• Advertisement

За фиксираните бройки (Numerus Fixus)

Напред, науката е слънце!

За фиксираните бройки (Numerus Fixus)

Мнениеот stefist » 20 Ноември 2014, 19:34:35

Здравейте! Интересувам се от кандидатстване(бакалавър) в Холандия, но ме притеснява въпросът с Numerus Fixus (фиксираните бройки за места ) в някои университети . Доколкото знам не можеш да кандидатстваш в повече от един университет за една специалност с фиксирани бройки,докато не получиш отговор от университета , в който си подал, че не си приет. Ако някой знае, моля, нека сподели колко време след подаването на документи изпращат отговора си при тази система на избиране на кандидатите?
stefist
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: За фиксираните бройки (Numerus Fixus)

Мнениеот daisymm » 21 Ноември 2014, 12:56:07

stefist написа:Здравейте! Интересувам се от кандидатстване(бакалавър) в Холандия, но ме притеснява въпросът с Numerus Fixus (фиксираните бройки за места ) в някои университети . Доколкото знам не можеш да кандидатстваш в повече от един университет за една специалност с фиксирани бройки,докато не получиш отговор от университета , в който си подал, че не си приет. Ако някой знае, моля, нека сподели колко време след подаването на документи изпращат отговора си при тази система на избиране на кандидатите?

Здравей stefist,

мога да ти нахвърлям някои неща, но не съм студент в Холандия и не приемай информацията ми за окончателна. Ти с какъв език ще се пробваш? Защото има доста информация по темата на английски, немски и естествено холандски/нидерландски език.

Както и да е, ето ти малко първоначална информация в стил Википедия :mrgreen: :
  • Numerus Fixus се прилага само за някои учебни заведения/специалности, когато броя на кандидатите, отговарящи на критериите е по-голям от броя на предварително определените места, но това си го знаеш
  • кандидатства се за специалност, като имаш право само на три опита за дадена специалност, но само по един опит за дадена учебна година, т.е. за специалност X (където тя е с централно разпределение) можеш да кандидатстваш 3 пъти в рамките на 3 години (по веднъж на година) и после край. Внимание: има специалности, за които може да посочиш повече от едно учебни заведения.
  • за учебни заведения/специалности, където има е определен Numerus Fixus, местата се разиграват централизирано на нещо като лотария, а крайният срокът за регистриране за следващата учебната мисля че винаги е 15.05
  • регистрацията за учебни заведения/специалности става централизирано на сайта на STUDIELINK, но преди това е добре да прочетеш 10 пъти секцията с FAQ - Studielink
  • резултатите от лотарията за разпределение на местата по Numerus Fixus излизат през месец юли, като получаваш отговор директно от учебното заведение
  • може да се кандидатства едновременно за специалности с централизирано и децентрализирано разпределение. Ако получиш място и по двата вида разпределение, предимство се дава на мястото по децентрализираното, при което отпадаш от централизираната лотария
  • има и специалности, които не са централно разпределение. Информация за тях се дава на сайта на съответното учебното заведение, но това е друга тема
Сигурно съм забравил някой неща, така че ако има неясноти - питай пак ;-)
Пусни също така едно търсене в подфорума на Холандия за Studielink и ще намериш още информация по темата.
...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
stefistboyko123
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот boyko123 » 23 Ноември 2014, 01:36:14

Няколко малки допълнения към написаното от daysimm:

1) 15 май е срокът за регистриране като кандидат-студент в Studielink. За някои специалности с децентрализирана селекция дори по-рано. Но необходимите документи, вкл. диплома, могат да се изпращат до 23 юни. Ако не можеш дотогава да си получиш дипломата, можеш да поискаш отсрочка на срока.

2) "Децентрализирана селекция" е малко подвеждащ термин. Това всъщност е възможност универитетите да изразят предпочитание към определени кандидати, по каквито критерии те си решат. Предпочитанието "натежава" при лотарията, но не гарантира място. И процесът върви по подобен начин и в двата случая - кандидатства се през Studielink.

3) Ако имаш диплома с пълно отличие (6.00) от България, можеш да кандидатстваш за директно приемане в университета, заобикаляйки лотарията. Университетът решава дали да те приеме. Ако откаже, може да участваш в лотарията по общия ред.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
stefistdaisymm
Рейтинг: 8%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот daisymm » 23 Ноември 2014, 18:08:18

...
Ето и още някои неща по темата:
  • в документът STUDIENLINK - How to Apply for a Study Programme е описано много добре какво и как се прави при регистрацията за централизиран прием
  • при кандидатстване през Studielink кандидатите се разпределят в 5 различни групи (от А до Е) в зависимост от оценката си от средното образование. Кандидатите в група А имат 100% шанс за получаване на място, B=90%, C=60%, D=40%, E=30%. Преди време имаше някакво правило, чуждестранни кандидати да се поставят директно в група С, но това може и да е отпаднало.
И продължавай да четеш тук, за да знаеш ;-)
Успех :thumbleft:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
stefist
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот boyko123 » 23 Ноември 2014, 23:37:54

****** написа:Преди време имаше някакво правило, чуждестранни кандидати да се поставят директно в група С...

Там си e правилото, ******, на една позната сестра ѝ ще кандидатства догодина и е проверено... и тя е бясна, че щяла да има 1-2 петици в дипломата и затова няма шанс да се класира директно, а на това отгоре попада и в C-група :(
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
stefist
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот stefist » 23 Ноември 2014, 23:42:41

Благодаря за отговорите! O:) Аз попринцип съм 1-ви курс в България и мисля още сега да си подам документите, но съм си харесала една специалност с фиксирани бройки и след като резултатите излизат чак юли и системата те отхвърля от лотарията , както казвате, ако те приемат на нормален принцип, се чудя има ли смисъл да се рискува за нея...
ПП. Иначе с английски език мисля да пробвам.
stefist
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 24 Ноември 2014, 00:33:12

stefist написа:и след като резултатите излизат чак юли и системата те отхвърля от лотарията , както казвате, ако те приемат на нормален принцип, се чудя има ли смисъл да се рискува за нея...

Извинявай, ама аз не разбирам какъв е проблема, т.е. къде е риска? Те поначало бакалавърските програми на английски не са толкова много, щом си намерила нещо, което ти харесва, go for it... :)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Назад към Образование