• Advertisement

Великден и българската църква в Германия

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Великден и българската църква в Германия

Мнениеот Mr.Bombastic » 8 Април 2007, 11:59:14

Отварям тази тема, защото празникът е толкова светъл, а снощи докато обикалях сръбската църква се чувствах леко странно. Сякаш българската църква ни е позабравила нас, българите в Германия (може би и чужбина). Снощи се стигна до парадокса на сръбската църква в Дюселдорф да има повече българи, отколкото сърби. Много млади хора, основно студенти. Службата беше хубава, младите свещеници оставиха много положително впечатление (поне на мен). Предполагам имаше едно 200 човека и то без организация, кой чул от някого, кой знаел за тази църква отпреди. Защо има такава дупка между българите и българската църква, че сякаш се чувстваме забравени? Нямаше дори едно ясно послание отнякъде, че българска служба няма да има, за да могат хората да се организират за други места. Само се носеха едни слухове, едни объркани информации.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот copland » 8 Април 2007, 12:24:15

Абсолютно подкрепям мнението ти! И аз снощи през цялата литургия се питах как така има сръбска църква почти във всеки град в областта, как така успяха да направят толкова хубава църква в Дюселдорф, как организацията и начина, по който протича Литургията стават все по-добри. Не мисля, че българите сме по-малко, нито че сме по-невярващи. Но все пак симисля, че грешката е в нас. Не църквата ни е забравила, а ние - нея. Защото църквата е такава през цялата година, а ние се сещаме за нея само на Великден. И евентуално още 2-3 пъти в годината. Та идеята ми е, че ако искаме да се направи нещо по въпроса, ние трябва да го започнем!

Снощи дори не можах да убедя една позната от Есен, че няма българска църква наоколо. Момичето си повтаряше за "българската църква в Дюселдорф", която тя не била виждала, но знаела, че я има. А на въпроса какво прави в сръбската - ми тука се били уговорили с приятелите, тука било и по-близо.

Да не говорим, че в автобуса, с който пътувахме от летището до църквата имаше групичка българи, които си подаваха от ръка на ръка на бутилки сякаш отиват на запой, а не на черква.

И пак да попитам - защо толкова малко хора остават до края на литургията? Тази година си беше даже доста кратка - в 1:30 всичко беше приключило. Тълпата се разотиде час по-рано. А както Бомбата е писал и свещениците, и хора, и цялата обстановка въобще оставиха доста положително впечатление.
I have the simplest tastes. I am always satisfied with the best.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 56 пъти
Благодарено: 64 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 8 Април 2007, 12:46:13

Всъщност сърбите са много повече от българите в Германия. Някъде 200-300 хиляди, а ние сме 50-60 хиляди. Но не мисля, че това е оправдание. Мен дори ми е неудобно да повдигам тази тема на Великден, някакси не пасва на празника, но пък кога тогава? Освен това българската църква трябва да се движи в крак с времето и да търси начини да уведомява българите за големите празници. Има българско посолство, български студентски сдружения и какво ли не още. Един вид ако има желание, всичко се постига. Едва ли другаде по света има така добре развита българска мрежа, колкото в Германия.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот velingrad » 8 Април 2007, 13:30:21

Колкото и да сме, много сме разпръснати, затова за бедната ни църква не си заслужава да "ни събира"**.
От друга страна, как да не е бедна, като не и пука за Българите "навън"?
Ама то, на кой ли му пука за нас в чужбина?

Дали пък, не е време за някаква инициатива в тая насока от наша страна?

**Мнение на заклет атеист, който ако имаше Българска църква (ама Българска), щеше пак да запали свещичка. Запалих си я, макар и не в църква!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот estira » 8 Април 2007, 15:58:42

Дам, в Мюнхен е същото, църквата ни е част от гръцка, а сме толкова много хора. Може би това е и една от причините да нямаме неделно училище за деца. А за българска протестанска просто и дума не може да става. Как да се помогне (то най-добре в църква да се пита май)?
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот pim1985 » 9 Април 2007, 05:54:04

Само да добавя,че сърбите са най-голямото малцинство след турците в ДЕ.А аз какво да кажа за моя забит град,не ми се ходеше в католическа църква или още по-малко в някоя евангелистка,а то дори и православна няма,така че,според мен проблемът е голям и понякога ми се ходи на наша си църква,но няма къде или е поне на 200 км .
Oci, oci, tvoje oci
kao sjajni biseri u noci
oci, oci, kad me gledaju
mojoj dusi mira nedaju
pim1985
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот kukla » 10 Април 2007, 14:31:42

pim1985 написа:Само да добавя,че сърбите са най-голямото малцинство след турците в ДЕ.

Това обаче не значи, че църквата им
се спонсорира от Германия, нали така.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот pim1985 » 10 Април 2007, 17:23:39

Ами предполагам,че не.То по принцип в нормалните правови държави като Германия като малцинство са признати само датското(няколко хиляди) и мисля още някакви по границата с Франция.Трябва да взимаме пример за това какво всъщност е малцинствоно това е друга тема .
Oci, oci, tvoje oci
kao sjajni biseri u noci
oci, oci, kad me gledaju
mojoj dusi mira nedaju
pim1985
Роден писач
Роден писач

Мнениеот velingrad » 10 Април 2007, 21:21:40

pim1985 написа:Ами предполагам,че не.То по принцип в нормалните правови държави като Германия като малцинство са признати само датското(няколко хиляди) и мисля още някакви по границата с Франция.Трябва да взимаме пример за това какво всъщност е малцинствоно това е друга тема .

Малко инфо за тебе pim1985 и след това моля, да се концентрираме върху нашата си църква.
Интересно четиво:
Anerkannte Minderheiten in Deutschland
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот tonic » 10 Април 2007, 21:27:44

pim1985 написа:Само да добавя,че сърбите са най-голямото малцинство след турците в ДЕ.А аз какво да кажа за моя забит град,не ми се ходеше в католическа църква или още по-малко в някоя евангелистка,а то дори и православна няма,така че,според мен проблемът е голям и понякога ми се ходи на наша си църква,но няма къде или е поне на 200 км .

да...проблемът ти наистина е голям, но той не е в забития ти град, а някъде в теб....чети и се просвещавай...вгледай се повече в себе си и може би ще го откриеш...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny

Мнениеот Tell » 11 Април 2007, 07:07:01

В Швейцария положението е подобно. Има всякакви православни църкви - руски, гръцки, арменски, сръбски, на коптите само няма българска. Българите в Шв. сме по полу-официални данни около 10000, но и Шв. е много по-малка от ДЕ, така че е същата работа. При нас дори разстоянията не са особен проблем. :) Чух за една българка, която живее отдавна тук и има поданство, та тя проучвала въпроса, какво е необходимо (освен пари) за да се направи БГ църква. Ние засега понякога посещаваме руската в Цюрих. Руснаците май са доста по-набожни от нас.
What is said of a man is nothing. The point is, who says it.
---------------------------------------------------------------
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Статии: 2

Мнениеот Liska » 11 Април 2007, 08:44:40

И тук се спретна БГ църква:
http://www.bulgarische-kirche.de/

Не мога да коментирам, обаче нищо. Лично не съм ходила.
Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде...
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Мнениеот pim1985 » 12 Април 2007, 12:20:53

@Tonic,благодаря за наставленията,Другарко :roll:
Oci, oci, tvoje oci
kao sjajni biseri u noci
oci, oci, kad me gledaju
mojoj dusi mira nedaju
pim1985
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 12 Април 2007, 13:20:56

@tonic: необходими ли бяха този тип наставнически забележки? И изобщо възможно ли е веднъж да се получи нормален диалог по ясно поставена тема? :evil:
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот RoBlitz » 12 Април 2007, 13:28:23

Ей хора, някак се питам докато чета вашите мнения, защо изобщо трябва да има значение дали църквата е българска, сръбска или гръцка? Защо все оste се поддаваме на национално разделение в църквата??? има ли някакво значение, дори да е католическа или евангелистка...нали е църква...Пък и църквата, дето всеки я носи в душата си е най- важната, или?
Аватар
RoBlitz
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Общ форум