• Advertisement

По-хубаво ли бе при "Тато"

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: По-хубаво ли бе при "Тато"

Мнениеот vbg » 23 Декември 2010, 20:29:49

Ето няколко факта за българската икономиката :

БВП на гл....1989 г....2009г.
България...6217$.....5916$
Румъния....3890$.....9310$
Сърбия......5917$....6782$

След 1989 промишленото производство се съкращава почти 2 пъти.
Машиностроенето се съкращава с 34%
В момента ''триенето'' на чуждестранни ''задниците'' по курортите носи най-много $.

Всеки сам си прави извод.
Това е за икономиката, а политиката е съвсем друго нещо.
vbg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bromma » 4 Януари 2011, 13:31:06

Към предишния постинг:
1. Курсът лев/долар беше фалшив, следователно и данните които цитираш.
2. Отчетите бях фалшиви (а методиката за изчисляване беше "правилната", съветската. Виж политикономия на соца и кап-а). Нямаше начин да не си преизпълнил плана, дори и една гайка да ни си произвел през месеца.
3. Т.н. тежка индустрия и машиностроене бълваше нискокачествени, нископродуктивни и демодерани боклуци, които се продаваха насила (всъщност разменяха) в СССР, Полша и ГДР , само защото по силата на глупави СИВ-овски планове подпечатани със съветски танкове, "братските народи" бяха Задължени та взимат от нас. Ако можеше тази цитирана с гордост продукция да се търгува свободно, то още тогава щяха да са фалирали всичките ни "промишлени гиганти". Но по дефиниция (от политикономията) в соца няма инфлация, няма фалити, няма безработица.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот CHBG » 4 Януари 2011, 15:32:50

Според мен е напълно излишно да се спори с онези, които тъгуват по Татовото време поради две прости причини: Те или не познават реалния социализъм, или са били от онази малка привелигирована част на тогавашното общество, която без труд и усилия получаваше всичко - диплома от елитно учебно заведение, обществено положение, жителство в големия град, предимство при получаване на право за купуване на жилище, качествено и действително безплатно медицинско обслужване и пр. Ето защо аз имам едно конкретно предложение: Провеждане на всенароден референдум в България, по време на който населението трябва да отговори на въпроса "Искате ли да се върне икономическата и политическата система от времето на Тодор Живков?". Ако мнозинството каже да, тогава България излиза от Европейския съюз, провежда ренационализация на стопанството с изпитаните методи и средства отпреди 65 години и започва отново да строи пак с изпитаните методи и средства социализъм. Наивно и глупаво, нали? Ами тогава, всички онези от тукашния форум, които така милеят по социализЪма, отговорят на въпроса: Защо горенаписнато е глупаво, наивно и затова невъзможно? Само не се оправдавайте с "променена международна обстановка" и "неизменна външна намеса", защото, ако социализЪмА на Тато беше толкова хубав, че мнозинството от българския народ желае неудържимо той да се върне, нищо не би могло да попречи това действително да стане.

Освен това горенаписанато е невъзможно, защото тези, които по Татово време имаха пълната политическа власт, днес владеят икономиката на България. А това е отговорът на въпроса "Защо днес живеем в България по-зле отколкото преди?".
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот Privet » 19 Януари 2011, 00:22:24

"....тези, които по Татово време имаха пълната политическа власт, днес владеят И икономиката на България. "

Това е ОЛИГАРХИЯ. Лично предпочитам названието КЛЕПТОКРАТИЯ !!! ;-)
Аватар
Privet
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот vl » 26 Януари 2011, 02:56:00

Радой Ралин казваше "плутокрация", тоест хора, забогатели от власт.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0% ... 0%B8%D1%8F
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 483 пъти
Благодарено: 192 пъти

Мнениеот vbg » 26 Януари 2011, 13:54:59

BROMMA
това са факти и аз не съм ги измислил.
Не съм икономист и не мога да съм сигурен, че няма маниполиране на данните.
За отчетите не мога да пиша, защото не съм запознат.
България не е изнасяла продукцията си само за държави от СИВ.
Ти явно нямаш техническо образование, а пишеш за тежка индустрия и машиностроенето.
Завода в Габрово за производство на металорежещи инструменти го купиха немци,
но се произвеждат същите инструменти от преди 20 г.
ЗММ Ловеч произвеждаше дрелки с качество с каквото са най-скъпите дрелките в днешно време.
Мога да ти дам и много други примери за качествени български продукти .
Много българи търсят машини и машинни части произведени тогава, защото са с добро качество.
Ти можеш ли да дадеш пример с едино изделие от тежка индустрия или машиностроенето, който е било с ниско качество?
vbg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Предишна

Назад към Общ форум