• Advertisement

Религия, вяра

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Мнениеот nadine » 4 Август 2006, 14:53:44

уау 8O определено си голяма фенка на тази книга :) ще си я купя определено само трябва да намеря време да я прочета щото сега уча по английски че ще държа тоефл :( ама след това ще я прочета :)
Аватар
nadine
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот angoabg » 4 Август 2006, 16:20:48

Не споменавайте напразно името Господне!
Аватар
angoabg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот azbuk » 4 Август 2006, 16:37:32

"Защото словото за кръстътъ на тези които погибнуват е безумство, за насъ които се спасяваме е сила Божия... Защото Божието безумно е по мъдро от отъ человеците, и Божието немощно е по крепко отъ человеците."

Къ Коринтяномъ, 1.18-25
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот liverbird » 8 Август 2006, 23:53:00

Бях пропуснала да спомена още нещо за християнската църква. Та тя нарушава съвсем явно една от 10те божии заповеди(на които се основава цялото им учение) :? 'Не си прави кумири както на небето, така и на земята!'. А какво е тогава всичкото това величаене на всякакви светци. Повече се величаят хората, отколкото делата им. А не е ли целта на делата и примера им да се обърне внимание :?:
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот azbuk » 9 Август 2006, 00:03:06

е, лошо ли е да имаш уважение към човека допринесъл много за другите? важното е да не забравяш да виждаш "светците" и сред добрите хора, които срещаш всеки ден.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот DerWolf » 9 Август 2006, 15:31:21

Мдаа "Светецът" е много хубав и поучителен филм. От "Парола риба меч" също могат да се извлекат ценни умозаключения.
Аватар
DerWolf
Златен писач
Златен писач

Мнениеот insatiable » 9 Август 2006, 16:13:30

Аз съм агностик. Според мен не ти трябва църква да си добър човек и да помагаш на хората.
Аватар
insatiable
Роден писач
Роден писач

Статии: 1
Благодарено: 1 път

Мнениеот azbuk » 9 Август 2006, 16:23:57

insatiable написа:Аз съм агностик. Според мен не ти трябва църква да си добър човек и да помагаш на хората.

съгласна съм и без да съм агностик.

а за филмите... как да кажа, реалността си е друго нещо. разбирам за оспорваните "светци" (май това беше идеята на коментара) и по този повод се сещам за две неща:

прекален светец и Богу не е драг.

и

последните ще бъдат първи.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот No0n3 » 9 Август 2006, 17:17:21

Ето я и моята тема. Ако харесвате книги, които те карат да чувстваш, а не да вярваш, мога да редложа "Животът на Пи" на испаския филоософ Ян Мартел. Това е една от най-страхотните книги писани някога в сферата на религията. Не е някъква религиозна вакханалия, а съвсем просто и нормално обяснение на това какво ни заобикаля. "Разликата между атеиста и агностика - в сетния си миг, атеиста би казал "Я, той наистина съществува", а агностика - "Я недей да ми светиш"....

П.П. "Може би „Животът на Пи” няма да ви накара да повярвате в Бога, но ще ви накара да повярвате в литературата" - Сан Диего Юниън Трибюн
No0n3: I am somewhere where I don`t know where I am...
Аватар
No0n3
Тукашен
Тукашен

Мнениеот azbuk » 9 Август 2006, 17:40:01

No0n3 написа:Ето я и моята тема.

радвам се, че ти се услади :wink:

Ако харесвате книги, които те карат да чувстваш, а не да вярваш,

харесвам всичко, което поражда благородни мисли и чувства в мен. и все пак противопоставянето на вярата и чувствата за мен е криво разбиране на връзката с Бога. Бог всъщност е едно чувство, което нито има нужда от име, нито от обосновка и разяснения. няма значение къде го намираш - в книгите или в църквите. най-хубаво е, ако го намираш навсякъде, което също е възможно. както казва един мой приятел италианец, има едно измерение на истинноста на нещата, където всички граници отпадат. както и да го наречеш това, то си остава едно и също. и наистина е навсякъде.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот No0n3 » 9 Август 2006, 18:04:27

Безкрайно права си. Има ли смисъл да ходя на църква? Тя ли ще ми покаже Бог? Той там ли е? Не Не Не. Той е в мен, вътре в мен, и аз съм в него. Той е всичко, което обичам, мразя, искам, виждам, чувам и казвам. Не съм някакъв ненормалник, държа да отбележа. Бог е нещо, не някой. Той, тя, то... някой знае ли? Иска ми се да знам. Азбук е права. Наистина е навсякъде.
No0n3: I am somewhere where I don`t know where I am...
Аватар
No0n3
Тукашен
Тукашен

Мнениеот azbuk » 9 Август 2006, 18:09:19

No0n3 написа:Безкрайно права си. Има ли смисъл да ходя на църква? Тя ли ще ми покаже Бог? Той там ли е? Не Не Не. Той е в мен, вътре в мен, и аз съм в него.

да, и все пак обичам църквите като произведение на изкуството и на творческото начало у хората. в някои от тях вложеното се усеща толкова силно. не мога да отрека, че са хубави места. това лошо ли е? само по себе си, според мен, не.

Той е всичко, което обичам, мразя, искам, виждам, чувам и казвам.

ами да, това, което ти дава възможност да правиш всичко това.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот azbuk » 11 Август 2006, 16:49:09

изтрито, за да не дразни Велинград.
Последна промяна azbuk на 12 Август 2006, 13:00:50, променена общо 2 пъти
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот velingrad » 12 Август 2006, 12:50:36

"Правила и условия:

9. При грешка/непълнота на публикация използвайте бутон "промени" горе вдясно на Вашия пост, а не пускайте поредица от мнения. Такива мнения могат да бъдат директно изтривани. "
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот azbuk » 12 Август 2006, 12:53:10

velingrad написа:"Правила и условия:

9. При грешка/непълнота на публикация използвайте бутон "промени" горе вдясно на Вашия пост, а не пускайте поредица от мнения. Такива мнения могат да бъдат директно изтривани. "

уффф, Велинград, предполагам това не важи за случая, когато мненията нямат нищо общо едно с друго и идват в разстояние на... трябва да погледна ама май два дни.

много харесвам твоя начин да показваш, че нещо или някой не ти харесва. все си е друго да цитираш правилата и условията.

изтрий ми мненията, ако толкова не ти харесват. и забрани темата религия, ако искаш.

П.П. размислих и реших повече да не пиша философски и други излияния на този форум, тъй като ми омръзна да се занимавам с разни дребнави заяждания на хора, на които това не се харесва. затова за тези, които все пак проявяваха интерес и споделяха мнения, сложих в профила си един линк към уебстраницата си, която първо трябва да поразчистя малко, тъй като не бях писала там от сто години, и после сигурно ще започна да поствам това, което ми хрумва и което ми се иска да споделя с някого.

така май е най-добре.

П.П.П. за съжаление езикът там е английски.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум