• Advertisement

Как да направя избор според финансовата страна на следването

Напред, науката е слънце!

Как да направя избор според финансовата страна на следването

Мнениеот Детелина » 30 Юли 2014, 20:20:44

Здравейте ,
Кандидадствах в няколко университета - специалност Право .
Получих отговори и ще мога да избирам между Хага , Маастрихт и Тилбург.
Ще помоля за мнение от финансова гледна точка ,ако има запознати да кажат къде би била най-ниска издръжката на месец.
Четох доста информация в сайтовете на университетите и много мнения на обучаващи се студенти.
По принцип казват , че в Холандия е много по-евтино от Англия или Шотландия например , но според публикуваната информация от университетите за издръжката на живот и обучение за година са необходими 8 000 - 10 000 /без двете семестриални такси/ , а това никак не е малко .
Студентите , които вече са изкарали 1-2 г.там имат конкретна представа за разходите .

Помогнете ми със съвет за фин.страна , много ми е важна , а средствата ми не са неограничени

Какво да избера ....
Детелина
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Как да направя избор според финансовата страна на следването

Мнениеот iniuta » 30 Юли 2014, 21:10:02

Планираш ли да работиш почасово по време на следването?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот Детелина » 31 Юли 2014, 10:20:09

о да ,разбира се , задължително
аз и за работата и условията изчетох , сега е удобният момент да попитам
прави ми впечатление ,че холандците пишат изискваме 56 ч месечно , а тук във форума хората , които явно вече са намерили работа и са кандидатствали за такова финансиране пишат 32 ч месечно - колко часове в същност месечно трябва да гоня....
Детелина
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 31 Юли 2014, 11:53:09

Да, тече реформа в момента във висшето образование и в добавките, които държавата изплаща на международните студенти. Преди изискването беше за 36ч., а от 01.01.2014г, са вдигнати на 56. Разбира се, не си задължена да работиш, въпрос на твоя преценка и на нужди. В Хага като най-голям от изброените градове, ще ти бъде по-лесно да си намериш работа. Тилбург и Маастрихт са малки градове, особено Тилбург. Местните хора не са свикнали толкова на чужденци.

Що се отнася до финансовата страна, твърде индивидуално е това и е трудно да се даде еднозначен отговор. Най-голямото ти перо навсякъде ще бъде квартирата/общежитието. Разходите за храна/социален живот си ги определяш ти и се разполагаш според възможностите си. Учебниците са сериозен разход също. Отделно се организират екскурзии до Женева, до Брюксел, с учебна цел, които се плащат от теб и би било добре да ги посетиш с оглед създаване на контакти.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението (общо 2):
daisymmboyko123
Рейтинг: 8%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот boyko123 » 31 Юли 2014, 23:15:51

В добавка към казаното от Inuita да спомена, че по моя преценка ежедневните разходи, без наема, са сходни в трите града, както горе-долу и в цяла Холадия, изключвам Амстердам и някои по-малки туристически градчета.

По отношение на наема, намирането на квартира е до голяма степен лотария, но някакъв ориентир за цените има в този документ (PDF). На холандски е, но на 3-та страница има таблици за сравнение на студентските градове. "Aantal kamers" = общо предлагани стаи, "gemiddelde huurprijzen" = средни цени за стая, "prijs per vierkante meter" = цена за квадратен метър. Данните са от сайта kamernet.nl, най-големия за предлагане на стаи под наем в Холандия, така че без да са съвсем представителна извадка, дават идея за цените. По-нови данни (за 2013) има тук.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Нора Станкова » 1 Март 2018, 11:28:33

Здравейте някой от вас може ли да ми отговори кога дали от1ви до 10 Април има ваканция в Холандските училища?
Благодаря ви предварително!
Нора Станкова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 1 Март 2018, 11:39:24

Нора Станкова написа:Здравейте някой от вас може ли да ми отговори кога дали от1ви до 10 Април има ваканция в Холандските училища?

Т.нар. Майска ваканция за цяла Холандия е от 28.04. до 06.05., като някои училища могат да я удължат с 1 седмица:

:arrow: Schoolvakanties 2018 - Nederland
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Назад към Образование