• Advertisement

BG туристът – стиснат и мързелив?

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

BG туристът – стиснат и мързелив?

Мнениеот vl » 16 Юли 2011, 14:50:47

Чужденците харчат повече, евтино им е у нас.

На гости при роднини или в родното село, малко "кърска" работа и повече мързелуване, вместо наемане на селска къща.

Това са част от представите на българина за почивка в страната през всички сезони.

Културният и СПА туризмът пък са предпочитаните начини за отдих от чужденците у нас.

Това показват данни от проучване на консорциум "Синеста", представено днес в БТА. То е финансирано по оперативна програма "Регионално развитие" на икономическото ведомство.

Чужденците, които избират България за почивка, обикновено са така наречените ваканционни туристи.

Те отделят повече средства, имат по-специални изисквания към почивката и се подготвят повече за нея.

Българите осъществяват евтини пътувания до собствените си имоти, при роднини и приятели и по време на почивката си гледат да свършат и нещо полезно, показва проучването.

Сънародниците ни избират България за отдих заради традицията, защото държат да прекарат почивката с близки и роднини. Чужденците пък са привлечени от ниските цени.

Българинът е по-стиснат при почивката си и харчи 19-25 евро на ден, докато чужденците се отпускат и харчат между 70 и 90 евро.

Нашенецът решава да почива спонтанно – средно две седмици преди ваканцията. Докато чужденците обмислят отдиха си два и повече месеца преди осъществяването на почивка.

Българинът като турист е по-самоуверен. Той твърди, че познава страната като петте си пръста и в този смисъл се нуждае от сериозна провокация, за да я погледне с други очи.

При избор на ваканция сънародникът ни разчита основно на предишния си опит.

95 на сто от българите планират почивката си самостоятелно, докато при чужденците при 45-60 на сто това става чрез посредник с предплатени пакети.

Чужденците почиват по-дълго от българите, особено през лятото – 9-10 дни, и 6-7 дни през останалите сезони.

Летните почивки на сънародниците ни траят 5-6 дни, а през останалите сезони – наполовина по-малко от броя нощувки при чужденците.

Чужденците искат да съчетаят при почивката си два и повече видове туризъм. При българите едва 18-25 на сто правят подобен отпускарски микс.

Чужденците най-много харесват Тракия, Родопите, Рила, Пирин за разлика от относителната липса на интерес към районите на Стара планина, Дунавския регион и старите български столици, сочи анализът.

Българите са най-доволни от природата, чистотата, спокойствието и качеството на обслужване.

Чужденците – от природата, отношенията с местните, настаняването, типичната кухня, културните забележителности и условията за ски през зимата.

Сънародниците ни и чужденците се оплакват от лошата инфраструктура.

Българите намират цените за високи, докато за чужденците е почти консенсусно мнението, че цените са достатъчно изгодни.

Чужденците са в състояние да се откажат от почивка у нас заради затруднения достъп за хора с увреждания, показват данните от проучването.

При изследването на нагласите и предпочитанията на чуждестранните и българските туристи са били направени малко над 51 000 интервюта.

Проучването е продължило около 12 месеца, анкетирани са били хора над 15 години, които са направили минимум една нощувка както през активния, така и извън този сезон през 2009 и 2010 г.

Източник: Dnes.bg

Ако желаете, коментирайте написаното. За мен заглавието и заключенията, свързани с него са изненадващи. Има възможност за голям спор.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Re: BG туристът – стиснат и мързелив?

Мнениеот VaskoLeon » 16 Юли 2011, 15:01:07

Цитат > Българинът е по-стиснат при почивката си и харчи 19-25 евро на ден, докато чужденците се отпускат и харчат между 70 и 90 евро.

Всяка почивка в България ми излиза над 2000 евро, а тази година скочи на около 3000.
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 66
Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 50 пъти

Мнениеот DrJeckyl_and_MrHyde » 17 Юли 2011, 02:18:51

VaskoLeon написа:...Всяка почивка в България ми излиза над 2000 евро, а тази година скочи на около 3000.

Пък аз от година се чудех къде се загуби тъдява! :mrgreen:
Аватар
DrJeckyl_and_MrHyde
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот daisy » 17 Юли 2011, 15:27:50

Българинът не е по-стиснат, просто разполага с по-малко пари.
Иначе за тези пари може да се отиде в Гърция, Турция, че дори и в Испания. Ами, не е евтинията, която беше.

Малко офф - ами, много съм възмутена, когато се опитват по очевАден начин да изстискат туристите до дупка. Преди месец пътувах от летището в Бургас. В една будка с пластмасови столчета и масички пред летището еспресото беше 2,99 лв. Капучиното отиваше към 5-6. Не че ги нямам, но за мен това си е безобразие. Не пих кафе. Никъде не съм виждала такива разлики в заведенията на летището и извън него (това дори и заведение не беше) както в България. :evil: Е, в такъв случай могат спокойно да ми кажат, че съм стисната.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот Mony60 » 18 Юли 2011, 15:03:13

А цените на летище София? Не са ли безсрамни? Не че предлагат кой знае какво, но поне качеството да беше на нивото на изискваните цени. Там и аз се "стискам" и си казвам, че няма да им дам последните си стотинки за сух сандвич или кафява вода!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот sneschi30 » 18 Юли 2011, 23:38:18

vl написа:Чужденците харчат повече, евтино им е у нас.

ББългаринът е по-стиснат при почивката си и харчи 19-25 евро на ден, докато чужденците се отпускат и харчат между 70 и 90 евро.

Ако желаете, коментирайте написаното. За мен заглавието и заключенията, свързани с него са изненадващи. Има възможност за голям спор.

Години наред работя в България за 240 до 300 ЛЕВА месечна заплата и почивам на нашето море за една седмица, за около 500 Лв. при семейни приятели. Защо ли?
2 месеца работя в Германия същата работа както в България,но за 1000 евро месечно и си направихме едноседмична почивка в Германия(имах опция- 2 дни почивка 1 работен- нямаше как да почивам в България )за 1500 евро . ЗАЩО ЛИ?
А защо изобщо трябваше да започвам работа в Германия? Та аз дори въобще не го искам.
Та цялата работа е, че РОДИНАТА не ми дава право на избор.
Няма какво да проучват.
Българинът не харчи защото няма какво да харчи.

Наистина може много да се дискутира.Но това няма да ни промени положението.
Това беше просто моето мнение!

Потребители благодарили на автора sneschi30 за мнението:
Крякащата тайфа
Рейтинг: 4%

Аватар
sneschi30
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 62 пъти
Благодарено: 40 пъти

Мнениеот vl » 20 Юли 2011, 00:51:23

Простира според чергата си. Може би трябва да му стане неудобно и да започне да харчи колкото западноевропейците, за да направи кефа и алъш-вериша на тарикатите, които са написали това абсурдно четиво? Поради каква причина го определят като мързелив? Поради това, че разполага с по-малко средства???
Може би трябва да планира задължително почивката с помощта на посредници, както правят чуждите туристи? Ами ако не желае? Например ние отиваме в Гърция без никакви предварителни ангажименти. Там си намираме квартира.
Да се почувства неудобно от отиването си при приятели в някакво село на вилата им, вместо да наеме селска къща?
Няма да забравя едно изказване на Благой Рагин-председател на асоциацията на хотелиерите. Бг трябвало да се превърне в скъпа туристическа дестинация! И нямало нужда цялата година да има безкраен поток от туристи. Важно било за някой друг месец да бъдат привлечени най-заможните чуждестранни туристи да посетят Бг! Какви мечти! Направо бълнувания.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Назад към Общ форум