• Advertisement

За пратките от БГ до... всякъде?

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

За пратките от БГ до... всякъде?

Мнениеот velingrad » 8 Юни 2011, 21:20:06

От много години, не ми се е налагало, да получавам пратки от България. Е, сега се наложи и се оказа, че не е съвсем без.
В пощата (която и да е) столична, са заявили смело и безотговорно, че за да ми изпратят (познати) колет, трябвало да видят, какво е съдържанието. Тоест, представя се незалепен колет, те поглеждат дали няма "бомби" и едва тогава го приемат- колета де.
Я по-запознатите, ползвали услугите на БГ-Пощи, да ме светнат, има ли такова положение или някой си пише законите саморъчно.
Подобно положение, се разви и в моето провинциално село (е град де), но си въобразих, че в София все пак някой си знае урока.

p.p. Без връзка с темата: пак в наше село, миналата година, реших да си купя предплатена карта на Newsmobile или "Ало да". След като запитах, дали предлагат тази карта, служителката се провикна:
"Мареее, имаме ли от тази Мюсли карта бе?".
Вам лъжа- мене истина, верно я нарече Мюсли - пред свидетел. И... не знаеха за каква-такава карта иде реч, при наличието на 1,50 метров плакат-реклама в средата на пощенското хале. Но както рекох- не е по темата.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Re: За пратките от БГ до... всякъде?

Мнениеот daisy » 8 Юни 2011, 21:46:34

Ще се наложи да потвърдя, че поне преди няколко години се пращаха само от централната поща в София и незапечатани. :(

По спомен горното засяга само за колети, а не книги или някое дребно печатно произведение - по-голямо писмо, календар и др.
Последна промяна daisy на 8 Юни 2011, 21:50:47, променена общо 1 път
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот velingrad » 8 Юни 2011, 22:03:37

Добре, съгласен съм, че в тази държава, нищо не е както другаде, ама на какво основание искат да видят съдържанието? Европейци се пишем... пък с сайта на БГ-Пощи, никъде не виждам подобни указания.
И бог немож...
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот makeno » 8 Юни 2011, 23:32:00

Потвърждавам, законът е такъв, че трябва да напишеш какво пращаш и в повечето случаи проверяват дали написаното е истина. Мисля, че е заради шенгенско правило. Колко е правилно или не, е друг въпрос. За около седмица пристига до Германия иначе пратката.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот velingrad » 8 Юни 2011, 23:44:55

ШенГенско правило - щуротии! И защо, това шенГенско правило не важи из Европа, а само от БГ за Европа? Ха моля те, цитирай ми закона!
Никога, никъде в Германия, няма да ти проверят, какво и къде изпращаш (освен за Иран например)- това е своеволие, типично за страната ни:
Български пощи
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот makeno » 9 Юни 2011, 00:00:35

С това правило се запознах, когато преди 2-3 месеца медиите вдигнаха скандали, че в пощите не се преглеждат пратките и заснеха със скрита камера как наистина не се. Законът наистина е такъв или поне в Бтв се твърдеше това. А защо Български пощи не го споменават никъде, вече е друг въпрос. За шенгенското правило, аз така си го обяснявам, защото пращаме за Шенген, иначе не виждам смисъла.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот Mony60 » 11 Юни 2011, 15:11:43

Велинград, какво стана в крайна сметка с "мюсли"-картата?
А това за пратките, щом има забранени за изпращане стоки, значи че трябва да има някакъв начин на проверка. Майка ми ми праща по веднъж на годината пакетче, занася го в пощата незапечатано, показва им съдържанието и го запечатва пред тях и не се и впечатлява от процедурата, така че по-спокойно! :)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот velingrad » 11 Юни 2011, 18:15:28

Забранени за изпращане неща, има навсякъде, но поне в D, няма подобни изисквания.
И това, че България е в обединена Европа, а не е Северна Корея (например), никого не притеснява? И никoй не се възмущава, че няма европейско право за подобна практика? Че каква е разликата, от преди 1989 година? Не са ли променяни законите след 2007-ма?
Или само Германия е толкова либерална?
Какъви са впечатленията от получателите в други ЕU-държави?

p.p. Писах на 2 вестника, с надежда да проверят нещо-то, но и това ме съмнява, щото все пак си е България, нали?
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Назад към Общ форум