• Advertisement

Въпрос за Nebenkosten

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Въпрос за Nebenkosten

Мнениеот Alekk » 28 Април 2015, 13:39:11

Здравейте,
От 5 месеца живея в Германия и имам следния въпрос.
Мой близък приятел е решил да дойде да живее в Германия и съм решил да го запиша на моя адрес, тъй като живея сам под наем.
След като го запиша на моя адрес нужно ли е да плащам Nebenkosten за втори човек в апартамента ?

От скоро съм в Германия и съм нов във форума. Радвам се, че има място където може да се информира за важните неща.

Благодаря ВИ предварително,

Поздрави, Алек
Alekk
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Въпрос за Nebenkosten

Мнениеот olga » 28 Април 2015, 13:52:24

Не само, че трябва да плащаш Небенкостен, ами трябва да уведомиш и наемодателя ти в срок от един месец, и ако той е съгласен, може да живее втори човек там.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот kyky » 28 Април 2015, 14:34:47

olga написа:Не само, че трябва да плащаш Небенкостен, ами трябва да уведомиш и наемодателя ти в срок от един месец, и ако той е съгласен, може да живее втори човек там.

Чувал съм за 3 месеца, но имаш ли линк?
Пък за небенкостен... съмнява ме да трябва да се актуализират веднага. Нали затова всяка година се отчитат. Друга работа е боклукът - в някои общини, той е на глава и обикновено увеличението ще дойде автоматично.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 67 пъти

Мнениеот olga » 28 Април 2015, 14:45:17

Нямам линк, но имам наемодател.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот zlateto » 28 Април 2015, 16:02:28

Die Besuchsdauer in einer Mietwohnung darf nicht den Zeitraum von drei Monaten überschreiten. Überlässt der Mieter einem Dritten seine Wohnung ohne Genehmigung des Vermieters, so rechtfertigt dies die fristgemäße ordentliche Kündigung des Mietverhältnisses.

AG Frankfurt WM 95, 396

Wenn der Besucher allerdings länger als 6 Wochen am Stück in der Mieterwohnung lebt, hat der Vermieter durchaus das Recht nachzufragen, ob der „Besucher“ nicht tatsächlich schon Mitbewohner oder Untermieter geworden ist. In diesen Fällen müsste der Vermieter informiert und um Erlaubnis gefragt werden, der „Besucher“ müsste unter Umständen in die Betriebskostenumlage mit einbezogen werden.

Mieterbund
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
rusenec
Рейтинг: 4%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот Alekk » 30 Април 2015, 10:37:48

Благодаря ВИ,
Alekk
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mishle » 30 Април 2015, 14:08:44

Само че нека правим разлика между "на гости" и "е решил да дойде да живее в Германия". В първия случай може да е гостенин до 6 седмици без регистрация. Но авторът явно иска да регистрира решилия да живее веднага на своя адрес. В такъв случай той не е "на гости" и трябва да поиска разрешение от наемодателя си преди да дойде човека и едва след положителен отговор (който съдържа и евентуално напасване на Nebenkosten) да го регистрира. Разумен срок би бил 2-3 седмици преди пристигането, все пак наемодателя трябва да има време да реагира адекватно. В противен случай следващият пост ще бъде "двама прятели търсим квартира", а може и вече да не са толкова близки приятели.

Потребители благодарили на автора Mishle за мнението:
daisymm

Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот zlateto » 30 Април 2015, 16:25:31

Ест Mishle ;-)

Да не говорим, че от 01.11.2015 (първоначално беше обявено 01.05.2015) влиза в сила новият Melderechtsgesetz, според който наемодателя трябва да издаде при нанасяне или изнасяне в/от дадено жилище така нареченото Vermieterbescheinigung, за да може X/Y да се (пре-)регистрира в съответния Einwohnermeldeamt.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
Mishle

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Назад към Общ форум