• Advertisement

Кандидатстване

Напред, науката е слънце!

Кандидатстване

Мнениеот rvelev1 » 26 Ноември 2013, 23:43:34

Здравейте,

12 клас съм и съм решил да кандидатствам в research universities в Холандия със специалност Economics в Tilburg, Utrecht, Groningen (все още нямам 4ти избор - може ли предложение?). В Tilburg тази специалност е numerus fixus, някой има ли опит с кандидатстването по този начин? Смятам да не ползвам консултантски фирми.

Като информация - очаквам диплома към 5.50-5.60, също така имам CAE сертификат (grade C); ще карам изпит CPE на 5ти декември. От всички университети ми отговориха, че приемат CPE и CAE.

Като документи съм си изкарал ак. справка, преведена на английски, имам 2 препоръки, CV и съм си написал мотивационното писмо. След като се регистрирам в studielink и добавя изборите си, пращам документите в OAS на университета, така ли? Специално за академичната справка - сканирано копие ли се праща, защото моята е 2 страници на английски и 2 на български?

Благодаря предварително.
rvelev1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Кандидатстване

Мнениеот rvelev1 » 7 Декември 2013, 12:27:00

Приеха ме в Groningen, а чакам отговор от Utrecht и Maastricht. Кой според вас е по-добрият избор?
rvelev1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 8 Декември 2013, 16:40:29

Честито за приема!
Специално за икономика аз бих се спряла на Tilburg или Groningen. CentER на Tilburg e много силен институт, но се учи сериозно. Недостатък е, че и Tilburg, Groningen и Maastricht са малки градчета, и ако ще ти се налага да работиш почасово, намирането на работа ще е малко по-трудно, отколкото в Utrecht например.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението (общо 2):
rvelev1boyko123
Рейтинг: 8%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот boyko123 » 8 Декември 2013, 23:33:26

От гледна точка на репутацията на университетите съм съгласен с inuita - от трите които споменаваш, икономиката в Groningen има предимство (Tilburg не е включен в списъка както виждам). Лични впечатления от качеството на обучение нямам :). По отношение на реализацията (работа), мисля че и трите ще свършат работа, стига да завършиш добре и да си създадеш връзки с фирми и хора още по време на следването - важно е. Също съм съгласен че Groningen и Maastricht са по-малки и изолирани и е по-трудно намирането на (почасова) работа - а вероятно и на места за стаж. Макар че Maastricht с Aachen и Liege наблизо не е чак толкова изолиран. А в Groningen по-лесно се намира студентска квартира, за това имам и лични впечатления :)

Най-важното е че са те приели поне на едно място :). Успех!
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
rvelev1
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот rvelev1 » 24 Декември 2013, 12:30:41

Много благодаря за мненията. Реших обаче, че ще кандидатствам в тези в Utrecht и Tilburg. Проблемът, който възникна при мен е с документите. И от двата ми искат "sertified transcript" а аз съм им пратил просто сканирани документи. Какво означава това sertified copies? Заверени в нотариус или трябва да питам администрацията в училище? Заверени в нотариус ще ми излезе много повече предполагам?
rvelev1
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Образование