• Advertisement

Лична карта, издадена преди 2010 г.

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци с шофьорските книжки и др.

Лична карта, издадена преди 2010 г.

Мнениеот stan7 » 1 Юни 2015, 18:11:22

Някой може ли да каже дали ще имам проблеми с адресна регистрация и намиране на работа с Лична карта издадена преди 2010 г. ? Благодаря ви.
stan7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 3 пъти

Re: Лична карта, издадена преди 2010 г.

Мнениеот boyko123 » 1 Юни 2015, 19:16:15

Не би трябвало да има проблем, стига личната карта да е валидна поне за 6 месеца напред. За адресна регистрация познавам лично един случай, когато се заядоха за оставащите 6 месеца. За адресна регистрация обикновено искат и акт за раждане и (понякога) удостоверение за гражданско състояние. Триезичните извлечения вършат работа без заверки.

За търсенето на работа също не би трябвало да има проблем, по точно ако има проблем, няма да е в личната карта :).

Успех!
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
stan7
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот stan7 » 2 Юни 2015, 06:13:50

Вчера ми написаха на пощата това:
И така, някъде в край на 2009 или началото на 2010 започнаха да издават лични карти по нов образец. Основната разлика е, че информацията на гърба на картата вече е изписана и на латиница, а не само на кирилица. Ако вашата лична карта е от стария образец (щом пишете преди 2010 би трябвало да е такава), то на гърба и ще има данни само на кирилица. С тези лични карти има проблем в Германия и не ги приемат, макар че формално нямат право на това. Казвам го от личен опит, защото моята не беше приета нито от общински власти, нито от банка, нито от здравна каса. Навсякъде ми искаха международния паспорт, защото много често се налага да записват датата на издаване или кой е издал документа, но понеже текста е само на гърба е само на български, не са сигурни дали ще вземат вярната информация. Знам че не са прави, но е трудно да ги убедиш в обратното

Иначе теорията по въпроса е, че би трябвало да приемат и старите образци на личните карти, но тогава човек се вкарва в голямо приключение да се обяснява и показва европейски директиви, да иска случаят му да бъде разгледан от по-компетентен служител и т.н., но всичко това е голяма загуба на време, особено в райони извън големите градове.

Общо взето като цяло май няма проблеми.

Потребители благодарили на автора stan7 за мнението:
boyko123

stan7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stan7 » 2 Юни 2015, 06:38:09

удостоверение за гражданско състояние

Предполагам, ако не си женен не се изисква? :mrgreen:
stan7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 2 Юни 2015, 10:36:30

По отношение на старите лични карти в Холандия имам следните наблюдения :)

1) Един познат в Хага регистрира майка си (мисля през 2012) с безсрочна лична карта от стария образец. Мина дори задължителната тогава регистрация в IND (имиграционната служба). Бяха се чудили хората как така е безсрочна картата, затова съм запомнил случая. Жената още си живее с тази лична карта, макар че в интерес на истината не си търси работа.

2) Въпросният случай с карта, на която ѝ остават по-малко от 6 месеца валидност, беше на един познат миналата година в Енсхеде. Проблема го направи общината в разгара на историята с "българските измамници". Човекът обаче е малко твърдоглав, запъна се и след известна разправия получи регистрация точно с тази карта. После отвори фирма (ЕТ) и малко след това се хвана на работа (на заплата). За картата там не са му създавали проблеми. Тази история има и продължение, ама вече ще е оф топик :).

Та на базата на това, и на факта, че тези лични карти са формално валиден документ за самоличност, написах, че не би трябвало да има проблеми. Както се вижда, в Германия е имало.

За мен лично работи добре комбинацията задгрраничен паспорт и (след известен престой тук) холандска шофьорска книжка. Но това е лично мнение, веднъж вече ме оплюха за него :)

stan7 написа:
удостоверение за гражданско състояние
Предполагам, ако не си женен не се изисква? :mrgreen:

В Енсхеде не се изисква в този случай. Ако обаче го представиш, влиза в системата им (GBA), че не си женен и ако някога потрябва такава информация (на мен ми се е случвало 1-2 пъти) може направо да се извади от тукашното кметство. Иначе трябва документ и от тук, и от България.

Между другото, има известни вариации в изисквнанията и процедурите за регистрация в зависимост от общината, най-точна информация може да получиш от съответната община - обикновено пише на сайта им.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
stan7

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот stan7 » 2 Юни 2015, 12:19:46

Ок, благодаря.

Иначе акта за раждане задължително ли е да се легализира или може само превод на оригинала, защото като българин съм роден в друга държава и нещата стават малко по-сложни.
stan7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 2 Юни 2015, 13:50:38

Тук съм вече в непознати води... Ако правилно разбирам, ситуацията е такава:
1) Имаш акт за раждане, издаден от трета държава (не Холандия и не България), но си български гражданин
2) Няма начин да извадиш в България въпросното триезично извлечение

В такъв случай важат правилата за документи издадени от въпросната трета страна и много зависи коя е тя. Тук има малко официална информация:
http://www.government.nl/issues/legalis ... -documents

Между другото, след по-внимателна справка с кметството в Енсхеде се оказа, че липсата на акт за раждане не е основание за отказ на адресна регистрация - актът може да се представи до една година след преместването в Холандия. Но в този случай когато се издава удостоверение за адресна регистрация (uittreksel GBA) в него пише, че информацията за лицето е непълна. Какви последици може да има това, нямам представа... Също не знам как стои въпроса в други общини, вероятно по подобен начин.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот stan7 » 2 Юни 2015, 14:38:46

Роден съм в Молдова, но съм българин и нямам молдовско гражданство. От общината в България ми казаха, че само от Молдова може да се направи дубликат с апостил. На мен ми е малко сложно, защото съм роден там и нищо повече. Консула им в София ми отказа съдействие, тъй като не съм молдовски гражданин. Или трябва да отида до Молдова или само с пълномощно чрез някой.

Имам акт за раждане, но преводачите ми казаха, че не могат да го легализират, защото няма апостил. Ей това му се вика набутвация. :mrgreen:

Добре, че имам още няколко варианта, които да пробвам. :mrgreen:
stan7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 2 Юни 2015, 22:33:34

Опитай се да убедиш по някакъв начин консула или някой друг служител.
Ти си се родил там, значи можеш с нещо да аргументираш.
Или му плати - по-добре, отколкото ако ще ходиш до там и обратно.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
stan7

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот malak_pit_bull » 2 Юни 2015, 23:00:48

stan7 написа:Вчера ми написаха на пощата това:
И така, някъде в край на 2009 или началото на 2010 започнаха да издават лични карти по нов образец. Основната разлика е, че информацията на гърба на картата вече е изписана и на латиница, а не само на кирилица. Ако вашата лична карта е от стария образец (щом пишете преди 2010 би трябвало да е такава), то на гърба и ще има данни само на кирилица. С тези лични карти има проблем в Германия и не ги приемат, макар че формално нямат право на това. Казвам го от личен опит, защото моята не беше приета нито от общински власти, нито от банка, нито от здравна каса. Навсякъде ми искаха международния паспорт, защото много често се налага да записват датата на издаване или кой е издал документа, но понеже текста е само на гърба е само на български, не са сигурни дали ще вземат вярната информация. Знам че не са прави, но е трудно да ги убедиш в обратното

Иначе теорията по въпроса е, че би трябвало да приемат и старите образци на личните карти, но тогава човек се вкарва в голямо приключение да се обяснява и показва европейски директиви, да иска случаят му да бъде разгледан от по-компетентен служител и т.н., но всичко това е голяма загуба на време, особено в райони извън големите градове.

Общо взето като цяло май няма проблеми.

От моя опит се съгласявам в общи линии с това, което си получил по пощата.
Едно обобщение от мен,което може би ще ти помогне: Има 2 основни случая по въпроса със старите лични карти (и моята е от старите).
1. Елементарна легитимация: няма проблем. Примерно на летище или ако полицай те провери.
2. Регистрация в обществена служба (примерно общината ии пощата) или да речем банка: Тогава недоразуменията ти са според мен в кърпа вързани. Описание на причините ти сам си получил по пощата.
Аз лично имах проблем в пощата веднъж при един твърде съвестен служител, който искаше да ми запише Бг-адреса и издателя на личната карта. Човекът съвсем учтиво ми обясни, че не разбира написаното на кирилица. В този случай и 100 европейски директиви не биха помогнали :)
Така че аз на твое място бих задействал процедура за нова лична карта или задграничен паспорт (или други варианти). Доколко ти самият имаш време и възможност за това само ти си знаеш. Желая ти успех в начинанията в германско.

П.С.: Аз на твое място не бих давал пари на никакъв обществен (БГ/Молдовски-) служител. Рискът е твърде голям - даже и да му платиш той не ти е длъжен по никакъв начин и ако те прецака чрез собствената си некомпетентност / нежелание / други фактори, после можеш да се оплачеш само на арменския поп :)

Потребители благодарили на автора malak_pit_bull за мнението:
stan7

Аватар
malak_pit_bull
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 52 пъти

Мнениеот stan7 » 3 Юни 2015, 16:11:06

Общо взето при мен нещата ще станат само с упълномощаване на лице в съответната страна за издаване на акт за раждане. Така ще направя.

За личната карта мисля да не си вадя нова. Доколкото разбрах от различни източници в Холандия нема да има проблеми. ;-)
stan7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот KVS » 25 Юли 2015, 23:53:13

stan7 написа:Роден съм в Молдова, но съм българин и нямам молдовско гражданство. От общината в България ми казаха, че само от Молдова може да се направи дубликат с апостил. На мен ми е малко сложно, защото съм роден там и нищо повече. Консула им в София ми отказа съдействие, тъй като не съм молдовски гражданин. Или трябва да отида до Молдова или само с пълномощно чрез някой.

Имам акт за раждане, но преводачите ми казаха, че не могат да го легализират, защото няма апостил. Ей това му се вика набутвация. :mrgreen:

Добре, че имам още няколко варианта, които да пробвам. :mrgreen:

Синът ми е роден в Канада и има двойно гражданство. Акт за раждане и всякакви бг-документи му вадим без проблеми от общината, където е регистриран. Какви консули???
KVS
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 0 пъти

Назад към Документи