• Advertisement

Религия, вяра

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: Религия, вяра

Мнениеот naselo » 28 Септември 2012, 21:22:37

Глупост и фалш. Някои са искрени, при тях само първото.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот velingrad » 28 Септември 2012, 22:13:58

naselo написа:Глупост и фалш. Някои са искрени, при тях само първото.

...не леко, ами повече от прекалено изказване, ама това си е мое мнение.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот max » 28 Септември 2012, 23:14:22

Защото и църквата е мафия, бизнес и политика в България. Вижте поп Николай от Пловдив, или Кирил от Варна...Вижте мерцедесите, в които се возят и вижте бизнесът с кръщения, погребения и прочие, които се върти по църквите. Вижте и закостенялоста им, манията им за "пазител и източник" на човешките добродетели. Високомерното порицаване на всичко, което не се съдържа в Библията...А в самите техни манастири се вихрят оргии и се прави еднополов секс. Направо ми се повръща. Поне да си признаят като мен, няма нищо лошо вместо да се крият зад велики фрази...
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот iniuta » 29 Септември 2012, 16:25:57

Аз съм вярваща по свой си начин. Не спазвам точка по точка църковните канони, не ходя на църква на големи празници ( с изключение на Великден), не постя и прочие.

Дори и ако ги нямаше безумията в родните ни духовни среди, пак щях да разсъждавам така. Вярата е нещо свръх лично и силата му не се влияе от часовника на дядо Николай, поне при мен.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот naselo » 29 Септември 2012, 18:06:32

velingrad написа:
naselo написа:Глупост и фалш. Някои са искрени, при тях само първото.

...не леко, ами повече от прекалено изказване, ама това си е мое мнение.

Определено боцкат моите думи, но за съжаление са верни и премерени в забележително висока степен.
Трябва да се уточни какво означава "вярващ" - когато няма никакви уточнения това е последовател на една от многото религиозни ... организации, най-вече официални. Да вярваш, че има нещо неизвестно за човешкото познание, от което се е получил нашия свят и същото или друго което ще последва - това няма нужда да се вярва, то си е така. Всъщност това е позицията на атеистите, невярващите.
Лицемерите в светската ни държава, които освещават рок клубове, подлези, автосалони и какво ли не имат поне единият от двата проблем - или не знаят за какво става дума, или го правят за пред другите.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот baconsutan » 16 Декември 2017, 22:49:13

Безверниците крадат икони, църковни дарения, че даже и големи камбани. Влизат в храмовете като по задължение и се молят показно. А истинските вярващи като дядо Добри даряват на църквата всичко което са събрали през трудния си живот. Е, то впоследствие изчезва безследно, но и тази суета на деятелите в расо, е разбираема. Вместо да реставрират многобройните изоставени и рушащи се храмове, архиереите гледат да продадат някоя манастирска земица и да придобият я джип, я Ролекс или да изпитат друга човешка благинка със себеподобен. Това отвращава истински вярващите, разколебава и без това разклатената им вяра в християнските ценности. А всеки човек има нужда от своя си бог, независимо дали го нарича Христос, Аллах, Буда или вселенски разум. Слизането на благодатния огън в Църквата "Възнесение Христово" в Йерусалим на Божи Гроб обединява в някаква степен вярата на католици, православни, арменци, копти и юдаисти. Защото огънят винаги идва на едно и също място във връзка с епиклезната молитва. И ни показва волята Божия.

Потребители благодарили на автора baconsutan за мнението:
onufriy
Рейтинг: 4%

baconsutan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 128 пъти
Благодарено: 125 пъти

Мнениеот onufriy » 18 Декември 2017, 10:03:15

baconsutan написа:Безверниците крадат икони, църковни дарения, че даже и големи камбани. Влизат в храмовете като по задължение и се молят показно. А истинските вярващи като дядо Добри даряват на църквата всичко което са събрали през трудния си живот. Е, то впоследствие изчезва безследно, но и тази суета на деятелите в расо, е разбираема. Вместо да реставрират многобройните изоставени и рушащи се храмове, архиереите гледат да продадат някоя манастирска земица и да придобият я джип, я Ролекс или да изпитат друга човешка благинка със себеподобен. Това отвращава истински вярващите, разколебава и без това разклатената им вяра в християнските ценности. А всеки човек има нужда от своя си бог, независимо дали го нарича Христос, Аллах, Буда или вселенски разум. Слизането на благодатния огън в Църквата "Възнесение Христово" в Йерусалим на Божи Гроб обединява в някаква степен вярата на католици, православни, арменци, копти и юдаисти. Защото огънят винаги идва на едно и също място във връзка с епиклезната молитва. И ни показва волята Божия.
Мисля, че и в клира са в голяма част почтени люде, независимо дали католически или православен. Моят треньор по бокс беше (всъщност още е, аз вече не тренирам) поп. От него съм научил смислените неща, които знам за Православието.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот rikiking » 18 Декември 2017, 12:24:56

onufriy написа:Мисля, че и в клира са в голяма част почтени люде, независимо дали католически или православен. Моят треньор по бокс беше (всъщност още е, аз вече не тренирам) поп. От него съм научил смислените неща, които знам за Православието.

Напълно споделям мнението по-горе. В голямата си част българските православни свещеници са високоморални и отдадени на службата и паството си хора. Естествено - има и плява. Познавам един такъв , дето го разпопиха накрая заради непристойно поведение и финансови злоупотреби и стана таксиджия накрая, но са сравнително малко.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот onufriy » 18 Декември 2017, 12:50:34

rikiking написа:
onufriy написа:Мисля, че и в клира са в голяма част почтени люде, независимо дали католически или православен. Моят треньор по бокс беше (всъщност още е, аз вече не тренирам) поп. От него съм научил смислените неща, които знам за Православието.

Напълно споделям мнението по-горе. В голямата си част българските православни свещеници са високоморални и отдадени на службата и паството си хора. Естествено - има и плява. Познавам един такъв , дето го разпопиха накрая заради непристойно поведение и финансови злоупотреби и стана таксиджия накрая, но са сравнително малко.
Фори Светулката :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 18 Декември 2017, 13:10:48

ivo75 написа:
onufriy написа:...Фори Светулката :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

повече прилича да е Брат Джон...
Па те идвамата май междувременно в Щатите, кой знае колко присъди е успял да натрупа там Брат Джон. В България беха три, две от които за изнасилване...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот rikiking » 18 Декември 2017, 17:26:54

onufriy написа:
ivo75 написа:
onufriy написа:...Фори Светулката :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

повече прилича да е Брат Джон...
Па те идвамата май междувременно в Щатите, кой знае колко присъди е успял да натрупа там Брат Джон. В България беха три, две от които за изнасилване...

А не , тоя моя познат беше по-лоу профайл. Не може да се мери с тия с тия двамата. :mrgreen:

Но за Фори и аз си задавам въпроса, защо емигрира точно в Юта - крепостта на мормоните ?
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот bknf » 18 Декември 2017, 17:52:10

onufriy написа: Моят треньор по бокс беше поп. От него съм научил смислените неща, които знам за Православието.

И какво е казвал, относно Православието ?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот baconsutan » 19 Декември 2017, 22:08:32

Ако попът - треньор е този от Сандански, съм напълно съгласен с Вас, защото той е вярващ и морален човек. Но има и други примери:
Църковното имущество е повод за скандали в Гигинския Църногорски манастир между бившият брокер от Уолстрийт- сегашен отец Никанор и отец Евгений, временно пребиваващ в частното исихастрио в село Смиров дол.
Правото да оперира с финансите породи грозен скандал между Архимандрит Антим във Видинска епархия с епископ Поликарп. Последният е изгонен от Русенския манастир, защото дължал пари на банки и на физически лица, които се наложило да му погасява митрополията.
Десетки милиони левове от еврофондовете са отишли при църквата, но документите от фонд "Земеделие" показват раздаването им по непрозрачен начин.
През 2011 г. Варненският и Великотърновски митрополит Кирил /мир на праха му/, събра очите на обикновените миряни с чисто нов автомобил "Линкълн MKZ Хибрид", в какъвто по това време се е возел Обама.
Преди време грозни скандали се разиграли по време на коленопреклонните молитви на Петдесетница в православната църква "Св. Иван Рилски" в Чикаго. Спрян е църковния хор от служба, стига се до взаимни обиди.
Тринадесет авторитетни юристи, богослови, публицисти и медици изпратиха отворено писмо до Светия синод при БПЦ във връзка с нарушените правила при избора на архимандрит Дионисий Мишев за епископ. Нарушенията се отнасят до православната вяра и участие в архонтския скандал със Слави Бинев.
В клисурския манастир се подвизават нежния игумен Амвросий и разжалваният бивш ректор на Софийската духовна семинария Сионий.
На Ресиловския манастир му казват "Резиловския", заради разпуснатото поведение на неговите обитатели. По подобни причини е изгонен клирикът Антон Евгений от Германския метох на евфорията "Зограф".
За Соколовския манастир край Габрово свещенникът Досьо Досев направи публични разкрития, че обителта е затънала в кражби, корупция, разврат. Игуменката Мелания, /наричана защоли Месалина/, е покровителствана от Великотърновския митрополит Григорий. ... Следва Троянския манастир с култовите Кака Кичка, Кака Фифи, Палома, архимандрид Виталий Рилски и за десерт баба Гуси. Не соча линкове към видеото в интернет за техните подвизи, защото е отвратително - гнусно.
baconsutan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 128 пъти
Благодарено: 125 пъти

Предишна

Назад към Общ форум