• Advertisement

Дайте решение на проблема ми с колежката ми без да напусна?

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: Дайте решение на проблема ми с колежката ми без да напусна?

Мнениеот CHBG » 19 Юни 2015, 07:01:07

Tangerine88 написа:max ти за къв се мислиш, бе алоу!? Проектинжинера - за къв се мислиш ти бе, ей?! Ми аз за ква се мисля с висшето образование и няколкото чужди езика?! А?! А? Кажи бе, отворко! Ти знаеш, ли че тука с ядрени физици и дипломати си пишем бе!!! Тука всички работят я като адвокати, я като предприемачи в собствени фирми. Къде сме тръгнали ние простите "наемници" да се сравняваме с тях? Как не го разбра до сега, че трябва само да клатим покорно глава и да се съгласяваме с безумните им съвети да си натискаме парцалите на работа, която не ни харесва само и само да имаме работа! ](*,)
Еееехх... max нищо не си разбрал, очевидно и аз - обмислям да се самоубия, за това че не мога да прозра тези така "ценни" съвети от сънародниците ми! Все пак нали никой нямало да усети "липсата ни" и сме били лесно "заменими".
За това дори и заместник не могат да ми намерят, защото аз съм втората която сама напуска... и вече се е разчуло, ама няма значение... първият, който се махна също беше чужденец и отново беше подлаган на тормоз от страна на колегите ми, но той се разкара след точно един месец (почти по същото време аз започнах работа там). На изпроводяк момчето ми каза, че ме съжалява за това, че ще трябва да работя с тези хора и ме посъветва да сменям работата. Мислех, че се шегува и не говори сериозно (оставаше и да му повярвам, той напускаше, а аз бях съвсем нова... оказа се прав). На мен за жалост доста повече време ми отне да прозра, че нещата явно няма да се оправят. :mrgreen:

Интересно ми е, Tangerine88, че ти търсиш съвет от хора с различна възраст, опит, образование, професия и т.н. И когато получаваш съвет, който не се вмества в твоята, явно твърдо изградена и непроницаема матрица на мислене и поведениe ](*,) , ставаш открито агресивна. Дълбоко съжалявам, че ти дадох изобщо съвет, защото виждам, че ти не го заслужаваш. Сега разбирам, защо имаш непреодолими конфликти на първото, че и на второто място. Убедена съм, че където и да отидеш ти винаги ще имаш конфликти, на каквото мнение са и други в този форум. Все пак ти желая успех и не забравяй, че ти не си единствената на този свят с висше образование и с няколко езика. :-"

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението (общо 3):
estirabknfpinco
Рейтинг: 13%

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот CHBG » 19 Юни 2015, 07:25:43

boyko123, интересно и обширно, изпълнено с чувство за хумор изказване си направил. Благодаря за удоволствието да го прочета! Аз съм далеч от мисълта да давам съвет "да се играе театър" или "да се дават предварително заучени отговори". Ти даде прекрасни примери и точно в това е изкуството на интервюирания да излезе от ситуацията, което малко или много си е пак своего рода "театър". Само че "нуждаещият се" от съвет в тази дискусия едва ли ще се възползва от това.Мисля, че ще се съгласиш, че интервю за работа (ако изобщо се стигне до покана за интервю) след две напускания по една и съща причина (конфликт с колегите) при относително кратък престой на едно и също работно място няма да е лесно за кандидата. Аз рядко се включвам със съвети (сигурно си го забелязал) и това е поредният път, за който искрено съжалявам, че го направих. :-#

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот bknf » 19 Юни 2015, 08:44:46

popwill написа:С "висше образование и езици" ми е любимо изречение, още от времето на 1 даскалка по...спорт:)
А що 3 години Макдоналдс и Реве, не се казва:)

Въпроса който възниква според мен е - къде и как да си насочи енергията дадения човек, при 3 говорими езика и едно висше образование (какво точно). Иначе е загуба на ресурси и недобро настроение. Все пак - един път се живее на тоя свят ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот bknf » 19 Юни 2015, 09:09:39

Би било интересно, ако тия 3 говорими езика са китайски, арабски и френски..,))
(освен български, английски, немски и руски - те са основата)

Забравих испанския и португалския))
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот naselo » 19 Юни 2015, 09:28:21

Какво е висшето? И аз съм с "више" и куп езици, само френският не ми се удава писмено, и ще ми е интересно да споделим опит как се оползвотворява наличното.
Обикновено при мен се е получавало незабавна смяна на работата или проблемния колега или поставяне на проблема пред него за разрешаване.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот bknf » 19 Юни 2015, 10:00:12

naselo написа:Какво е висшето

"Висшето" според мен е и способността на човека да намира съответното решение при изменящи се ситуации.
Да се пренасочва, ако се наложи, да вниква в дадената обстановка. Да знае себе си, какво може и как.
Или ако ситуацията е "статична" - да следи развитието в съответния бранш.

А езиците човек и да ги знае, ако не ги ползва - може и да ги забрави.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот estira » 19 Юни 2015, 10:32:28

Tangerine88 написа:max ти за къв се мислиш, бе алоу!? Проектинжинера - за къв се мислиш ти бе, ей?! Ми аз за ква се мисля с висшето образование и няколкото чужди езика?! А?! А? Кажи бе, отворко! Ти знаеш, ли че тука с ядрени физици и дипломати си пишем бе!!!

Най-лошото е, че никой университет, академия, колеж, институт или консерватория, мила ми Tangerine88, не могат да те научат на това, което те учат родителите ти - елементарно възпитание. Не можеш да очакваш, че като се държиш като Мара Метачката, някой ще те търси за образование и три езика. Частта за мършата въобще няма да я коментирам, но с такъв мироглед няма да я сколасаш.

И защото стана въпрос за интервю за работа - това с тези неписани правила, какво трябва или не трябва да се казва е само препоръчително. При нас на работа се занимавам точно с това - назначавам и уволнявам. При предстоящо интервю, вече знам какво е вакантното място, какво търся и кой би паснал най-добре в колектива - сухар, майтапчия, лидер или тиха вода. Ако всички останали са приказливи, вземам примерно човек без никакъв немски. Така че няма точна формула. Навремето като кандидатствах за тази позиция, нямах изобщо никаква квалификация за нея. Поканиха ме на интервю, обаче аз бях на 100%, че няма да ме вземат. Влизам в стаята и викам - Добър ден, тук ли е интервюто за бундесканцлер или съм объркала вратата? От там тръгна един разговор, разказаха, че на мястото е била една приятна сръбкиня с чуство за хумор и че търсят нещо подобно, и работата стана...
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението (общо 3):
Doroteya_Gbknfboyko123

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот boyko123 » 19 Юни 2015, 10:53:59

Малко лирично отклонение по време на работа...
@max - никъде не съм казвал, че си се представил зле на интервюто. Казах (надълго и нашироко ;)), че критериите за това кое е правилно да се казва и кое не е на интервю са относителни.
@CHBG
CHBG написа: Аз рядко се включвам със съвети (сигурно си го забелязал) и това е поредният път, за който искрено съжалявам, че го направих.

Не съжалявай, CHBG. Съветът е като книга, мислиш нещо, напишеш го, то уж е това дето го мислиш, ама не съвсем, пък после кой какво е прочел зависи колкотото от написаното, толкова и от четящия... Но все нещо остава, нищо че никой не си признава :). То ако имаше копче да се промени човек, досега да се е изтрило от натискане... ама няма и кой знае дали не е за добро.

Като погледна сега из темата, бонджорно'принчипеса май си пасна на мястото, max и Tangerine88 имат нова работа, хайде да е хаирлия, тъй че се получава доста добър процент успеваемост ;). Надали точно заради нас, ама все пак е добро чувство :). Ще видим бъдещите случаи :-k

CHBG написа:...което малко или много си е пак своего рода "театър"...
Че какъв живот ще е без грам "театър" ;). Оф-топик :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот onufriy » 19 Юни 2015, 12:13:06

max написа:
CHBG написа:Трето: За първи път чувам за случай, при който кандидат за работа разказва за наличие на мобинг на предишното му работно място по време на интервю за нова работа и получава тази работа. Ако това е вярно, то ти си щастливец, извадил голям късмет, защото това е най-голямата издънка, която може да направи един Bewerber по време на интервю (Vorstellungsgespräch). Поразрови се из немски сайтове, даващи съвети за това, какво трябва да се казва по време на интервю за работа и какво - не, и ще разбереш защо (ако не си разбрал досега).

Това от мен като препоръка! Успех! :thumbleft:

Много непотготвено се изказа, макар че беше убеден/а, че мнението ти е особено компетентно. :mrgreen:
+некви лични истории, които са му интересни само на мах

Всъщност се изказва ужасно компетентно.
max написа:onufriy
Като добавим, че тази информация обикновено е отразена в препоръката, не късмет, ами шестица от тотото.

И ти много си знаел. Да ама не, в препоръката ми присъства кода за много добра оценка! "stets zu unserer vollsten Zufriedenheit!"

Добре де, че не знаеш кое за какво е, не знаеш. Има си отделна точка, казваща, дали си напуснал или уволнен, друга, казваща, какви са ти били отношенията ти с началниците и колегите и трета, даваща генерална оценка на престоя ти там. Щях да напиша конкретните формулировки, ама ме дразниш и ше си спестя.
max написа:Пак ще повторя двете причини, които доведоха до непродължаването на договора. И още един вагон серии от сапунената опера мах.
Всъщност, никой не се интересува от тях. Идеше реч за протокола.
max написа:Колко от вас въобще са помирисали работа на такова ниво проектинженер в Германия, че се правите на отворени и се отнасяте пренебрежително към мен?

Хлъц! Мисля, че във форума се подвизават по-квалифицирано ора, включително и информатици, включително поработвали по един или друг проект...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот estira » 19 Юни 2015, 13:25:29

Стига!
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот estira » 19 Юни 2015, 13:43:42

Не те разбирам, но аз не те разбирам и по принцип.

Сега стига!
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот olga » 19 Юни 2015, 15:39:55

Наистина стига.

Всеки знае най-добре себе си, и да се дават оценки отстрани е понякога доста безсмислено.

Пътят на никого не е лесен. Животът е толкова шарен, хората са толова шарени.

Не на всеки му се отдава късмета да постигне това, за което е мечтал. Или учил.

И германци/германки с висше образование и безработни бол. Или не успяващи да работят по специалността си.

Потребители благодарили на автора olga за мнението (общо 3):
ljubaseliestira

Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот bknf » 19 Юни 2015, 19:17:32

И аз мога да напиша, че съм космонавт
Който поиска да тръгне към звездите, и го направи - може и до там да стигне.. ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот seli » 19 Юни 2015, 20:01:05

Нещо не мога да асимилирам всичко случващото се тук. Не трябваше ли да помогнем на тангaринка да накаже бившите колеги и как да се предпази от повтаряне на събитията в новия колектив? :-k
Моето предложение, твърдо - намек за наближаващо насилие, и яко събиране на компромати посредством записващи устройства!
Нека покажем, че сме единни и помогнем на сънародник в нужда, поемете щафетата! :mrgreen:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот Tangerine88 » 2 Юли 2015, 10:06:22

От няколко дни съм се махнала а проблемите със старите ми колеги и работодатели продължават.
Първо - бях си в отпуска и тя беше прекратена предсрочно, защото на злобната ми колежка й било дошло нещо на ум (или просто, за да ми го върне, заради това, че напускам). Разбира се, аз не се явих на работа - никой няма право просто ей така да си ми прекратява отпуската (да не говорим, че през това време аз си бях в България, вероятно трябваше да си анулирам билета, защото на някой нещо си му било скимнало). :mrgreen:
Второ - очакваха ме да се върна отново на работа при тях. :mrgreen: Дори ми пращаха забавни съобщения и план за месец юли, в който аз фигурирах. :mrgreen: Твърдяха, че са намерили ДВЕ нови момичета(в плана, нови хора не фигурираха). Явно и две седмици са им били много и скоропостижно са се махнали. :mrgreen: Очевидно, че не аз съм била проблема след като и други хора не могат да се сработват с тях.
Странно, защо са ме чакали да се върна след като демонстративно си опразних шкафа и тихомълком се изнесох. :mrgreen:
Това са майтапите в общи линии - първо всячески се опитваха да ме изгонят, после не спряха да ме търсят и да искат да се връщам. Явно за тези хора поведението им е било приемливо за самите тях. Да не говорим, че дори и колегите ми са ме подстрекавали да съм напускала сама или просто да си тръгна.
Сега като целта е постигната изведнъж: Ама защо? Ние какво сме направили? :mrgreen:
Аватар
Tangerine88
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 83 пъти
Благодарено: 46 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум