• Advertisement

Религия, вяра

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Мнениеот azbuk » 30 Декември 2006, 23:44:11

AnGeLy написа:azbuk, не си ти тази, която ще прецени дали съм вярваща или не.

едно вярно нещо да кажеш. това действително си е между теб и Бога. във всеки случай ти е много погрешна насочеността на вярванията. в днешно време човек постепенно се събужда и си дава сметка за безсмислието на догмите както и на убеждението, че има права и крива вяра. и това е препоръчително за всички, не само за християните или мюсюлманите.

и при цялата ти убеденост в християнските ценности, като те ударят по едната страна, подлагаш ли и другата? цялата история на християнсвото е пренаситена с глупостите, които са вършели разни объркано вярващи. включително и разни вдъхновени борци срещу злото. ами то злото само това чака, като се бориш с него, ставаш и ти част от него. супер.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот tonic » 4 Януари 2007, 10:31:50

[/quote]

и при цялата ти убеденост в християнските ценности, като те ударят по едната страна, подлагаш ли и другата? цялата история на християнсвото е пренаситена с глупостите, които са вършели разни объркано вярващи. включително и разни вдъхновени борци срещу злото. ами то злото само това чака, като се бориш с него, ставаш и ти част от него. супер.[/quote]

мисляя си, че подобно поведениие не е глупост, а е изктлючително трудно...да речем, чее няякой ни е оскърбил ...имаме ли силата да му простим...дори още повече да му направим добро...смятам, че това извънредно не по силите на грешния човек, но ако той успее, съм убедена, че той ще се чувства пречистен, а опонента му обезоръжен и може би малко засрамен...

това е велика сила, кояято сме склонни да профанизираме, защото нее по силитее ни...аз лично съм правила плахи опити и резултатите са смайващи, но борбата със себе си в такива случаи е впечатляваща...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Avigea » 24 Юни 2007, 11:04:33

Не мога да се сдържа и да не ви разкажа какво ми се случи вчера.
Моя близка има дъщеря на 3 години и вчера я кръстиха в православна църква.Попа през цялото време повтаряше,че вече малката Мартина ще се нарича християнка.Мартина беше послушна и явно и беше интересен ритуала.След като всичко приключи, попа й каза: "Вече си християнка!".А тя по детски наивно и искрено се обърна към майка си и попита:"Аз няма ли да се казвам вече Мартинка? Християнка ли ще ми викат всички?"Почти всички се засмяха.През целия ден след това тя обясняваше на всички ,че все още е Мартинка, а не Християнка.

Тази случка ме накара да се замисля дали един ритуал и пеене на попа ни правят християни?И не е ли по-добре да оставиш детето да порасне и да осъзнае смисъла на думата хритиянин?Ако кръстиш детето си в църква докато е малко,като порасне ако не изповядва тази вяра християнин ли ще е? И ако не е,това означава ли ,че ритуала по кръщението е загубил смисъл? Аз имам отговор на тези въпроси за себе си,но ми е интересно вие какво мислите по въпроса?

Аз лично се кръстих , когато вече знаех какво изповядва християнството- спасителната жертва на Исус Христос .Не го направих защото родителите ми са настоявали, а това беше напълно осъзнат акт на вяра в Исус Христос.
Аватар
Avigea
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот azbuk » 24 Юни 2007, 11:31:20

И аз се кръстих в съвсем съзнателна възраст, но не мисля, че има лошо в кръщаването на децата. И без това в Библията има две кръщения - едно с вода и едно със Светия Дух. Без това, второто, все едно не си напълно кръстен и то не се раздава в църквите, а е едно много лично изживяване за всеки. Изкривяване на църквата обаче е твърдението, че това кръщение се отнасяло само до апостолите. Ако беше така, цялото християнство щеше да загуби смисъл.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Avigea » 24 Юни 2007, 11:58:49

Да!Съгласна съм за кръщението със Святия Дух.Това кръщение не зависи нито от твоята воля,нито от тази на твоите родители или на трети лица.
Но,ако трябваше да има кръщение на деца във вода,то и сам Исус би бил кръстен още като дете.Да,той беше въведен от Мария и Йосиф в храма,когата стана на 8 дни,но това не беше кръщение а представяне пред Бог( нещо като чистата молитва,коята се чете на малките бебета в православната църква).Исус се кръсти точно преди да започне да служи на хората от Йоан Кръстител на реката Йордан.
Аз не съм срещу кръщението.Напротив!Просто вчерашната случка ме накара да се замисля върху това колко осъзнато е в повечето случаи това кръщение и дали това е акт на вяра или повод да се съберат близки и приятели с надеждата,че това кръщение ако не помогне с нещо в живатана детето,то поне и не вреди.
Аватар
Avigea
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот tonic » 24 Юни 2007, 12:13:05

историята наистина е комична и наистина показва разликата между ритуала и истинското духовно кръщение... и аз винаги съм си мислила че едно е родителите ти да те посветят по своите разбирания на Бога и свършено различно е ти да Mу се посветиш съзнателно... мисля че в този ред на мисли дали ше има вода, дали ше има нещо друго е само и единствено част от човешките мераzи да се разграничат от другите...по малко разбиращите вярата...разбирай ...че те са по добрите и праведни християни...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny

Мнениеот azbuk » 24 Юни 2007, 12:19:06

съгласна съм, че церемониите не са най-важното, но няма все пак нищо лошо в кръщението с вода. нали водата е свързана със сътворението, важно е човек да е в хармония с тази стихия. е, ако в главата му съвсем други мисли се въртят, докато го кръщават, може и с уиски да го поливат, смисъл няма.

апостолите са били кръстени с вода най-напред. чак след разпятието получават и кръщението със Светия Дух. всичко това има символичен смисъл - да сочи пътя на хората, но в общи линии, не конкретно и в детайли. всеки си има свой път.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот mart » 4 Август 2007, 17:28:28

Единственият който те е обикнал пръв е Бог.
И първият ,когото ти обичаш е Бог.
Ако ти първо не обичаш Бога и Бог пръв не те е обикнал,
неможеш да постигнеш никакво значение,
никаква светлина и никаква топлина.
Единственият живот, единствената топлина,
единствената свобода произтича от любовта,
която Бог е проявил към тебе.
Единственото възприемане на любовта,
на светлината и на мъдроста
е дошло, когато ти си обиkнал Бога.

За съжаление не зная кой е автора
Аватар
mart
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот tonic » 26 Ноември 2007, 20:29:27

по повод на скоро отминалия т.н. Благодарствен ден се замислих на нещо и искам да ви попитам... защо така се получава, че ние "ортодоксалните християни" извън обичайните празници общо взето отиваме на църква, когато имаме проблем, болест, нужса и ли нещо подобно, за да "запалим една свещ" и да поискаме милост и закрила... а тея, от другата страна на окена, се събират, защото имат радост, реколта и щастие и се събират, за да благодарят на Бога за това, което им е дал... струваа ми се, че това е някак си житейска философия, а не само религия ... и ми стана твърде мъчно...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lili_vlaeva » 26 Ноември 2007, 20:47:58

Ами tonic за съжаление си права и според мен се дължи на това,4е в нашето общество просто не се обръща достатъчно внимание на религията. Хората не са запознати с нея и много малко я предават и на децата си. Мен ми се струва,че нямаме възпитано уважението и необходимото покорство, с които трябва да се отнасяме към вероизповеданието ни. Което е много жалко,защото една религия може да бъде много добър духовен и нравствен у4ител. Но доста българи отдавна са спрели да отдават каквото и да било значение на нравственото, та оттам и това се загърбва.

П.С.Мнението ми е базирано на наблюдения само в българското общество.
I hope life isn't a big joke, because I don't get it. ~Jack Handey
Аватар
lili_vlaeva
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Liska » 26 Ноември 2007, 21:12:17

Мдам, на народопсихология ми мирише ;). И гледна точка.
Едните се сещат за Бога, когато ги боли. И отиват за да подсетят за себе си.
Другите благодарят за благословията. Едните не биха благодарили, защото Бог може би има по-важни дела. Другите може би се страхуват да не изгубят благословението.
Църквата функционира по различен начин. Къде се е видяло в ортодоксалната църква хора да танцува, докато пее?
Знам ли... това ми хрумна на първо четене. Интересна тема.
Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде...
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Мнениеот liverbird » 26 Ноември 2007, 21:36:07

По-важен е вътрешният мир и ходенето на църква и търсенето на Бога и в добри моменти не ти го гарантира. Като стане въпрос за религия 'зад океана' първата ми асоциация е пуритани и секти, но разбира се не се измерват само с това.
Ние пък добри моменти(сватби, бебета, годежи и т.н.) споделяме много по-сърдечно с роднини и според мен това е по-продуктивно, понеже позитивните настроения, чувства и емоции се предават от един на друг тук на земята.
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот estira » 26 Ноември 2007, 21:56:27

Ами вижте, при католиците го има и момента на показност. В Америка например ходенето на църква е част от светския живот. В Германия във всяка къща стоят над вратата букви, написани с тебешир в знак на освещение и малък иконостас в градината. "Не ми трябва църква да се прекръстя", казва българинът и си поглежда мазолестите ръце на път за кръчмата. Вяра имаме, празниците си знаем и си ги почитаме, само традициите им са други, модерни.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот Liska » 27 Ноември 2007, 06:47:35

Един приятел казваше едно време: "Уф, най-ми е кеф да ида в Америка и да си спретна една сектичка."...
Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде...
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Re: Религия, вяра

Мнениеот velingrad » 28 Септември 2012, 21:19:12

"Копах" здраво, но я изкопах (Темата). Първо, защото съм се надразнил, от показното "вярване и църкуване", което се случва в България. Второ, защото именно тези, дето преди години забраняваха вярването, днес са баш (на уж) "вярващи".
Е може ли да има някакво откриване, без опело и пръскане за здраве? Дори президентът се кълне в бог и целува кръст!?
Откога и защо?
И какво кара хората, да посещават омерзена църква, като нашата?

Няма нищо против, да бъдеш вярващ, да вярваш, в каквото и да било. Нямам и не мога да съм против.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум