• Advertisement

Какво е отношението на Холандците към Българските студенти?

Напред, науката е слънце!

Какво е отношението на Холандците към Българските студенти?

Мнениеот smg » 9 Септември 2012, 16:41:15

Здравейте,
Много е възможно по тази тема да е било писано, но доста се рових и не намерих много. Аз живея в Дубай, и тук една от най близките ми приятелки е Холандка, страхотно момиче, но наистина не мисля че тя е точен пример за това как множеството от Холандците се държат с Българи в Холандия.

Предстои ми да кандидатствам тази година, и след като се запознах с много приятни хора от Холандия това лято (в България), реших да видя как стоят нещата там. Набелязах си едно две местенца, но като казах на нашите, коментара им беше че в Холандия, Холандците дискриминират много към Българите. Това не бяха наблюденията ми нито през лятото, нито от моята приятелка, но все пак те не си бяха в държавата така че е по различно. Какви са вашите наблюдения? Как се отнасят мнозинството от Холандците към нас?
smg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Re: Какво е отношението на Холандците към Българските студенти?

Мнениеот iniuta » 9 Септември 2012, 17:46:38

Отношението е такова, каквото си го направиш.
Ако си от хората, които държат на всяка цена всички да ги харесват и приемат - ще ти е трудно в Холандия. Ако си като мен - имаш си цел, гониш си я и всичко останало приемаш за фон - няма да имаш проблем :)

Срещала съм всякакви холандци - и затворени към нови култури; и гледащите те отвисоко; и много отворени и добронамерени хора. На първите два типа никога не съм се опитвала да се харесам и не съм взимала навътре тяхното отношение. С последните си паснахме много и сме си близки и до днес :). Та като цяло си зависи от теб и твоята настройка.

Но ако планираш да останеш в Холандия след завършването - ще трябва да научиш езика. Иначе е доста трудно.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението:
velingrad
Рейтинг: 4%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот boyko123 » 17 Септември 2012, 14:55:40

Здравей смг,

Аз завърших преди 10-ина години университета в Енсхеде (Twente Universiteit, Enschede) и оттогава живея тук, общувам и досега с български студенти и аспиранти, като цяло не мога да кажа че има някакви сериозни проблеми с отношението на холандците. Холандци наистина има всякакви, но това е навсякъде, хора които е по-добре да игнорираш се срещат... Ти си живял(а) в чужбина, вероятно си наясно с това, както и че човек трябва да е отворен за нови неща и виждания като отиде на друго място... Общо взето тук отношението към чуждестранните студенти е толерантно и умерено положително, английския върви почти навсякъде и макар че има в политиката и в медиите ксенофобски изцепки чат-пат, на "ежедневно" ниво не съм имал проблеми. Е, понякога ме гледат като музеен експонат - ИТ консултант от БГ - но по-скоро е забавно. Преди 2-3 години имаше наистина сериозна негативна кампания по медиите срещу българите, тогава забелязах и разлика в отношението донякъде, но този период мина.

Разбира се, тези неща зависят и от това къде в Холандия си, аз говоря за тукашната "дълбока провинция" ;-), по наблюдения от другите места Амстердам и (донякъде) Утрехт са по-космополитни и отворени, в Ротердам и Хага има повече предразсъдъци... но не бих се отказал от обучение тук заради "дискриминация" към българите, мисля че дори и сега Холандия е доста толерантно общество.

Това са моите 2 цента ;-).
Б.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
velingrad
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот smg » 5 Март 2013, 21:04:31

Благодаря много за коментарите! Наистина се радвам да го чуя. Естествено че хора има всякакви, но хубавото е че не е нужно да се общува със всички.

Кандидатствах в University College Utrecht, Amsterdam University College както и ще пробвам в Leiden University College- The Hague, и този в Грониген, University of Groningen. Надявам се все някъде да ме приемат и да дойда да видя за себе си! :)
smg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 30 Март 2013, 22:10:30

Заповядай :-). Стискам палци да те приемат, и ако стане така, като подготовка за местния живот може да си припомниш да караш колело, без това няма как. Виж бирата е по желание :-).
Успех!
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Назад към Образование