• Advertisement

Въпрос за отглеждане на дете и соц. Помощи

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Въпрос за отглеждане на дете и соц. Помощи

Мнениеот Kikiriki16 » 6 Май 2015, 09:49:55

здравейте!
Мъжът ми работи в Германия като самонает повече от 5 год. И чакаме дете за края на ноември. Понеже неговата работа е сезонна и лятото сме в БГ ползваме квартира 1 стая в сутерен. Банята е обща но на етажа сме само ние. Казаха ни, че ако съседите се оплачат ще си имаме голям проблем с детските служби, понеже условията не били подходящи за отглеждане ма дете в една стая. Живеем в скъп район и не можем да си позволим квартира за 500€ след като живеем само 6 месеца там.Аз съм регистрирана и не съм работила никога в Германия. въпроса ми е ще имам ли ядове с детето като се върна в Германия и имам ли право на помощи ?
Kikiriki16
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Въпрос за отглеждане на дете и соц. Помощи

Мнениеот kyky » 6 Май 2015, 10:55:50

Абсурдно е накой да ви направи проблем. Кажете на съседите си да ви дадат тяхната си квартира на цена, която вие можете да си позволите. Ако имате нормален договор за наем единствено хазяинът може да ви изгони като каже, че иска сам да живее в квартирата и то само ако намери начин да излъже пред съда, че наистина ще се нанесе там. Отделно, че в скъпите райони има стотици семейства, които живеят в такива условия като вас, защото с бебе и ниски доходи е практически невъзможно да се намери друга квартира.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 67 пъти

Мнениеот olga » 6 Май 2015, 11:21:00

1. Jügendamt има право да се намеси.
2. Нямаш право на помощи.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот boyko123 » 6 Май 2015, 11:34:19

@olga - би ли пояснила второто ти твърдение? Напоследък се опитвам да се ориентирам в темата с детските и оставам с впечатление, че поне в случая когато единия родител работи в Германия и детето живее с него, няма проблеми с детските надбавки? Или ти имаш предвид друг вид помощи?
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот olga » 6 Май 2015, 11:51:16

Toва не са социални помощи. (das Kindergeld).
Освен това бащата няма постоянно местожителство в Германия. (над 183 дни в годината).
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот kyky » 6 Май 2015, 11:54:01

olga написа:1. Jügendamt има право да се намеси.

Е, тя югендамт по принцип има право да се намесва, нали това им е работата. Обаче да предположим, че жилището е в изправно състояние, т.е. няма да се срутва, отоплява се, не е опасно, родителите не са устроили някаква кочина или нещо подобно, а отделно, че хазяинът си е длъжен да поддържа квартирата. Не е изключение семейство да живее в общежитие, т.е. с общи части, например обща баня. Това не застрашава детето. Също не е изключение семейство да живее в една стая. А пък има и семейства, които живеят без ток. Колкото и да не им пасва в мирогледа на немците това е реалността около тях. По какъв повод и с каква цел ще се намесва югендамт? Пък ако се стигне дотам да им "бракуват" квартирата нали ще ги настанят в общежитие за бездомни (има и бездомни семейства с деца), където условията биха били подобни.

Освен детски, би трябвало да имат право и на Wohngeld. Условието и за двете е да са постоянно живеещи в Германия, така че там със сезонната работа трябва да се види къде колко живеят.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 67 пъти

Назад към Общ форум