• Advertisement

Холандия-финансови трудности свързани с обучението там

Напред, науката е слънце!

Холандия-финансови трудности свързани с обучението там

Мнениеот Elena R » 22 Септември 2014, 17:51:12

Здравейте искам да попитам дали знаете за някакви финансови помощи в Холандия, scholarships и т.н. Знам, че ако работиш и учиш получаваш финансова помощ, но и разбрах, че не е разумно да започваш работа първата година. Винаги съм искала да уча в чужбина, но затрудненията настъпват от финансова гледна точка. В Германия е по-евтино да, но специалностите на английски са малко. Доколкото разбрах от познати и по мои изчисления животът в Холандия би излязъл около 20 000 лв(включително такси, квартира, храна) на година, което за жалост е непосилно за семейството ми. Също така може ли някой, който учи там все пак да сподели за месечните си разходи и дали има възможност те да бъдат редуцирани. Благодаря за вниманието.
Elena R
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Re: Холандия-финансови трудности свързани с обучението там

Мнениеот bknf » 22 Септември 2014, 18:31:17

Винаги човек може сам да се издържа - финансира. Oсвен това така и ще научиш и езика, и нещата които ти трябват после в работата. A само и единствено с английски - освен ако е в някоя английско говоряща страна.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Elena R » 22 Септември 2014, 18:40:46

Вероятно ще стигна до това да се опитвам да си помогна чрез работа и да уча езика, но идеята ми дали в рамките на 500-600 €(храна+квартира) месечно мога да се издържам, т.к не мисля, че мога да отида там просто с надеждата да си намеря работа
Elena R
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 22 Септември 2014, 19:03:46

Тук има доста информация за студентското финансиране.

Не мисля, че някой може да ти даде универсален отговор на въпроса каква сума ще ти бъде достатъчна. Зависи от много неща, кои променливи, кои не чак толкова.
Добър ориентир дават от IND, според които са необходими EUR 833 на месец.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот boyko123 » 22 Септември 2014, 20:58:37

Елена, добре дошла във форума!

inuita ти е пуснала връзка към сайта който се занимава със студентското финансиране. Аз искам да добавя, че от уч. 2015-2016 г. се очакват сериозни промени. Отпада базовото финансиране и се заменя със заем. Остава допълинителното финансиране при ниски доходи на родителите. За ЕС студенти тези финансирания в момента са достъпни, както и ти каза, при положение че самият студент, или партньорът му/ѝ или някой от родителите живее и работи в Холандия.

Ако не отговаряш на тези условия, като ЕС студент все пак имаш право на заем за покриване на таксите за обучение. Информацията е на същия сайт, но за по-лесно слагам директна връзка - виж "limited funding" в края:
http://duo.nl/particulieren/internation ... inance.asp
Това разбира се не е най-голямото перо, защото повечето такси са € 1.835 годишно, но все пак е нещо.

По въпроса за стипендиите (scholarships). За съжаление повечето от тях са за студенти от страни извън ЕС. Има все пак няколко неща, които може да проучиш:
1) Говори с университета, който си си избрала. Може да имат специфични стипеднии. Пак казвам, обикновено са за извън ЕС, но питането не струва много :)
2) Сайта на Nuffic (организация за международно сътрудничество във висшето образование на Холандия) има подборка на различни стипендии. Много са и иска четене, но може да изскочи нещо:
http://www.studyinholland.nl/scholarships
3) Има и вариант да започнеш в Български университет който има exchange programs с чужбина, и да прекараш да речем една година в чужд университет. Има европейски програми за целта, да речем Erasmus+
http://ec.europa.eu/education/opportuni ... dex_en.htm
Кандидатства се обаче през университет в родната ти страна.

Колкото до това дали човек може да се самоиздържа докато следва, си е въпрос на лична преценка. Познавам няколко български студенти, които почти успяват, т.е. с малко помощ от в къщи, и един, който успява съвсем. Основния проблем е намирането на работа и наистина през първата година е най-трудно, човек не се е ориентирал още. Но в последствие обикновено се намира, по-лесно или по-трудно.

Накрая, но не по важност ;), прегледай темите в нашия форум (Холандия / Образование), има писано и за разходите, и по други интересни въпроси.

Успех!
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
Elena R

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот bknf » 23 Септември 2014, 07:21:29

Aко почнеш в макдоналдс например, сигурно ще можеш да изкарваш достатъчно - освен това, ориентирай се към това населено място, където е по-лесно да си намериш работа. Съответно в тая специалност, която те привлича.
В Германия, 20/ часа на седмица, ако смяташ по 12 евро/ час, 4 седмици/ месец са 960 на месец. А и здравната застраховка ти е по-ниска. 20 защото като студент толкова е разрешено.
Също така има и студентски общежития.

Ако ще да взимаш кредит, не забравяй че след 4 години ще си със съответния дълг към някоя банка. При което не знам, какви са там лихвените проценти и условията по кредита.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот boyko123 » 23 Септември 2014, 12:20:09

@bknf, не знам дали забеляза, че става въпрос за Холандия. Работата в Макдоналдс изисква определено ниво на холандски, поне доколкото аз съм запознат. Само с английски (както са повечето новопристигнали чуждестранни студенти) не става. Намира се и такава работа, но езикът е сериозен фактор, в този смисъл е различно от Германия.

А заемът, за който говоря, е от държавата, не от банка и условията за погасяване са описани на сайта.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 23 Септември 2014, 18:44:48

Да boyko123, но в началото видях и това:
В Германия е по-евтино да, но специалностите на английски са малко

Тоест, за Elena R е важно специалността да е на английски, може би защото не е сигурна в това, дали ще успее да научи местния език. Това обаче според мен не може да бъде валиден критерий. Има толкова много хора, научили и немския, евентуално и холандския по време на следването. Тия два езика според мен са и доста близки.

Тоя начален страх от непознатото и чуждото е напълно преодолим. Също така е и много по-лесно да се учи съответния език, след като човек живее в съответната държава. Дори и да не го е знаел дотогава.

Както и да се финансира на 100% самостоятелно при следването, да си намира все по-сложни работи - и да се развива напред.

Другото което е неизвестно е, за каква специалност става дума все пак.
А и след това, нали ако ще живее в тая държава, все пак ще необходим местния език - не само английския.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Elena R » 24 Септември 2014, 12:09:50

Благодаря за съветите сега ще разгледам и сайтовете, които сте ми пратили. Иначе съм се ориентирала към бизнес с езици, един от които да е холандският, така че да може това да ми помогне в търсенето на работа. Относто предложението да се ориентирам към по-голям град и аз си го мислех, за да мога да си намеря работа, но според родителите ми е по-добре по-малък град, където съответно наемите да са по-ниски.
Elena R
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 24 Септември 2014, 13:15:04

Elena R написа:Иначе съм се ориентирала към бизнес с езици, един от които да е холандският, така че да може това да ми помогне в търсенето на работа...

Хм, хм, аз мислех че си се ориентирала към учене ;). Не знам какъв бизнес имаш предвид, ако например подкараш нещо онлайн (преводи?), може да го правиш и оттук, разбира се. И ако дойдеш дори и с базови познания по холандски, това ще улесни търсенето на работа.

Има писано из форума за градовете, наемите и възможностите за работа, например тук. А за намирането на квартира, колкото по-рано започнеш да търсиш, толкова по-добре.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот zlateto » 24 Септември 2014, 14:31:49

boyko123 написа:Не знам какъв бизнес имаш предвид, ако например подкараш нещо онлайн (преводи?), може да го правиш и оттук, разбира се.

Девойката има предвид сигурно специалност Международни Икономически Отношения (МИО) :mrgreen:
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
boyko123

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1195 пъти

Мнениеот boyko123 » 24 Септември 2014, 14:34:27

Мда... тъкмо и аз се замислих по въпроса... като са ми далече студентските години, сега само бизнес ми в главата #-o. Ама останалото написано си остава в сила ;)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Loco » 3 Декември 2014, 15:07:16

На мен са ми необходими между 700-800 евро всеки месец за наем и храна, при условие, че пестя доста в сравнение с колегите ми. Излизам по заведения 1-2 пъти месечно и освен за храна и учебници, почти за нищо друго не харча, дори дрехи си пазарувам 2-3 пъти в годината, но в по-големи количества. Ако си намериш работа действително можеш да се издържаш сама. Аз в момента успявам сам, родителите ми плащат само годишната такса (за съжаление не мога да изкарвам толкова много с почасова работа, за да си плащам и образованието сам). Възможно е да кандидатстваш за т.нар. tuition fees loan, но пък тогава няма да можеш да получаваш student finance. Неприятното е, че не можеш да взимаш и двете едновременно, а трябва да избереш само едно.

Потребители благодарили на автора Loco за мнението (общо 2):
boyko123daisymm
Рейтинг: 8%

Loco
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 7 пъти

Назад към Образование