• Advertisement

Дете инвалид и родител

Дете инвалид и родител

Мнениеот vilqnita85 » 8 Септември 2015, 19:06:20

Здравейте,

сестра ми и зет ми заедно с техния син са в Нюнберг. Сестра ми и детето са от скоро и имат проблем с оправянето на документите. Те са там за лечение на малкия, който го обявиха за 80% инвалид.
Някой знае ли към коя институция да се обърнем относно записването му на училище, но при по специални условия, защото болестта му не позволява да се смесва с всички деца. И още нещо - къде да отидат, за да подадат документи за социална пенсия? Сестра ми не може да работи, защото се грижи за него.

Моля някой с опит ако знае да сподели, че сме в задънена улица, а до колкото знам има глоби ако не тръгне на време на училище.
vilqnita85
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Дете инвалид и родител

Мнениеот zlateto » 8 Септември 2015, 19:24:31

Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот vilqnita85 » 9 Септември 2015, 20:21:15

Благодаря ви за насоката. Прочетох цялата тема, но мисля, че единственото, което може да ми бъде полезно е да отидем отново на личния лекар.
Детето има телк 80% издаден в Германия, но за социалните обещетения или пенсии нямаме никаква информация. От закрила на детето-социалните дойдоха преди 2 дни и казаха, че те не отговарят за пенсии и обещетения и изобщо не обясниха къде трябва да отидем, за да се задвижат нещата. Имаме една жена преводачка, която живее от доста години в Нюрнбрг, но не знае къде да попита.
vilqnita85
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 9 Септември 2015, 21:00:07

:arrow: Информация може да получите в: здравната каса (Krankenkasse), Pflegekasse, Sozialamt, за детските надбавки (Kindergeld) - Familienkasse (Agentur für Arbeit)

Gesundheitsamt – Zentrale Beratungsstelle für Kinder/Jugendliche mit Entwicklungsauffälligkeiten und Behinderungen ZEBBEK

Webportal für Menschen mit Behinderungen, ihre Angehörigen, Verwaltungen und Unternehmen

Beratungsstelle für Kinder mit besonderem Förderbedarf

:arrow: Ето ви 2 брошури, в които е описано какви финансови помощи се полагат и кой отговаря за тях. Ако познатата на сестра ви жена намери време, да им преведе.

Mein Kind ist behindert – diese Hilfen gibt es

Ratgeber für Menschen mit Behinderung

:arrow: Относно училището, търсете според нуждите на племенника ви и питайте на място. Става дума за така наречените Förderzentren = образователни учреждения със специална насоченост:

-- физически увреждания: Förderzentrum für Körperbehinderte Nürnberg

-- за незрящи: Bildungszentrum für Blinde und Sehbehinderte Nürnberg

-- умствени увреждания: Merianschule – Förderzentrum mit dem Förderschwerpunkt geistige Entwicklung

-- езикови проблеми, емоционално и социално развитие:

Sonderpädagogisches Förderzentrum, Nürnberg am Jean-Paul-Platz

Sonderpädagogisches Förderzentrum, Nürnberg-Langwasser

Paul-Moor-Schule, Sonderpädagogisches Förderzentrum Nürnberg

Sonderpädagogisches Förderzentrum, Nürnberg an der Bärenschanze

Eva-Seligmann-Schule, Sonderpäd. Förderzentrum Nürnberg

-- за глухонеми: Zentrum für Hörgeschädigte: Paul-Ritter-Schule
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот bknf » 10 Септември 2015, 21:01:18

социалните обещетения или пенсии нямаме никаква информация

За пръв път чувам за пенсия на дете, още повече че и родителите никога не са плащали (години) в немската пенсионна система. Съответно въпроса ми се струва нерешим. Но, може и да има някакво "решение".

А иначе дете се записва в нормалния случай - по местоживеене.
Дали има точно такова специално място в нейния случай - трябва да се провери.

къде трябва да отидем, за да се задвижат нещата
Също трябва да се помисли, какво да се прави - ако те изобщо да не се задвижат.

Иначе видях тука една статия за пенсия - но за майката. Което не пасва в случая.
http://www.n-tv.de/ratgeber/So-funktion ... 98576.html
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот olga » 10 Септември 2015, 21:28:50

vilqnita85 написа:Здравейте,

сестра ми и зет ми заедно с техния син са в Нюнберг. Сестра ми и детето са от скоро и имат проблем с оправянето на документите. Те са там за лечение на малкия, който го обявиха за 80% инвалид.
Някой знае ли към коя институция да се обърнем относно записването му на училище, но при по специални условия, защото болестта му не позволява да се смесва с всички деца. И още нещо - къде да отидат, за да подадат документи за социална пенсия? Сестра ми не може да работи, защото се грижи за него.

Моля някой с опит ако знае да сподели, че сме в задънена улица, а до колкото знам има глоби ако не тръгне на време на училище.

Кой и къде Ви информира, че за детето се дължат някакви плащания ?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот vilqnita85 » 11 Септември 2015, 19:00:02

От Закрила на детето са казали на сестра ми и зет ми, че детето като инвалид 80% има пенсия, както и родителя, който се грижи за него. Баща му е от 6 г в Германия и плаща данъци и застраховка, затова.
Детето е с имунен дефицит и белодробни увреждания - не може да ходи повече от 2 мин, защото му свършва въздуха. А не може да ходи в нормално училище дори и да го водят с количка, защото ако е сред хора може да боледува, защото имунния дефицит е нещо страшно. Една малка настинка може да го доведе до апаратно дишане, което вече се е случвало.
vilqnita85
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 11 Септември 2015, 19:19:17

Vilqnita85, степента на инвалидност призната ли е в Де ? Ако да, издаден ли е тежкоинвалиден паспорт (Schwerbehindertenausweis)?
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот vilqnita85 » 11 Септември 2015, 19:32:02

Да, издаден е в Германия.
vilqnita85
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 11 Септември 2015, 19:36:00

Tехния случай е много специфичен. Евентуално някой адвокат в тая област може да е запознат. A може и въобще да няма такова училище за тая цел.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот veilet » 11 Септември 2015, 19:54:26

Здравейте! Очевидно е, че детето не може да посещава специализирано училище за деца- инвалиди. Обърнете се към Вашата здравна каса за да Ви насочат към педагогическо лице, конкретно за случая.
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот zlateto » 11 Септември 2015, 20:06:57

Може да се посъветвате и с: Mobiler Sonderpädagogischer Dienst (Für körperbehinderte oder chronisch kranke Kinder und Jugendliche):

Jutta Beck, SoKRin
Förderzentrum für Körperbehinderte
Bertha-von-Suttner Str. 29
90439 Nürnberg
Tel.: 09 11/9 61 78 301
Fax: 09 22/9 61 78 399
E-Mail: k-schule@bezirk-mittelfranken.de
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот vilqnita85 » 13 Септември 2015, 20:33:42

Благодаря ви насоките. Спряхме се на адвокат по социално право, че много време мина, а и той скоро трябва да започне училище, ако не ни казаха, че има сурови глоби.
vilqnita85
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Нюрнберг/Ерланген