• Advertisement

Работа и заплащане

Форумът, който касае всеки!

Re: Работа и заплащане

Мнениеот Nanna » 4 Януари 2010, 12:17:12

Честита Нова година!С пожелания за много здраве и късмет! Благодаря ти за отговора, макар и с огромно закъснение. Бих искала да се извиня. Информацията, която ми даваш ще ми бъде от полза.Ще разгледам и сайтовете. Още веднъж много ти благодаря! Ако се наложи ще се обърна отново към теб.
Nanna
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот firmok » 17 Януари 2010, 11:09:56

Здравейте на всички! Завършвам тази година медицина в БГ си мисля дали да не отпътувам за Турция.Знам си турския доста добре,но ме притеснява тази работа с преравнителните изпити.Дали не могат да се прескочат по някакъв начин и да започна специализация?Дали пък не е по-добре да се специализира в БГ и да чакам ТР да влязат в Европейския съюз?
Благодаря ви предварително!
firmok
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 17 Януари 2010, 14:44:31

Здравей!
Турция няма да влезе в ЕС през следващите 15 години, а и след това не е сигурно, така че този вариант отпада.
Имаш ли двойно гражданство, в смисъл турски гражданин ли си?
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот firmok » 24 Януари 2010, 23:04:09

Извинявам се за закъснението.Ами имам само българско гражданство.Не знам дали това не е предимство,но чух,че и други изпити би трябвало да полагаме (които нямаме двойно).Аз исках да поработя малко там още преди да започна да специализирам,за да мога да се ориентирам на тема медицински турски и прочее.Само че тези изпити ме опасяват доста.Дали не мога да работя без тях,само с преведена и легализирана диплома?
firmok
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 30 Януари 2010, 19:04:36

Аз не съм компетентен по този въпрос, но щом знаеш турски - проблем не виждам никакъв да отправиш запитване към
www.meb.gov.tr! Тези дни има проблем с достъпа в него, но в най скоро време ще се оправи.

Разгледай този link, като наблегнеш на точка 8!
http://www.tusrehberi.com/basvurusartlari.asp
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот sherri » 8 Юни 2010, 13:45:16

Здравей! Много съм объркана и искам съвет, обожавам Истанбул и много искам да живея там, знам турски перфектно, малко английски и малко руски като руския го разбирам отлично, но не мога да го говоря. Сега завършвам висше икономическо образование, харесвам малкия си провинциален град, но не и скучния, еднообразен живот тука. Говорила съм с родителите си те също незнаят как да постъпят, имах предложение за фризиьорски салон понеже съм фризьорка по професия, но всички знаем, че там жените не са, като тукашните и мисля, че първоначално няма да се справя сама с техните прически :) От друга страна е проблема с настаняването, вярно имам десетки роднини там, но за мен не е за предпочитане да оставам при тях, а съм твърде млада за да живея и сама... незнам какво да правя, много ми е трудно, обичам си България и не искам да се разделям от живота тук, но не напредвам абсолютно никак за последните 3-4 години, даже се връщам назад...
sherri
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 11 Юни 2010, 08:18:57

sherri написа:Здравей! Много съм объркана и искам съвет, обожавам Истанбул и много искам да живея там, знам турски перфектно, малко английски и малко руски като руския го разбирам отлично, но не мога да го говоря. Сега завършвам висше икономическо образование, харесвам малкия си провинциален град, но не и скучния, еднообразен живот тука. Говорила съм с родителите си те също незнаят как да постъпят, имах предложение за фризиьорски салон понеже съм фризьорка по професия, но всички знаем, че там жените не са, като тукашните и мисля, че първоначално няма да се справя сама с техните прически :) От друга страна е проблема с настаняването, вярно имам десетки роднини там, но за мен не е за предпочитане да оставам при тях, а съм твърде млада за да живея и сама... незнам какво да правя, много ми е трудно, обичам си България и не искам да се разделям от живота тук, но не напредвам абсолютно никак за последните 3-4 години, даже се връщам назад...

Туркиня ли си?
Питам понеже отговорът ми ще се определя от това.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот diamon » 27 Октомври 2010, 17:14:03

Seli,
Виждам ,че си много осведомен за Турция. Аз съм с българско гражданство,българин , търся работа в Турция,но знам,че е много трудно. Трябва турски работодател да те уреди с работна виза ,нали така.
Можеш ли да ми помогнеш по някакъв начин? Аз съм с три чужди езика -немски, английски и руски. Дали няма някаквавъзможност?
Благодаря ти предварително!

Поздрави!

Даймън
Аватар
diamon
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот uzo » 18 Май 2011, 13:00:04

Здравейте,
аз имам следния казус - трябва да замина за Турция за работа за 1 седмица, работодателя ми там ме очаква -работя в сферата на забавленията можете ли да ми кажете какви документи ми трябват и има ли някакви специални изисквания ?
uzo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот gilian » 19 Май 2011, 11:23:08

Seli

Здравей, искам да ет попитам следният въпрос. аз съм системен администратор знам англ и руски език, имали шанс да намеря работа в Турция
благодаря
gilian
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 19 Май 2011, 17:41:08

uzo написа:Здравейте,
аз имам следния казус - трябва да замина за Турция за работа за 1 седмица, работодателя ми там ме очаква -работя в сферата на забавленията можете ли да ми кажете какви документи ми трябват и има ли някакви специални изисквания ?

И по-конкретно? :)
gilian написа:Seli

Здравей, искам да ет попитам следният въпрос. аз съм системен администратор знам англ и руски език, имали шанс да намеря работа в Турция
благодаря

Ако администрираш със същата прилежност, която влагаш и в използването на кирилицата - нямаш шанс още при първото виртуално интервю ....

п.п: А от това, което си ми изпратил, като ЛС- нищо не разбрах!
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот fasoncho » 15 Януари 2012, 18:25:34

Здравей seli,

предстоят ми преговори за работа в Истанбул, но не мога да се ориентирам към каква сума да се стремя.
Ситуацията ми е такава - ще работя в голяма международна компания с офис в азиатската част в Ataşehir, така че вероятно ще потърся жилище наблизо.
С мен ще се преместят жена ми и детето (1г.), като за момента ще работя само аз, т.е. трябва да можем да се издържаме и 3-мата.
Можеш ли да ми кажеш ориентировъчна сума, която ще ни стига да живеем прилично (квартира, кола и т.н.)
fasoncho
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот diamond_last » 30 Януари 2012, 13:19:50

Не знам каква ти е професията и какви референции имаш, тоест каква е степента ти на квалификация.

Но поне мога да ти посоча минимални суми, за що годе приличен живот:

1000 лири минимум за квартира - за 2-стаен апартамент в близост до всички удобства(молове, кина, развлечение, детски паркове, училища, болници и прочие...)

1000 лири минимум за постоянен разход, тоест, отопление(газ), електричество, вода, телефони(включая мобилни) - в тази сума е и прехраната, която е не по-малко от 500 лири на месец, естественно ако се пазарува от възможно най-евтини източници, като пазари и молове за храна.

500 лири минимум, за петрол - ако имаш кола и фирмата не ти плаща разходите за гориво.

500 лири минимум за пътни разходи(обществен транспорт), разходи за баня, кухненски прибори, лични нужди, цигари(ако се пуши) и прочие...

Естественно, това е минимума за що годе човешки начин на живот.

Няма да е зле, да ти останат и поне 1000 налични, за да имате и някакъв социален живот заедно със семействата на колегите от работата, съседите, новите приятели и прочие.

Ако си най-малкото квалифициран работник с висше образование и опит, който можеш да докажеш(тоест референции), смятам че сума от порядъка 4000-5000 не е невъзможна. Аз съм специалист по програмиране на компютри и получавам заплата, варираща в този ранг. Но искам да добавя, че жена ми също работи, защото аз сaм не смогвам. Ние изплащаме и апартамент, който закупихме на кредит, но и вашето положение няма да е много по-различно, защото ще изплащате квартира в една от най-скъпите части на Истанбул.

Засега, това ми дойде на ум. Ако имаш нещо конкретно да питаш, ще се опитам да помогна с каквото знам.

1 лира е близо 1 лев.

Успех...
там където дребни хора имат голяма сянка - слънцето е в залез

Потребители благодарили на автора diamond_last за мнението (общо 3):
daisymmfasonchoseli
Рейтинг: 13%

diamond_last
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот fasoncho » 9 Февруари 2012, 23:52:37

Благодаря diamond_last, отговорът ти ми беше много полезен.
Можеш ли да кажеш нещо за цени и достъпност на детски градини и бавачки?
fasoncho
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот stivan_alone » 28 Ноември 2012, 16:03:26

seli написа:Ако имаш някакви допълнителни въпроси, питай - насреща съм :)
Ние в Zaedno.eu си помагаме!
Поздрави

Сели След прочитането на написаното от теб за Турция ще взема и аз в предстоящото лято да е посетя като турист гледах и веднъж по травел чанъл за Истамбул мегаполис лежащ на два континента определено ще има какво да се види а и гледах пък и ти го казваш някои неща като храна и деруги са като при нас та дори и по евтини дори ми направи впечатление курса лира лев лева се оказа по скъм интересно .
Всичко добро ти желая и поздрави от Словения
stivan_alone
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки