• Advertisement

Купуване на кола - нова или втора употреба

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Купуване на кола - нова или втора употреба

Мнениеот Luke » 15 Март 2005, 12:32:36

скоро ще му дойде времето за купуване на кола и моля за опита ви.

Накратко виждам 3 варианта:

1. Нова кола на изплащане
Тук ми е интересен всякакъв опит и мнения относно финансирането и разликите при отделните производители. Проблемът е цената и уловките по финансирането

2. Втора употреба, купена директно от дилъра/производителя (1-4 годишна)
Проблемът е, че стоят с месеци на плаца тези коли, а не са много по-евтини от новите. Или греша?

3. Втора употреба, купена от дурго място (човек,автокъща, "зад ъгъла" и т.н) 2-5 годишна.
Е тук вече става кошмар, но споделете мнения.

Въпросът, който е най-важен е: при тези цени на човешкия труд и части изгодно ли е купуване на стара кола и как намирате сервизите?
Къде я поддържате и колко скъпо излиза в крайна сметка

Изобщо засега не е спешен въпросът, но определено малко информация ще направи съня ми по-добър.
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 15 Март 2005, 19:37:49

Аз си взех нова Хонда Акорд през 2003. Даже я чакахме 2 месеца да я докарат от Япония. Колата е бонбонче, досега разходи съм имал само при смяната на маслото, когато и ми гледаха разните му филтри, милтри, наглсиха ми фаровете и квото си требе, сичко ми направиха. Освен бензин, друго не й трябва :lol: Даже вода за чистачките още не съм сипвал.

Взех я на изплащане - половината кеш при получаване, останалото го плащам 30 месеца. Дадоха ми да избирам или 7% отстъпка на колата, или 1,9% годишна лихва. Избрах второто. Моят съвет е да провериш и колко ще ти е застраховката за различните коли, които си си харесал. Аз плащах по 230 евро 8O на месец в началото. ... Тук следват няколко мили думи за българските шофьорски книжки.... :lol:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Onlooker » 15 Март 2005, 21:17:58

Ние също се решихме на нова кола. Причини освен изброените в предния постинг има още десетки. Като се започне със поддръжката на 6-7 годишна кола, възлизаща на поне 100 евро месечно, през по-високите застраховки, данъка който расте с годините и т.н.. Като сметнеш грубо разходите, които си спестяваш за 2-3 години, се получава една доста добра сумичка с три нули. Много често доставчиците предлагат и застраховка в пакет с автомобила, която като правило е също изгодна. Разбира се, не е за подценяване и удоволствието да смъкнеш найлона от седалките и да минеш 40-50 хиляди без да се замисляш за ремонти, но хайде стига, че май ще заприлича на самохвалство.
Инак условията на закупуване зависят много от доставчиците. Виждал съм доста големи разлики дори за еднакви модели. Някой от официалните вносители правят реекспорт на автомобили от Дания или други ЕУ-Държави и понижават цените с 10-15% без това да се отразява на качеството. Ние лично около две седмици се ровихме в нет-а след като си харесахме модела и намерихме само на 80 км. магазин, който продаваше доста под официалната цена на производителя. Условията по плащането са свързани с финансовата институция с която доставчика работи - трябва да се чете внимателно. За скрити уловки и мошенничества досега не съм чувал. Договорите са по принцип несложни, а ако имаш нещо неясно можеш да ползваш берaтър (дано това понятие да не влиза в разрез с новите правила на админа :) )
Ами това е от мен. Дано да бях полезен.

Със здраве и се похвали после :lol: :lol:
Аватар
Onlooker
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Luke » 16 Март 2005, 10:27:38

Благодаря - аз също гледам на нещата по този начин.

Интересно ми е обаче и тези коли, които самите дилъри и представителства продават като втора ръка - коли на по 1-2 години (Jahreswagen), на по 10-20 К км за няколко хилиади евро под цената на нова кола. Някой да е купувал такава или да има наблюдения? Притеснява ме факта, че тези коли стоят на открито с месеци без да се карат...а аз имам горчив опит от стара кола, която се скапва докато стои на едно място...
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Jein » 16 Март 2005, 11:50:32

Aз си купих "Пежо 307 SW"- комби на 11 месеца и съм много доволна. Карам го вече 1,5 год. безпроблемно и ми излезе около 5000€ по-евтино от новият такъв автомобил. :D :idea: [/quote]

Потребители благодарили на автора Jein за мнението:
xamsterdamm
Рейтинг: 4%

Аватар
Jein
Тукашен
Тукашен

Re: Купуване на кола - нова или втора употреба

Мнениеот xamsterdamm » 5 Декември 2014, 11:08:39

+ знам за случай една и съща кола (като марка и модел), нова в Германия с разлика 20% между отделните дилъри.
Много често може да се намери дилър онлайн (в мобиле.де или подобни) който не разполага с колата на склад но я доставя за 1-2 седмици. Струва си да се спестят няколко хил. евро!
По темата - аз бих заложил на втора ръка заради разликите в цената. Проблема идва след 6-7 година когато разходите за поддръжка надминат 500 годишно, тогава е добре да се смени. Това значи 3-4 години каране, ако се купи 3-годишна.
xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 23 пъти

Назад към Общ форум