• Advertisement

Смятаме ли да се върнем в България?

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Смятаме ли да се върнем в България?

Мнениеот drebosyk » 28 Ноември 2016, 19:10:42

Интересно ми е мнението на младите българи пръснати навсякаде в чужбина (за женените с чужденци е ясно). Ако ''да''- защо и кога ? Ако ''не''-защо?
Последна промяна drebosyk на 28 Ноември 2016, 22:06:53, променена общо 1 път
Аватар
drebosyk
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 64 пъти
Благодарено: 18 пъти

Re: Смятаме ли да се върнем в България?

Мнениеот olga » 28 Ноември 2016, 19:24:19

Не.
Защо - въпросът е риторичен.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот boyko123 » 28 Ноември 2016, 19:56:05

Хм, за мене отговорът е "не знам" - ще поживеем, ще видим. Не че съм от най-младите българи, де :).

Зависи от това с годините къде се чувствам по-добре - тук, или там. Засега е тук. Тъй че в близко бъдеще (година-две-три) не мисля да се връщам. Оттам нататък е Божа работа... не вярвам в дългосрочни планове. Ама хич :mrgreen:.

А и интересно докога казваме "да се върна". Ако човек, да речем, е преживял повече от половината си живот "тук" и реши да отиде в България като остарее - това "връщане" ли е, или "заминаване"? :-k
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 28 Ноември 2016, 21:12:45

Почти всеки го гризе отвътре да се върне, но има доста причини защо не. :(
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот ScheissMann » 28 Ноември 2016, 22:11:17

drebosyk написа:Интересно ми е мнението на младите българи пръснати навсякаде в чужбина (за женените с чужденци е ясно). Ако ''да''- защо и кога ? Ако ''не''-защо?

drebosyk ,Не си ли твърде младA и неопитнA , че задаваш такива въпроси ? А на твоя отговор бих отговорил , незнам какво ще сънувам :-s
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот drebosyk » 28 Ноември 2016, 22:39:26

Ние с мъж ми също се чудим дали да се върнем или да останем тук :( . От една страна тук имаме добра работа, добър стандарт на живот. Но от друга страна пък, не всичко е пари. Чувствам, че и аз ставам като тях (немците) - бездушен, егоистичен робот :( Майка ми, баща ми, сестра ми веднъж годишно се виждаме вече, липсват ми и срещите с баба ми...Не че съм лигла, просто се чувствам сякаш съм ги изоставила там...Оф саднах. Може би това е носталгия и ще мине с времето. :-k
Аватар
drebosyk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот drebosyk » 28 Ноември 2016, 22:59:03

ScheissMann написа:
drebosyk написа:Интересно ми е мнението на младите българи пръснати навсякаде в чужбина (за женените с чужденци е ясно). Ако ''да''- защо и кога ? Ако ''не''-защо?

drebosyk ,Не си ли твърде младA и неопитнA , че задаваш такива въпроси ? А на твоя отговор бих отговорил , незнам какво ще сънувам :-s

Защо да съм млада? На 30 съм и е нормално на тази възраст човек да се запита каде да свие гнезденце.Ако остана тук детето ми(здраве и живот някой ден) ще е германче (студено,лицемерно и егоистично), ако се върна в БГ то ще е българче (ох само да не стане чалгарче #-o ). Ха сега де.. :-k
Аватар
drebosyk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот olga » 28 Ноември 2016, 23:05:30

И какво ще правиш в България с тази специалност, която си завършила в СУ ?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот boyko123 » 28 Ноември 2016, 23:12:58

Хей, drebosyk, ето че и ти каза нещо, което чувам често, но почти никога не разбирам
drebosyk написа:Чувствам, че и аз ставам като тях (немците) - бездушен, егоистичен робот

Това чувство откъде идва? Или с други думи, какво правехте (ти и мъжът ти) в България, което тук правите другояче, или не правите изобщо, та с това ставате "бездушни, егоистични роботи"?
Не е заяждане, просто наистина се опитвам да разбера.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот drebosyk » 28 Ноември 2016, 23:52:42

boyko123 написа:Хей, drebosyk, ето че и ти каза нещо, което чувам често, но почти никога не разбирам
drebosyk написа:Чувствам, че и аз ставам като тях (немците) - бездушен, егоистичен робот

Това чувство откъде идва? Или с други думи, какво правехте (ти и мъжът ти) в България, което тук правите другояче, или не правите изобщо, та с това ставате "бездушни, егоистични роботи"?
Не е заяждане, просто наистина се опитвам да разбера.

Тук само работя и се прибирам в къщи.В БГ-виждах се с роднините ми поне веднъж в месеца, помагах им и бях на празниците с тях! Може би ме е обхванала носталгия :-k Как е при вас ? Имахте ли носталгия в началото ,минава ли.. ? :-k Сори за многото въпроси- черпя опит :mrgreen:

пс. до Олга:Колкото до работата- в БГ никога не съм оставала без работа-просто действах както всички вие действате извън БГ-Си-Ви, мотивационно писмо и интервю.Не съм в Германия поради икономически причини, просто се влюбих в мъж ми който учеше тук.
Аватар
drebosyk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Mr.Bombastic » 29 Ноември 2016, 08:23:03

При мен първите години беше нихилизъм. После започнах да не се чувствам добре в Германия, затова и се изнесох. В последствие след много мислене се реших да пробвам пак и сега съм в едно състояние на полу тук, полу там. Все пак осъзнавайки, че кариерата е в Германия, част от приятелите също. В България пък са близките, които остаряват с всеки изминал ден...
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот onufriy » 29 Ноември 2016, 11:19:38

drebosyk написа:Тук само работя и се прибирам в къщи.В БГ-виждах се с роднините ми поне веднъж в месеца, помагах им и бях на празниците с тях! Може би ме е обхванала носталгия :-k Как е при вас ? Имахте ли носталгия в началото ,минава ли.. ? :-k Сори за многото въпроси- черпя опит :mrgreen: .

Това не се ли случва заради средата? Роднините ти са в България, познатите ти тук имат и други интереси, освен да седнат на кафе. Примерно аз, от моите деца все някое е на:
Понеделник: Чело, гимнастика.
Вторник: Джудо
Четвъртък: Гимнастика
Събота: Българско училище и чат-пат някой турнир.

На опашката зимата се редят плуване, ски, евентуално втори да почва инструмент.

И да искам, няма как да обърна кой знае какво внимание на приятелите си, да не говорим за познатите.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот estira » 29 Ноември 2016, 11:48:11

Разбира се, че бих се върнала.

Ако някога отново започна да мисля на български
Да мечтая на български
Да обичам на български
Да правя планове на български… бих се върнала

Животът е прекалено кратък за компромиси. Приятели има навсяде. Роднините са на два самолетни часа.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот contraintuitive » 29 Ноември 2016, 12:10:31

Mr.Bombastic написа:При мен първите години беше нихилизъм. После започнах да не се чувствам добре в Германия, затова и се изнесох. В последствие след много мислене се реших да пробвам пак и сега съм в едно състояние на полу тук, полу там. Все пак осъзнавайки, че кариерата е в Германия, част от приятелите също. В България пък са близките, които остаряват с всеки изминал ден...

Подобно е моето ежедневно състояние, с изключение на това, че истинските приятели си останаха в България.
Според мене е въпрос на навик. Усещам, че летвата съм я вдигнал до неузнаваемост по отношение на изискванията ми за качество на живот. А усещам, че съм я вдигнал понеже винаги, когато съм БГ е необходимо да я занижавам, за да се чувствам нормално т.е. трябва да намаля очакванията и настройките си, че нещата ще се случва така както очаквам. В същност е добре нищо да не очакваш.
Имах "неблагоразумението" да се влюбя в една девойка в България и затова ме влече непрекъснато обратно в България. Другата причинина да изпитвам желание да се върна са и моите застаряващи родители. При мене е въпрос на чест и дълг да съм там и да им помагам в старините. Затова, сори, но два часа звучат малко, но това е само успокоение на съвестта. В същност това са шибани 2000 км, което ме делят от хората, които обичам и за които си заслужава всяка саможертва и всеки компромис.
Друг е въпроса при мене е, че не искам да съм част от едно общество, което се "управлява" очевидно от морални утрепки и егоисти, материално зависими от благоволението на по-силните им господари (да, главно от и в русия) и не искам да им служа и да им предлагам ресурсите си. България е очевидно и стремглаво е тръгнала към пропастта и дефакто е failed state за мене, която е разменна монета между тъмни сили и най-вече в лапите на руските олигарси, което си е факт и никой не може да ме убеди в противното. Обществото е сляпо, инертно и безразлично към/за много процеси, които пряко касаят съществуването му и това ме дразни адски много, понеже и малкото кадърни и предприемчиви и прогресивни хора, които познавам в БГ се задушават в това общество.
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот estira » 29 Ноември 2016, 13:54:13

@contraintuitive, идеално щастие няма. Дали ще мислиш със сърцето си или с главата си, решаваш само ти. Каквото и да решиш, не се оплаквай после :)
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Следваща

Назад към Общ форум