• Advertisement

1.02.1991г.-важна дата от най-новата ни история

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

1.02.1991г.-важна дата от най-новата ни история

Мнениеот vl » 1 Февруари 2011, 01:22:09

Да си спомним за тази дата. Вероятно доста от вас не са я запомнили. За мен тя е изключително важна за Бг, а дали историците ще кажат същото, не зная.
На този ден бяха освободени цените, тоест започна капитализмът в нашата най-нова история. И то започна за втори път, тъй като на 9.09.1944г. беше премахнат.
Известно е, че по времето на социализма цените на стоките и услугите бяха под строг държавен контрол. Предприятията и магазините също бяха държавни. Цените и тогава растяха, но с благословията на държавните институции. Частни предприятия почти нямаше.
Какво се случи на 1.02.1991г.? Всички цени бяха вдигнати поне 5-6пъти, а някои дори над 10пъти! Все още нямаше никаква конкуренция, почти всичко беше държавно. От този ден нататък цените често се повишаваха, накрая при Жан Виденов дори се стигна до хиперинфлация. Нашият лев непрекъснато се обезценяваше, доста хора загубиха спестяванията си. Може да се каже, че от 1991г. до 2000г. левът се обезцени около 1000пъти! Затова и деноминацията беше 1:1000. Можем да си зададем въпроса кой спечели? Спечелиха спекуланти, всякакви тарикати и далавеладжии. А повечето хора загубиха. Лихвеният процент на банките още през 1994г. беше около 50%! Непрекъснато вдигаха цените и ни обясняваха, че това е необходимо, за да се оправим! Е, някои доста добре се оправиха! През 1990г. много стоки бяха изчезнали от магазините и чакаха новите цени. Стигна се и до купонна система! И то без война!
Помня, че билетите за влак бяха вдигнати 5пъти, а самолетните за вътрешните линии-над 10пъти! Като резултат от тази стъпка вътрешните линии бяха ликвидирани, а директорът на БГА Балкан избяга в САЩ с 1милион долара!
Ако имате спомени от тази дата и важни случки, свързани с нея, можете да ги споделите. Зная, че някои са били твърде малки и почти не я помнят. Но доста други я знаят добре. Не мога да повярвам, че оттогава минаха 20години! Аз бях студент в СУ, някои мои колежки бяха напълно убедени, че именно вдигането на всички цени с 500-600 и повече % ще ни оправи. Аз бях песимист.
Тогавашният премиер Димитър Попов каза:"За Бога братя не купувайте и цените ще спаднат!" Е, не спаднаха.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Re: 1.02.1991г.-важна дата от най-новата ни история

Мнениеот naselo » 1 Февруари 2011, 09:26:08

Ами Първанов се обзалагам, че не е фалирал тогава.
И май беше популярно да се мисли, че по-зле не може да стане и всичко значи отива на по-добре.
Може, може... и сега може.

Потребители благодарили на автора naselo за мнението:
vl
Рейтинг: 4%

naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот bromma » 1 Февруари 2011, 12:54:14

Като казваш "Непрекъснато вдигаха цените и ни обясняваха,..." сякаш някой е стоял зад "завесите" и е нареждал това да се вдигне 2 пъти, това 3..., т.е. като при соца.
А точно това изчезна тогава. Всеки си слагаше цени, каквито му хрумнат или каквите "препише" от съседния магазин. Затова тогава се създадоха огромни диспропорции, повечето от които се поизчистиха, след като хората започнаха да сравняват пропорциите на цените на стоките в Европа и в бг, но някои и днес все още ги има (напр. ръчният труд - по-евтин от механизираният)
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот vl » 1 Февруари 2011, 15:54:03

МАФИЯТА с нейните кукловоди определяше цените на едро на основните хранителни продукти, на захарта, на бензина, на ел. енергията, на водата, на парното, на транспорта и др. Разбира се, после всеки търговец можеше да ги вдигне още, колкото намери за добре. Но цените на едро се определяха от кукловодите. И сега е така. Свободен пазар, цени според търсенето и предлагането-това са в голяма степен празни приказки за Бг.
Помня, че трамвайният билет в София от 6ст. отиде направо на 70ст., а през следващите години още и още нагоре. Сега е 1лев. Можете да пресметнете колко пъти е вдигана цената му от 0.06лв. при онези пари до 1лев сега. Освен това онзи лев беше 3пъти по-евтин от сегашния. Значи тр. билет сега струва 3някогашни лева. И пак се оплакват, че за транспорт не стигали парите! Аз мисля, че каквито и да бъдат цените на билетите и картите, парите винаги ще се крадат и пак няма да достигат. Жалка Бг картинка!
Вярно, че и търговци и занаятчии се оказаха доста лакоми и измисляха главозамайващи цени. Аз очаквах някаква умереност. Моите цени винаги са били умерени, а не отчайващо високи.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vl » 1 Февруари 2011, 16:45:06

Не разбирам за какви вересии говориш. А този израз за мъката на Елин Пелин ли беше, на Йордан Йовков ли не помня. Но и смисълът му вече съм забравил. Не мога да отговоря на въпроса дали в онези години ми е харесвала повече Бг или сега. Как да сравнявам 2отвратителни неща и да кажа кое ми харесва повече? Но разбира се отвратителни по различен начин. Доста хора в Бг казват, че през Т.Живковите години било по-добре, защото всичко било евтино. Аз не мисля, че е било по-добре, нито пък смятам, че е било много евтино. Базата ми за сравнение е положението във ФРГ от 1979г.
Вдигането на цените се правеше под названието "реформа", обаче никой сериозно не зададе въпроса каква ще бъде тя и в какви срокове ще се извърши. Доста от нещата, които се случиха през 90-те са причина и за днешното ни "благополучие".
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Назад към Общ форум