• Advertisement

Студентско финансиране в Холандия

Напред, науката е слънце!

Re: Студентско финансиране в Холандия

Мнениеот iniuta » 24 Август 2011, 18:19:16

Ти сама казваш, че не знаеш как точно да си формулираш въпроса и не си съвсем сигурна какво точно питаш ... Е, аз няма как да знам вместо теб :)

Социалните стипендии в България се дават на база доход на родителите, а ако твоите работят в България няма как това да се вземе предвид от уни-то ти.

В началото на темата съм дала информация за безвъзмездна държавна помощ за студенти, това имах предвид да прочетеш.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот daf7 » 25 Август 2011, 15:15:19

Отново се зачетох в темата и реших да попитам - в моя университет искаха да се плати таксата до 15 август или да имаш пак до 15 август холандска банкова сметка, за да платиш на вноски. Така, че наложи се да внесем цялата сума, защото нямам такава сметка и това доста ни бръкна в джоба. Та питането ми е - мога ли след като отдида там, да си направя холандска сметка, да кандидатствам за заема, но от тази година и по някакъв начин да ми се върне таксата? Не знам дали стана ясно - искам от първата година още да си изтегля заема, но вече съм платил :-k . Аз питах унито за заема и разсроченото плащане, но или не ме разбраха или няма такава възможност от първата година - не знам. Малко глупаво е направено - хем ти дават заем, хем ти искат таксата до 15 август, а ако нямаш холандска сметка не може разсрочено ](*,) .
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот iniuta » 25 Август 2011, 16:17:14

Нямам представа дали от IB Groep проверяват дали вече си платил таксата преди да ти отпуснат заема. Но дори и да не проверяват и да ти го отпуснат, няма да ти върнат сумата накуп, а на равни месечни вноски ( нещо от рода на +/- 140 Е/месец).
В тазгодишния формуляр за кандидатстване за заема има ли някъде поле, в което да отбележиш, че вече си платил?

Дано да се включи някой от твоя университет и да каже как е процедирал.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот dimi_bg » 27 Ноември 2011, 18:19:24

Здравей,

Студент съм в VU Amsterdam и бих искал да бих искал да попитам за точната процедура за кандидатстване за месечно студентско финансиране въз основа на трудов договор.
Имам:
-банкова сметка
-номер от общината
-редовно обучение съм 1 година Master's programme-траябва ли да взема от администрацията някакъв документ за доказателство
-предстои ми да подпиша arbeidscontract 9 часа седмично и се притесних като прочетох,че според теб максималните часове за месец трябва да са под/или 32, защото аз ще ги надвиша. Но проверих по сайтовете на всички университети пише, че е поне 32 часа работа на месец. http://www.ib-groep.nl/Images/2617E_tcm7-14484.pdf 43 стр. Student finance for non-Dutch citizens.
-под 30 г.

Бих желал да попитам следните въпроси:

1)Какви документи са необходими?
2)Как става кандидатстването? На сайта им пише, че онлайн по DigidD било по-бързо, но нямам нищо против да отида и до офис на DUO, ако така ще ми е по-лесно да се оправя, защтото холандския не ми е добър.
3)След колко време става одобряването и получаването на субсидията? Прочетох на няколко места, че се чака цели 3 месеца докато започнат да плащат финансирането.
4)Какъв е размера на безвъзмездното месечно финансиране за работещ студент в Холандия? Отново информацията, която намерих е различна-според сайта на DUO - prestatiebeurs 505 euro, но пък на друг документ на англииски прочетох че е около 300.

Всякаква друга информация или съвет по този въпрос би била полезна.
Благодаря предварително за отговора!

Поздрави
dimi_bg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 27 Ноември 2011, 19:40:30

Правени са промени от мое време значи, когато аз кандидатствах трябваше часовете да не надвишават 32 на месец.

На въпросите ти:
1)Какви документи са необходими?

Четейки този формуляр, други документи освен копие на паспорта ти не виждам да са необходими.
Аз бих се разходила до офиса на ДУО да попитам дали трябва да имам в паспорта си стикер от IND и дали да приложа копие от разрешителното за работа.

2)Как става кандидатстването? На сайта им пише, че онлайн по DigidD било по-бързо, но нямам нищо против да отида и до офис на DUO, ако така ще ми е по-лесно да се оправя, защтото холандския не ми е добър.

Без DigiD така или иначе няма да се разминеш :). Ще ти трябва за да можеш после да се логваш в акаунта си в ДУО и да си следиш нещата. Освен това като започнеш работа ще ти трябва и за връзка с данъчните.
Но можеш съвсем спокойно да си изпратиш документите за кандидатстване по пощата.

3)След колко време става одобряването и получаването на субсидията? Прочетох на няколко места, че се чака цели 3 месеца докато започнат да плащат финансирането.

Аз чаках 3.5 месеца :) При всички положения, ако искат някакви допълнителни документи от теб, ще ти пишат по обикновената поща. Отваряй си пощенската кутия често, защото обикновено дават срок за отговор и ако го пропуснеш - лошо.

4)Какъв е размера на безвъзмездното месечно финансиране за работещ студент в Холандия? Отново информацията, която намерих е различна-според сайта на DUO - prestatiebeurs 505 euro, но пък на друг документ на англииски прочетох че е около 300.

Има няколко вида финансиране, и на формуляра са отбелязани. Освен това сумата се определя и от това колко часа на месец ще работиш.

Други полезни съвети по темата - записвай си с кой служител говориш и каква информация ти е подал/а. Има учудващо некомпетентни хора из тези институции.
Не им пращай оригинални документи, а само копия и си прави копия на всичко, което си изпратил. Въобще води си архив, дори за нещата, които могат да си се сторят маловажни.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ilty » 19 Юни 2012, 11:33:34

Здравейте,
Прочетох я темата, но никъде не видях да е споменато за contribution to tuition fees. Ето и линк за въпросната помощ / заем http://www.ib-groep.nl/international_vi ... n_fees.asp . Не можах да разбера какво всъщност е това. Безвъзмездна добавка или допълнителен заем към заема за таксата за обучение? Ако някой нещо знае да пише ;-) .
ilty
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот iniuta » 19 Юни 2012, 16:50:03

Здравей,

Така като чета сайта на DUO, не мисля, че можеш изобщо да кандидатстваш за contribution, а директно като новоприет/а студент/ка в Холандия можеш да подадеш документи за loan tuition fees. Виж в началото на абзаца тук

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението:
ilty
Рейтинг: 4%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот boyko123 » 3 Юни 2014, 12:23:11

Актуална връзка за студентското финансиране, от холандското министерство на образованието, на английски:
http://www.duo.nl/particulieren/interna ... t-work.asp

Основните изисквания за ЕС граждани са 5 години непрекъснат престой в Холандия или работа в Холандия на трудов договор минимум 56 часа на месец. Също може ако партньорът ви или ваш родител работи в Холандия. И трябва да сте под 30 год, както и inuita e писала по-горе.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Iliananana » 10 Август 2014, 16:42:11

Здравейте,

А какво се случва с малко по-презрелите студенти, тези нас 30? ;-)
При мен ситуацията е следната : малко над 30 ; по-малко от 2 години,пребиваваща в Холандия ; ще уча магистратура ( 2 години,редовно обучение) във Вагенинген. Какви са шансовете ми за някакъв вид субсидия?
Iliananana
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот boyko123 » 10 Август 2014, 22:01:52

Поздравления за приема, но в твоя случай мисля че нямаш право на никаква държавна субсидия или дори студентски заем. Условието е твърдо да си под 30 год. в момента на кандидатстване. Поне аз не можах да намеря някаква друга форма на субсидиране.

При това положение, в много случаи разходите за обучение (такса, учебници и пр.) могат да се приспаднат от облагаемия данъчен доход, в размер до 15000 на година. Ако ти или партньора ти (ако има такъв) работите, може да се получи сериозно облекчение. Според мен е най-добре да поговориш с данъчен съветник (belastingconsulent) по този въпрос.

Също ако си регистрирана от дълго време в бюрото по труда като (неуспешно) търсеща работа, има мноооого малък шанс да ти покрият (част от) разходите за обучение по някоя програма за преквалификация - ако пасваш на нея.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
velingrad

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Iliananana » 11 Август 2014, 15:51:56

Благодаря boyko123! :flower:

Имаме фирма с партньора ми,с не големи доходи, обаче идеята е много добра. Мисля да говоря и със счетоводителя ни по въпроса. А откъде мога да потърся такъв съветник? Директно към някой държавен орган или са на свободна практика?
Мерси за добрата опция,ще пиша после какво се случва,може на някой да му е от полза.

Поздрави, :thumbleft:
Iliananana
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот boyko123 » 11 Август 2014, 18:59:58

Поздрави и на вас и вашата фирма :), а belastingconsulent е точно човек като вашия счетоводител, който съветва хора и фирми по финансови и данъчни въпроси. Така че ще свърши работа, вероятно. Номерът е, че в закона има една мъглива формулировка, че разходите за обучение се признават за разход, когато обучението "увеличава шансовете ви за кариера или за бизнес". В практиката мисля че това важи за всяко университетско обучение, но не съм специалист, тъй че питайте. Освен това счетоводителя може да ви посъветва и дали някои от разходите може да минат като фирмени.

Също така, щом имате фирма, можа да попиташ в KvK (Kamer van Koophandel, търговската камара) дали няма някаква програма за стимулиране на бизнеса, да речем, от която може да се изкопчат малко пари за учене. Ще трябва обаче ясно да покажете връзката между ученето и бизнеса :). Шансът е минимален, но за питане пари не вземат... а в KvK са любезни и информирани хора.

Пак успех!
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот zlateto » 4 Април 2015, 19:37:57

Холандия финансира български студенти, чиито родители са с доход под 90 хиляди лева годишно

Бъдещи промени в холандското законодателство отварят златна възможност за българските студенти, които искат да продължат образованието си в страната на лалетата. Досега, студенти от страни-членки на ЕС можеха да получат грант от холандското правителство само при условие, че работят легално поне 56 часа месечно и плащат редовно данъците си.

Новите условия за кредитиране влизат в сила през април. Те касаят всички настоящи и бъдещи български студенти. Онези, които вече учат в Холандия ще могат да кандидатстват за финансиране още от 7 април. За тазгодишните зрелостници, които тепърва кандидатстват, промените ще важат от началото на следващата академична година 1 септември.

Нашите сънародници ще могат да преценят колко пари са им необходими за таксата и издръжката, но максималната сума, която ще могат да изтеглят е 1016 евро на месец. Това прави над 12 000 евро на година и е предостатъчно, за плащане на образованието и разходите за живот в „ниската земя“. В момента годишната такса на българите е 1906 евро.

В случай, че доходът на семействата им е под 30 000 евро на година, Холандското правителство ще опрощава по 378 евро на месец от изтеглената сума. Ако българите не завършат до 10 години избраната от тях специалност обаче, ще трябва да върнат всички използвани пари.

„Със сигурност тези промени в студентското финансиране ще повлияят благоприятно върху избора на онези българи, които искат да продължат образованието си в чужбина. Новостите в студентското финансиране ще направят Холандия още по-достъпна и желана дестинация за висше образование за българските студенти, които до момента проявяват интерес към държавата, но често ги спират финансовите условия“, споделя консултантът Емил Петков. Този щедър „подарък“ от холандското правителство обаче, ще трябва да се върне, ако студентът отпадне от следването или не успее да завърши програмата в рамките на 10 години.

Освен това, всички студенти в Холандия получават безплатна карта за ползване на обществения транспорт. В Холандия има около 80 000 чуждестранни учащи, а повече от половината от тях са от страни, членки на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство - Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. По данни от 2014 г. в Холандия има около 1600 български студенти, като България е четвъртата държава, която изпраща най-много желаещи за висше образование там.

Заемите ще се отпускат единствено на възпитаници на държавните университети, каквито са престижните Маастрихт, Грьонинген, Твенте, Тилбург и Айндховен. Те ще са с много ниска лихва, а ако студентът не може да ги изплати до 35г., държавата ще опрости остатъка от сумата.

http://www.studyabroad.bg/finance-menu/ ... 0%BD%D0%BE
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот asopopdama » 6 Април 2015, 17:45:51

Здравейте! От този грант, могат ли да се възползват хора които досега са следвали бакалавър в БГ, но искат да запишат магистратура в Холандия . Освен това има ли други условия за да се кандидатства за максималния грант от 1016 евро на месец. Ще съм благодарен на отговори или линкове към сайтове. Мерсиии :)
asopopdama
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот boyko123 » 6 Април 2015, 18:35:36

Само да отбележа, че не става дума за "грант" (стипендия), а за заем. Официалните сайтове все още нямат пълна информация за процедурите за кандидатстване, но утре може и да имат :)
https://duo.nl/particulieren/internatio ... efault.asp (на англисйки, вкл. възможност за кандидатстване)
http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen ... rland.html (холандски)

Аз досега не съм намерил информация, че условията за допълнително финансиране (т.нар. aanvulende beurs) се променят, т.е. допускам (но не съм сигурен) че сегашните ограничения ще останат - или 5 години престой в Холандия, или студентът или някой от родителите да работи поне 56 часа на месец (погрешно бях написал на седмица :-s ) в Холандия, освен ограничението за доход на родителите. Според мен това е "опрощаването", за което говори авторът на статията.

Иначе заем може да се вземе и за бакалавър, и за мастер. Като се поизяснят нещата още малко около новата система, ще пиша пак.

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
asopopdama

boyko123
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Образование