• Advertisement

Kindergeld по време на Elternzeit в България

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Kindergeld по време на Elternzeit в България

Мнениеот nadq_9117 » 17 Декември 2017, 14:50:54

Здравейте,
ситуацията в която се намираме е специфична. От юни 2015 до септември 2017 аз и семейството ми живяхме в Германия (Baden-Württemberg). Там получавах детски за двете ни деца, като второто се роди през април тази година (2017), а синът ни е на 5 години. В момента съм в Elternzeit до септември 2018. От октомври 2017 се върнахме отново в България, защото искаме децата ни да учат и да израстнат в родината си, като не съм прекъсвала Elternzeit-a. Явно от Landratsamt са уведомили Familienkasse, че сме напуснали, и ми спряха детските. Първият път, когато се обадих във Familienkasse да попитам за детските, ми казаха да им изпратя документите (Bescheid) за Elternzeit и съответно Elterngeld. Изпратих ги, и пак нищо. Обадих се и отново попитах за детските, и тогава ми обясниха, че няма значение дали съм в Elternzeit, щом не съм в Германия, и че няма да получавам повече детски, освен ако не се върнем отново да живеем в Германия (или поне да сме регистрирани, че живеем там). Така ли е? Имат ли право да ми спират детските, когато съм в Elternzeit, за това че не съм в Германия?
Относно Elterngeld нещата също са много сложни. Заедно с детските ми спряха и Elterngeld. Попатах ги, защо, и те ми обясниха, че са ми изпратили документи (Unterlagen) на адреса в Германия и чакат обратен отговор от мен (да попълна формулярите, които са ми изпратили) и тогава ще продължат ми плащат. Помолих ги да ми ги изпратят на адрес в България и те са ги изпратили на 16 ноември. След като така и не ги получих, отново се свързах с тях и разбрах, че на 06 декември писмото отново е било върнато при тях, незнайно поради каква причина- и от пощата не могат да ми кажат защо. На 06 декември писмото с документите отново е изпратено към България и сега отново го чакам. Яд ни е, че за тези хора E-mail не съществува. Това не е нормално в 21-ви век.
Моля ако някой знае да ми отговори, най вече за детските! Благодаря!
nadq_9117
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти
nadq_9117
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Re: Kindergeld по време на Elternzeit в България

Мнениеот анел » 17 Декември 2017, 15:25:46

Здравей незнам до колко ще ти бъда полезна ,но доколкото съм запозната получаването на детски претърпяха някои важни промени(по новините бях гледала)поради източването на социалната система на Германия(мисля че от миналата година влезе в сила закона за детските;че дете на което постоянниат му адрес не е в Германия-няма право на детски(преди те е било така,)но сега по промениха нещата ,за детските мисля че нямате повече шанс;за Elternzeita може бе ще получиш до времето,докогато сте се водили на адрес в Германия.
Това е което аз знам ,ако има потребители с по богато инфо нека да пишат,за да ти бъдат полезни.
Приятен ден . ;-)
анел
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот rikiking » 17 Декември 2017, 19:41:19

Много ясно, че децата като не живеят в Германия няма да получавате и детските оттам. И немците се усетиха за тия пинизи, макар и със закъснение.

Като искате децата да си учат родния език на място и да са си при баба и дядо, се обърнете към българските социални служби за подкрепа. За Elterngeld-a колежката по-горе е обяснила - за периода докато сте били регистрирани /и работили ?/в Германия имате право да го поискате.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот bknf » 18 Декември 2017, 00:12:43

Имат ли право да ми спират детските, когато съм в Elternzeit, за това че не съм в Германия?
Относно Elterngeld нещата също са много сложни. Заедно с детските ми спряха и Elterngeld.

Явно имат право и могат - иначе не ги биха спрели. Трябва да се разтърсиш из интернет, за необходимите параграфи. Иначе по тая логика, всеки може да иде до Германия, да вземе детски - и да се върне например - в Китай. ;-)

Яд ни е, че за тези хора E-mail не съществува. Това не е нормално в 21-ви век.

Може да не е нормално, но е така. Или може би в България всичко се решава с мейли? Не съм много сигурен, че е така. ;-)
В Германия се използват писма - за комуникация с държавните власти, не мейли. На фирма може да се прати мейл, може и да отговорят. А може и да не. Ако искаш да купиш нещо от тях - ще ти отговорят. Ако имаш пари да взимаш - едва ли-).
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот itzo » 18 Декември 2017, 12:01:14

bknf написа:...Явно имат право и могат - иначе не ги биха спрели. Трябва да се разтърсиш из интернет, за необходимите параграфи...

§ 62 EStG. (1) 1 Für Kinder im Sinne des § 63 hat Anspruch auf Kindergeld nach diesem Gesetz, wer
1.
im Inland einen Wohnsitz oder seinen gewöhnlichen Aufenthalt hat oder
2.
ohne Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Inland
a)
nach § 1 Absatz 2 unbeschränkt einkommensteuerpflichtig ist oder
b)
nach § 1 Absatz 3 als unbeschränkt einkommensteuerpflichtig behandelt wird.

Точка две - ohne Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Inland, работи само с немско гражданство.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот rikiking » 18 Декември 2017, 12:21:18

bknf написа:
Яд ни е, че за тези хора E-mail не съществува. Това не е нормално в 21-ви век.

Може да не е нормално, но е така. Или може би в България всичко се решава с мейли? Не съм много сигурен, че е така. ;-)
В Германия се използват писма - за комуникация с държавните власти, не мейли. На фирма може да се прати мейл, може и да отговорят. А може и да не. Ако искаш да купиш нещо от тях - ще ти отговорят. Ако имаш пари да взимаш - едва ли-).

Не съм имал случай, държавна или общинска служба в Германия да ми отговори на мейл или директно запитване на формуряр в уебсайта им.

Признават само писма, на които отговарят сравнително бързо, но и там има изключения понякога.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот nadq_9117 » 20 Декември 2017, 12:18:30

Благодаря ви за отговорите!
nadq_9117