• Advertisement

Има ли българи в Нюрнберг?

Има ли българи в Нюрнберг?

Мнениеот danl » 17 Декември 2012, 11:49:03

Здравейте, дано има някой от Нюрнберг, който да чете и пише във форума, защото в темата за града много рядко се пише... А знам, че има доста българи. Аз живея от месец в Пасау, изкарах един интензивен курс по немски В1, но града е много малък , и се опасявам, че ако дойде и дъщеря ми /на 6 г./ , ще е само тя чужденец в класа и ще я тормозят, както има такива случаи вече тук. Колебая се между Нюрнберг и Мюнхен, и в двата града съм бил, но за няколко часа на екскурзия, а тя не трябва да се бърка с емиграцията :) Имам много въпроси и ще се радвам, ако има с кого да ги дискутирам, тук във форума или по скайп, ако не ви се пише.
"Няма значение дали пътувате на три месеца веднъж. Използвате платформата на zaedno, за да пускате обявите си и респективно да имате финансова изгода от това.Можете да публикувате подобни постове след като уговорите условията за реклама."
danl
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 17 пъти

Re: Има ли българи в Нюрнберг?

Мнениеот rony_niki » 17 Декември 2012, 18:38:02

Здравейте!Със сигурност има българи в Нюрнберг и със сигурност от януари ща се увеличат с още двама,т.е. аз и мой приятел с когото сме решили да емигрираме.Била съм в града,но преди 6 години,когато нямахме никаква опция за работа,освен на черно.Влюбих се в Нюрнберг и сега,няколко години по-късно съм решила да се върна като "нормален" човек.Доколкото може да си нормален с всичките ограничения за българите.За съжаление не мога да съм особено полезна с информация като се има предвид,че дори езика не говоря,но смятам и аз да изкарам някакъв курс и да си намеря работа.Пиша Ви само защото зная колко е трудно да си сам и да не знаеш от къде да започнеш.Ще се радвам ако решите да се преместите в Нюрнберг,защото няма да съжалявате.Градът е чудесен!А за това,че не се пише във форума,ами...да не забравяме,българското-"Я не сакам на мене да ми е добре-сакам на Вуте да му е зле!"п.п.Извинявам се ако съм засегнала някого,има и мили хора,но като цяло,четейки форума,за пореден път съм разочарована от Българина!
Аватар
rony_niki
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот danl » 17 Декември 2012, 20:42:23

rony_niki написа:Здравейте!Със сигурност има българи в Нюрнберг и със сигурност от януари ща се увеличат с още двама,т.е. аз и мой приятел с когото сме решили да емигрираме.................Извинявам се ако съм засегнала някого,има и мили хора,но като цяло,четейки форума,за пореден път съм разочарована от Българина!

Супер, щом е така, ако намеря нещо интересно ще ви кажа, и се надявам да се срещнем там. Благодаря и за насърчителните думи. А за форума - има много точни хора, но за съжаление не живеят май в Нюрнберг. Защо ли.....
Както и да е, дано се включи някой местен, информацията ще е полезна за всички ни.
"Няма значение дали пътувате на три месеца веднъж. Използвате платформата на zaedno, за да пускате обявите си и респективно да имате финансова изгода от това.Можете да публикувате подобни постове след като уговорите условията за реклама."
danl
Тукашен
Тукашен

Мнениеот BG_Baj_Ganjo » 18 Декември 2012, 00:24:29

rony_niki написа:..да не забравяме,българското-"Я не сакам на мене да ми е добре-сакам на Вуте да му е зле!"п.п.Извинявам се ако съм засегнала някого,има и мили хора,но като цяло,четейки форума,за пореден път съм разочарована от Българина!

Недейте толкова негативно към българите. Ми замислете се, че щом никой не ви отговаря значи няма толкова много хора там и съответно другия въпрос е да си зададете "защо?". В интерес на истината има известен брой българи там, но положението им не е особено розово та да висят из форумите.

Та на въпроса Мюнхен или Нюрнберг трябва сам да си отговориш.
1. Какво искаш да работиш и дали можеш да си намериш работа там в Нюрнберг е сравнително трудно
2. Колко ще получаваш имайки в предвид, че наемите в Мюнхен са точно 2х по-високи от Нюрнберг
3. Отосно отношението към чужденците в Мюнхен няма проблеми пълно е с всякакви и местните са свикнали, в Нюрнберг не е точно така там чужденец на много места те принизяват на черноработник (изключение ако държиш фотоапарат в ръка, тогава стават мили, че даже и на английски могат да ти проговорят).
Keiner bleibt Jungfrau - das Leben fickt jeden
Аватар
BG_Baj_Ganjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 26 пъти

Мнениеот makeno » 18 Декември 2012, 13:44:13

Имам познати в Нюрнберг и не са особено възхитени откъм възможностите им за работа. Не е да няма, но според мен Мюнхен е дефинитивно по-добрия вариант. Особено за чужденци.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот danl » 18 Декември 2012, 14:45:13

BG_Baj_Ganjo написа:
В интерес на истината има известен брой българи там, но положението им не е особено розово та да висят из форумите.

1. Какво искаш да работиш и дали можеш да си намериш работа там в Нюрнберг е сравнително трудно
2. Колко ще получаваш имайки в предвид, че наемите в Мюнхен са точно 2х по-високи от Нюрнберг
3. Относно отношението към чужденците в Мюнхен няма проблеми пълно е с всякакви и местните са свикнали, в Нюрнберг не е точно така там чужденец на много места те принизяват на черноработник (изключение ако държиш фотоапарат в ръка, тогава стават мили, че даже и на английски могат да ти проговорят).

Благодаря много, BG_Baj_Ganjo, хубав ник ;-) Знаеш ли, преди да дойда в Пасау, търсих хора/теми за града из форума. Мъртвило! Сега съм тук - само в моята кооперация живеят 2 българки с деца, в унито има към 80 човека, за колко продавачки, сервитьорки , семейства разбрах, не е истина, многоооо. Активни във форума стават, когато стане напечено ](*,) , май така сме устроени повечето. А и не знам място, където да е розово, ако знаеш, казвай, идвам веднага.
BG_Baj_Ganjo написа:1. Какво искаш да работиш и дали можеш да си намериш работа там в Нюрнберг е сравнително трудно

Не знам къде е лесно, според мен навсякъде конкуренцията си я бива... За това, което искам, ще трябва още много учене на немски и практика, но това иска време и пари. А с това, което знам- е на този етап , ще търся обикновена, нископлатена и тежка работа според езика, с която горе-долу да се издържам и да не харча прекалено от спестяванията. Не три, 10 MD да имам, без добър език не става.
BG_Baj_Ganjo написа:2. Колко ще получаваш имайки в предвид, че наемите в Мюнхен са точно 2х по-високи от Нюрнберг

Естествено, проверил съм и знам, е не чак 2х... Но дали и заплатите не са по-високи? И каква е калкулацията накрая? И как живея/издържат на тези цени останалите 90% от жителите на Мюнхен, които не са топ мениджъри, програмисти и доктори?
Аз лично бих искал там да живея, и ако остана в Германия, ще го направя, но дали сега да рискувам, или да изчакам подобрението си? Иначе града ще ми пасне / аз съм от София/, ситуиран е чудесно за хобито ми, а и от това, което estira пише, още повече ми харесва.
А за Нюрнберг - бил съм там точно с фотоапарат на центъра и нямах никакви проблеми само с английски да се оправя - преди 3г. обаче. Но на центъра е едно, там винаги има много немци, а какво е в покрайнините, какво е по фирмите, какви деца учат в училищата и какъв е процента на чужденците? За половин милионен град там трябва има достатъчно, мисля. Но едно е какво мисля, а друго е какво е! И като нямам никакви познати нито в Мюнхен, нито в Нюрнберг, питам... И като не получа отговор - паля колата и отивам да проверя на място.
danl
Тукашен
Тукашен

Мнениеот danl » 18 Декември 2012, 14:57:25

makeno написа:Имам познати в Нюрнберг и не са особено възхитени откъм възможностите им за работа. Не е да няма, но според мен Мюнхен е дефинитивно по-добрия вариант. Особено за чужденци.

Благодаря makeno, както винаги ти се отличаваш с много точни коментари. На мое място, с доста знания и опит, но с един никакъв език /лош В1/, със съпруга и малко дете практически без немски, ти кой град би избрал и защо?
danl
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Franken » 18 Декември 2012, 22:31:27

Вижте това:

http://www.zlatenvek.de/
Franken
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 106 пъти

Мнениеот bknf » 18 Декември 2012, 22:53:51

Не знам какво точно включва тая категоризация В1, но според мен не трябва да се подхожда (само) по географския признак. "Има един град, отивам там защото ми харесва". Е, все пак е по-добре от нищо, но със съпруга и малко дете е май още по-сложно. Почти няма невъзможни неща, и който не е опитал той не го е направил но.. По-добре бих отишъл първоначално сам, и разузнал/ подготвил нещата.. Пак според мен, първо погледни печалбата/ работата, после останалото.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот danl » 18 Декември 2012, 23:33:46

Franken написа:Вижте това:

http://www.zlatenvek.de/

Много благодаря, Franken. Това е повече, отколкото съм мечтал, иде ми да подскачам от радост \:D/ . Общество, българско училище /държа дъщеря ми да учи и български/, дано само още да е реалност. Е, ако не е, ще го направим пак, ако трябва пак ще направя училище. Паля утре колата и отивам да търся работа там, решено. Мюнхен остава план Б.
danl
Тукашен
Тукашен

Мнениеот danl » 18 Декември 2012, 23:47:44

bknf написа:Не знам какво точно включва тая категоризация В1, но според мен не трябва да се подхожда (само) по географския признак. "Има един град, отивам там защото ми харесва". Е, все пак е по-добре от нищо, но със съпруга и малко дете е май още по-сложно. Почти няма невъзможни неща, и който не е опитал той не го е направил но.. По-добре бих отишъл първоначално сам, и разузнал/ подготвил нещата.. Пак според мен, първо погледни печалбата/ работата, после останалото.

Благодаря за съветите, bknf. В1 е просто ниво на обучението по немски, съгласно езиковата рамка. За съжаление поради пълна липса на други признаци за подбор /например роднини, приятели, връзки, информация/ , за момента ще се придържам само към географския такъв. Е, преборя ли се с немския на достатъчно високо ниво, офертите за работа може да станат водещи, живи и здрави. И да, естествено, че до момента, в който не съм намерил подходяща работа и квартира, съпругата ми и детето ще си стоят в България. В тази връзка ти знаеш ли какво е изискването за квадратура на жилището при тричленно семейство тук, за да може да се регистрира без проблеми?
danl
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bknf » 19 Декември 2012, 08:06:41

Не знам дали има изобщо такива, важен е адрес да има.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот susan76 » 19 Декември 2012, 17:48:13

Здравейте и от мен O:)
Още не съм в Нюрнберг,но скоро се очертава са съм там(дано всичко е наред :-# )
Ще пристигнем от Атина със съпругът ми (грък)и детето.
Разчитаме на едно приятелско семейство,което се опитва да ни помогне за жилище и ...оттам нататък,сила и късмет за да си стъпим на краката.
Опитваме да научим немски от разни сайтове,но е трудно,разбирате...
Много е лошо ,че немците не искат да говорят английски,не знам как ще се оправяме в началото
Това в общи линии от мен ,ще се радвам да сме компания(пък макар и виртуална)
Весели празници на всички :flower:
susan76
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lid77 » 19 Декември 2012, 19:04:01

Здравейте,тук съм от около месец!
lid77
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот danl » 19 Декември 2012, 22:07:57

Както казах вчера, днес направих една проучвателна екскурзия до Нюрнберг. Първото ми впечатление е, че града е нормален, жив, не е мръсен, мултикултурен, достатъчно голям, има и метро за мой кеф, има си и голяяям съд :-k , с две думи става! Бях си набелязал 3 агенции за подбор на персонал и смятах лично да им занеса CV-та и да изнахалствам за интервю, но това не би, все затворени врати. И тогава реших да хапна и почина на едно място, та както си дъвча и мисля в стил "А сега накъде.." хоп, слушам българска реч. Попаднах на правилните хора, разбрах много и за българското училище, и за мероприятията, и за работа какво да правя, и т.н. Все едно Господ ме бутна да вляза точно там! И понеже трябва да споделяме , и за да не изпадат и други в моето положение да викат във форума "ИМА ЛИ НЯКОЙ ТУКА, ИМА ЛИ БЪЛГАРИ В НЮРНБЕЕЕЕЕРГ", показвам група с 500 фена във фейса с име Bulgari v Nurnberg :
https://www.facebook.com/groups/109184329149621/
Та, за който форума е тесен, може да пробва и там. Ако успея да се позиционирам в Нюрнберг, ще се радвам да се запозная с всички и да реализираме още някой български проект.
danl
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Нюрнберг/Ерланген