• Advertisement

Дайте решение на проблема ми с колежката ми без да напусна?

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: Дайте решение на проблема ми с колежката ми без да напусна?

Мнениеот max » 15 Юни 2015, 20:59:40

Аз бачкам в конкурентната фирма на старата, в която беше мобингът. Веднага ме поканиха и одобриха щом разбраха, че съм работил в конкурент номер 1 на тяхната фирма =D> Искаха да знаят защо само 6 месеца съм работил и аз им разказах за мобинга и прочие. И те само се засмяха, казаха, че в тяхната фирма няма мобинг. При сключването на договора казаха "много се радваме, че ще работите за нас", как се завъртат нещата ;-)
Тази фирма е в Хамбург Алтона и е много по-голяма от старата и с много по-дълъг опит. Сигурно от старата фирма вече съжаляват, че послушаха онази маймуна.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот CHBG » 17 Юни 2015, 14:03:36

max написа:Аз бачкам в конкурентната фирма на старата, в която беше мобингът. Веднага ме поканиха и одобриха щом разбраха, че съм работил в конкурент номер 1 на тяхната фирма =D> Искаха да знаят защо само 6 месеца съм работил и аз им разказах за мобинга и прочие. И те само се засмяха, казаха, че в тяхната фирма няма мобинг. При сключването на договора казаха "много се радваме, че ще работите за нас", как се завъртат нещата ;-)
Тази фирма е в Хамбург Алтона и е много по-голяма от старата и с много по-дълъг опит. Сигурно от старата фирма вече съжаляват, че послушаха онази маймуна.

max , отговорът ти е меко казано странен и, извинявай, недобър като съвет - особено в случай като гореописния.

Първо: Мобингът като явление е мнооого труден за идентифициране както от юридическа, така и от психологическа гледна точка. Може с увереност да се говори за мобинг едва тогава, когато едната страна (жертвата) е изрядна във всяко едно отношение, а другата (агресорът) цели с агресията си единствено и само ликвидиране на жертвата, но ... подобна ситуация може да се установи само от трета, независима страна и то след вземане под внимание на редица доказателства. Ето защо не можем да приемем, че както в случая на Tangerine88 , така и в твоя случай е налице мобинг: Не сме изслушали и другата страна. Може да се окаже, че просто един междуличностен конфликт (в който обикновено и двете страни са както агресори, така и жертви) се възприема от всяка страна като мобинг спрямо нея.

Второ: Напускането след шест месеца работа в една чужда страна и то особено в случай, че не е за първи път, не е за препоръчване. Колкото и да не ни харесва да ни сравняват нас като "Ausländer" с местните, кандидатсвайки на чуждия трудов пазар, трябва да го приемем като нормално. Така е във всяка една страна.

Трето: За първи път чувам за случай, при който кандидат за работа разказва за наличие на мобинг на предишното му работно място по време на интервю за нова работа и получава тази работа. Ако това е вярно, то ти си щастливец, извадил голям късмет, защото това е най-голямата издънка, която може да направи един Bewerber по време на интервю (Vorstellungsgespräch). Поразрови се из немски сайтове, даващи съвети за това, какво трябва да се казва по време на интервю за работа и какво - не, и ще разбереш защо (ако не си разбрал досега).

Това от мен като препоръка! Успех! :thumbleft:

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението (общо 3):
bknfonufriyolga
Рейтинг: 13%

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот onufriy » 17 Юни 2015, 15:09:25

CHBG написа:
max написа:Аз бачкам в конкурентната фирма на старата, в която беше мобингът. Веднага ме поканиха и одобриха щом разбраха, че съм работил в конкурент номер 1 на тяхната фирма =D> Искаха да знаят защо само 6 месеца съм работил и аз им разказах за мобинга и прочие. И те само се засмяха, казаха, че в тяхната фирма няма мобинг. При сключването на договора казаха "много се радваме, че ще работите за нас", как се завъртат нещата ;-)

Второ: Напускането след шест месеца работа в една чужда страна и то особено в случай, че не е за първи път, не е за препоръчване. Колкото и да не ни харесва да ни сравняват нас като "Ausländer" с местните, кандидатсвайки на чуждия трудов пазар, трябва да го приемем като нормално. Така е във всяка една страна.

Поправка, не напуснал, а напуснали го, демек уволнен. Като добавим, че тази информация обикновено е отразена в препоръката, не късмет, ами шестица от тотото.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот seli » 17 Юни 2015, 19:11:12

Народе, тангеринkе, винаги може да се изтипосат доказателства. От investigation discovery и CSI що опит съм натрупал, свят да ви се завие :mrgreen: .
Въпросът е дали си заслужава усилието или не. Понеже за да накажеш някого ще се наложи и да инвестираш пари в това начинание. Ако няма поне шест цифрена възвръщаемост изобщо не се занимавай. Все едно да стреляш с базука по мравуняк, няма смисъл. Иначе съвременната технология предоставя всевъзможни джаджи за шпионаж на нищожни цени - подслушващи и записващи устройства колкото щеш.
Тангерине, помниш ли тази сцена? Важното е да си целеустремен, всичко се постига.

:-"

Потребители благодарили на автора seli за мнението:
Tangerine88
Рейтинг: 4%

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот Tangerine88 » 17 Юни 2015, 23:16:05

seli написа:Народе, тангеринkе, винаги може да се изтипосат доказателства. От investigation discovery и CSI що опит съм натрупал, свят да ви се завие :mrgreen: .
Въпросът е дали си заслужава усилието или не. Понеже за да накажеш някого ще се наложи и да инвестираш пари в това начинание. Ако няма поне шест цифрена възвръщаемост изобщо не се занимавай. Все едно да стреляш с базука по мравуняк, няма смисъл. Иначе съвременната технология предоставя всевъзможни джаджи за шпионаж на нищожни цени - подслушващи и записващи устройства колкото щеш.
Тангерине, помниш ли тази сцена? Важното е да си целеустремен, всичко се постига.

:-"

Всъщност не си първия който ми дава такива идеи. Мои приятели също са ме съветвали да си водя записки и дори да записвам заплахи или обиди (макар, че това малко незаконно ми се струва!?). Не могат ли да ме осъдят след това, заради това че записвам разговори и т.н. без тяхно знание? (Най-лесния начин да се докаже мобинга между другото).
Другото нещо, което бях посъветвана е отново да си водя бележки и дневник. Кой какво и в колко часа го е казал.
Иначе сте прав CHBG, че мобинга е много трудно доказуем и ако примерно за нас това е мобинг - за другата страна може да си е съвсем в реда на нещата и да си мислят, че ние нещо не сме в ред като не разбираме поведението им (примерно).
Дори в съда няма как да се докаже защото всеки ще започне да вади вода от сто кладенеца, че сте лош работник и кой знае още какво.
А защо max пък да не сподели истинската причина за напускането (отстраняването му)? Ами нали новите му шефове така или иначе ще се обадят на предишните му и сами ще искат да разберат? Ако си измисли някаква друга причина и се окаже, че лъже, дали това няма да му изиграе още по-лоша шега и дори да не получи мястото?
Когато се явявах на интервюто за преместването си казах точно и ясно каква е причината: неразбирателство с колектива. Не съм употребявала думата "мобинг", но си казах че нещата с колегите не са се получили (без значение кой крив, кой прав) а и каквито и причини да си измислям, колегите ми от старото мястото със сигурност знаят истинската причина - както и колектива на max. Така, че поне според мен смисъл от лъжи няма - истината така или иначе рано или късно ще излезе на яве.
Аватар
Tangerine88
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 83 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот olga » 17 Юни 2015, 23:44:14

Истината е, че на всяко ново интервю питат каква е причината да напуснеш старата работа. Как се отговаря с "истината", не знам.

А в изпитателния период от шест месеца се уволнява без да се упоменават причини.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот CHBG » 18 Юни 2015, 08:08:41

Tangerine88 написа: ....
А защо max пък да не сподели истинската причина за напускането (отстраняването му)? Ами нали новите му шефове така или иначе ще се обадят на предишните му и сами ще искат да разберат? Ако си измисли някаква друга причина и се окаже, че лъже, дали това няма да му изиграе още по-лоша шега и дори да не получи мястото?
Когато се явявах на интервюто за преместването си казах точно и ясно каква е причината: неразбирателство с колектива. Не съм употребявала думата "мобинг", но си казах че нещата с колегите не са се получили (без значение кой крив, кой прав) а и каквито и причини да си измислям, колегите ми от старото мястото със сигурност знаят истинската причина - както и колектива на max. Така, че поне според мен смисъл от лъжи няма - истината така или иначе рано или късно ще излезе на яве.

Тangerine88, когато по време на интервю се задава въпросът за причините за напускане на предишното работно място целта е НЕ да се узнае истината, а да се установи дали кандидът се е научил на деликатност. Защото в никоя, ама в абсолютно никоя фирма няма абсолютният рай на мир и любов. И ако кандидатът започне да разказва пред новия си работодател за проблемите си на предишното си работно място, това означава, че:
1. Той не си е извлякъл никаква поука от тези проблеми и не намира начин да избегне или поне да тушира конфликтна ситуация. Когато отговаря на този въпрос, той не трябва да лъже, както си мислиш ти, а да намери деликатен отговор, с който казва истината durch die Blume, както казват немците, без да злепоставя нито себе си, нито предишните си колеги, респ. работодател.
2. Утре той по същия начин ще говори за новия си работодател пред трета фирма, в случай, че на новото работно място отново възникнат конфликти и той отново напусне.

Затова най-чистосърдечно те съветвам да "поуспокоиш топката" и малко да забравиш мисълта "за висше образование и няколко езика", защото понякога те не са достатъчни, за да получиш отличен в училището на живота. :-({|=

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението (общо 3):
estirabknfpinco

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот olga » 18 Юни 2015, 13:11:46

CHBG написа:
Tangerine88 написа: ....

Тangerine88, когато по време на интервю се задава въпросът за причините за напускане на предишното работно място целта е НЕ да се узнае истината, а да се установи дали кандидът се е научил на деликатност. Защото в никоя, ама в абсолютно никоя фирма няма абсолютният рай на мир и любов. И ако кандидатът започне да разказва пред новия си работодател за проблемите си на предишното си работно място, това означава, че:
1. Той не си е извлякъл никаква поука от тези проблеми и не намира начин да избегне или поне да тушира конфликтна ситуация. Когато отговаря на този въпрос, той не трябва да лъже, както си мислиш ти, а да намери деликатен отговор, с който казва истината durch die Blume, както казват немците, без да злепоставя нито себе си, нито предишните си колеги, респ. работодател.
2. Утре той по същия начин ще говори за новия си работодател пред трета фирма, в случай, че на новото работно място отново възникнат конфликти и той отново напусне.

Затова най-чистосърдечно те съветвам да "поуспокоиш топката" и малко да забравиш мисълта "за висше образование и няколко езика", защото понякога те не са достатъчни, за да получиш отличен в училището на живота. :-({|=

CHBG, благодаря ти много за отговора на въпроса, на който аз лично не можах да намеря отговор досега.
Явно интервютата за работа в тази си част са един театър, в който кандидатът трябва да си изиграе добре ролята, а пък работодателят не очаква 100 %-товата истина.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот criyo » 18 Юни 2015, 13:26:01

Аз направо се пляскам по челото как хора като Макс (и защо) получават работа.

Това е направо потресаващо. Според мен не си им казал за мобинга, защото никоя себеуважаваща фирма не би назначила човек, който говори лошо за предишния си работодател директно. Тези неща може да се казват завоалирано, като може би най-силното което може да кажеш е "Wir haben die Zusammenarbeit geschätzt aber es ist für mich Zeit was neues anzufangen".

И това би се тълкувало двузначно от повечето работодатели и те биха почнали да дълбаят.

За хората, които четат - моля ви направете си услуга и на сл. интервю не казвайте такива неща.

А за Тангерине и Макс - повярвайте ми, липсата на предишните ви работни места се усеща точно толкова, колкото ухапване от невидим комар, тоест никак. Ако ми даваха по 1 евро всеки път, когато чувах как някой уволнен или напускащ колега си мисли, че фирмата ще фалира без него, а това (естествено) не става, щях да съм милионер. Няма незаменими хора, особено на вашите позиции. You are expendable.
The above written comment should not be accepted as a direct advice, as it only represents my opinion on the topic.

Потребители благодарили на автора criyo за мнението (общо 2):
CHBGolga
Рейтинг: 8%

Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот CHBG » 18 Юни 2015, 14:13:59

В интернет може да се намери много информация за това, как да се отговаря на подобни неудобни въпроси по време на интервю за работа. В конкретния случай би могъл да се даде следния рафиниран отговор: Die Menschen sind unterschiedlich. Deshalb stimmt die Chemie nicht immer und nicht überall (така към поставения въпрос се подхожда философски-обобщаващо, без да се фиксира предишния работодател или конкретно лице). Die Konflikte betrachte ich als eine gute Lehre für mich, was jedoch nicht bedeutet, dass ich nicht alles daran setzte, sie zu vermeiden. Geben Sie mir die Chance, Ihnen das zu beweisen. (така кандидатът показва, че си е взел поука, от което би трявало да се очаква, че той ще избягва или поне ще тушира евентуални бъдещи конфликти).

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението:
olga

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот max » 18 Юни 2015, 20:08:35

CHBG написа:Трето: За първи път чувам за случай, при който кандидат за работа разказва за наличие на мобинг на предишното му работно място по време на интервю за нова работа и получава тази работа. Ако това е вярно, то ти си щастливец, извадил голям късмет, защото това е най-голямата издънка, която може да направи един Bewerber по време на интервю (Vorstellungsgespräch). Поразрови се из немски сайтове, даващи съвети за това, какво трябва да се казва по време на интервю за работа и какво - не, и ще разбереш защо (ако не си разбрал досега).

Това от мен като препоръка! Успех! :thumbleft:

Много непотготвено се изказа, макар че беше убеден/а, че мнението ти е особено компетентно. :mrgreen:
Първо много добре знам какво трябва и какво не бива да се говори и бях перфектно потготвен и концентриран за интервюто. Но те сами подхванаха негативен разговор относно конкурентната им фирма. Искаха да изкопчат максимално откровена информация за нея от мен. Аз обаче започнах напълно позитивно и казах, че просто съм благодарен, че на много неща ме научиха през времето, през което работих там, и че у мен е преобладавало положително впечатление от фирмата. След това обаче те ме контрираха с въпроса "защо само 6 месеца работихте там?". Понеже дотогава аз говорих само положително за фирмата, но тва не се връзва твърде с твърде краткия престой в нея. Тогава казах "Трябва ли да бъда максимално откровен, това не би било лоялно към бившата фирма?". Те обаче наостриха уши и искаха да кажа всичко, както си е било и че това може да ми е от полза. И аз чак тогава разказах за мобинга и им казах точно какво се случи, за да започне онази с лошия тон и търсенето на грешки. Когато те чуха поради каква глупава ситуация се е отключил момента да не съм повече желан там само се засмяха и казаха "при нас за такова нищо никога няма да бъдеш уволнен". =D> Неприязънта им към бившата ми фирма беше очевидна, те дори казаха "Ние сме фирма с много по-дълга история и голям опит, а не сме изхвърлени от работа като бившите ти шефове, които след като са били уволнени са създали фирмата си" :mrgreen: ;-)

onufriy
Като добавим, че тази информация обикновено е отразена в препоръката, не късмет, ами шестица от тотото.

И ти много си знаел. Да ама не, в препоръката ми присъства кода за много добра оценка! "stets zu unserer vollsten Zufriedenheit!"
Пак ще повторя двете причини, които доведоха до непродължаването на договора.
1. През първата седмица на шестия месец, когато вече и отпуската ми беше одобрена от шефа, трябваше да ходим с колежката на измерване като в 5 сутринта трябваше да тръгнем. Понеже това беше първото ми измерване изобщо, преди това не се беше налагало да ходя на такова мероприятие питах ден преди това "точно в 5 часа ли да дойда или по-рано?". Откъде можеш да зная кога трябва да дойда? За това питах. Но тя отговори нееднозначно "И аз няма да дойда много по-рано от 5". На другата сутрин идвам аз в 5 без 10, а тя намръщена и не ми говори, атмосферата тягостна, следобяд отиде при шефа и му се оплака. На този ден работих общо 12 часа от 5 до 9 измерване, от 9 до 17 нормалното работно време и пак излязох виновен за нищо. Да беше ми казала ясно "ела в 4 и половина" никакъв проблем. Нарочно не ми каза да ме натопи. От този ден тонът й се промени, стана лош и започна мобинга.
2. Няколко дни по-късно е приела телефонен разговор, който е бил предназначен за мен и е потвърдила един термин с бецирксамт Бергедорф Хамбург. На другата сутрин прочитам листа, който ми е оставила и я питам "аз трябва ли да дойда на този термин?". Тя отговори "Не, на този етап не се очаква да ходиш на такива термини, ще отидем аз и шефът, ти се грижи за другите си проекти". Не каза нищо повече. След 10 дни идва денят за този термин, но както тя ми препоръча аз вече имах друг термин по друг проект, който ми влиза в задълженията. На същата таки сутрин тъкмо ще заминавам на термина шефът идва при мен и ме пита "Аз трябва да ходя днес на термин по твой проект, а ти отиваш на друг термин, аз какво ще говоря на събранието в амта като не знам какви резултати си получил". За зла участ колежката я нямаше точно тогава не беше още дошла на работа. Аз му предадох точно това, което тя ми каза "Тя каза, че ще отиде заедно с теб, тя знае докъде ми е проекта, да се грижа за другите си проекти, и да не идвам на този термин". Той каза "добре". Но междувременно тя се отказала да ходи с него и го праща сам без да му обясни докъде са стигнали резултатите по проекта, а аз през това време вече бях заминал на другия термин. Тя въобще не ме уведоми, че е отменила решението си да придружи шефа на термина. Накрая шефът бил на събранието сам, не знаел докъде ми е стигнал проекта, и се червил през цялата зала.
На това му се вика да те злепоставят! Мобинг пур! Тя не си свърши работата, заблуди ме, за да изглежда като моя грешка. И до днес ме боли, че станах без вина жертва.
За ваша информация от 5 човека работещи преди 1 година в отдела на тази патка сега ЧЕТИРИМА ги няма вече. Аз съм в тази четворка, още трима вече не работят там. Май не е случайно ;-) Така че свинята си е свиня, постоянно някой не й харесва и все ги сменя с нови и после и тях маха, и не си правете прибързани изводи като ме обвинявате в грешки или лошо вършена работа, защото това изобщо не е вярно. Ако работата ми беше лоша щяха ли да чакат да изтекат 6 месеца, че чак тогава да ме уволнят??? Имат случаи на уволнени още след 3 седмици! Самите ми разказаха за такива случаи.
Ето защо нямаше как да ми напишат лоша препоръка, понеже щяха да си изкривят душата. Само заради една манипулативна инсценирана ситуация-"грешка" не могат да зачеркнат дванадесетте проекта, които самостоятелно завърших и всичките със спаезени цайтшиенен! Два от тези проекти не бяха предназначени за мен, но една колежка се разболя и спешно някой трябва да направи проекта й, а той не беше започнат дори, прехвърлиха го на мен и го реализирах без проблем. А по-късно сам питах "има ли още някой проект за мен, понеже имам усещането че успявам с тези, които имам актуално и мога да поема още един паралелно". Тогава ми дадоха още един. И нето-оборота от по 7000 евро на месец, който им носех... Нито съм закъснявал за работа, нито съм нарушавал дисциплината, нито съм си губел времето с кватчен, вместо да работя. Не съм нарушил нито една точка от договора.
Ето защо не е шестица от тотото, ами логичен поток на събитията с новата фирма. Още на другия ден след като пуснах молбата си за работа ми се обадиха дори и веднага ми предложиха термин за интервю. Който беше след 6 дни само. А на самото интервю и тримата ръководители на фирмата много бързо решиха, че съм им необходим, казаха че съм оставил много добро впечатление и ме питаха кога мога да започна и аз казах дата, която беше след 12 дни след датата на интервюто и стана веднага точно така.
Колко от вас въобще са помирисали работа на такова ниво проектинженер в Германия, че се правите на отворени и се отнасяте пренебрежително към мен?

Потребители благодарили на автора max за мнението (общо 3):
bknfseliTangerine88

max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Tangerine88 » 18 Юни 2015, 23:30:18

max ти за къв се мислиш, бе алоу!? Проектинжинера - за къв се мислиш ти бе, ей?! Ми аз за ква се мисля с висшето образование и няколкото чужди езика?! А?! А? Кажи бе, отворко! Ти знаеш, ли че тука с ядрени физици и дипломати си пишем бе!!! Тука всички работят я като адвокати, я като предприемачи в собствени фирми. Къде сме тръгнали ние простите "наемници" да се сравняваме с тях? Как не го разбра до сега, че трябва само да клатим покорно глава и да се съгласяваме с безумните им съвети да си натискаме парцалите на работа, която не ни харесва само и само да имаме работа! ](*,)
Еееехх... max нищо не си разбрал, очевидно и аз - обмислям да се самоубия, за това че не мога да прозра тези така "ценни" съвети от сънародниците ми! Все пак нали никой нямало да усети "липсата ни" и сме били лесно "заменими".
За това дори и заместник не могат да ми намерят, защото аз съм втората която сама напуска... и вече се е разчуло, ама няма значение... първият, който се махна също беше чужденец и отново беше подлаган на тормоз от страна на колегите ми, но той се разкара след точно един месец (почти по същото време аз започнах работа там). На изпроводяк момчето ми каза, че ме съжалява за това, че ще трябва да работя с тези хора и ме посъветва да сменям работата. Мислех, че се шегува и не говори сериозно (оставаше и да му повярвам, той напускаше, а аз бях съвсем нова... оказа се прав). На мен за жалост доста повече време ми отне да прозра, че нещата явно няма да се оправят. :mrgreen:
Аватар
Tangerine88
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 83 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот boyko123 » 19 Юни 2015, 00:13:46

Понеже се разприказвахме за интервюта за работа, да си кажа и аз туй-онуй (преди да си издерем очите кой е по-по-най...), после ако трябва ще разделям темата ;).

На два пъти в най-новата ми история съм търсил интензивно работа. Наблюдение първо, шансовете за успех много зависят от пазарната конюнктура. На "първия тур" от 6 интервюта - 2 оферти (едната приех), на втория тур, при доста по-голямо търсене на ИТ специалисти (хоп, издадох се ;) ) от 7 интервюта - 5 оферти, вкл. една от Швейцария и една от Германия. Сигурно и аз съм понаучил нещичко между "двата тура", но пазарът си е пазар, и далеч не всичко зависи само от кандидата...

Наблюдение второ - универсална рецепта за успех няма. Зависи до голяма степен кой ви интервюира и с каква цел. Мисля, че колкото интервюиращият е по-далеч от реалната работна среда (HR, консултант по наемане, head hunter и пр.), толкова по-формално е интервюто и толкова по-важни са деликатните и ако щете "купешки" изрази - както писа @CHBG. Тези интервюиращи гледат основно да отсеят "съмнителните" и явно неотговарящи на условията кандитати. Там е важно не толкова да блеснеш, колкото да не се издъниш. Едно от най-неприятните ми (и неуспешни) интервюта беше с една консултантка по наемане на хора (hiring consultant). Отначало не разбрах, че е такава и се опитах да поведа сериозен разговор за фирмата и за работата, а жената била външна и искала просто да си каже приказката и да си зададе стандартните въпроси, ама това го разбрах късно, бум, грешка :-#

По-друго е, когато ви интервюира човек с когото ще работите (бъдещия ви пряк шеф, да речем) или който ще ви плаща (да речем собственика на фирмата). Веднъж след едно дълго и изморително интервю с HR ме поканиха на второ интервю със шефа. Поговорихме 15-20 минути за работата, питаше съвсем конкретни въпроси, после аз го питах туй-онуй и на другия ден ми позвъниха с оферта. Не я приех по някаква причина, но после се видяхме с човека след години и той даже си спомни за мен и аз му казах колко по-лесно беше интервюто с него в сравнение с HR. Tой го обясни така - "Виж, за мен са важни две неща - дали можеш да свършиш работата и дали мога да работя с тебе. И това в крайна сметка го чувствам, не го мисля". "Добре, де" - викам му аз - "все пак вероятно трябва да се убедиш и че не съм изпечен мошеник". "А, не" - казва той - "това е работа на HR-a да спира мошениците още преди да стигнат до мен, за това му плащам".

Та оттук - наблюдение трето: най-важно е общото впечатление. Ако направите впечатление на човек, дето се оплаква от всичко, ще си помислят хората, че и от тях ще започнете да се оплаквате. И най-вероятно ще са прави... В този смисъл ако се оплаквате от предишния си работодател (да речем, че сте напуснали заради конфликт), поемате риск. Ако обаче създатете впечатление, че избягвате отговора, или че повтаряте заучени фрази и играете театър, също поемате риск. Кой от двата е по-голям, зависи от контекста и от човека срещу вас...
Ето няколко примера:
Първо тел. интервю, стандартен въпрос - "защо искате да си смените работата?" Отговор - "писна ми от политика" (тогава работех в една 'глобална' фирма и си беше живата истина). "Хахаха, разбирам, аз преди да дойда тук работех в Andersen Consluting (още по-голяма фирма). "Тъй де", викам, "те големите фирми като комунистическата партия - не е толкоз важно какво правиш а какво говориш". Оказа се супер успешен ход :)

Друг път, разговор със собственика на малка (тогава) фирма, в неговия офис в 20ч. Тъкмо влизам и той "не съм вечерял, да поръчаме пица и бира?" Поръчахме. Той пита - "защо търсиш нова работа", аз - "имаме разногласия със шефката", той - "какви?", аз - "във връзка с отношението ѝ към хората - клиенти и персонал", той - "искаш да кажеш, че е гаднярка? (в оригинал "you mean she is a bitch?"), аз - "в общи линии това искам да кажа", той - "а защо не си уволнен досега?" - "ами защото съм скромен и дипломатичен ;)". Смях и приказки до 21:30, сериозен спор на тема дали "year 2000 problem" беше реален проблем (според него) или надут балон (според мен) и още същата вечер оферта. Избрах друг вариант тогава и може би сбърках, човекът си разви фирмата много добре после, ама което е минало, е минало.

Последния пример, интервю в Цюрих (в крайна сметка успешно), въпрос "кои са ви слабите страни?" Отговарям чистосърдечно - много често закъснявам и с моя южняшки темперамент съм склонен понякога да реагирам по-емоционално отколкото има смисъл. Единия от интервюиращите казва "нали разбирате, че закъсняването в Швейцария е наистина сериозен проблем?" "Разбирам", казвам, "и работя върху себе си, ето днес например дойдох навреме за интервюто :mrgreen: " Смях в залата :). После позамазах още малко положението, де, че естествено ще се постарая максимално, и т.н.

Мисълта ми е, че ако човек е искрен и открит, или поне направи такова впечатление, това в повечето случаи е в негова полза, колкото и да е опасно всяко обобщение.

И накрая един отговор на criyo
criyo написа:Аз направо се пляскам по челото как хора като Макс (и защо) получават работа.

Защото в крайна сметка човек го наемат заради способността и желанието му да си свърши работата, не заради способностите му да се представя на интервю. Не говоря толкова лично за max - не го знам що за работник е (макар да имам лично мнение). Става дума, че интервюто е средство, не цел. А пък целта на интервюто е точно тази - да покажете, че можете, и искате, да свършите работата за която кандидатствате.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 7):
olgazlatetoestirabknfCHBGStojanseli
Рейтинг: 29%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Mishle » 19 Юни 2015, 00:53:08

ex boyko123 много ми е хубаво да те чета :)
И много точно наблюдение за кой води интервюто :)

Потребители благодарили на автора Mishle за мнението:
boyko123

Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот max » 19 Юни 2015, 06:53:36

boyko123 написа:
И накрая един отговор на criyo
criyo написа:Аз направо се пляскам по челото как хора като Макс (и защо) получават работа.

Защото в крайна сметка човек го наемат заради способността и желанието му да си свърши работата, не заради способностите му да се представя на интервю. Не говоря толкова лично за max - не го знам що за работник е (макар да имам лично мнение). Става дума, че интервюто е средство, не цел.

И умозаключението-въпрос на criyo и коментарът на Бойко са неуместни. Тръгнали да дават съвети кое е правилно и кое не, а техните коментари неправилни и некоректни. От тва по-голяма грешка къде??? Защо си мислите, че съм се представил зле на интервюто??? Вече обясних защо казах това за мобинга и беше точно на мястото ми. Харесаха ме, не само защото имам способности и знания, а най-вече защото бях искрен и просто защото правя добро впечатление ВИНАГИ на интервюта. Те усещат вълнението ми, голямото ми желание и скромността и притеснителността ми. Просто малко хора има тези невинни качества, когато са навършили вече 40 години, а аз ги имам за добро или зло. Накрая ми казаха "На 1-ви започваш, сега можеш да си отдъхнеш и починеш дотогава, ние те харесахме, видяхме, че си развълнуван и това ни хареса".
max
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум