези, които съзнават личните си дефекти и недостатъците и работят върху отстраняването им. Много хора, особено тези които живеят в България изобщо не съзнават, че им се вреди, че живеят в жестока заблуда и че могат да изкарат много повече от себе си от колкото предполагат, че им е възможно.

2. Може да има раздвижване в някоя и друга форма, но това е по-скоро реакция, разкриване на симптомите на болестта, но не и лекуване и. Възможни са и трябва доста повече неща да се направят.

3. Не отричам, че и в България живеят хора, но това което виждам поне аз в момента не е живот, а борба за оцеляване.
Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот robo-pat » 30 Октомври 2010, 15:11:50

qnito написа: Пак кавам...както и в други теми, че като видим малко свят и се забравяме.

Типично нашенско мислене, ние и Европата, Вселената и всичко около Нас. Несъзнаваш ли колко арогантна е тази позиция. ](*,)
Напротив! Смятам, че "самозабравилите се " едва сега "се осъзнават", с разширяването на ЕС и хилядите възможности ;-)
Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот qnito » 30 Октомври 2010, 16:43:42

robo-pat написа:qnito написа:
Пак кавам...както и в други теми, че като видим малко свят и се забравяме.

:cheers: Реших така за да несе разсърди някой. Явно е трябвало да напиша, че като видите малко свят и се забравяте.....Не не смятам, че е арогантна или каквато и да е. Щом го пиша и мисля, значи че съм я виждала много тази позиция.
robo-pat написа: Смятам, че "самозабравилите се " едва сега "се осъзнават", с разширяването на ЕС и хилядите възможности

Доста здраво стапила съм на земята, че чак да се забравям. Не мисля..... Колкото до тези възможности още никой не ми ги е дал дарум или на тепсия. Както в БГ или кадето и да е трябва малко да си напаниш д-то, че да стане.
qnito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 30 Октомври 2010, 21:43:13

Ами, хайде, де! Аз се напъвах достатъчно в България, а сега не ми се налага да се изтрепвам от работа, за да живея човешки. Просто в България поне за мен беше една борба за оцеляване, не беше живот. Поисках да се махна, за да мога да имам семейство и деца, които да са подсигурени, а не да се чудя какво да им дам да ядат утре.
Иначе по темата - някои неща са били по-добре, но цялата икономика е съществувала изкуствено. Най-хубаво би било да вземем да комбинираме най-сполучливите неща от двата режима, но не е възможно. А и какъв е смисълът да поглеждаме с носталгия назад? Този режим е вече история.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот onufriy » 31 Октомври 2010, 20:40:02

Кое дали е било по-хубаво?
Образованието - май да, здравеопазването - със сигурност, свободата на словото - не, възможност за пътуване - пак не...
Така поставен въпросът звучи като стария виц: "Каква е разликата между крокодила? Ами че е по-дълъг, отколкото зелен."
Лично за мен по-смислен би бил въпрос от типа: "Какво точно трябваше /трябваше ли изобщо нещо/ да запазим от тато?"
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Следваща

Назад към Общ форум