• Advertisement

Проблеми със съседи заради шум

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Проблеми със съседи заради шум

Мнениеот daisymm » 9 Юли 2012, 23:02:43

Здравейте,

преди да представя преблема си искам да ви помоля за конкретни мнения, съвети и отговори по темата. Предварително искам да съобщя, че консултацията ни с адвокат тепърва предстои.

Ние сме семейство с две деца на 6 г. (син) и 13 г (дъщеря). От два месеца сме в ново жилище на последен (трети) етаж. Преди да се нанесем, жилището е било необитаемо около 1 г., а преди това там е живяла възрастна жена (тези две подробност може би са от съществено значение). Сградата е гредоред и още през първата седмица съседите, които живеят под нас ни се оплакаха, че сме създавали много шум. Не знаех какво да им отговоря, защото единствения източник на шум би могъл да бъде нашето движение из жилището (не сме правили ремонти в помещенията, нямаме музикална уредба, по онова време още не бяха ни пуснали дори сигнал от кабелната телевизия).

Отговорих на хората, че ще се опитаме да променим нещо, което и направихме, в смисъл че се опитахме със съпругата ми да затегнем максимално дисциплината по време на игра на сина ни. Междувременно съседите под нас идваха да се оплакват още няколко пъти все от шума, който сме им причинявали.

Докато си течеше времето оплакванията на съседите ни се поразредиха. Точно си помислих, че сме намерили баланса, кога вчера получихме подписано от тях писмо, в което официално за последен път ни предупреждават:
(1) да спазваме времето за покой 13.00-15.00 ч. и 22.00-7.00 ч. (което и правим)
(2) да не тичаме и скачаме из жилището (което и без това не правим, децата ни също)
(3) да не тичаме надолу по стълбището (ако се е случвало е било голямо изключение)
(4) да не тряскаме входната врата на кооперацията (дори и да ни се е случвало някога вече отдавна е минало. В същото време имаме съседи, които редовно оставят вратата да се затвори по този начин.)

Понеже в началната фаза на техния оплаквателен период нещата се свеждаха до обвинения по т.1 и т.2, а във въпросното писмо са включени две нови провинения, т.е. желанието им да намерят под вола теле еволюира, аз си правя следните изводи:
(а) тези хора на всяка цена са решили да не ни оставят на мира
(б) информирали са се за шансовете си за (не)успех, при едно оплакване за нарушения само по т.1 и т.2 и ...
(в) ... за да увеличат шансовете си да ни омаскарят са решили (или са подучени) да добавят и нови провинения

И така, въпросните хора явно се готвят упорито за битка. Косвено разбрахме, че вече са ни обсъждали и с останалите съседи от входа. И тук следват моите въпроси:
(i) каква изобщо би могла да бъде целта на тези хора? От наша гледна точка не нарушаваме реда в и извън сградата по никакъв начин. В много отношения сме дори по-прецизни от нашите съседи-немци.
(i i) какви са ни шансовете (и начините), при официално оплакване от тяхна страна, да докажем правото си?
(i i i) изобщо трябва ли да доказваме ние своята невинност или какви способи биха използвали те да докажат своята теза, при положение, че действително не причиняваме шум?
(i i i i) струва ли си превантивно да предприемем нещо и какво?

Кои са срещу нас:
- съседите под нас – семейство около 30-те без деца
- съседите срещу тях - семейство около 30-те без деца
- съседките от етаж 1 – и двете са вдовици в пенсионна възраст (силно надяващи се на помощта на другите две семейства, когато има проблеми)

И накрая, при неблагоприятен за нас развой на нещата и достигане до съд имаме таен коз. В един следобед, когато трябваше да изслушаме поредното оплакване на съседите ни, имахме на гости немско семейство, което остана учудено от техните претенции и е готово да свидетелства в наша полза (дано да не се налага да го правят).

Ами това е, не можах да опиша проблема по-накратко. Сега може да коментирате на воля (предварително благодаря за което)!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Спор и проблеми със съседи заради шум

Мнениеот ysmivka » 10 Юли 2012, 11:53:00

****** написа:(i) каква изобщо би могла да бъде целта на тези хора? От наша гледна точка не нарушаваме реда в и извън сградата по никакъв начин. В много отношения сме дори по-прецизни от нашите съседи-немци.

Здравей ******, аз както и вероятно много други хора съм си задавала много пъти този въпрос. Отговора не зная, имам няколко хипотези. Не твърдя че съм на 100% права но има следната тенденция:Изображение, или чужденците са за да ни работят, много, много да не мрънкат, това си е нашата държава, ние колим, ние бесим. Второто ми предположение е че това е начин да решите сами да си тръгнете, след като нямат законно право. В същото време обаче техни фирми набират хора от източна европа, в бюрата по труда е пълно също с обяви за работа, тези хора получават възможно най–непривлекателни договори [-X .
За проблема който имате, какво да ти кажа, немците казват: man muss sich durchsetzen, или вие или те, моя опит до сега показва че няма друго решение. Пробвайте да поговорите, да потърсите компромисно решение както казва popwill, или адвокат да напише опровержение. Разчитайте само на себе си, не се доверявайте на “прятели“ били те немци или българи, не знаеш те на какъв хал са. Пиши тук, ще удряме по едно рамо :)
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот velingrad » 10 Юли 2012, 12:37:56

Можете да опитате разговор със съседите, но малко или много ме съмнява, че ще имате успех.
От друга страна, правото е на ваша страна. Рядко, ама много рядко съд, отсъжда срещу деца. Запазете спокойствие и прочетете:

Die rechtliche Lage
An die gesetzlich vorgeschriebenen Ruhezeiten - 13 bis 15 Uhr und 22 bis 7 Uhr - sollten sich generell auch Kinder halten, im Zweifelsfall müssen die Eltern dafür Sorge tragen, dass die Kinder niemanden stören. Nach einer Entscheidung des Bundesgerichtshofes muss jedoch Lärm "als Begleiterscheinung kindlichen und jugendlichen Freizeitverhaltens" in "höherem Maße" durch Nachbarn hingenommen werden (Az: V ZR 62/91). Wenn Kleinkinder in der Wohnung schreien, ist das von den Nachbarn auch nachts als "natürliches Verhalten des Kindes" hinzunehmen (AG Bergisch Gladbach, Az: 26 C 14/82 sowie ähnlich OLG Düsseldorf (Az.: 9 U 218/96). Werden Nachbarn allerdings unzumutbar gestört, können sie bei den Eltern oder dem Vermieter eine Unterlassung verlangen. In schweren Fällen kann der Vermieter die Ruhestörer sogar wegen Verletzung vertraglicher Pflichten abmahnen beziehungsweise kündigen.
Konkreter Fall
Familie L. wohnt mit ihren zwei Kinder - drei und sechs Jahre alt - in einem Zwei-Familien-Haus im Erdgeschoss. In der Wohnung über ihnen lebt das kinderlose Ehepaar Schmidt. Immer wieder kommt es zu Ärger - zuletzt als der dreijährige Leon krank ist und laut weinend die Einnahme seines Medikamentes verweigert. Herr Schmidt schellt an der Tür und beschwert sich bei der Familie über den Lärm. Ein anderes Mal ärgert er sich darüber, dass die Kinder laut rufend im Garten Fußball spielen oder ausgelassen mit Wasser herumspritzen. Die Mutter der beiden Kinder ist ihrerseits genervt und bittet den Nachbarn um Verständnis.
Spielbedürfnis von Kindern hat Vorrang
Solche Vorkommnisse sind keine Einzelfälle. Immer wieder prallen die Tobebedürfnisse mit den Ruhebedürfnissen der Nachbarn aufeinander. Grundsätzlich hat der Gesetzgeber in der neuen Rechtssprechung entschieden, dass das Spielbedürfnis von Kindern Vorrang hat. Das Bedürfnis von Kinder ungestört zu toben, schreien, lachen oder weinen steht also über dem Ruhebedürfnis von Nachbarn. Von Mitbewohnern wird eine erhöhte Toleranzgrenze gegenüber Kinderlärm erwartet. Dieser wird damit ganz anders bewertet als zum Beispiel der Lärm durch das Abspielen von Tonwiedergabegeräten, weil "Kinderlärm eine notwendige Ausdrucksform und Begleiterscheinung des kindlichen Spielens darstellt, die nicht generell unterdrückt oder auch nur beschränkt werden kann" (Entscheidung des Oberlandgerichts Düsseldorf).
Ruhe in der Mittagspause?
Immer wieder fordern Nachbarn eine ungestörte Mittagsruhe ein. Gesetzlich geschützt ist aber nur die Nachtzeit zwischen 22:00 Uhr und 6:00 Uhr, gleiches gilt für Sonn- und Feiertage. Dementsprechend ist es Kindern unter zwölf Jahren auch erlaubt, in der Mittagszeit oder sonntags auf dem Spielplatz zu spielen, wenngleich sie sich möglichst leise verhalten sollten. Die meisten Gerichte haben befunden, dass es eine „unbilligende Einschränkung“, insbesondere im Winter, sei, die Mittagszeit und den Sonntag vom Spielen auszuschließen. Aber auch in der Zeit, kann niemand erwarten, dass Babys nicht schreien, während von Schulkindern erwartet wird, dass sie sich an die gültigen Zeiten halten.
Mittagsregelung in der Gemeinde oder im Vertrag?
In den meisten Bundesländern gibt es keine allgemeine Mittagsruhe mehr. Die Gemeinden haben aber die Möglichkeit, selbst entsprechende Regeln zu beschließen. Auch privatrechtliche Regelungen in Form von Hausordnungen oder Mietverträgen können wirksam sein. Diese können auch das Spielen auf Außenanlagen verbieten, so dass den Eltern nichts anderes übrigbleibt, als den nächstgelegenen Park oder Spielplatz aufzusuchen. Nach den neuen Gesetzesvorschlägen der SPD könnte sich das nun in Zukunft ändern.
Trotzdem: Es gibt auch Grenzen
Auch wenn es für Kinder wichtig ist, zu toben, draußen zu spielen und auch mal laut sein zu dürfen, sollten selbstverständlich auch Eltern und Kinder Rücksicht auf die Bedürfnisse Anderer nehmen. Eltern sollten ihren Kindern ganz klar Grenzen aufzeigen. So ist es sicher gerechtfertigt, wenn sich Nachbarn darüber ärgern, dass Kinder sonntags morgen um halb acht zum Bobby-Car-Fahren nach draußen geschickt werden. Auch wenn das Schlagen gegen das Kellergeländer im Garten für das Kind wundervoll klingt - aus Rücksicht auf die Nachbarn sollten solch unnötigen Lärmquellen verboten werden. Kindern sollten, besonders wenn sie älter werden, lernen, dass ein harmonisches Zusammenleben nur möglich ist, wenn jeder nicht nur auf seine eigenen Bedürfnisse schaut, sondern zumindest auch ein Stück weit die anderen im Blick hat. Sich nur auf Gesetze zu berufen, wird da sicher nicht immer der richtige Weg sein.

http://eltern.t-online.de/wie-viel-laerm-von-spielenden-kindern-muessen-nachbarn-hinnehmen-/id_18360698/index

Kinder dürfen laut sein. Die Gerichte sind sehr kinderfreundlich. Spielende Kinder verursachen Lärm, und das dürfen sie. Vor allem in Mehrfamilienhäusern sind Geräusche von Kindern ortsüblich und damit zu dulden. Das Interesse an Ruhe muss hinter dem Ziel einer kinderfreundlichen Umgebung zurückstehen. Also ist Kinderlärm auch in der Mittagszeit erlaubt. Die von Kindern möglicherweise ausgehenden Beeinträchtigungen sind von den Hausbewohnern hinzunehmen- soweit es um typisches und altersbedingtes Verhalten geht. Kinderlärm ist eine unvermeidbare Lebensäußerung und Ausdruck eines ganz natürlichen Spiel-, Mitteilungs- und Bewegungsdranges der Kinder,. so das Landgericht Bad Kreuznach. Und weiter: Von Nachbarn sei eine erhöhte Toleranz zu fordern. Außerdem - Kinderlärm ist kein Grund zur Kündigung. (Az. 1 S 21/01)

Das Amtsgericht Hamburg-Altona entschied, dass eine Klägerin die Unterlassung von Kinderlärm nicht verlangen kann. (GeschäftsNr. : 316 C 510/01)

Kinderlärm ist auch in der Ruhezeit von 13 bis 15 Uhr erlaubt (OLG Düsseldorf, Az U 51/95).
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 10 Юли 2012, 13:01:52

Честно казано като прочетох историята и се втрещих.

Прочетох я вчера, отговарям днеска.

Този подход на немците е едно нещо, с което никога няма да свикна. Вечното заплашване с адвокати и т.н. Само дето доста плашат и рядко правят нещо.

Обаче знаеш ли какво? Ако преди години щях да се уплаша и да ходя като катеричка, сега бих подходил съвсем различно. Следващият път когато ви звъннат на вратата и ви притеснят бих дигнал джиесема и звъннал на полицията пред тях като пускаш оплакване за тормоз. Защото това си е точно каквото правят. Психически и физически.

От този момент нататък има следните варианти:

1. Скатават се и се изнасят след 3 месеца
2. Скатават се и остават като никога няма да се сприятелите, но то това така или иначе е рядкост и едва ли ви е важно.
3. Стигате до съд и печелите.
4. Стигате до съд и губите.
5. Свързвате се със собственика и обяснявате каква е ситуацията като питате дали може да помислят за някакво решение свързано с допълнителна изолация и/или подова настилка. Като се замисля като че ли най-разумното решение на конфликта.

Според мен 1. и 2. са по вероятни от 3. За мен 4. и 5. са с много малък шанс.

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението:
daisymm

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот bromma » 10 Юли 2012, 14:24:03

За съжаление това е един много популярен проблем и тук. Ние бяхме от "другата страна" - над главата ми тичаха, въпреки че апартаментът беше с бетонова плоча, думкането беше осезаемо. Дотолкова ме бяха изнервили, че дори и когато бяха тихи, аз неволно се ослушвах за шум (като оня виц, с обувките по стената). Въпреки оплакванията ни към местния уж всесилен домсъвет, нищо не се промени. Накрая продадохме апартамента - не само по тази причина - и се изнесохме.
А пък ysmivka е съвсем права: винаги най-напред стои "ония, (наречи ги с квито искаш обиди) чужденците". Ако бяхте немци, щеше по друг начин да изглежда случая. Мисля, че дори и да спечелите чрез адвокат или съд, ще изнамерят по-рафиниран начин за тормоз.
Моят съвет е, сменете жилището!
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот ysmivka » 10 Юли 2012, 16:19:47

popwill написа:Това е така, обаче колко ще го направят? Особено Българи, пък и знаеш ли ги как са с езика и т.н.?

Има българи които ще го направят, доколко ще им обърнат внимание или предприемат нещо действително е друг въпрос.
bromma написа:Накрая продадохме апартамента - не само по тази причина - и се изнесохме.

И като се преместихте автоматично станахте местни ;-) , и случайно ви върнаха данъка за придобиване на имущество.
Мисля че ****** е под наем, а знаеш ли колко време, нерви и пари е едно преместване?
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Mr.Bombastic » 10 Юли 2012, 16:32:46

Видях си мнението пост и нещо нагоре преразказано, но това не ме учудва. Ходенето на адвокат е свързано с време и пари, обаждане в полицията или заплашване с такава за този своеобразен тормоз си е ясна индикация, че не трябва да се закачат с вас освен ако не искат съдебен спор. А ако наистина закона ви пази вас, а изглежда е така, те при всички положения го знаят това и се опитват да ви сплашат. Точно затова такива хора са ми много гадни и нетърпими.

Винаги се опитвам да се разбера с хората нормално, но май нещата са поназряли, а и те не изглеждат мн разбрани.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот daisymm » 10 Юли 2012, 22:48:07

Първо искам да благодаря на всеки един за изказаното мнение и подадената информация. Дадохте ми енергия и някои нови отправни точки, по които да действам.

Mr.Bombastic написа: Ако преди години щях да се уплаша и да ходя като катеричка ...

Mr.Bombastic, съсипа ме с написаното. По-крато и ясно не може да се каже. Веднага осъзнах, че ние малко по малко се превръщаме точно в това, само и само да угодим на хора, чиято граница на търпимост просто липсва. Осъзнах, че повече не бива да се депримираме и да стресираме децата с непрестанни забележки, а трябва да отстояваме правото си, дори и да гледаме през следващите няколкоседмици, месеци или години намусени физиономии.

velingrad написа: Можете да опитате разговор със съседите, но малко или много ме съмнява, че ще имате успех.

Ние сме едно сравнително спокойно семейство и ни се иска да запазим добрия тон. Същевременно все повече се убеждавам, че претенциите на съседите под нас са несъстоятелни (добавените провинения за нарушаване на реда в общите части подсказва слабостта на аргументите им за причиняван от нас силен шум в жилището и явно не са достатъчни, за да ни атакуват). Вече имах два опита за разговор по проблема с тях, за съжаление безрезултатни. Позицията им е, че ние сме прекалено шумни в часовете за покой, особено след 22 ч. Винаги, ежедневно, просто варвари ...

popwill написа: ... слезте у тях да видите на какво се дължи шума и ако е дори при нормално ходене се чува, няма какво да се направи, да се оплакват на наемателя (фирмата) да оправя пода.

Има един факт, който може би не е за пренебрегване. След една от забележките на съседите ни (единствената, за която имат 100% основание, защото бяхме оставили пералнята ни да работи до 22.20 ч.) аз се бях почувствал виновен. На следващия ден взех добра бира и още нещо (вече не си спомням какво), отбих се да се извиня повторно на хората и им оставих нещата, които бях купил. Те пък ме поканиха да вляза и за пореден път започнаха да ме облъчват, как шума не се издържа и че трябва нещо да се направи. Без да искам се озовах в епицентъра на „шума”, толкова силно смущаващ тяхното ежедневие, защото моите хора си се разхождаха отгоре. Действително се чуваше ходенето им, а тавана от време на време вибрираше. Но тогава видях нещо, което със сигурност допринася за влошаване на положението, ако не с шума, то поне с вибрациите. Забелязах, че холът беше обединен (увеличен) с една от стаите, като беше махната стена, а очертанията на съществувалата стена личаха през тапетите. Стори ми се странно, защото за сгради с гредоред стените не са просто прегради, а носещи конструкцията елементи. Тази стена ние я имаме и тя натиска средата на техния таван в хола.

Макар че сме под наем, не искаме на този етап да мислим за преместване. Не че едно преместване ще ни уплаши. За последните 15 години сме се местили 5 или 6 пъти (нито веднаж обаче причината не е била неспазване на обществения ред). По тази причина в момента обмислям следните три възможности:

(1) Да покана всички съседи от входа на общ разговор, в който всеки един от тях да си каже с какво сме смутили неговото ежедневие, след появата си.
(2) Да помоля всеки съсед (освен образите, които живеят под нас) персонално да напише, в предварително подготвен от мен формуляр, какви забележки има към нас по отношение спазването на реда в общите части.
(3) Да се срещна с адвокат, който да подготви опровержение.

Все още се колебая дали да опитвам т.1 или т.2. Не съм оптимист по отношение реакцията на съседите. Просто не мисля, че ще ми съдействат, въпреки че аз действително се интересувам от тяхното мнение и желая да съставя една по-обща картина на ситуацията.

От друга страна не ми се иска да действам директно с адвоката, защото е много вероятно с това просто да подхраня озлоблението на съседите. Защото ако решат да ни злепоставят и започнат да ни дебнат, все за нещо ще ни хванат в издънка. Чудя се как имат енергия за такива неща, а не я използват за нещо смислено.

ysmivka написа: Не твърдя че съм на 100% права но има следната тенденция: или чужденците са за да ни работят, много, много да не мрънкат, това си е нашата държава, ние колим, ние бесим.

В заключение ще кажа само, че на предишния ни адрес ни беше нужна почти 1 година, за да разберат съседите ни що за хора сме и да престанат в крайна сметка да ни обвиняват за всяка една възникнала нередност. Дали на сегашния си адрес ще успее да намалим този период, само времето ще покаже.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот robo-pat » 10 Юли 2012, 23:39:15

Здравейте ******,

както вече се написа вече по-горе запазете си спокойствието, съобразявайте се докъдето е възможно и не се притеснявайте от заплахите!
След като и закона е зад вас, тогава няма нужда и от какво да се притеснявате.
Лично аз, при наличие на правна застраховка, бих действал про-активно и бих ги заплашил с адвокат съответно бих завел дело, поради това, че ме тормозят мене и семейството ми и ми ограничават личната свобода и пространство. Ако ми се качат горе дами звънят отново бих се обадил веднага в полицията!

Можете да се опитате да разговаряте още веднъж с тях и съседите, опитването с добро да се реши проблема, винаги се посреща положително от разумни хора...

Стискам Ви палци!

РП

Потребители благодарили на автора robo-pat за мнението:
daisymm

Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот bromma » 11 Юли 2012, 13:41:00

И като се преместихте автоматично станахте местни , и случайно ви върнаха данъка за придобиване на имущество.

Неее, никога не ставаме "местни". Когато на едно място се чувствам не на място, сменявам мястото.
Данък придобиване тук няма, има данък печалба при продажбата. Е, платихме си го.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот martin_sz » 11 Юли 2012, 16:12:03

друго предположение:

съседите ви имат ли интерес да ви изгонят по-скоро?
Как беше при мен - тъй като бях под наем временно за една практика 3месеца, явно не са имали други кандидати и за това са дали на мен жилището.
След около месец започнаха оплаквания че много ток и вода съм харчел (при положение че е WARM наема).
После ми спряха интернета, които получавах от тях, под предлог че нямало повече място на рутера.
Моето предположение че са намерили друг наемател за много по-дълъг срок и за да не го изпуснат, гледаха как по-скоро да ме изтикат.
martin_sz
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот ysmivka » 19 Септември 2012, 14:05:06

Има ли развитие по случая? Споделянето ако не друго, разтоварва.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот daisymm » 19 Септември 2012, 17:41:34

ysmivka написа:Има ли развитие по случая? Споделянето ако не друго, разтоварва.

Смятам да изчакам още малко, преди да направя обобщение на случилото се. Накратко, редуват се периоди на проява на раздразнителност (вкл. скачане в таванските помещение над нас, нацупени физиономии при среща по стълбите и подминаване без поздрав) и периоди на привидно спокойствие (усмивки, сърдечни поздрави и т.н.) от страна на съседите под нас.

Ние междувременно записахме сина си на акордеон и се налага той да се упражнява и у дома. В договора за наем и правилникa зa вътрешния ред нямаше нищо по темата "Музикални инструменти". Говорихме с дамата, която ни е лицето за контакт с наемодателя. Тя потвърди, че трябва да се спазва единствено времето за почивка. Все пак написах кратко писмо до съседите си, за да ги уведомя за предстоящите опити на сина ни да свири. Поисках и мнението им в кои часове и в кое помещение да става това, така че да ги притесняваме възможно най-малко. Те взеха, че дойдоха и двамата и с безкрайно благ тон ми заобясняваха как това било нещо естествено (детето да свири у дома), как изобщо нямали нищо против, колко много се радвал и т.н. Толкова неестествено се държаха, че чак се наложи да ги попитам няколко пъти дали правилно са разбрали за какво точно съм им писал и какво предстои...

Ей такива неща стават, до сериозни притеснения от тяхна страна не се е стигало. След време обещавам да резюмирам тази история.
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daisymm » 10 Октомври 2012, 17:15:48

ysmivka написа:Има ли развитие по случая? Споделянето ако не друго, разтоварва.

Ето поредната порция информация по случая. За пореден път сме притиснати. Разликата този път е, че сме предупредени съвсем официално.

При нас всичко си вървеше по един и същи начин, нито сме станали по-буйни, нито по-агресивни. Но днес получихме Beschwerde от Wohnungswirtschaft-а, което гласи:

Wir habe davon Kenntnis erhalten, dass Sie nicht vertragsgemäß verhalten und somit den Hausfrieden in erheblicher Weise durch Lärmbelästigungen bzw. Ruhestörungen wie ständiges lautes Poltern und Trampeln, gestört haben.

Ihre Werhaltensweise kann von uns und den Mietern des Haus nicht geduldet werden.

Wir fordern Sie dringen auf, derartige Ruhestörungen zu unterlassen und sich zukünftig, unter Beachtung der Hausordung und der allgemein üblichen Regeln des Zusammenlebens in einer Gemeinschaft, vertragsgemäß zu verhalten.

Sollten Sie unserer Aufforderung nicht nachkommen, so müssen Sie mit einer Abmahnung bzw. einer fristlosen Kündigung des Mietvertrages wegen Vertragsverletzung rechnen.

Много ми е неприятно, че ни представят такива, каквито мисля че не сме. Но написаното, освен че е обидно, е и доста притеснително. Така че, приемам всякакви съвети за последващи действия от наша страна.

Единствено не искам да дискутирам варианта смяна на жилището на този етап.

P.S. Добавям предишното писмо, което получихме от съседите си през месец юли. Мисля, че ще бъде полезно да се проследи как се е разглеждал проблема тогава и как е представен той към днешна дата.

08.07.2012

...

Wir wenden uns Heute schriftlich an Sie, um eventuell bestehenden Sprachbarrieren zu umgehen, betrachten Sie dieses Schreiben bitte zugleich, als letzten Versuch von unserer Seite her eine friedliche Einigung mit Ihnen zu finden!

Wir habe vollstes Verständnis für Familie mit Kindern, dennoch möchten wir Sie bitten, sich an gewissen Regeln zu halten, um sich in die Hausgemeinschaft zu integrieren!

Trotz mehrmaliger Hinweise nimmt die Lärmbelästigung von Ihrer Seite her nicht ab, Kinder können draußen toben, nicht über den Köpfen der Mieter, Treppen kann man runter gehen, nicht springen und auch Haustür und Wohnungstür kann man leise schliesen!

Es ist eine Form des Anstandes auf andere Mitmenschen Rücksicht zu nehmen! Wir bitten Sie nun ein letztes Mal die gesetzlichen Ruhezeiten von 13.00-15.00 Uhr und 22.00-07.00 Uhr einzuhalten und auch sonst ein wenig Ruhe einkehren zu lassen!

Es ist im Interesse Aller, sonst sehen wir uns gezwungen andere Wege einzuleiten! Wir freuen uns auf Ruhe und gute Nachbarschaft!
Последна промяна daisymm на 10 Октомври 2012, 18:42:18, променена общо 1 път
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот velingrad » 10 Октомври 2012, 18:13:43

Sofort widersprechen!

За съжаление, явно съседите са решили да не се разбирате. Потърсете помощ при Mieterbund.

И няколко дреболийки за прочет:

Ruhestörung: Vermieter muss Lärm beweisen

Abmahnung gegen Mieter wegen Lärm rechtlich wirkungslos

Mieter können nicht gegen Abmahnung vorgehen

Kündigung wegen Ruhestörung

Стискам Ви палци!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
daisymm

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти