• Advertisement

Работа и заплащане

Форумът, който касае всеки!

Re: Работа и заплащане

Мнениеот martin_sakaliiski » 18 Февруари 2013, 16:16:43

Здравейте всички =; Виждам че от доста време никой не е писал нищо по темата.... и викам чакай да се включа :-" От доста време мислим да емигрираме в Турция - Истанбул, сега учим езика, мислим си, че там положението е по-добре, било като живот, било като заплащане, работа, отглеждане на деца, култура, морал... и още 100 неща. Обръщам се към по-компетентните по въпроса с работата, защото виждам, че има доста хора, които са информирани. Става въпрос за Строителни инженери, проектиране на сгради и проектиране на пътища, как стоят там нещата, има ли работа, как върви заплащането...? Дали в Турция положението е като в България, 5 фирми (приближени на Управляващите)взимат всичко, което могат и трохите дават на по-малките фирми... Ако може малко информация за Истанбул, колко скъп град е, как са цените на храните, услугите, стоките, и най-вече как вървят цените И наемите на жилищата в средните квартали, не най-скъпите?
За сега това се сещам... Приятен ден :thumbleft:
martin_sakaliiski
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Зеррин Куишева » 17 Януари 2014, 10:06:36

Здравейте,и аз също се интересувам за работа в Турция като стоматолог завършила съм в Украйна.
Езиците който говоря пиша и чета са руски,украински,английски,български и турски език.Насочила съм се към Истанбул,дипломата ми ще важи ли в Турция.Тя е легализирана вече и в България.
Така че какви ми са шансовете за работа в Турция.
Зеррин Куишева
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот miamia23 » 13 Май 2014, 13:23:37

здравей Сели,искам да питам как мога да си намеря работа в Измир или някаде по курортите като козметик?В момента работя в Кувейт като козметик в клиника.Доволна съм,но бих искала да съм по близо до България.Би ли могъл да ми кажеш също и за какжо заплащтане става дума за моята професия.Много благодаря!
miamia23
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот neliya » 13 Юни 2014, 09:14:32

здравейте,казвам се Нелия и живея в Анкара Турция от една година. Омъжена сьм за турски гражданин и живея легално в страната ,но не мога да си намеря работа.Знае ли някой има ли български фирми в Анкара или българи,които живеят в Анкара или такива съответно,които могат да предлагат работа ?
Оказва се,че докато не стана турска гражданка е невъзможно да те вземе никой на работа ,защо?Говоря турски,руски и английски ,но за съжаление не мога да си намеря работа
Аватар
neliya
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот neliya » 13 Юни 2014, 09:30:20

Зеррин Куишева написа:Здравейте,и аз също се интересувам за работа в Турция като стоматолог завършила съм в Украйна.
Езиците който говоря пиша и чета са руски,украински,английски,български и турски език.Насочила съм се към Истанбул,дипломата ми ще важи ли в Турция.Тя е легализирана вече и в България.
Така че какви ми са шансовете за работа в Турция.

Здравей Зеррин дипломата ти може да бъде призната в Турция ,но няма да те вземат на работа като стоматолог тъй като ,ако не си турска гражданка нямаш право да си лекар, стоматолог, да работиш в банка и да си адвокат ! Повярвай ми тук съм от една година и няма такава дискриминация каквато правят турците между нас чужденците тях,но едно разбрах в Турция образованието е под всякаква критика има много хора,които даже нямат средно образование и са на ръководни постове ,работят даже и като директори.Това означава ,че са и тъпи, имат големи претенции и ти като квалифициран персонал няма да те вземат ,защото си чужденка и за теб трябва да плащат осигуровка,която е 2 пъти по-голяма от средната статистическа за обикновения турски гражданин.За една година съм била на 2000 интервюта и никой не пожела да ме наеме на работа точно поради тази причина.За това се чувствам много самотна и дискриминирана тук.Имах добро мнение за страната преди да се омъжа ,но сега вече не,а докато станатурска гражданка има още 2 години
Аватар
neliya
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот neliya » 13 Юни 2014, 09:48:42

Сели, всички сайтове,който си посочил са актуални за работа в Турция,но не вършат работа,защото без разрешително за работа в Турция не можеш да работиш,а никой от турските работодатели не е луд да наеме работник чужденец и да му плаща 2 пъти по-голяма осигуровка от нормалната.Незнам защо казваш,че може да се работи като медицински персонал в страната тъй като е невъзможно разбира се ,ако нямаш и турско гражданство. Заплатите ,които си посочила са неактуални тъй като почти никой не взема такива пари в Турция. Обикновен асистент в турска фирма или така наречената секретарка не получава повече от 800 турски лири това е дори по-малко от минималната работна заплата в Турция ,която е 880 лири. Така,че моля те не давай грешна информация на хората ! за турския си прав трябва да се знае много добре,аз която говоря доста добре на интервютата дори ми казват,че имам да добавям много корекции в турския си при положение че пребивавам в страната от 1 година и преди това съм работела в Българското ни посолство в Анкара да ме унижават ,че турския ми е слаб няма как да стане! За това моя съвет към всички,които са решили да живеят и работят в Турция без работна виза няма да работиш дори и като бавачка последния закон ,който излезе,че и на бавачките се прави вече задължително осигуровка той е от януари 2014 г. дори и да си омъжена за турски гражданин единственото, от което може да се възползваш е да ходиш безплатно на лекар и то е след като минат 6 месеца от сключването на гражданския ви брак не веднага,но тази информация никой няма да ви я даде дори и в отдел Миграция на Турция . През колко изпитания съм минала докато разбера тези неща нямате си и представа дори. Страната Турция си лансира зле образованите турци ,а чувденците работят за стотинки или изобщо не работят това е чистата истина!
Последна промяна neliya на 13 Юни 2014, 10:36:06, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора neliya за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
neliya
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 13 Юни 2014, 10:05:41

Здравей neliya и добре дошла!

Благодаря ти за времето, което си отделила,за да споделиш с нас актуална информация за Турция. Вероятно си забелязала, че повечето от мненията в темата са писани преди доста време, a информацията не е статична - променя се ежедневно.Така че, ето ти възможност да ни предоставиш актуална такава.

Надявам се да продължиш да го правиш, въпреки неприятната ситуация, в която си поставена ;-)

До скоро!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот neliya » 13 Юни 2014, 10:59:56

****** написа:Здравей neliya и добре дошла!

Благодаря ти за времето, което си отделила,за да споделиш с нас актуална информация за Турция. Вероятно си забелязала, че повечето от мненията в темата са писани преди доста време, a информацията не е статична - променя се ежедневно.Така че, ето ти възможност да ни предоставиш актуална такава.

Надявам се да продължиш да го правиш, въпреки неприятната ситуация, в която си поставена ;-)

До скоро!

благодаря ******,но винаги информацията за Турция е била такава за съжаление виждам коментарите от кога са .Дори и тогава ситуацията е била същата само едно нещо е било различно-получаването на турско гражданство получавало се е почти веднага щом имаш брак,а от няколко години да кажа поне 7 не е вече така. Законите в страната са отвратителни спрямо чужденците, именно за това нашите граждани трябва да се ориентират към Европа тук системата е закостеняла щом в упревлението е Ердоан. Но той прави добре,защото в страната безработицата не е толкова голяма поради тази причина не се наемат чужденци за работа или ,ако се наемат такива са ниско платени последно в сайта на Министерство на Социалната им Политика го четох това за медицински работник заплатата на чужденеца трябва да е 5 пьти по голяма от минималната работна заплата тоест 5 по 880 колко прави това? Няма такова лице ,което да иска да даде 4400 турски лири+ осигуровка абсурд!!!! Именно поради тази причина дори не можеш да работи тези професии,които аз съм изброила лекар ,адвокат и прочие. Давам веднага пример момиче българка работи като чистачка в едн детска градина в Анкара за минималната РЗ от 880 Лири ,а тя е завършила право и е дипломиран адвокат със актуална диплома от Софийския Университет какво ще кажете? Не се подлъгвайте по мнение на некомпетентни хора,които могат да ви дадат грешна информация. Нямам нищо против Модертора Сели,но инфото,което дава не е актуално!
Аватар
neliya
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 13 Юни 2014, 11:19:44

С нетърпение очаквам следващите ти мнения, а защо не и нови теми от теб!

neliya написа:... Законите в страната са отвратителни спрямо чужденците, именно за това нашите граждани трябва да се ориентират към Европа тук системата е закостеняла щом в упревлението е Ердоан...
...Давам веднага пример момиче българка работи като чистачка в едн детска градина в Анкара за минималната РЗ от 880 Лири ,а тя е завършила право и е дипломиран адвокат със актуална диплома от Софийския Университет какво ще кажете?

Уверявам те, че за съжаление такива неща (дискриминация, сегрегация и т.н.) се случват дори и в Германия. Имам преки впечатления. Разбира се в Турция (както и в България) проблемите от този род вероятно са по-силно изразени, поради познати на нас особености, свързани с региона.

neliya написа:Не се подлъгвайте по мнение на некомпетентни хора,които могат да ви дадат грешна информация. Нямам нищо против Модертора Сели,но инфото,което дава не е актуално!

Моля те да се въздържаш от крайни квалификации в мненията си. Това, че една информация е станала неактуална не означава, че е източникът и е некомпетентен, нали :-k
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот neliya » 13 Юни 2014, 14:20:15

****** написа:С нетърпение очаквам следващите ти мнения, а защо не и нови теми от теб!

neliya написа:... Законите в страната са отвратителни спрямо чужденците, именно за това нашите граждани трябва да се ориентират към Европа тук системата е закостеняла щом в упревлението е Ердоан...
...Давам веднага пример момиче българка работи като чистачка в едн детска градина в Анкара за минималната РЗ от 880 Лири ,а тя е завършила право и е дипломиран адвокат със актуална диплома от Софийския Университет какво ще кажете?

Уверявам те, че за съжаление такива неща (дискриминация, сегрегация и т.н.) се случват дори и в Германия. Имам преки впечатления. Разбира се в Турция (както и в България) проблемите от този род вероятно са по-силно изразени, поради познати на нас особености, свързани с региона.

neliya написа:Не се подлъгвайте по мнение на некомпетентни хора,които могат да ви дадат грешна информация. Нямам нищо против Модертора Сели,но инфото,което дава не е актуално!

Моля те да се въздържаш от крайни квалификации в мненията си. Това, че една информация е станала неактуална не означава, че е източникът и е некомпетентен, нали :-k

"******" не визирам никой в изказването си просто споменах да не се вярва на хора,които ще ви кажат и дадат грешна информация извьн сайта нямах предвид Сели.Защото и аз преди да дойда в Турция имах големи планове и амбиции,но реалноста е друга за съжаление ,не съм в крайна в изказването си само съобщих самата истина.Никого не съьм обидила или подценила.Преди да дойда в Турция мои приятели турци ми обещаваха голяма слава и успех в странатакоито мога да натрупам работейки ,но за нещастие всичко е много различно
Аватар
neliya
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот neliya » 13 Юни 2014, 15:08:24

velingrad написа:@neliya само за инфо:
seli е живял в страната наречена Турция, та все нещо ще да назнайва от там.
Ще ми е приятно, ако намери време да се включи- може да се завърти интересна дискусия :thumbleft:

p.p. Приемам твоите мнения също като "чиста монета", без резерви :thumbleft:

"velingrad благодаря за думите мнението ми е добронамерено и непреднамерено.аз продължавам да живея в Турция и мога да давам актуална информация относно страната!
Аватар
neliya
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот setfan » 13 Юни 2014, 18:57:44

@neliya Аз до колкото разбирам единственият който може да ти помогне е мъжът ти. Явно нещата стават с връзки и там. И до колкото разбирам единствената пречка е, че нямаш турско гражданство, което ще стане факт след 2 год.
1. Задължително ли е да си в Търция през тези 2 год. ?
2. Убеди се на 100 000 % ,че след получаване на гражданството ще си намериш работа. Защото ако и тогава пак не става, значи се намираш в грешната държава и няма смисъл да чакаш 2 год.
3. Какви са възможностите за частен бизнес в Турция? Преводач? Учител по английски, руски? Писател в електронни блогове? Фотофраф? Екскурзовод?
4. Мислиш ли да напуснеш Турция?

Ако положението е толкова зле, на накои места даже е по-добре да не започваш и работа. Ако е наистина така, хора без качества на ръководни постова = разруха.
Плюс това втория по големина град с турско население след Истанбул е Берлин. Замисли се ти си там от където хората бягат.
С турски можеш да се оправиш в Германия без проблеми (знам го от бг ромче което работи като фризьор ;) ) Използваш евро-бг гражданството и нямаш нужда и от виза.

И накрая да каже, че аз знам за чужденци които работят в Турция! НО ТЕ са там по съвсем различна линия. Ставаа въпрос за англичани. Разговарях с една жена (около 40 годишна) и тя ми кажа че се местят в Турция защото мъжът и е инженер на хеликоптери към RAF и са го командировали в Турция (предполагам в Инджерлик) . Тя каза, че няма нужда да учи турски защото там имало голямо британско общество и така. Било много готино. По край брега може да си купиш прясна риба и да ти я приготвят пред теб. - информация от 2008 г.!
Предполагам обче, че тя едва ли работи, защото заплатата на инженер в RAF е достатъчна за 2 и повече хора :mrgreen:
"When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can't eat money..." greenpeace
Аватар
setfan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот neliya » 15 Юни 2014, 13:08:58

setfan написа:@neliya Аз до колкото разбирам единственият който може да ти помогне е мъжът ти. Явно нещата стават с връзки и там. И до колкото разбирам единствената пречка е, че нямаш турско гражданство, което ще стане факт след 2 год.
1. Задължително ли е да си в Търция през тези 2 год. ?
2. Убеди се на 100 000 % ,че след получаване на гражданството ще си намериш работа. Защото ако и тогава пак не става, значи се намираш в грешната държава и няма смисъл да чакаш 2 год.
3. Какви са възможностите за частен бизнес в Турция? Преводач? Учител по английски, руски? Писател в електронни блогове? Фотофраф? Екскурзовод?
4. Мислиш ли да напуснеш Турция?

Ако положението е толкова зле, на накои места даже е по-добре да не започваш и работа. Ако е наистина така, хора без качества на ръководни постова = разруха.
Плюс това втория по големина град с турско население след Истанбул е Берлин. Замисли се ти си там от където хората бягат.
С турски можеш да се оправиш в Германия без проблеми (знам го от бг ромче което работи като фризьор ;) ) Използваш евро-бг гражданството и нямаш нужда и от виза.

И накрая да каже, че аз знам за чужденци които работят в Турция! НО ТЕ са там по съвсем различна линия. Ставаа въпрос за англичани. Разговарях с една жена (около 40 годишна) и тя ми кажа че се местят в Турция защото мъжът и е инженер на хеликоптери към RAF и са го командировали в Турция (предполагам в Инджерлик) . Тя каза, че няма нужда да учи турски защото там имало голямо британско общество и така. Било много готино. По край брега може да си купиш прясна риба и да ти я приготвят пред теб. - информация от 2008 г.!
Предполагам обче, че тя едва ли работи, защото заплатата на инженер в RAF е достатъчна за 2 и повече хора :mrgreen:

задължиелно трябва да пребивавам в страната Стефан тези 2 год,защото правят проверки по местоживеене,ако си омъжена дали си на адреса и дали живееш заедно с мъжа си? не съм сигурна дали ще успея да си намеря работа и след като стана турска гражданка,а за да се преместя в друга държава трябва да се разделя тогава с мъжа ми,защото той не желае да ходи никъде другаде освен Турция. İма сестра в Германия ,която живее там от 20 години,която е във Франкфурт постоянно говори ,че положението в Германия вече не е същото както е било едно време. İ аз незнам на кого да вярвам вече. Мислила съм да преподавам английски ,но ми искат да имам такова образование педагогическо,а аз го нямам. Опитала съм и невъзможното повярвай ми писала съм до всички чуждестранни фирми,които успях да намеря в интернет готова съм и да работя за жълти стотинки,но никой не желае да ме наеме поради това,че нямам разрешително за работа. След 2 години ще бъда във възрастова граница ,която тогава ще е пречка ,за да ме наемат пък ,защото ще съм вече на 38 г.,а те имат изисквания и за това. Просто нямам думи!
Аватар
neliya
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 15 Юни 2014, 13:53:38

Еми след всичко, което прочетох значи си попаднала в грешната държава при грешния мъж, щом той не ще никъде другаде да ходи макар че вижда, че си нещастна при него... :(
Колкото и да не е като преди 20 г. в Германия /макар че аз не знам как е било тогава/, и сега там ги няма и половината от лошите неща, които ти написа за Турция.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот neliya » 15 Юни 2014, 15:18:18

max написа:Еми след всичко, което прочетох значи си попаднала в грешната държава при грешния мъж, щом той не ще никъде другаде да ходи макар че вижда, че си нещастна при него... :(
Колкото и да не е като преди 20 г. в Германия /макар че аз не знам как е било тогава/, и сега там ги няма и половината от лошите неща, които ти написа за Турция.

макс не мисля,че съм попаднала на грешния мъж! Може би в грешната държава,но не и при грешния мъж!
Аватар
neliya
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки