• Advertisement

Две взаимно-изключващи се твърдения

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Две взаимно-изключващи се твърдения

Мнениеот bromma » 6 Юни 2012, 13:37:18

Като чета новини и мнения из форума, от следния вид,
"храната струва колкото в Европа, че и повече"
"токът ни е почти най-скъп от цяла Европа"
"бензинът ни е с европейски цени"
"издръжката на живота ни струва колкото и в Европа" и т.н.
пред очите ми изпъква твърдението, че
1. Ценовото ниво в България е същото, като в Европа, т.е. с една заплата получена в Германия, Испания или Швеция човек би изкарал един месец в България запазвайки си същия стандарт на живот, като в съответните страни.

Попадам и на следните новини и мнения:
"на нашто черноморие идват бедняците и безработните със соц. помощи"
"почивката на черноморието е най-евтина, само Турция се опитва да ни конкурира по цени"
"нашенеца-емигрант вземе заплатата и се връща през отпуската си и цял месец си живее като цар"
"еех, аз да имам ваште доходи, пък да си ги харча тук..." и т.н.
или в случая твърдение
2. Цените в България са доста по-ниски от в Европа, след като с една европейска заплата човек може да си осигури завиден стандарт, или даже да изкара яка черноморска почивка и то със социални помощи.

Кое е истинското твърдение? Няма начин истината да е някъде по-средата, както обичайно се отговаря.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Re: Две взаимно-изключващи се твърдения

Мнениеот makeno » 6 Юни 2012, 14:19:04

Не се изключват взаимно. Просто заплатите в Европа са повече от необходимите и хората спестяват. С една немска средна заплата може да се живее, при нужда, няколко (1-2-3, зависи) месеца. В БГ средната заплата стига за няма и месец и се спестява трудно. А за почивка излиза най-тънко, защото услугите ни и цените по заведенията са много по-евтини от тези в другите държави. А на почивка човек основно си харчи парите по заведенията, не по магазините. :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот velingrad » 6 Юни 2012, 20:12:25

Заплатите в Европа, не са
"повече от необходимите"
, ами почти равни, на трудът изразходван за тях.
Не знам, кое точно излиза "най-тънко", но досега не е имало държава, в която да харча повече пари (отпуска) от България. Естественно, това е моето лично усещане.
Нямам точен отговор, на зададените въпроси, но по повод:
"еех, аз да имам ваште доходи, пък да си ги харча тук..."

когато моя братовчедка, се изсили с почти същият израз, аз пък и направих "сметчица", какви данъци, осигуровки и т.н.т. плащам от тези доходи. Отвърна ми: "Ай стига бе!", след което "Ама ти стигат и даже остават, нали?". Така е, но не-мо-же да се прави сравнение.
Действително, много от предлаганите продукти в БГ, са по-скъпи от "тук" (Германия), даже и след "промоция".
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот bromma » 24 Юни 2012, 14:35:48

Нови данни на Евростат показват, че цените на стоки и услуги в България са най-ниски измежду целия ЕU.
При индекс за ЕU =100, нивото в България е 51, т.е от двете твърдения, вярно е второто и то почти два пъти по-ниски цени от средните за ЕU.
Иначе казано, тези които се оплакват, че "цените са ни европейски и .т.н." или са попаднали на единични стоки с надути цени, или просто обичат да се самосъжаляват.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Назад към Общ форум