• Advertisement

Икономическа специалност в Холандия

Напред, науката е слънце!

Икономическа специалност в Холандия

Мнениеот Tsvyatkoff » 22 Декември 2013, 11:49:52

Здравейте, 12 клас съм и искам да кандидатствам в Холандия с икономическа специалност.Избрал съм си hogeschool поради повечето практика в ученето и наличните стажове.Като университети съм си избрал hogeschool van Amsterdam и de Haagse hogeschool.
И на двете места специалността се води - international business and management studies (IBMS)
Като документи/резултати имам акад. справка и сертификат по ielts (7.5 overall)
Сега през ваканцията мисля да си напиша мотивационното писмо и едната препоръка (учителката ми англ. иска аз да я напиша, а тя само да я редактира [-( )
Имате ли някакви впечатления от двата университета, конкретно за икономически специалности?
Честно казано hogeschool vam Amsterdam ми харесва повече, но подозирам, че живота в Amsterdam ще е доста по-скъп от този в Хага, например, а добре знаем, че не сме от хората с неограничени средства.Мисля да кандидатствам с Интеграл, тъй като и двете уни-та са им партньори и всичко би трябвало да е безплатно.Естествено, ще участвам в процеса на кандидатстване активно, няма само да им пратя документите и да ги оставя да се оправят, но все пак и за тях не чувам много позитивни мнения.Въпреки, че лицето, с което се консултирам е много отзивчива.
Tsvyatkoff
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Икономическа специалност в Холандия

Мнениеот rvelev1 » 24 Декември 2013, 12:34:18

Аз също кандидатствам тази година в Холандия, само че в research uni. Не съм ползвал безплатните услуги на Интеграл. След една среща с техен представител и няколко мейла, разбрах, че мога всичко да си направя сам. Просто прочети изискванията на университетите и процеса по кандидатстване в сайтовете им. Информацията в тях е достатъчна.

Първото нещо, което аз направих е да се регистрирам в Studielink, съветвам те и ти да го направиш. След като си впишеш изборите, университетите ще се свържат с теб и после чети в сайтовете им какво да правиш.
rvelev1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот Tsvyatkoff » 29 Декември 2013, 00:19:17

Т'ва добре, ами настаняване, застраховки, етц?Много ми хареса една специфична услуга на Интеграл - срещат те със други твои сънародници, които са се запътили към същата дестинация.Мисля все пак да използвам техните услуги, а ако изникнат такси, които не би трябвало да фигурират ще им бия шута......
Tsvyatkoff
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 13 Януари 2014, 23:09:50

По мое лично мнение Амстердам не е много по-скъп от Хага (Den Haag), освен ако човек не си "играе на турист" често. Цените в нормалните магазини са почти еднакви, транспортът също е съизмерим. Допускам че (студентските) квартири може да са малко по-скъпи в Амстердам, но там и предлагането е по-голямо, така че е въпрос на късмет и постоянство.

Намерих и следните индикации за необходимите средства за живот от Hogeschools в Амстердам и Хага (без наема за Хага), както се вижда, не се различават твърде :).

http://www.international.hva.nl/study/cost-living (Амстердам)
http://www.thehagueuniversity.com/bache ... ving-costs (Хага).

И нещо любопитно, ето резултатите от анкета между студентите от тази специалност през 2012. На холандски е, но не би трябвало да е проблем. Има такава ежегодна анкета между студентите от различни университети и HBO. В никой случай не е меродавна, но е интересно да се прочете :)

http://www.studiekeuze123.nl/vergelijk/ ... /?l=true&i[]=1254&i[]=4254 (copy and paste)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот cvetlina » 2 Януари 2015, 16:22:54

Здравейте,
моля за повече информация от учещите IBMS в т.нар. Hogeschool. Интересува ме учи ли се много математика и какъв вид е тя. Знанията от средното българско училище, оценени с 5-ца, биха ли ми помогнали да се справя с университетската математика?
Кой университет бихте ми препоръчали за тази специалност?
Имам набелязани тези в Утрехт, Амстердам, Хага - говорим за Hogeschool. Какви мнения има за специалността в тях в настоящия форум?
cvetlina
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Loco » 7 Януари 2015, 17:06:09

Здравей,

Аз учих 1 година IBMS и наистина има доста математика, счетоводство, икономика и подобни предмети. Моя съвет е ако не харесваш математика, да избереш нещо друго, защото в IBMS се набляга доста на нещата, които изброих.

Потребители благодарили на автора Loco за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Loco
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 7 пъти

Мнениеот cvetlina » 8 Януари 2015, 18:03:09

А имам ли вариант, ако не харесвам една специалност да се прехвърля в друга?
cvetlina
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Образование