• Advertisement

Rotterdam School of Management

Напред, науката е слънце!

Rotterdam School of Management

Мнениеот Carpe Diem » 4 Юли 2013, 20:00:41

Здравейте! Исках да ви попитам за малко повече информация относно този университет. В момента съм 3та година бакалавър по бизнес администрация и икономикс в българия и ме интересува по специфично мастър програмите по акаунтинг и контрол (или която и да е подобна боза:X). Прочетох им сайта ест и не питам за изисквания относно кандидатстване и пари (видях ги че са и сравнително напред в ранкингите), а по точно ако има някои алъмнита/познати на алъмнита които вече са минали по този път да споделят мнението си дали си струва тази инвестиция (дали се цени на запад, идват ли големи международни компании да си търсят кадри без значение че не знаеш холандски и т.н.) . Знам че е доста абстрактен този въпрос, но всяка информация би била ценна. Все пак не искам да си изпукам спестяванията за 3 години за една безполезна хартийка, с която не мога да се реализирам на Запад, а по мое наблюдение в БГ фирмите предпочитат хора с опит(доста обяви съм прочел и повечето просто искат "виШо" без значение бакалавър или мастърс, но същевременно поне 2-3 години трудов стаж). Другата ми алтернатива е да поработя в БГ докато натрупам опит и да взема някой сертификат (АССА или СФА). Какво мислите? Благодаря Ви предварително!:)
Carpe Diem
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Rotterdam School of Management

Мнениеот iniuta » 5 Юли 2013, 02:13:07

Диплома от RSM е всичко друго, но не и "безполезна хартийка". Нямам амбициозни и сериозни безработни приятели, завършили там. Повечето обаче са в Лондон и Франкфурт, а не в Холандия, точно заради изискването за език.
Имай предвид обаче, че завършването няма да ти осигури високоплатена работа от раз, ако нямаш опит. Иначе следва поне година - две стажове, кой неплатен, кой зле платен, докато натрупаш опит.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението (общо 2):
Carpe Diemboyko123
Рейтинг: 8%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 5 Юли 2013, 09:25:23

RSM е много силно и елитарно училище за мениджмънт в тази част на Европа. Ще ти отвори врати! Но преди да се хвърлиш на него няма ли да е по-добре да погледнеш и към други училища от този калибър пък и по-висок? Може да се наложи да вземеш заем, но реализацията ще ти е още по-гарантирана.

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението:
Carpe Diem
Рейтинг: 4%

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот Carpe Diem » 5 Юли 2013, 19:03:38

Благодаря за бързите отговори! Mr. Bombastic - на каква база преценяваш кой университет е по-елитен? Ако е по някой ранкинг би ли го шаренал (ест. не ги следвам тези ранкинги сляпо, а просто ги ползвам като един лист от университети които си струва да се проверят)? Естествено че има и много по-елитни унита, но се спрях на този именно заради отличното отношение на цена към качество (качество е много относителна дума и затова съм започнал тази тема). Гледах и други унита, и то най-вече в Англия и САЩ, тъй като немския не ми е толкова добър за академична среда, и там цените са от 20к паунда нагоре без да смятам живота (за САЩ да не говорим, а ми се струва че достъпните стипендии са по-скоро за инженери и учени). Та идеята ми е ако имате и други предложения или мнения относно RSM много бих се радвал ако ги споделите:)
Carpe Diem
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 5 Юли 2013, 20:28:04

Правилно си забелязал - за мениджмънт почти няма стипендии, тъй като се предполага, че след това ще печелиш доста добре (с основание). Но пък като оценяваш унита не само гледай ранкингите (правилно си се ориентирал), а и какво те трябва да направят за теб. Общо взето е едно ухажване - ти им казваш колко си велик, а те колко са подходящи за теб. Ако програмата е нишова или си страшен гений и мн успял ще намерят начин да те подкрепят. За мен голям парадокс е че някои програми дават стипендии на хора с добри финасови възможности, но това да не те отчайва. Много от пргорамите дават и заеми, а това няма да ти е проблем ако решиш няколко години да поработиш в чужбина. В зависимост от реализацията се изплаща за няколко години - от 2 до 6-7. 20К е нищо, да не те стряска. Не гледай само цената, а и бранда. Има много прехвалени училища, които обаче за мен не са добри алтернативи. Не искам да споменавам имена, за да не ме линчуват някои съфорумци.
Но например испанските, колкото и да са нагоре в класациите за мен са полезни за реализация в латинска америка и иберийския полуостров. А ти се сещащш колко си испанец :)

Това може да ти е от помощ: viewtopic.php?f=130&t=8710
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Назад към Образование