• Advertisement

Великден и българската църква в Германия

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Мнениеот Mr.Bombastic » 12 Април 2007, 13:42:26

Ако нашите прадеди така мислеха, сега щяхме да обсъждаме времето на гръцки, турски или кой знае какъв език. По тази логика защо другите държави си имат собствени църкви, а не е само една гръцка или друга? Най-малкото трябва да разбираш какво ти пеят и четат в църквата или? Нека не изместваме темата.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот estira » 12 Април 2007, 13:47:26

RoBlitz,
разбира се, че имаш право, но слушал ли си служба на гръцки? И има основни различия във вярата на евангелисти, католици и православни. Съгласна съм, че всеки трябва първо да повярва в душата си, а после да ходи по институции, но тук говорим за църквата като организатор и събирател. Аз много харесвам модела на Български Християнски Студентски Съюз, защото имат страхотна организация, поддържат връзки с цял свят и много си помагат.

*Бомбата ме превари
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот 4yjdenkata » 12 Април 2007, 14:50:12

Аз посещавам гръцка църва вече почти 6 години откакто сме тук, но нали и мъжа ми е грък. Но да ви кажа честно, въпреки че знам гръцкия перфектно, когато попа отслужва литургия, доста се затруднявам да разбера, защото използват много старогръцки думи.
Аватар
4yjdenkata
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Великден и българската църква в Германия

Мнениеот Pizho » 12 Април 2007, 16:06:20

Mr.Bombastic написа:Сякаш българската църква ни е позабравила нас, българите в Германия (може би и чужбина). Снощи се стигна до парадокса на сръбската църква в Дюселдорф да има повече българи, отколкото сърби.

Съгласен съм с едно от мненията, че не църквата ни е забравила, а ние нея.

Поне тук пише, че има храм в Дюселдорф.

Някой от вас да е правил дарения за строителство на храм или пък съорганизирал нещо (или пък плащал десятък :) ) ? Смятам, че заради това нямаме. Млада диаспора, без традиции.

В Берлин работеха дълго време за да намерят място и пари. Вярно парите (немската държава и външно министерсто също донякъде съдействали мисля) стигнаха за половината и изографисване и мястото не е подканващо ... но пък.

Четох наскоро, че Мартин Петров заедно с други заможни българи в Мадрид искали да направят опит да построят и там една (късмет да им пожелаем). С финансиране и съорганизация навсякъде би могло да има храмове.
Pizho
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот RoBlitz » 12 Април 2007, 16:13:51

Хей, не искам да ме разбирате погрешно! Разбирам напълно какво е значениято на Нашата религия за Нашата история и запазването ни като народ!
Аз просто често си мисля, че в днешно време всеки по веднъж трябва да си набие спирачките като забележи, че започва да се сравнява с други нации на основа религия...поради ред познати причини! Разбира се, че религията събира, сплотява...но като се позадълбочи малко човек забелазва, че и милиони пъти в историята е разделяла...жестоко!
Не исках да се отклонявам толкова от темата, просто споделих какво ми стъкна, като четох вашите мисли за бг- църква в де.
Аватар
RoBlitz
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 12 Април 2007, 16:36:19

Всъщност в Дюселдорф няма църква, откакто уволниха/отлъчиха попа. А си мисля, че е редно църквата да си потърси паството. То стадото забравя за пастира с времето ...
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот Pizho » 13 Април 2007, 13:30:42

Mr.Bombastic написа:Всъщност в Дюселдорф няма църква, откакто уволниха/отлъчиха попа.

Поради какви причини са го уволнили?

Ако е по финансови ... мога само да се повторя.
Pizho
Редовен писач
Редовен писач

Български църкви

Мнениеот dona_52 » 13 Април 2007, 14:05:39

Това е важно наистина,да може 4овек да посети от време на време христианската обител,и ние в Фракфурт сме 6тасливци.Имаме си 4удесен поп,и прекрасни организатори.Организираха ни 4удесно коледно парти сас царковна служба,за цветница можахме да си занесем върбови клонки у дом,а службата за великден бе6е незабравима.Дори в Българиа не сам пресаствала на толкова добре проведена служба.Да са живи и здрави и все така всеоддаини към нас християните в Франкфурт.
Аватар
dona_52
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Dura_lex_Sed_lex » 13 Април 2007, 16:41:06

Лъжи, професионална некадърност и злоупотреби... :shock:
"Когда человеку лежать на одном боку неудобно – он перевертывается на другой, а когда ему жить неудобно – он только жалуется. А ты сделай усилие: перевернись!"
Аватар
Dura_lex_Sed_lex
Тукашен
Тукашен

Re: Български църкви

Мнениеот Mr.Bombastic » 13 Април 2007, 17:17:56

dona_52 написа:Това е важно наистина,да може 4овек да посети от време на време христианската обител,и ние в Фракфурт сме 6тасливци.Имаме си 4удесен поп,и прекрасни организатори.Организираха ни 4удесно коледно парти сас царковна служба,за цветница можахме да си занесем върбови клонки у дом,а службата за великден бе6е незабравима.Дори в Българиа не сам пресаствала на толкова добре проведена служба.Да са живи и здрави и все така всеоддаини към нас християните в Франкфурт.

Ами защо не се намери един човек да съобщи, така и така еди къде си ще има служба, еди къде си няма да има. Хм ... и според мен този човек трябваше да е представител на църквата, а не посетител на форума...
@dona_52: Добре дошла сред нас, това не е упрек към теб.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот dona_52 » 13 Април 2007, 18:10:43

Не е вярно 4е никой не е съоб6тил.В този сайт от ляво,в колонката полезно пи6е Български църкви,когато кликне6 се появяват вси4ки места където има такива,а в сайта на църквата има плана кога и в колко 4аса 6те има служба,ние са6то ги открихме по интернет.Когато 4овек търси намира,поровете се и 6е намерите,око не го откриете питайте и 6те ви помогнем.
Аватар
dona_52
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Pizho » 16 Април 2007, 17:45:04

Dura_lex_Sed_lex написа:

Лъжи, професионална некадърност и злоупотреби... :shock:

Мдаа, и те са хора на народа както се казва :P
Pizho
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот ysmivka » 7 Април 2012, 11:04:09

Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот ysmivka » 12 Април 2012, 17:42:10

Велики четвъртък е - боядисваме яйцата!

Според традицията великденските яйца се боядисват рано сутринта на Велики четвъртък или на Велика събота преди празника. Първото яйце трябва да се боядиса в червено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а след това и на останалите членове от семейството. Това яйце се подменя с миналогодишното, което е престоявало в къщата през изминалата година – да носи здраве, щастие и благополучие в дома.

Следващото боядисано яйце, също е червено - то се оставя в църквата в събота вечерта, след празничната литургия, която продължава след полунощ, или на другия ден. Как ще се боядисат останалите яйца е въпрос, който зависи от вкуса на всяка домакиня.

Използвайте въображението и фантазията си и украсете най-оригиналното яйце. В миналото те са били оцветявани с отвари от растения – люспи от кромид лук или орехи и кори от ябълки за жълто яйце, смрадлика за оранжева боя, коприва за зелена, дъбови кори или риган за червена, червено цвекло за лилава и т. н. Днес използваме най-различни техники като бои, восък, хартиени декорации, мъниста и много други.

У нас по традиция на Велики четвъртък се замесват и козунаците. Козунакът е сладък обреден хляб, който символизира тялото на Исус Христос, така както боядисаните в червено яйца символизират кръвта му. Обикновено се прави в кръгла форма и се украсява с плетеници, като в средата се слага червено яйце

http://www.btv.bg/az-reporterut/vashite ... ata.html#1
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
tzwete
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти