• Advertisement

Woanders ist immer besser/Другаде е винаги по-добре

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Woanders ist immer besser/Другаде е винаги по-добре

Мнениеот velingrad » 30 Януари 2007, 22:12:45

С тази Тема приканвам и моля, всички които не са от/в Германия, да споделят свои впечатления. По "всеобщо" мнение, там където не сме е по-добре. Много от "отседналите" за по-кратко или по-дълго в Германия, не съумяват да станат на "ти" и със страната и с хората, поради различни причини. А вие там в другото "странство"?

Знам, че имаме представители/членове от много страни - моля ви, споделете как вие се справяте с "тамошните".

Поемам риска, да се получи "от нас по... нема", но не мисля че ще е така.
Нека началото на тази Тема, ви бъде като пример.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот velingrad » 5 Февруари 2007, 21:02:01

Айде ве хора, толкова ли няма една/един с мнение???
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Испания_Каталуния_Барселона

Мнениеот ydy » 23 Февруари 2007, 14:24:17

Здравейте!

Живея в Барселона от 4 години. Тук местните държат да се знае, че са каталунци, а не испанци. Разбира се като във всеки голям град, има много хора от други части на страната, да не говорим за многото емигранти от цял свят.

По-голяма част от приятелите ми са чужденци като мен. Единствените ми приятели от тук (барселона/испания) са гаджетата на две от приятелките ми (българки).

За 4 години си направих статистика с таксиметровите Шофьори: ако е испанец, веднага завързваме раговор, къде отивам, при кой, от къде съм и т.н. Ако е каталунец казвам адреса и после плаЩам сметката.

Казват тук каталунците, че бавно се сприятелявали, но пък било за цял живот. Аз нямах търпение да чакам и след първата ми година тук реШих да не опитвам повече. Тук има толкова много чужденци, че спокойно можеШ да си намериШ среда и без местните.

В началото много се оплаквах, но оЩе се чудя, дали е заради хората или това се случва на всеки чужденец, независимо от страната, в която е емигрирал. Местните си имат личния живот, приятели, роднини, заЩо им е някои с акцент и т.н. Не съм живяла в друг град тук, казвт че на юг хората били по- топли, по-като нас.

Иначе, ако не е за приятеслтва, хората са много любезни, отзивчиви, не мога да се оплача. Обаче оЩе не знам заЩо, след като в началото работех в една голяма компютърна зала с около 20 момчета, за три месеца никой не дойде да ме попита, коя съм, да ме викнат с тях на кафе... Струва ми се, че ако не си представен, някак го намират за неуместно да завържат разговор, ниЩо че с месеци се гледаме по цял ден.

...Не ми върви писането, и мисля е заЩото малко контак имам с местните хора (супермаркета, банката, лекари). В инсититута, в който работя сме 80% чужденци, приятелят ми е австриец. Ако се сетите неЩо- питайте. Стори ми се че темата е за хората, а бита интересува ли ви?
Аватар
ydy
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Babetka » 23 Февруари 2007, 14:39:16

Интересува ни всичко, което е по света. Много интересна тема. За съжаление съм в Германия и няма какво да пиша толкова. Знаеме си тука живота.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот ydy » 23 Февруари 2007, 14:51:21

НеЩо, което много ме впечатли в началото, и оЩе не мога да свикна:
много често, в по-старите сгради (но не много стари) в един да кажем 3 или 4- стаен апартамент, половината стаи са "вътреШни". Това значи, че или нямат прозорец, или прозореца гледа кам едно "патио", което си е неЩо като асансьорна Шахта, 3 на 4 метра или по- голямо. Ако сградата е на 5 етажа, представете си на всеки етаж по (поне) 4 прозореца гледат към това "патио". Съседа е на 3-4 метра, сутрин им чуваШ будилника, разговорите, ако е кухня мириШе, светлина почти не влиза, въздух съЩо. Много неприятно... И това са жилиЩа в центъра, където живеят местни средна класа хора. А и прозорците са с едно стъкло само, не изолират нито от студено, нито от Шум.
Аватар
ydy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 19 Септември 2008, 21:35:52

Мисля, че пасва към Темата:
ЛЕСНО ЛИ СЕ ЖИВЕЕ В АМЕРИКА

Приятно четене.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот vl » 20 Септември 2008, 14:36:34

А можете ли да си представите човек, когото виждате за 1-ви или 2-ри път, да се целува с Вас? Такова нещо ми се случи в Генуа. Така се държеше с мен приятелка на моята жена. Извънредно лукави, лицемерни хора! Явно Николо Макиавели им е пръв учител. Много са любезни и услужливи, ако трябва да ни нагласят на най-отвратителната работа, дори да сме доказали, че знаем и можем много повече. Но, ще изядем тяхното! По-добре да просим на улицата и да ни нахранят със сандвичи, отколкото да искаме от тях съвети за 1 по-достоен живот.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Re: Woanders ist immer besser/Другаде е винаги по-добре

Мнениеот stela85 » 15 Октомври 2009, 23:57:52

Да подновим малко темата.
Много точно казано и за вътрешните стаи и за целувките. В Испания е прието, когато се запознават или виждат да се целуват. Само мъжете не се целуват, мъж-жена, жена-жена, задължително. Докато свикнеш с целувките при запознаване е малко смущаващо, може да се стигне до неудобни ситуации :mrgreen: Не важи само когато се запознаваш с някой свръх-важен по свръх-важен повод. Там почти няма целувки.
Та по темата. Дали другаде е по-добре, при нас поне зависи. За някои неща - все има някъде, където е по-добре. Например, незнам дали някъде в Европа има по-лоши шофьори от испанците. Леле гориките, направо жал ми става като гледам съседа как паркира, поне 15 мин напред-назад без да върти на никъде, накрая спира за двама, въпреки че има място за около нормално голям камион. Независимо дали паркира или излиза, по навик "нежно" се разбутват колите отпред и отзад, водейки се предимно по слух.
По-добре е на друго място също, когато се наложи да отидеш до болницата на "Спешен кабинет". Толкова е "спешен", че едно минимум 8- 10 часа чакане не ти мърдат. И всички са тооолкова спокойни и така се носяяят като народна песен, че те хваща бяс само като ги гледаш. И да не си болен ще се разболееш от чакане.
Общо взето, не мога да кажа, че има много неща, с които не мога да свикна.
Приятели испанци се намират, но определено си трябва време, за да ти се доверят и някой, който да каже доста добри думи за теб. Веднъж вече стане ли, се втурват да ти помагат и когато нямаш нужда от помощ. Къде трябва да идеш, какво да кажеш. Вчера бившата ми хазайка замалко да дойде с мен да се разправя с полицайте за една глоба за паркиране, която ми лепнаха (много тъпа глоба, но поне няма да я плащам - тук полицаите са доста по-снизходителни като им се усмихнеш и започнеш да кършиш пръсти с "ами такова, то знака там не се вижда.." още нещо, което ми харесва).
Според лични наблюдения испанците приемат горе-долу добре чужденците (стига да не са мароканци). Хора всякакви, едни те приемат по-добре и от сънародниците си, други само като чуят че говориш с акцент и дори не спират да ти кажат на къде да ходиш ( случвало ми се е да питам за някоя улица). В началото, когато говорех със забележим акцент, ми направи впечатление, че когато няокой не говори испански или говори лошо, започват да му говорят и да го третират като пълен идиот - правят някаква странна връзка между нивото на испанския и нивото на умствения багаж. Но им се връща, когато започнат да твърдят, че говорят английски - истинско забавление. След това се превиваме от смях поне една седмица.
И така, май нещо много се разписах. Мисля, че дали "там е по-добре" зависи много от това доколко си се интегрирал и адаптирал. И въпреки, че ние (поне в сравнение с други българи), доста бързо и качествено се адаптирахме и "интегрирахме" , в която и да е страна винаги си оставаме "българите", другите, които и 50 години да живеят в Испания, няма да станат Хосе, Хуан, Пако или Роса-Мария. Но макар и "българите" , не бих могла да намеря наистина сериозна причина да кажа, че "там" е по-добре. Тук се чувствам щастлива и на мястото си, пък времето ще покаже дали това е правилното място. И ако след години се окаже, че не е - хващам куфарчето, заека ( ако заека още не изял куфарчето) и си търся моето място под слънцето.
Аватар
stela85
Роден писач
Роден писач

Снимки: 439
Статии: 15
Благодарил: 141 пъти
Благодарено: 56 пъти

Мнениеот pentscho » 13 Януари 2016, 23:50:58

Чуждата кокошка е патица, казано по нашему. Веднага се засилвам за Испания! Там е истината... Маняна, порфавор, корасон, фрио, калора, фин дел мондо, тиерра дел фуего-тия думи знам от Чили и Аржентина, но сигурно и в Испания ги използват. :maratonki: :iroc: :naslynce:
Подпис: не се чете
Аватар
pentscho
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот ysmivka » 14 Януари 2016, 13:54:53

Überall ist die gleiche Scheisse :) #-o . Темата е пусната отдавна, а и да не е автора взел, че се затрил, т.е. няма как да знам какво е искал да каже с нея, не мога обаче да се въздържа да не го опонирам, навсякъде е същата гадория O:) .
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот daisy » 14 Януари 2016, 15:44:46

Стела, живяла съм в Испания и съм се учудвала колко добре успяват да паркират в малкото място, което има в Мадрид. Същото е като в Париж. Поударят този отпред, другия отзад. Както сами казват "con un pequenio toque no pasa nada" (нямам енье, сори).
За мен най-лошите шофьори са белгийците. Имат страшно малко часове по кормуване, мисля, че последно бяха 6. Теорията си я учат сами и се явяват на изпит. След изкаран изпит по теория имат право да карат на улицата с придружител, който има книжка, не с инструктор и учебна кола. Да не говорим, че някога дори не им се е налагало да карат изпит, за да вземат книжка. Подават документи и ей ти книжката. И далеч не става въпрос за паркиране, за което се изискват повече умения. Сменят платната от крайно ляво в крайно дясно без мигач, без да погледнат. Карат с летни гуми през зимата. И това не е еднократен случай. Като живеех още в Люксембург, доста съм им се нагледала. Само като видя белгийски номер пред мен, спазвам огрооомна дистанция, защото никога не знам каква маневра ще предприеме в следващия момент.

За целувките - във Франция е същото като описаното от теб.

На мен в Испания много ми харесва и с удоволствие бих живяла там, но животът ми така се завъртя, че съм в Берлин. И тук е мнооого хубаво. ;-)
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот pentscho » 15 Януари 2016, 21:53:56

И във Фулда е добре. Чак сега разбирам защо тука хората са по-така предпазливи, щом са близо до кола с българска регистрация. И плахо питат: това BG Белгия ли означава? Явно една лоша слава на белгийските шофьорски курсове броди из Европа. Знаех си, че и в Белгия има нещо гнило, а то какво било... Обаче като разберат, че BG означава България, им става едно леко на душата и така се отпускат, че започват да шофират и паркират бетер белгийските и испанските драйвъри. Бацилус Булгарикус, пардон-Белгикус... :-({|=
Подпис: не се чете

Потребители благодарили на автора pentscho за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Аватар
pentscho
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот boyko123 » 17 Януари 2016, 12:37:35

Хм, аз лично намирам Брюксел за по-неприятен и труден за шофиране даже и от Париж, не само заради стила на каране, а и заради лошата организация на движението и табелите, които в много случаи са след кръстовището, за което се отнасят ;). Същото се отнася за повечето второкласни пътища.

А моя проблем от типа "ливадата на комшията" е съвсем локален. Холандия е ОК, Енсхеде също, само да не си бях взел къща до най-голямата детска площадка в квартала... А едно местене е половин земетресение, тъй че де да знам кое е по-малкото зло :-k
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Назад към Общ форум