• Advertisement

Дискриминация // Що е то?

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Мнениеот contraintuitive » 23 Януари 2015, 11:50:12

Някой има ли адекватно обяснение или дефиниция от къде почва и къде свършва дискриминацията.

Идеята ми е , че някои наши сънародници под път и над път жонглират с това понятие, ама ми се струва, че не разбират какво казват. Може и понякога да е опасно, знам ли...юристите сред нас да кажат.
Като студент през далечните вече 2006 - 2009 и аз естествено трябваше да мина през стандартните "процедури" на културния шок и различния менталитет на немското общество, ама нито веднъж не се почувствах дискриминиран.
Та ако някой може да сподели нещо от неговата кухня....

пс. хаха, знам сега тоз на добра работа, на добри пари може да говори много...mein haus, mein boot, mein Auto, mein 2/3 Fachhausdrittel am Reinhard-Eckrhaus in München Stadzentrum и 3 ваканции на 4 острова в тихия океан бла-бла ...тези аргументи ги знам ;)
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Re: Дискриминация // Що е то?

Мнениеот ysmivka » 23 Януари 2015, 12:58:59

viewtopic.php?f=25&t=20884&p=169097&sid=75e9da192ea0358118bdea5df2f009a7#p169
Добави отговор
1 мнение • Страница 1 от 1

Мнениеот contraintuitive » 23 Януари 2015, 11:50:12
Някой има ли адекватно обяснение или дефиниция от къде почва и къде свършва дискриминацията.

Идеята ми е , че някои наши сънародници под път и над път жонглират с това понятие, ама ми се струва, че не разбират какво казват. Може и понякога да е опасно, знам ли...юристите сред нас да кажат.
Като студент през далечните вече 2006 - 2009 и аз естествено трябваше да мина през стандартните "процедури" на културния шок и различния менталитет на немското общество, ама нито веднъж не се почувствах дискриминиран.
Та ако някой може да сподели нещо от неговата кухня....

пс. хаха, знам сега тоз на добра работа, на добри пари може да говори много...mein haus, mein boot, mein Auto, mein 2/3 Fachhausdrittel am Reinhard-Eckrhaus in München Stadzentrum и 3 ваканции на 4 острова в тихия океан бла-бла ...тези аргументи ги знам ;)

viewtopic.php?f=25&t=20884&p=169097#p169097

Г-н личният ми унищожител, как сме?
Гугъл казва това-онова по въпроса за дискриминацията – http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 0%B8%D1%8F
Аз пък споделям един пример, знам много съм досадна, но как така хем си в списъка ми с врагове, хем мога да те чета когато не съм логната (дайте подходящ български еквивалент)? Не съм сигурна дали се вписва в дефиницията за дискриминация, но съм сигурна, че ти ще ми обясниш.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот contraintuitive » 23 Януари 2015, 13:20:24

Усмивка мерси, но по ценно ми е как виждат/усещат дискриминацията други хора. Кое е за тях, хората, е дискриминация и кога се проявява. И защо се чувстват дискриминирани?

пс- трябва според мене да си логната тук заедно.де за да НЕ ми четеш писанията в блога.
Като съм ти враг, не можеш да ме чете на лични. Иначе, за да не можеш да четеш на конкретен потребител постингите във форум, това е вече някаква хватка за компютърджиите, модератор или администратор.

пс - Примерно estira (според мене тя ще ти съдейства ) :). Сори не се сдържах тук хахаха
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот onufriy » 23 Януари 2015, 16:20:31

2003 бях в Щатите на студенска бригада, работех в парк, подобен на Дисниленд. Всеки работник носеше таг с името си. На чужденците беше написна отдолу и държавата, от която идват.

2004 ми вадеха разрешително за работа отвъд 180-половинки дни, позволени тогава. Фирма на града Фрайбург се бори шест месеца със служителите на града Фрайбург, докато го издадат. Всъщност, дадоха ми разрешително за половин работеn ден (колкото си ми беше от договорът), пък извънредните часове да съм ги покривал от студентските дни право на работа.

2005 трябваше да си сменя книжката с немска (по закон). Операцията ми струваше към 500 евро (нa дребни вноски 20-50 кинта за курс за първа помощ, превод, изпит 2-3 часа). След 2007 ги сменяха ей така.

2008 кандидатствах на няколко места за работа в Швейцария. Хората си ми го рекоха в прав текст - с тоя паспорт, трудно.

2009 чаках три месеца за акт за раждане на големия ми син - трябвало да проверят дали имал право на бащино име.

Сещам се и за разни други - примерно в досието на децата в училище пише, дали са с Migrationshintergrund und solche ми ти Arbeiten...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот asenbg » 23 Януари 2015, 18:37:45

директна и индиректна, видима и прикрита, според етнос, произход, предци, държава, цвят на кожата, религия и други..

директна неприкрита - от нападки и изкази по посока на жертвата.
индиректна прикрита - отказ на помощ, пропускане на лицето, "о но аз сам те забравил" , ако има стандарт и лицето не получава този стандарт "доцента поздравява лично всеки рожденик, но когато е чужденец не го поздравява лично", отказ на помощ или съдействие. неща които не може директо да бъдат доказани като дискриминация..

аз имах няколко случая при които видях как кандидатурата ми без да бъде отворена отиде в кофата за боклук заради името на плика като подател..

В различните краища на Германия е в различна степен. примери много. лични изживявания много.. това което тука някои немци на чужденците правят е повече от мизерно държание.. имах повече респект за немците преди да дойда в Германия.

Преди няколко години отивам в Инфощелето да се информирам за новите електрони карти които се въвеждат за чужденци.. зададох 1 въпрос, германката така ме нахока без да прикрива нищо че след 30 секунди напуснах стаята.. имаше и много любезни в другите стаи на Инфощелето.. мисля че ако има такъв персонал трябва да се докладва веднага.

Edit:
примерно при обяви за работа:
sehr gute Deutschkenntnisse - прикрито искаме немец
gute Deutschkenntnisse - може и чужденци
особено за професиите които нямат контакт с клиенти или голям брой хора

http://www.hensche.de/Diskriminierung_B ... 71-11.html
asenbg

Назад към Общ форум